LEIDSCHE) COD RA AT. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. ST A DS-BERICHT EN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. |S7». 11°. 215. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar s f3.— franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afsonderlijk is verkrijg haar voor f 3.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcn. Afsonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prgs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te welen dal de ingevulde patenlbladen over het dienstjaar 1879/80, voor de wijken VI. VII, Vlll cu IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het raad huis dezer gemeente onder overlegging van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks, des namiddags van een lot drie uren. en wel van Dinsdag 9 lol en met Zaterdag 13 Sepicmbcr e. k terwijl na het versirijken van dien termijn, de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeien worden afgegeven aan de deurwaarders der direcie belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de LeidscUe Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden8 September 1879. P. C. LIB11ECHT LEZWIJN. LEIDEN, 11 Seplember. Ongeveer ten 1 uur heden namiddag is uit cenc sloot aan de Aloülaan liet lijk opgehaald van zekeren v. D.die reeds sedert Zondag avond 11. werd vermist; waarschijnlijk is hij, door de duisternis misleid, daarin geloopen. Eenigen tijd daarna is C. Z.voerman op een beladen wagen meistroo, de Marebrug komende afrijden, door het kantelen van den wa- gen daaraf gevallen, waarbij zijn regtcr schouder werd gekneusd en hij een ribbenbrcuk heeft bekomen. Hij werd opgenomen in den stal van den heer Tibboelalwaar hem door dr. 11. heelkundige hulp werd verleend. Daarna is hjj huiswaarts vervoerd. - In de gemeente Zoeterwoude hadden gisteren en heden weder de ge wone volksvermakelijkheden plaats, beslaande in harddraverij en ringrijden. Gisteren had aan den Hoogen Rijndijk, nabij hel koilijhuis "Ik leer nog", eene ringrijderij met tilbury's plaats. Daaraan namen 12 mededingers deel. De prijs, 12 messen met zilveren hechten in étui, werd behaald door den sieker lib. Klein, rijder A van Leeuwen; de eerste premie, voorsnijmes met vork in étui, door den steker A. van Haaslercn, rijder C. van der Poel; de tweede premie, kristallen lucifers-standaard op zilveren voet. door den steker A. van der Meer, rijder F. Kokshoorn. De prijzen werden door den eere-voorzittcr der commissieden heer bur gemeester, met eene passende toespraak aan de overwinnaars uitgereikt. Dij die gelegenheid stelde de secretaris der commissie, de heer W. A van Rijnvoor, om wegens het ongunstige weder gedurende den morgen, dat tegen deu middag opklaarde, des namiddags nogmaals eene dergelijke ring- rjjderij te houden, tegen inleg van ƒ1. Daartoe werd onmiddellijk besloten. Aan die ringrijderij namen 15 mededingers deel. De prijs, /8, werd behaald door den steker J. de Groot, rijder C. van Veen; de eerste premie, f 5, door den steker L. de Jong, rjjder C. van Veen; de tweede premie, ƒ4, door den steker D. lloogenveen, rijder C. lloogenvicn. Zoowel des voor als des namiddags werd dit volksleest door een talrijk publiek bijgewoond. De harddraverij had heden bjj het dorp plaats; des voormiddags van paar den voor 31 Augustus in eigendom loebehoorende aan en bereden door in gezetenen van Zoeterwoude en die nimmer een prijs hadden gewonnen; des namiddags van paarden die nimmer of niet meer dan één prijs gewonnen haddenuit alle gemeenten. Bij de harddraverij des voormiddags werd door (Spaarden deelgenomen. De prijs, een prachtig gouden remontoir-horlogie, »erd behaald door de bruine merrie Jansje, eigenaar C. Klein, bereden door A. de Boer; de premie, zilveren cylinder-horlogie, door de bles-merrie Trui, eigenaar A. Onderwater, bereden door A. Onderwater Az. De uitslag van dc harddraverij des namiddags, waaraan 14 paarden deel namen, was bij het afzenden van dit berigt nog niet bekend. Even als vroeger werd ook nu weder dit volksvermaak, dat door muziek tverd opgeluisterd, door eene talrijke menigte bijgewoond. Hel weder, olschoon dreigend, bleef viij gunstig, en overal was eene vrolijke opgewtkle stemming waar te nemen. - De commissie, die de leiding dezer volksfeesten "P zich nam, zag zich ook nu weder door den goeden uitslag voor hare tele moeiten en zorgen beloond. Het aantal adspiranlen voor de acte van lager