wisselwachler, door wiens verzuim op 17 Julij jl. de personentreindie 's avonds ten 7.45 van Rotterdam (D. P.) vertrekt, ten gevolge van een verkeerden wissclstand in zijn volle lengte en met volle vaart op liet hoofd spoor van den personentrein, komende uit Amsterdam, geloopen is. Alleen door de buitengewone waakzaamheid van het ambtelijk personeelniette genstaande de afstandssignalen op «veilig" stonden, is hel, nadat beide treinen elkaar tusschen Rotterdam en Schiedam lot op 200 nieter genaderd waren, mogen gelukken, door bijtijds te remmen en tegendamp te maken, de treinen Ic doen stilstaan, waarna die uit Rotterdam tot aan den wissel kon terngstoomen. Behalve eenc cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen rcquirccrde hel openb. minist. dat de reglbank den beklaagde de bevoegd heid zou ontzeggen om ooit weer een betrekking te bcklceden bij een spoor wegmaatschappij op Nederlandsch gebied. Uitspraak 16 September e. k. Men deelt ons mede, meldt de IV. R. C., dat bij de heksengeschic- denis in de Berkelslraat ook een ergerlijk geval van dierenmishandeling heelt plaats gehad. De kop van een kat werd namelijk met olie ingewre ven en vervolgens in brand gestoken. Eenige mannen uit de buurt hadden deze barbaarsche handeling aanbevolen als een middel om er achter te komen wie de licks was, die het kind beloovcrd .had. Terwijl de kat brandde, ging men zich overtuigen of er op liet aangezigt van de ver meende heks een brandleeken ziglbaar was. In dit geval toch zou het met zekerheid uitgemaakt zijndat zij het kind belooverd had. Men droop echter teleurgesteld af, want liet brandteeken werd niet zigtbaar. - Te Amsterdam in den Builen-Amstel is gisteren middag een schuitje, waarin zich vier personen, twee mannen en twee vrouwen, bevonden, om geslagen, waarbij een man en vrouw verdronken; de overigen werden gered. Vier bekende boevenvan welke de oudste slechts 28 jaren teltzijn te Amsterdam achter slot gebragt. Zij hebben des nachts op den 0. Z. Kolk een wijnpakhuis opengebroken en daaruit eenige flesschen wijn gesto len. De wijn heeft hen beneveld en in beschonken toestand hebben zij zichzelf bij de policie als de dieven aangegeven. Zeker wel een bewijs dat zij meer dan beschonken waren, ouidal zij volleerde dieven zijn, die der policie reeds werk genoeg verschaft hebben. Vrijdag 11. passeerden de soldaten, te Hoorn in garnizoen, het dorp West woud, toen, door het roeren der trom, een paard verschrikte en met voerman en wagen op hol ging, waardoor de voerman, een jonggehuwd man, van den wagen geslingerd werd. Hij was terstond dood. Donderdag avond had te Bennekom het volgende ongeval plaats. Toen zekere R. \V. met een geladen geweer over een sloot wilde springen, ging plotseling het geweer af en trof hem het volle schot in hel been. Vóór liem geneeskundige hulp kon worden verstrekt, was hij door bloedverlies dermate verzwakt, dat hij spoedig overleed. Voor hel geregtshof te Leeuwarden stond Zaturdag leregt Johannes Luncnborgh. oud 23 jaren, arbeider te Hollandsche veld (gem. lloogcveen). beschuldigd van moedwilligen doodslag. Hij zou op 21 Junij II. zekeren Aaldert Mulder zoodanig op het hoofd hebben geslagen, dat deze kort daarop aan de gevolgen is overleden. De beschuldigde erkende, in drilt den verslagene, omdat deze zijn broeder, die lang niet legen hem opgewassen was, had mishandeld, Ie hebben geslagen, en hij verklaarde tevens de ge volgen te betreuren, liet op nb. min. eischte, met toepassing van verzach tende omstandigheden, eene correclioneele gevangenisstraf van 5 jaren. Mr. Paehlig, advocaat te Sneek, droeg de verdediging voor. liet hof zal op 20 Svpt. a. s. arrest wijzen. De persoon, die verdacht werd medepligtig te zijn aan den moord op J 11. Boersmaonder Bergumis weder uit het huis van arrest te Leeuwarden ontslagen. Tegen den dader van het feit, Gosse Pieters Meijer,' oud 24 jaar, veedrijver te Rijperkerk, is bevel tot gevangenhouding ver leend. Hij zegt noch te kunnen erkennen, noch te kunnen ontkennendat hij den manslag gepleegd heeft, wegens de dronkenschap waarin hij tijdens hel gebeurde verkeerde, doch dat het wel zoo zal zijn, omdat niemand zijner vier kameraden een mes bij zich had en dit met hem wèl het geval was. Aan hel Instituut voor doofstommen te Groningen zijn na de vacantie 25 nieuwe kweckelingen aangekomen, waardoor het geheele getal der kwee- kelingen tot 200 is geklommen. Een zóó groot aantal is nog nooit aan de inrigting geweest. De 86-jarige onderwijzer Venhuis te Zuidwolde, in Groningen, vierde dezer