['ER TELEGRAAF. IN MEMORIAM. Jill en I den 24'" September de groote parade plaats hebben; den 25™ zal een uit stapje worden gemaakt naar de slagvelden van Gravclotte en St. Privat en den 26'" zal de inwijding van de nieuwe garnizoenskerk plaats hebben. De heer von Bismarck zal op 20 September te Berlijn aankomen, om aldaar een paar dagen te vertoeven; hij wordt aldaar regtstreeks uit de IeJ oostenrijksche hoofdstad terugverwacht, nadat hij zijn voorgenomen bezoek bij den heer Andrassy zal hebben afgelegd. Zijn verblijf te Berlijn zal slechts zeer kort van duur zijn, want na verloop van enkele dagen begeeft bij zich naar Varzin, alwaar hij gedurende verscheidene maanden hoopt té vertoeven. De nationaal-liberalen in Pruissen hebben hun programma voor de aan- üsi slaande verkiezingen openbaar gemaakt. Dat stuk lelt 436 onderteekenin- gen. Zij betreurenzeggen zijde politieke gebeurtenissen van den laatsten lijd. De materieele welvaart van een volk hangt ook af van zijne staat kundige organisatieen een land als Duitschland kan niet bestaan zonder liberale instellingen. Die instellingen willen zij handhaven en verder ont wikkelen. Jaarlijks moet de landdag worden bijeengeroepen, jaarlijks de begrooting vastgesteld. Voorts moeten de indirecte belastingen worden ver minderd. De nationaal-liberalen zijn niet tegen eene herziening der Mei- wetten, mits de slaat geen zijner regten prijs geve. Voorts willen zij het stelsel van Falck bij het onderwijs handhavenmet name wat het school- toezigt betreft, en bezuiniging invoeren. Volgens de Foss. Zeit. heeft de Chineschc gezant Li-Fong-Pao te Berlijn, ofschoon hij nog slechts tien maanden aldaar is geweest, zich zoo goed in het Dnitsch geoefend, dal hjj op zijne audiëntie bij den keizer die taal kon spreken. Nadat de keizer hem daarover zijn compliment had ge maakt, leverde hjj eene nadere proef van zijne bedrevenheid, door in het Duitsch zjjne opmerkingen mede te deelen omtrent eenige machinefabrieken die hij had bezocht. - Naar gemeld wordt is de uitslag van de jaarmarkt in de Russische koopstad Nischni-Nowgorod zeer bevredigend, ofschoou hel niet aan pogin gen ontbroken heeft om haar te doen mislukken. Daartoe mag men in de eerste plaats den brand rekenen, die eenige weken geleden ontstond en spoedig gebluschl werd. Het verkeer was buitengewoon levendig. Behalve de tienduizenden koopers en verkoopers, uit alle deelen van hel Russische rijk, vond men er een aantal Chinezen, Perzen, TscherkessenArmeniërs Cu Tartaren. Uit het westen van Europa waren vooral veel Duitsche en Engelsche koopleden opgekomen. De theevoorraad alleen vertegenwoordigde eene waarde van 10 millioen roebels. Een aantal karavanen trekt de poorten uit. Men heeft hier bijna nog uooit zooveel marktbezoekers gezien. TURKIJE. In Oosl-Rumelië verwacht men spoedig het binnenrukken van de] Turk- sclte troependie aan de grenzen post hebben gevat. Redenen daartoe heb ben zich ruimschoots voorgedaan. Dezer dagen weder hadden 16 officieren van de militie het plan opgevat op den verjaardag van den Sultan een feest maaltijd te houden, liet ging daarbij vrolijk toe, maar de toasten, die uit gesproken werden, waren slechts ter eere van den Russischen keizer. Toen daarop aanmerking was gemaakt, verklaarden de bedoelde officieren in bet openbaar, dat het niet meer dan billijk was op het heil van den Czaar te drinken, daar hij zooveel voor de Bulgaren had gedaan. Een en ander is ter kennis van den Sultan gebragt, die nu van den gouverneur Aleko-pacha het ontslag eischt van die 16 officieren, maar waartoe deze niet schijnt te willen overgaan, daar zijn antwoord aan den Sultan ontwijkend was. Waarschijnlijk zal de Sultan nu, wegens deze en meer andere grieven, klem aan zjjne eischen willen geven. Naar men aan het Wiener Tagbl. meldt zou Aleko-pacha zijn ontslag hebben ingediend. LONDEN, 8 September. Aan de Pall Mall Gas. wordt uit Rome gemeld dal de Paus in een brief aan den Duitschen keizer de resultaten der jongste onderhandelingen resumeert, onder opmerking dat het eenige middel tot