BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JMaandag 22 September Ó879, JP. 22Ó. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITËiNLANDSCIIE BERIGTEN, LEIDEN, 20 September. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken is de heer I. D. Petit benoemd tot conservator bij de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden. Aan het gehouden admissie-examen aan de rijks-universiteit alhier op 18 September 11. hebben deelgenomen 71 adspiranten; daarvan trokken zich onder het examen 14 terug; toegelaten werden 15. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-lndië, door middel van het stoomschip Wyberton, waarvan het vertrek uit Rotterdam is bepaald op 24 September aanst. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzon den. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek uiterlijk voor negen uur 's avonds ten postkantore te Rotterdam aangeko men te zijn. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 tot 75 volwassen personen en 6 tot 13 kinderen. In het tijdperk van 10 Augustus tot 6 September 1879 zijn, blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door long ziekte aangetast, in Noordbrabant 1 rund, in Zuidholland 4 runderen; in het geheel 5 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken was 1 rund door die ziekte aangetast. Blijkens het dezer dagen verschenen programma van het Haagsche ge nootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst zijnter beant woording vóór 15 December 1880, de volgende vragen uitgeschreven: I. Het genootschap verlangt te zien aangewezen, in hoever de vergelij kende godsdienstgeschiedenis, zooals die thans beoefend wordt, bijdraagt tot de kennis en waardering van het Christendom. II. Het genootschap verlangt eene verhandeling over Alexandre Vinet, waarin hij als christelijk moralist en apologeet geteekend en gewaardeerd wordt. III. Het genootschap vraagt eene grammatisch-historische toetsing der in de Belijdenisschriften der Nederlandsche hervormde kerk gevolgde exegese van de Bijbelteksten, die, regtstreeks of zijdelings, als gronden en bewijs plaatsen voor de verschillende leerstellingen worden gebruikt. Eigenaars of directeuren van eenige hier te lande gevestigde ijzerfa brieken hebben dezer dagen den minister van oorlog bij verzoekschrift te kennen gegeven: dat zij niet zonder bevreemding uit de dagbladen het be- rigt hebben gelezenals zouden er pogingen worden aangewend om de ge goten ijzeren koepels met pantseringen voor de verdediging der monden van Nieuwedicp, het Noordzee-kanaal en den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar zee in Duischland te doen maken; en dat dit werk alleen voor het fort op de Harssens, met vervoer enz., op 720,000 wordt begroot. Adressanten achten zich allen in staat het gietwerk in hunne fabrieken te vervaardigenterwijl het pantserwerkdat Fried. Krupp te Essen, zoo wel als Griison te Maagdenburg, uit Engeland of Frankrijk moeten ontbie den, ook door Nederlandsche fabrikanten daar kan worden aangeschaft. Zij wenschen hun stem te verheffen tegen het opdragen van werk aan buitenlandsche fabrieken, hetwelk hier te lande volmaakt goed kan worden vervaardigd. Er wordt, zeggen adressanten, hier te lande reeds zeer dringende behoefte aan werk gevoeld, zoo zelfs dat verschillende der adressanten het aantal hunner werklieden reeds van week tot week moesten verminderenen dat die behoefte nu met iederen dag zich sterker zal doen gevoelen, naarmate de nieuwe tariefwet voor het Duitsche Tolverbond vollediger in werking treedt, terwijl Oostenrijk in die rigting reeds is voorgegaan en alle andere staten van Europa's vasteland veel hoogere invoerregten op ijzerwerk hellen dan in het Nederlandsche tarief sedert de herziening, op 1 Julij 1877 in werking gekomen, zijn overgebleven. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn tot de Evangeliebedie ning in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. J. Politiek Dz.W. Meyeringh en C. Hoekstra. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, kwam op 19 Sept. te Port Said aanen zal aldaar zekerheidshalve de oude krukas die te Aden is ingezet verwisselen tegen de nieuwe die te Port Said gede poneerd was. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok op 18 Sept. van Suez. In de gisteren-avond te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche bank werd door den voorzitter van commissarissen, de heer de Monchy, medegedeeld dat een der direc teuren, den heer D. van Weel, zijn eervol ontslag had gevraagd en dat de beide overige directeuren aan commissarissen hadden aangeboden hun hono rarium. met het oog op de gewenschte bezuinigingen, te herzien. Verder deelde hij mede dat de onderhandelingen, die tijdens de vaststelling van het verslag door de directie van de bouwmaatschappij //Nederland" werden ge voerd, met het doel om de middelen te vinden om bouwgeld voor te schieten aan koopers van terreinen, tot geen resultaat hadden geleid. De toestand van die maatschappij was, blijkens eene circulaire van het bestuur dier maatschappij, dd. 12 September 1879, zorgelijk. Wij ontveinzen ons niet, zeide hijdat dit een groote teleurstelling voor ons wasmaar wij kunnen u thans mededeelcn dat voorstellen ter regeling onzer gezamenlijke belangen bij die maatschappij, met inbegrip van het onderpand Pincofls, bij ons inge komen zijn. Over deze voorstellen wordt op dit oogenblik onderhandeld en wij vertrouwen dat binnen weinige dagen deze onderhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Hij spoorde ten slotte allen aan tot kalmte en waarschuwde hen zich te wachten voor het opwekken van wan trouwen, dat het leven der instelling in gevaar zou kunnen brengen. Hij stelde daarop de vergadering in de gelegenheid om inlichtingen te vragen en van gedachten te wisselen over de belangen der bank. Terstond werd door een der aandeelhouders het volgende voorstel gedaan «De vergadering van deelhebbers der Rotterdamsche bank gelezen het jongste verslag door de directie aan de commissarissen dier bank uitgebragt, noodigt commissarissen uit eene voordragt ter benoeming van eene nieuwe directie te doen, welke zal optreden met 1 April 1880." Daar de statuten niet toe neten een voorstel terstond te behandelen, werd aan het voorstel den ge- wijzigden vorm eencr motie gegeven. Het voorstel gaf aanleiding tot. eene zeer levendige discussie, vooral over de gevolgen die de aanneming daarvan zou hebbenen over de mogelijkheid van het stellen van voortdurend ver trouwen in de tegenwoordige directie. Ten slottet werd de motie bij hoof delijke stemming met 450 tegen 226 stemmen verworpen. Omtrent het door het IV. v. d. D. vermelde voorval op den Amstelveen- schen weg, ontvangt dit blad van den daarbij betrokken voerman zeiven j eene lezing, die geheel anders luidt en op het volgende neerkomt: De voerman was de landbouwer van Schaik zelf. Zoodra de naast hem zittende, j door hem opgenomen, man van den bok gevallen was, hield hij stil, maar I de met -hooi geladen wagen was reeds gedeeltelijk over den man heen j gereden en had hem belangrijk verwond. De landbouwer is toen afgestegen en heeft met den tweeden passagier den man met water afgewasschen i daarna is hij de hulp gaan inroepen van den kastelein J. van der Zwaardt, die echter weigerde, keerde daarop naar den gevallene terug, legde hem i aan den kant van den weg en verwperde zich eerst toen de andere pas- 1 sagier zeide: //zoo, boer, ga nu naar huis, nu is 't goed." Later, toen de wagen ontladen was, is hij teruggekeerd om den gewonde op te nemen, maar deze werd inmiddels reeds op een kruiwagen vervoerd, en kon later op een wagen met veeren, in plaats van op den hotsenden hooiwagen, naar het gasthuis overgebragt worden. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat tal van krachtvolle jonge werk lieden, die den naderenden winter met zijn vermoedelijke schaarschte aan i werk en zijn duurte aan levensmiddelen niet durven afwachtenzich bij het koloniaal werfdepot aanmelden, om bij het Indische leger dienst te nemen. Het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde hield eergisteren te Leeuwarden de gewone jaarlijksche vergadering onder voor zitterschap van mr. J. Dirks. In de plaats van wijlen den heer dr. J. G. Ottema, werd tot medebestuurder benoemd de heer G. II. van Borssum Waalkes, te Huizum. De vergadering besloot o. a. over geheel Friesland, waar dit nuttig kan zijn, correspondenten te benoemen, om het bestuur behulpzaam te zijn in het opsporen van voorwerpen van vroeger huisselijk