dagen zijn vijfenzestigjarig meesterschap. De grijsaard doet nog steeds met opgewektheid in de school dienst en denkt er nog niet aan zijn ont slag te vragen. Tc Winschoten trok de zitting der reglbank Zaturdag 11. eene bui tengewone belangstelling. Bij gelegenheid van het straat-tumult voor de huizen der leden van de firma Mulder, waren tal van processen-verbaal opgemaakt legen ingezetenen dier gemeente, die direct of indirect tot het oproer hadden medegewerkt. Twee burgers werden veroordeeld tot twee maanden cellulaire opsluiting wegens beleediging van het hoofd der policie en feitelijk verzet legen dienstdoende policie-dienaren. Twee anderen tot gelijke straf en ƒ25 boete wegens het inwerpen van glasruiten. De overi gen kwamen er met één maandenkelen met 15 dagen af. Te Zevenbergen was bij het afbreken eener kermistent het zoontje van den eigenaar M. uit den Bosch, 10 maanden oud, op een bed neerge legd en, om het tegen den regen te beschutten, met een zeildoek overdekt. Een der talrijke huisgenooten schijnt over het aldus onzigtbaar geworden kind nog eenige planken of andere afbraak te hebben gelegd, met het treurig gevolg dat, toen men tot de ontdekking daarvan kwam, het wigt, waarschijnlijk door verstikking, bijna levenloos van onder het zeil gehaald en eenige oogenblikken later als lijk naar het ziekenhuis werd gebragt. De reglbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. A. v. P., thans stationchef Ie Krabbendijke, en den spoorwegarbeiderL., beiden beklaagd van op 11 Maart jl. te Vlissingen zonder opzet gevaar te hebben doen ontstaan voor een trein. De eerste is veroordeeld tot 8 dagen, de tweede tot eene maand eenzame opsluiting. 'sGRAVEN'IIAGE, 15 September. Door Z. M. is aan den gepens. ritmeester G. L. M. baron Taels van Amerongen van Natewisch vergunning verleend tot het dragen van de ver sierselen der orde van Verdienste le kl., hem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. 11. II. baron Iloëll, als commissaris des konings in Noordholland. Voorts zijn benoemd: tot commissarissen des konings, in Noordholland, de heer jhr. van Tets, lid. van gedep. staten dier provincie; in Zeeland, de heer jh'. mr. van Karnebeek, minisler-nsident te Stockholm; en tot lid van den raad van state de heer mr. J. Heemskerk Az., oud-minister. De heer D. A. C. Ariz is aangewezen tot afgevaardigde der Neder- landsche kunstenaars in de jury der internationale kunsttenloonstcllin. Munchen, gehouden in 1879. 1 De gepens. luit. ter zee 2kl. A. Werumeus Buning is, op zs, zoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van directeur van de nojj mer en van de bibliotheek bij het dep. van marine, en die betrekt opgedragen aan den heer J: J. Backer Dirks, met eervol ontslag uit a genwoordige betrekking van leeraar bij het kon. instituut voor de mat» Willemsoord. De le luit. G. C. Arntzenius. van het 3e reg. infanterie, is tijde| pensioen gesteld. Bij hel personeel der militaire administratie zijn benoemd: bijdet tiermeesterstot 1«D luit.-kwartiermeester, de 2e luitt.-kwartiermeesii van Steyn, van het le reg. huzaren, A. W. van der Meer, van het31 infanterie, en J. Brunt, van het 8' reg. infanterie, gedetacheerds, koloniaal werfdepot; bij de administrateurs van kleeding en wapenW len luit., de 2C luit. F. C. Haarman, administrateur van kleeding en» ning bij het 5e reg. infanterie, gedetacheerd bij het garnizoens-ma; te Arnhem. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, vp Sept.: 1°. is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen examineren van .hen die eene acte van bekwaamheid voor het middti onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal- en letterki en de geschiedkundige w etenschappende staathuishoudkunde en vende talen en hare letterkunde, voor het jaar 1879 zitting zal houde 's Gravenhage; 2". zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. D. J. Steyn Pj inspecteur van het middelbaar onderwijs te Leiden; tot leden: dr. J, i dam, hooglccraar te Amsterdam; mr. C. M. J. Willeumier, oud-hoogleei te Amsterdam; dr. J. H. II. lliilsmann, directeur der rijks- b. burgersd le Tilburg; N. W. Posthumus, directeur der h. burgerschool te Amsterl jhr. dr. D. H. Waubert de Pniseau, leeraar aan de rijks- h. burgersclioil Leeuwarden; J. G. Sennelt, leeraar aan de rijks-h. burgerschool te Alkm P. J. Rode, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam: 3». is bepaalddat de commissie aan welke wordt opgedragen het en neren van lien die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar ooi wijs