onderwijs bij de aan staande najaars-examens in deze provincie bedraagt 700. De Intelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Woensdag den 1'° October aanstaande in werkelijke dienst worden gesteld. Bij den schietwedstrijd van den bond der rustende schutterij in Zuid holland, te Loosduinen, is gisteren bij den personelen wedstrijd de 16J" prijs, een paar botervloten met zilver gemonteerd, aangeboden door d'. van Traa te Loos luinen, behaald door jhr. M. van Reenente Leiden, en dc 20"e prijs, een kaasstolp met zilver gemonteerd, aangeboden door den heer W. C. van Eendenburg te Loosduinen, door den heer A. van Til, te Leiden. Bij den wedstrijd was het eene aangename verrassing voor de dames- bezoeksters, dat de commissie aan het concours had toegevoegd eene afdee- ling voor Flobert door dames. De prijs werd behaald door mevr. de Con stant Rebecque en de premie door freule Ede de llarlicli. uit Vught. Volgens het Hbl. zullen eenige der lijdelijke opzigters van den water staat. bij gemis aan werkzaamheden, met 1 January aanst. eervol uit 's rijks dienst worden ontslagen. Door het bestuur der Arnhemsche tentoonstelling is besloten den inter nationalen wedstrijd met 1 October a. s. te doen eindigen, terwijl de ge- heele tentoonstelling den 15dtn d. a. v. wordt gesloten, waarna met de slooping der gebouwen voor een gedeelte een aanvang zal worden gemaakt, liet aantal bezoekers der tentoonstelling bedraagt van de opening tot heden gemiddeld 1C28 per dag, zoodat tot heden ruim 140.000 betalende personen haar bezocht hebben. Men is thans met de 2de serie der lolerjj begonnen; lol heden zijn ruim 50000 loten verkocht. Het stoomschip Gelderland is op 10 Sept. Ie Batavia aangekomen. In de Maandag gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdceling der kon. akademie van wetenschappen vroeg de heer van den Bergh of een der leden inlichting kan geven over de papieren van Olden- barueveld, wier bestaan in 1784 in een brief van Picter Paulus aan Mcinard Tydcman verzekerd is, en of iels naders daaromtrent bekend is uit de la tere correspondentie van P. Paulus en M. Tydeman. De lieer R. Fruin gaf op de laatste vraag een ontkennend antwoord; hij hield dc inededeeling van P. Paulus voor onjuist. Dc papieren van Oldenbarneveldvan welke bij hem sprake is, zijn, volgens opgave van Jan Francken, door de regering ont dekt en verbrand. Ook Carleton bevestigt dit. De lieer Land sprak over de eerste uitgaaf der brieven van Spinoza, en deelde opmerkingen mede over een Nederduitschen brief van dien wjjsgeer, die in 1705 in de Boek zaal is uitgegeven en die nu in de Leidsche universiteils bibliotheek bewaard wordt. Naar aanleiding hiervan zeide de heer de Hoop Schcffcr, dat er nog vele Latijnsche brieven van Spinoza gevonden worden in de boekerij der doopsgezinde gemeente te Amsterdam, afkomstig uit bet weeshuis der collegianten. Te Middelburg werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Evangelische maatschappijonder voorzitting van den heer 11. J. P. van Hoorn. Uit het verslag, uitgebragt door den secretaris, bleek, dat de werk kring der maatschappij niet is uitgebreid. Het ledental is verminderd en be draagt thans 3708 Dc poging om in Belgié te arbeiden, is mislukt. In Frankrijk had men de uitgave van een dagblad krachtig gesteund, maar zonder gunstig gevolg. De nieuwe gemeente te Montmorin werd in hare oprigting gesteund door eene geldelijke bijdrage. In het binnenland werden aan eenige Brabantsche gemeenten toelagen verstrekt, geschriftjes uitgege ven en door colportage nuttig gewerktalsmede door voorlezingen. Des avonds te voren had in de Waalsche kerk eene openbare bijeenkomst plaats, waarbij als sprekers optraden de lib. Lasondcr, hoogleeraar te Utrecht, en Chavannes, pred. te Leiden. De Rolterdamscbe commissiounair A. J. de Jong, wiens zaak door den hoogen raad naar hel Amsterdamsche hof is verwezen, zal Maandag e. k. aldaar teregtstaan. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Haarlem werd besloten aan den heer P. van der Eist, hoofdcommies ter gemeente secretarie, die zijne 50 jarige dienst als gemeentelijk ambtenaar vierde, eene gratificatie te verleenen van ƒ500. Dc jubilaris, door den gemeente-secre taris in de vergaderzaal geleid, werd door den voorzitter met hel voorregt zgiier 50-jarige ambtsbediening geluk gewcnschl en tegelijk werd hem de

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1