gebruik, penningen, munten, merkwaardige grondsoorten enz. Op de 2e serie der 4% pCt. geldleening ten laste der gemeente Gro ningen, groot ƒ150,000, is ingeschreven voor ƒ2,026,000; de hoogste koers van inschrijving was 102de laagste 95 pCt. Op de 1" seriegroot ƒ592,900, werd ingeschreven ƒ1,208.000; de hoogste koers was 101%, de laagste 90 pCt. Voor de eerste serie a 120,000 der geldleening voor de gemeente Leeuwarden is ingeschreven voor een bedrag van 329,000. Te Nieuwe Pekela is de hardgummifabriek van de firma Post Nanninga een prooi der vlammen geworden. Betreflende het onderzoekdoor de justitie van Maastricht ingesteld naar een gepleegden manslag, verneemt men, dat zekere II., op den Aker- weg, zijne schoonzuster wegens mishandeling van zijn kind, dat bij haar inwoonde, een schop tegen den buik heeft gegeven, die den dood heeft ten gevolge gehad. 'sGRAVENHAGE, 20 September. Door Z. M. is aan den luit.-kolonel F. M. B. Alewijn, van den groo- ten staf, adjudant van Z. M. den koning, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van het kruis lc kl. voor Militaire Verdienste, hem door Z. D. II. den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. De heer W. F. R. P. de Salengre, thans ontvanger der directe belas tingen te Zijpe, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Worrner- veer, en de heer A. Bruist, thans commies ter inspectie van de directe belastingen te Middelburg, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen 'te Colijnsplaat. Bij den plaatselijken staf is benoemd: tot kolonel en plaatselijken kommandant le kl. te 'sGravenhage, de luit.-kolonel R. F. Jehu, van het 3e reg. infanterie; voorts is de kapitein jbr. J. H. C. W. von Schmidt auf Altenstadt, directeur van het garnizoens-hospitaal te Nijmegen, op non activiteit gesteld. Tot concierge aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen is benoemd J. Verhoeven. Door den minister van koloniën zijn de civiel-ingenieurs P. T. L. Grin wis Plaat, A. G. Lamminga, C. W. Weys en J. Scheller gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken daar te lande, en de heeren E. van de Roemer en A. E. Dudok van Heelopgeleid naar de akademie voor boschwetenschappen te Ebers- walde, gesteld ter beschikking van dien gouverneur-generaalom te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5% ure ontvangen de com missie uit de eerste kamer der staten-generaal belast met het aanbieden van het adres in antwoord op de troonrede. Het bij de tweede kamer Maandag te behandelen concept-adres in ant woord op de troonrede is, even als het adres der eerste kamer, een weer klank op die rede. De gepens. generaal A. C. A. Schönstedt is door Z. M. den koning aangewezen om II. D. te vertegenwoordigen aan den feestmaaltijd den 22tn dezer door de officieren en oud-oflicieren van het regiment grenadiers en jagers iu het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen le houden. Z. K. II. prins Frederik, onder wiens toezigt de oprigting der keur corpsen plaats had, zal, naar men verneemt, ondanks zijn hoogen leeftijd, persoonlijk aan de feesten deelnemen. Te Scheveningen kwam gisteren een haringschuit met ruime vangst voor de tweede reis. Niettegenstaande in de laatste dagen veel pekelharing werd aangebragt, blijven de prijzen met den dag klimmen. ^3 IL; S IE* De Ind. Beige deelt den tekst mede van eene internationale overeen komst, den 6(len Sept. le 's Gravenhage lusschen den Belgischen gezant graaf van der Slraten-Ponthozin naam zijner regering, en de ministers baron van Lijnden van Sandenburg en jhr. Klerek, namens de Nederlandsche rege ring gesloten, waarbij bepaald wordt dat te beginnen met 1 October a. s. het tarief van tusschen Belgie en Nederland gewisselde telegrammen zal be staan in een vast bedrag van een halven frank voor ieder berigt, terwijl bovendien de prijs per woord zal bedragen 5 centimes. Het Journ. de Liège meldt dat een der achtingswaardige inwoners van Luik, zekere Beaujean, zijn vermogen, geschat op 2 millioen fr.ver maakt heeft aan de inrigtingen van weldadigheid lc Luik, behalve eenige legaten, die aan zijne neven en nichtjes moeten uitgekeerd worden. Ver scheidene studiebeurzen zullen door dit testament tot stand komen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5