wenschen le verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschap handelswetenschappen, gymnastiek en landbouwkunde, voor het jaarlï zitting zal houden te 's Gravenhage; 4°. zijn benoemd: tot lid ^en voorzitter dier commissie, dr. M. Salverda.h» leeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs le 's Gravenhage; tot let dr. J. M. van Bemmelcn, hoogleeraar te Leiden; dr. T. Zaaijer, hoogleer te Leiden; dr. H. J. Rink, hooglceraar te Groningen; dr. J. D. vani Waals, hoogleeraar te Amsterdam; A. J. van Pesch, hoogleeraar le Ami dam; dr. II. Behrens, hoogleeraar le Delft; C. J. M. Jongkindt Coniid directeur der rijkslandbouwschool te Wageningen; L. Brockema, leers aan de rijkslandbouwschool te Wageningen; II. M. Hartog, te Barnetj dr. G. J. Legebeke, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Utrecht; m' Fortuyn Droogleever, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Gouda; J.| Djjkman Bzn., leeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; C. IvnapperKa leeraar aan de h. burgerschool le Amsterdam; J. C. F. Prikken, leen aan de h. burgerschool te Amersfoort; J. S. G. Disse, leeraar aan de; burgerschool te Leiden 5°. is bepaald, dat de commissie aan welke wordt opgedragen het exit neren van hen die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar on* wijs wenschen te verkrijgen in het hand- en rcgllijnig teekenen en boel? ren, voor het jaar 1879 zitting zal houden te Delft; 6°. zijn benoemd; tot lid en voorzitter dier commissie jhr. mr. V. E. L.i Sluers, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken te 's Gravenhage; t leden: E. Gugel, hooglceraar te Delft; A. Le Comle, leeraar aan de poljt school te Delft; W. B. G. Molkenboer, leeraar aan de rijks- h. burgerscb# te Leeuwarden; F. Stracké, hoogleeraar te Amsterdam: J. Versluys, ooi leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Groningen; dr. T. Zaaijer, I100; leeraar te Leiden. In eene vereenigde zitting van de beide kamers der staten-genern heeft Z. M. de koning heden de zitting 1879/80 geopend met de volgende re* «Mijne Heeren! Het is Mij aangenaam, de Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Vol weder bijeen te zien. Bij Mijne echtverbindlenis ontving Ik door Mij hooggewaardeerde blijk» van de algemeene deelneming. Niet minder openbaarde zich op nieuw de liefde van Mijn Volk bij dtt rouw, waarin ik met Mijn Huis werd gedompeld. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn van den meel vriendschappelijken aard. Zee- en landmagt vervullen steeds met toewijding hare belangrijke pligtti De gedrukte toestand van nijverheid, handel en scheepvaart heeft zit! ook hier te lande doen gevoelen. Maatregelen tot bestrijding van de besmettelijke longziekte zijn met eti goed gevolg bekroond. Ik vrees daarentegen dat, in onderscheidene deel» des Lands, de oogst zal lijden onder de gevolgen van de ongunstige wei» gesteldheid en van de hooge waterstanden. Onder deze omstandigheden is eene minder ruime opbrengst van sommie Rijks-belastingen le wachten. Versterking van de inkomsten der schatkist zal op den duur noodzakelijk zijn. Daarbij zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van lastea moeten worden gelet. Handhaving van de vrijgevige beginselen ien aanzien van handel en tij verheid, waaibij het Vaderland steeds wel heeft gevaren, 'blijve, nevens* verbetering onzer handelswegenhet middel om de veerkracht des Volks te steunen en de welvaart te bevorderen. De vaststelling van een nationaal wetboek van slrafregt beschouw Ik als eene zaakwaarbij het belang en ook de eer des Vaderlands in hooge mali zijn betrokken. Inmiddels zal Mijne Regering aan de herziening van andere declen d« wetgeving hare aandacht blijven wijden. Eet# ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterkti drank zal U in deze zitting worden aangeboden. Ik stel mij voor de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig ia te voeren, als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat. Door den moed en de volharding der krijgsmagt zijn in Atjeh belangrijke uitkomsten verkregen, ik vlei Mij dat de oorlogstoestand aldaar voor een meer geregelden zal wijken. De overige gedeelten van Nederlandsch Indië geven over het algemeen stol tot tevredenheid. Krachtige voortzetting der aangevangen werken van open baar nut zal der volkswelvaart ongetwijfeld ten goede komen. Het finan- tieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft echter veel zorg en omzigtiglieid vereischen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2