van Oranje; laatstgenoemde met afwijking van Zr. Ms. besluit van 26 Febr.Jl-, en niet bepaling, dal hij in hel genot zal blijven van zijn tegenwoordig tractement van kapitein-luit. ter zee; lot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee 1' kt. A. baron Collot d'Escury; tot de luit. ter zee le kl.de luilt. ter zee 2e kl. D. J. YV. A. G. Coops en 11. L. C. YVolterbeek Muller; tot ollicier van administratie 2e kl., de o/licier van administratie 3e kl. 1. F. van Gelsdorp, en tot oflicier van administratie 3® kl., de scheepsklerk J. J. Van der Ley. De 2e luit. A. F. P. Carstens, van het 7' reg. infanterie, is in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee le kl. J. C. de Ruyter de Wildt wordt eervol onthe ven van de betrekking van adjudant bij den minister van marine en ge detacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord. De luit. ter zee 2' kl. J. J. Poortman, dienende aan boord van het stoomschip Marnix, wordt op non- activiteit gesteld, en vervangen door den luit. Ier zee 2' kl. G. A. van der Mieden, wiens plaatsing aan boord van den monitor Krokodil wordt inge trokken; aan boord van dien monitor wordt geplaatst de luit. ter zee 2ekl. S. K. Sybrandi. De ollicier van gezondheid 1* kl. N. G. Slegt, dienende aan hoord van het fregat Everlsen. wordt op non-activiteit gesteld, en vervan gen door den officier van gezondheid 1« kl. W. T. Clous. De officier van administratie 2' kl. P. K. S. Meiman wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Naar aanleiding van Zr. M». besluit van 18 dezer, wordt het schroef- stoomschip le kl. Atjekliggende te Willemsoord, met 1 October in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-lndie, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers. De minister van binnenlandsche zaken zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer, ten 1 uur geopend, heelt de commissie, belast met het ontwerpen van een adres in antwoord op de troonrede, haar ontwerp ter tafel gebragt, dat naar de afdeelingen werd verzonden; daarna werd de vergadering geschorst tot 3 ure. Alstorn heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1880 aangeboden, met eene rede, die in hoofdzaak hierachter wordt medegedeeld. Na de indiening der begrooting heeft de commissie voor liet adres haar ontwerp definitief ter tafel gebragt. De beraadslaging daarover is bepaald op Maandag aanst. ten 1 uur, nadat vooraf over de toelating van den heer du Tour van Bellinchave zal zijn beslist. -- De advocaten m'® D. van Eek, F. Was, YV. D. Bosch en J. YV. S. A. Versteeg hebben in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als procureur afgelegd. Voor hel gereglshof alhier stond gisteren leregt A. C. v. d. B.laatst woonachtig le Brussel, onder beschuldiging van valschheid in drie onder- handsche geschriften door het verzinnen eener verbindlenis en het namaken cener handteekening, valschheid in een onderhandsch geschrift door het namaken eeuer handteekening en het des bewust gebruik maken van die vier valsche stukken. De dupe dezer valschlieden was de koopman in ham men enz. B. te Zelhem. Deze had aan de moeder van bescli. vroeger wel leverantiën gedaan en daarvoor betaling ontvangen en was derhalve, toen hjj in 1876 weder vrij grootc bestellingen ontving, niet nalatig in de afzen ding ofschoon de waren aan het adres van besch. te Brussel moesten wor den gerigt. De acceptation daarvoor, groot ƒ150, ƒ140 en /300, betaal baar over de jaren 1878 en 1879, werden, alsof de moeder ze onderteekend had, terugontvangen en de information naar de deugdelijkheid daarvan be kwamen, zelfs per telegram, het gewenschte antwoord. Toen evenwel de tijd van betaling aanbrak volgde er geen voldoening van de accepten; zij werden te vergeefs geprotrsteerd, ja zelfs moest de koopman wegens zegel boelen bijna ongeloofclijke sommen bijpassen. Eerst toen de kantonregter te 's llage er in gemoeid werdkwam de waarheid aan liet licht. De moe der van bescb. ontkende iets van de bestellingen te weten en ontkende tevens de bewuste stukken te hebben onderteekend. Hierop volgde de arres tatie van den zoonmaar deze trachtte zich le verdedigen met de bewering dal hij ter goeder trouw had gehandeld, daar zijne moeder hem zou gezegd hebben: tecken maar, als ik er maar geen last van heb. Van een telegram, in het proces aanwezig, wilde hij aanvankelijk niets welen, maar thans lekende hij dal hij het. met den naam zijner moeder onderleekend, had doen verzenden. Door liet openb. n.in. werd gcëischt eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf en 8 boeten van 50. De heer mr. van Gigcli trad als verdediger op en concludeerde tot