LEIPSCIIfi €1111 zv, MAANDAG 15 SEPTEMBER. %-vLr^-. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De ■prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'j jaarsbuiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. Ile prijs der Advcrtenliön is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 ceiiis. 11(1 deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat door ben naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordening op het brandvvezen van den 15'"° Juni/24ste° Augustus 1871. (Gemeenteblad n". 14) op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot spuitgasten.- aan de stads-spuil n°. 4: J. ROSDORF, DUBRELDEMAN en J. SCHAFT. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 September 1879. E. KIST. Secretaris. RINNENLANOSCIII! BliltlG TIÏN. LEIDEN, 13 September. 's Lands middelen over de acht eerste maanden dezes jaars hebben opgehragt 61,893,902.25, zijnde 1,117,574.35 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. 8/12 der raming was 65,639,040.80. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgeuoinenen bedroeg gedurende doze week dagelijks van 53 tot 71 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. boor den heer Couvvenbcrg te 's llage is aanvraag gedaan om concessie tot den aanleg van een tramway van Leiden langs de Hooge Morsch onder Oegstgeest en den grindweg onder Rijnsburg naar Katwijk. Het Hbl. verneemt dat door Z. M. den koning aan den beer J. lludig Dzn., op zijn verzoek, met ingang van 1 November e. k., eervol ontslag is ver leend als secretaris der Nederlandsche handelmaatschappij. Volgens het U. D. heeft de tegenwoordige minister van waterstaat enz. aan de betrokken ambtenaren van 'srjjks waterstaat opgedragen een nader onderzoek in te stellen omtrent een kanaal van Amsterdam naar de Waal over Utrecht. Ruim een honderd mannen van allerlei rang en stand, geloof en rig- linguit alle oorden des lands, de Unie van Utrecht feestelijk willende her denken, hebben eene groote en fraaije medaille laten slaan, gesneden, wat de voorzijde betreft, door den lieer J. Ph. M. Menger, tweeden, en de keerzijde door den heer J. Ph. Menger, eersten stempelsnijder aan onze muntbeiden met lof bekend. De voorzijde stelt voor: het borstbeeld van graaf Jan van Nassau, met het omschrift: graaf Jan van Nassau, stichter der Unie van Utrecht; de keerzijde: een leeuw met opgeheven zwaard en de zeven pijlenomringd door elf sterrenhel zinnebeeld der tegenwoordige elf provinciën, waarboven het Alziend Oog, met hel omschrift: dankbaar heid, eendragt, vrijheid en de jaartallen 1579 -1879. Aan Z. M. den koning zal een exemplaar in goud, zilver en brons, en aan de leden der vorstelijke familie exemplaren in brons en in zilver worden aangeboden. Twee nuttige inrigtingen, meldt de Midd. C., zullen met de aanstaan den winterdienst op de staatsspoorwegen (zuiderlijn) beproefd worden, nl. een nietnv verwarmingssysleem, dat van Belleroche, en een nieuw remwerk, dat van Westinghouse. Bij het systeem Belleroche geschiedt de verwarming door middel van heet water uit de locomotief, dat door buizen loopt en in dtn tender wordt teruggevoerd. Men behoudt daardoor meest altijd dezelfde temperatuur in de rijtuigen, hetgeen bij de tegenwoordig in gebruik zijnde watersloven niet het geval is. De invoering van den Weslinghouse-rem is zeer aan te bevelen, daar het reeds gebleken is, dat door de krachtige wer king van den rem meer dan eens eene botsing van twee treinen geheel voorkomen of minder belangrijk geworden is. Betredende het tabaksgewas meldt men het volgende: Hp de meeste plaatsen is het zand- en aardgoed geoogst en wordt met hel breken van bestgoed een aanvang gemaakt. Gedurende de laatste weken heeft de ver hagelde tabak veel van wind geleden, doch overigens belooft het gewas middelmatig te zullen zijn. Het zandgoed van het nieuwe gewas wordt opgekocht tegen ƒ12 a ƒ13 per 50 KG. Door het prov. kerkbestuur van Friesland is tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de heer C. Hoekstra. Op de paardenmarkt te Zevenhuizen, den 10JeD dezer gehouden, wa ren 60 paarden aan de Ijjn. Hoewel er veel handelaars waren was de handel traag. Op de tentoonstelling van jonge paarden, gehouden Ier gelegenheid van de paardenmarkt, waren 59 paarden gebragt. De commissie van beoordeeling, beslaande uit de lilt.: II. Ripping te Zevenhuizen, 11. Oudijk te AVaddinx- vecn en II. Uitenboogert te Bleiswijk heeft de volgende prijzen en premiün toegekend le Aldeeling. Vier- en vijfjarige paarden, prijs f 15 aan C. Hoek te Bleiswijk, premie ƒ10 aan A. van Vliet te Zevenhuizen. 