vrijspraak. Heden is v. d B. door het hof veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf en 8 boeten van /50. De zaak van J. F. B. en J. C. v. D.uit Leiden, beschuldigd van diefstal, die heden zou behandeld worden, is uitgesteld tot 16 October, aangezien dc bcscli. B. niet was verschenen. Naauwclijks hadden de ambtenaren van hel ministerie van justitie hun tijdelijk verblijf op den Korten Vijverberg betrokken, teu gevolge van de verzakking van het oude departementof een nieuw gevaar bedreigde hen. Tcii 12 ure toch had in het pas tol tijdelijk departement ingerigte gebouw eene lievige gasontploffing plaats, waardoor aan de achterzijde een venster raam geheel werd losgerukt en van de andere ramen alle ruiten werden verbrijzeld, terwijl het plafond van de benedenkamer, waarin de ontplof fing plaats had, geheel werd vernield, alsmede de vloer van een bovenkamer. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De hechtheid van het gebouw- heeft groote onheilen verhoed. BU1TENLANOSCIIE BEIUGTEN. EMC EI. AKI». LONDEN, 18 September. Twee zoons van den prins van YVales vertrekken als marine-adspiran- ten naar de wateren van Zuid-Amerika. De prins doet met zijne gemalin de knapen lot aan het eiland Madera uitgeleide. De Daily iXetcs heeft het volgende berigt uit Simla ontvangen, nadere bijzonderheden bevattende omtrent hei gebeurde te Kabul: Een Sowar van de guides. Taimur genaamd, wien het gelukte bij den aanval op het Brit- sche gezantschap te Kabul, den 3®'" dezer, te ontsnappen, is le Lundi-Kotal aangekomen. Hjj verhaalt dat de verdediging van het hoofdgebouw, waarin let gezantschap voorloopig was gevestigd, moeijelijk was, omdat het van andere kon bestreken worden. Tegen 1 uur werd majoor Cavagnari ge- aarlijk g-wond door een kogel, welke op zijn voorhoofd terugkaatste. De heer Jenkins, die gedurende den aanval aan het gezantschap was gekomen, vroeg den Emir schriftelijk om hulp. Het antwoord was: »God wil het; ik maak schikkingen". Op een vroeger verzoek van majoor Cavagnari was hetzelfde antwoord gegeven. Den Sowar was verhaald, dat de luitenant Hamilion drie van de muitelingen met zijn revolver neérschoot en twee met zijn zwaard doodde. Hij vernam ook, dat dr. Kelly's jijk binnen het ge bouw lag en majoor Cavagnari zich in eene kamer bevond, welke in brand geraakte en instortte. Zijn lijk was niet teruggevonden. De drie andere officieren van de guides vonden insgelijks den dood in dc vlammen. Een andere Sowar, wien het gelukt was te ontsnappen, bevond zich'te Kabul doch werd verhinderd de stad te verlaten. Hij verhaalde aan Taimur. dat hij dr. Kelly geholpen had toen deze gewond werden dat de heer Jenkins een tweeden keer aan den Emir had gemeld, dat majoor Cavagnari gewond was. De overbrenger van den brief was echter door de oproerlingen ver. moord. Taimur begaf zich toen zelf op weg, maar werd ontwapend opgesloten. Het gelukte hem echter te ontkomen en vroeg in den ochtend van 4 September bezocht hij het gebouw van het gezantschap en zag het lijk van luitenant Hamilton, liggende op een stuk geschut, van zijne boven- kleederen ontdaan, maar nie.t verminkt. De heer Jenkins bevond zich bij Yabyah-Khan. Taimur zag geen troepen op den weg van Kabul naar Djel- lahabad en Dakka en, voor zoover hjj wist, waren er ook geen gekomen. FRANKRIJK. De minister Ferry bezoekt thans eenige plaatsen in het zuiden des lands. In antwoord op eene toespraak van den maire te Bordeaux heeft bij verklaard, dat hjj. in gemeenschap met zijne ambtgenootenden grooieg strjjd tegen het clericalisme ten einde toe zal volhouden. Hoewel er not eene partjj moet gewonnen wordenvoegde hjj er bijhoud ik mjj toch overtuigd, dat wjj ten slotte de overwinning zullen behalen. Te Marseille zal Maandag aanst. een republikeinsch-socialistisch congres onder voorzitting van Blanqui, worden gehouden. In verschillende bladen wordt medegedeeld dat dezer dagen bij Saint- Jean de Crouz een roovcraanval heeft plaats gehad op de diligence t'tisschen Saint-Laurent du Pont en Chambéry (Savoye). Men reed in bedaarden draf voort, toen plotseling vjjf mannen uit een greppel sprongen en het rijtuig aanhielden. Twee, met pistolen gewapend, vroegen den conducteur ft beurs of hel leven en toen de man wat lang in zijn vest frommelde, reet een der bandieten het kleediugstuk met een mes op. Eene jonge dame i het rijtuig, die noodkreten aanhief, werd eveneens met den dood bedreigt en volkomen uitgeplunderd. Na hun werk volbragt te hebben maakten zich de booswichten uit de voeten. DUITICHLAND. In den Reichs-Anz. is thans opgenomen hel keiz. besluit van 23 Jtiljj, betreffende de instelling van een ministerie voor den Elzas en Lotha ringen. Het ministerie, te Straatsburg gevestigd, is in vier afdeelingen gesplitst, ieder onder een minister, die den titel van onder-staatssecretaris voert. Deze ministers staan onder den staatssecretaris, het hoofd van htt ministerie, die onder den stadhouder van het rjjksland het werkeljjke hooi-! der regering van den Elzas en Lotharingen is. De heer Lauer, lid van de schoolcommissie in het district Keulen, door den minister van eeredienst belast met een wetenschappelijken arbeid over de vroegere en tegenwoordige Fransche. Belgische en Nederlandscbt schoolwetten. De waarneming zijner tegenwoordige betrekking bjj het school wezen is opgedragen aan een plaatsvervanger. Te Zahna, in Pruissen, werd dezer dagen de jaarmarkt gehouden. In een ruim lokaal op eene bovenverdieping werd bij die gelegenheid een openbaar bal gegeven. Alles was aldaar in volle beweging, toen omstreeks 9 ure een der petroleumlampen uitging. Een bediende, meenende dat ft olie was uitgebrandging de lamp vullen. Eensklaps volgde er eene ont ploffing, waarbij tevens een andere lamp sprong, met het gevolg dal hel lokaal in een oogenblik in een verstikkenden walm was gehuld, terwijl ft op den vloer vallende petroleum in volle vlam stond. Een aantal pcrsonei snelden naar beneden; doch wegens het gedrang bij de deur bleef er voor velen niets anders over dan uit de ramen te springen. Velen hebben armca of beenen gebroken, anderen hebben zware brandwonden gekregen, lit ontvlamde petroleum werd door middel van zand gebluscht. TER TELEGRAAF. YVEENEN18 September. Vorst Bismarck wordt met zjjne vrouw eo zijn zoon, graaf YVilhelm, morgen avond hier verwacht. YVEENEN, 18 September. Aan de Pol. Corr. wordt nit St. Petersburg gemelddat de geruchten verzonnen zijnvolgens w elke Gortschakofl ft leiding van het departement van buitenlandsche zaken weldra aan Lobanof zou overgeven. STRAATSBURG, 18 September. De keizer en de keizerin zijn met hel overige gezelschap even over 3 uur hier aangekomen. Zij werden aan hel station ontvangen door dc generaals en de burgerlijke overheid. LONDEN, 19 September. De Standard meldt dat, volgens hier ontvangen berigten uit Alikheyl van gisteren, een verschrikkelijke opstand is uilge broken in Herat. De troepen zijn aan het muiten geslagen en hebben fe burgerlijke en militaire overheidspersonen vermoord. NEYV-YORK, 18 September. De regering heeft last gegeven lot het n mentrekken van troepen in Nieuw-Mexico, welke maatregel noodig is wegen de afschuwelijke wreedheden der Indianen. KAAPSTAD, 2 September. In de nadere berigten betreflende de gevan genneming van Cetewayo wordt bevestigd dat lord Giflord aan majoor Mar ter bevel heeft gegeven de Kraal te omringen waarin de koning zich be vond. Deze en eenigen zjjner aanhangers gaven zich over zonder weerstand te bieden en zijn den 30" Augustus te Ulundi aangekomen, van waar tij naar Greytown gebragt zullen worden. Hunne later aan le wijzen bestem mingsplaats is nog met bekend. Sir Garnet YVolseley heeft in eene bjjeenkomst met de Zulu-hoofden hut aangekondigd dat het land verdeeld zal worden in drie parallellen, dit blanken tot residenten zullen krjjgen. Redevoering van Z. E. den minister van financiën, bij de indienir( der begrooting voor 1880 (eenigzins verkort). Ingevolge daartoe van den koning bekomen magtiging heb ik de eer de algemeent staatsbegrooting voor de dienst 1880 bij n over te brengen. Alvorens u omtrent 's lands financiëlen toestand mijn gevoelen te doen kennen, wensch ik de feitenwaarop het gegrond isvoor u bloot te leggen. Bij de aanbieding der begrooting van de nu loopende dienst meende mijn geachlt voorganger de tekorten van de algemeene rekeningen van staatsinkomsten en uitgn- ven tot en niet de dienst 1878, na aftrek der batige sloten van de diensten 1874 en 1875 en van eene nit de opbrengst der geldleening van 1878 aan de inkomst» van dat jaar, ter zake van uitgaven voor spoorwegen toegevoegde som van ƒ8,350,000 te kunnen stellen op een rond bedrag van ƒ22,850,000. Ofschoon dit berekening, voor zooveel de dienst 1877 betrof, ten deele slechts op voorloopigt opgaven, en wat de dienst 1878 aangaat, zoo voor de inkomsten als voor de uit gaven op nog onzekerder gegevens moest berustenis het mij aangenaam a 11 kunnen mededeelendat hare uitkomsten met de later verkregene niet veel ver schillen en dat het thans bekende resultaat zelfs eenigzins minder ongunstig is. Hoewel de afsluiting van de rekening van de dienst 1876 door de herstelling eener kleine onregelmatigheid in de verantwoording van een overleden comptabel!

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2