2* Afdceling. Driejarige paarden, prijs ƒ15 aan J. Matze te Zevenhuizen, premie 5 aan II. Bos te Bleiswijk. 3" Afdeeling. Tweejarige paarden, prijs 15 aan D. Lakeman te Zevenhuizen, premie 5 aan C. Hoek. te Bleiswijk. 4e Af deeling. Eenjarige paarden, prijs ƒ15 aan H. de Toom te Zevenhuizen, premie 5 aan G. P. van der Meer te Zevenhuizen. 5' Afdeeling. Venleus, prijs ƒ15 aan C. van der Wilt te Zevenhuizen, premie /5, aan G. lleems- bergen te Zevenhuizen. liet feest liep in de beste orde af. Dingsdag den 9d,n dezer h.id J Bakker, schipper te Mocrkapelle, het ongeluk van boord af in de Rotte (e vallen, terwijl zijn vaartuig in vollen gang was Zijn jongere broeder sprong hem oogenblikkelijk na en niogt de voldoening smaken hem van een anders wissen dood te redden. Gisteren is door de roei- en zeil-vereeniging «de Maas" le Rotterdam een wedstrijd op de Maas gegeven met den volgenden uitslag: 1. Vierriems giekengeroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal (niet uitgcrcjkl). 2. Twce- riems gieken, geroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal, Zephyr, van ede Maas''. 3. Vierriems gieken, geroeid door leden der vereeniging of genoodigden, die vóór 1 January 1879 nog geen prijs behaald hebben. Prijs: eene verguld- zilveren medaille voor den stuurman en eiken roeijer, Prins Hendrik, van de studenten-verecniging »Njord" te Leiden. 4. Twceriems gieken, geroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden. die vóór 1 Januari) 1879 nog geen prijs behaald hebben. Prjjs: eene verguld-ziivercn medaille voor den stuurman en eiken roeijer, Minerva, van "Njord" voornoemd. Door de Rottcrdamsche policic is aangehouden zekere A. V., wonende te Charlois, die zich schuldig heeft gemaakt aan het vervaardigen en uilge ven van valsche guldens. Verschillende lol de vervaardiging gediend heb bende voorwerpen zijn in zijne woning in beslag genomen. Te Bolnes is een kind. dat op de balie van een watermolen speelde, door de roede getroffen, zoodat het hoofdje van het ligchaam werd gescheiden. Tc Amsterdam is overleden de heer J. W. Blaauw, ridder der orde van den Ned. Leeuw, agent van het ministerie van financien aldaar. De luchtballon, waarmede Fanny Godard dezer dagen te Amsterdam opsteeg, is neergekomen in de Zuiderzee nabij het eiland Urk. Mej. Godard en de passagier, dien zij had meegenomen, zijn door den in de nabijheid zijnden schooner de Reiziger gered. Die redding moet veel inspanning hebben gevorderd. Van de lucht reizigster is een der armen gebroken. De heer P. R de Boer. landeigenaar te Holwerd, beeft aan al de huur ders zijner landerijen de helft der huurpenningen geschonken, hetgeen hein op ƒ4000 a ƒ5000 moet te staan komen. Te Drachten is in hechtenis genomen zekere G. M. van Humstcrheide' die op de terugreis van Rolde was en vermoed werd de dader te zijn van den moord, op Jan Boevsma gepleegd. Naar Bergum vervoerd zijnde, heeft hij de daad bekend en is hij met een medepligtigc naar Leeuwarden ovcr- gebragt. Te Wilmarsum had eergisteren hel feest plaats ter onthulling van het gcdenktccken ter nagedachtenis van Menno Simonsz. Omstreeks 1 ure trad de heer P. Feenstra Jr., pred. der doopsgezinde gemeente aldaar, in de nieuwe kerk op. De kerk was geheel bezet, ook door lal van vrouwen. Van heinde en ver waren vertegenwoordigers opgekomen der verschillende doopsgezinde gemeenten. De feestredenaar schetste in vhtgiige trekken het leven van Simonszoon, wiens jeugd als in nevelen gehuld is en die na 15 jaren zoekens, weifelcns, strijdens als priester eindelijk in 1536 zijn ge boorteplaats verlaat op 40-jarigen leeftijd, om 25 jaren lang om te zwerven van stad tot stad en van dorp tot dorp en eindelijk op de landhoeve West- vcld in het Holsteiusche zijn leven te eindigen. Na de feestrede begaven zich allen die zich officieel aan de feestviering hadden aangesloten in op legt, met muziek voorop, naar het, terrein waar vroeger liet oude kerkje stond. In het midden slaat hel gedenkteekeneerst nog omhuld. Daar

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1