herstel der harmonie tusschen staat en kerk ligt in de regtstreeksche uit oefening van het regt van goedertierenheid door den keizer. Bismarck moet vooraf met dien stap van den Paus bekend zijn geweest en dien heb ben goedgekeurd. KONSTANT1NOPEL7 September. Safvet-pacha heeft aan den gezant van Oostenrijk-llongarije verklaard, dat hij eene volledige goede verstandhouding met die mogendheid van het grootste belang acht voor de Porte zelve. Ten einde van die gezindheid een ondubbelzinnig bewijs te geven, is aan llusni- pacha nadrukkeljjk gelast, de binnenrukkende Ooslenrijk-Hongaarsche troe pen te begeleiden. Ook aan de overige organen der Porte in het district Novi-Bazar is op nieuw bevel gezonden om aan die troepen op hun marsch alle mogelijke tegemoetkoming te verleenen. LONDEN8 September. Uit Kabul wordt aangaande het oproer aldaar nog deze bijzonderheid gemelddat majoor Cavagnari en al de overgebleven Engelschen werden gedood bij een uitval, die zjj uit het gezantschaps gebouw deden, dal in den avond van 8 dezer door de oproerlingen in brand was gestoken. De leden van het Engelsche gezantschap waren naauwclijks te Kabul aan- gekozen, toen de bevolking zich reeds ontevreden en aanmatigend tegen over hen gedroeg. Zij hadden vooiloopig hun intrek genomen in eenige bonten huizen, lot dat een geschikter gebouw, waarvoor de plek reeds gekozen was, zou opgerigt zijn. Het gezantschap bestond uit majoor Cavagnari, den secretaris Jenkins, den geneesheer Kelly, luitenant llamil- lon. 50 man voetvolk en 26 bereden guides. De opstandelingen werden op 3 dezer door het hevig vuur der belegerden teruggedreven, doch ver schenen, door het gepeupel versterkt, na de plundering van het tuighuis spoedig weder. De aanval duurde, onder wederzijdsche aanzienlijkever- liezen den ganschen dag. Den Afgancn gelukte het tegen den avond het gebouw in brand te steken. Het was toen dat de belegerden den uitval deden en allen gedood werden, hun leven dapper verdedigende. Negen guides, die tijdens den aanval fourrageerdenvluglten naar den Shuttar- Gardan-pas en moeten de eenigen wezen die den dood zijn ontkomen. 13 JANUARI 1879. Herinnert gij n dien datum Hjj doet ons denken aan een groot en vooral een edel en goed man, een man hoe ook bemind, hoe ook vereerd door geheel Nederland, toch nooit genoeg volprezen. Reeds voorlang hadden de ondergeleekenden verwacht dat zich eene com missie zou gevormd hebben om zijn naam op stoffelijke wijze te vereeuwigen. Groote kunstenaars en dichters, nuttige en edele staatsburgers, geliefde vorsten worden herdacht door hun standbeeld te doen verrjjzeu of door een monument ter hunner eere te slichten. Zou onze geliefde prins Hendrik dan vergeten worden Nu echter zeven maanden zijn voorbij gegaan zonder dat eenige stappen in dien geest geschieden, willen wij spreken van de Stichting te Egmond aan Zee, waarvan hij den eersten steen legde, waaraan hjj zjjn doorluchtigen naam verbond, en die hjj steunde door eene jaarlijksche recht vorstelijke gift. Daar handelden wij naar zijn wenscli en in zijn geest toen wjj de stich ting een Asyl voor behoeftige ouden van dagen te Egmond aan Zee uit breidden tot een //thuis" voor den behoeftigen zeeman, waar ook in den lande gevestigd, zonder eenig onderscheid van godsdienstige belijdenis. Daér staat reeds het gedenkteeken dat als zoo vele andere nuttige en weldadige stichtingen zijn naam bestendigt. Daar slaat in naam en daad hel beeld van zijn edelmoedig streven, van zijne zeldzame vrijgevigheidvan al die deugd die Item een eerzuil hebben opgericht in ons hart. Zou die stichting mogen vernietigd worden of kwjjnen, nu haar vorste lijke beschermheer niet meer leelt? Gewis, neen! Gij wilt dat prins Hendrik de Goede voortleve in zjjne werken' Behoort daaronder niet in de eerste plaats de Prins'llendrik-stichling, die hij liefhad, omdat ze beantwoordde aan zijn innigen wensch dat de afge leefde zeeman een schuilplaats mocht vinden legen het nakend gebrek, tegen ellende en ontbeering? Daarom wenden wij ons lot u, landgenootenmet de bede, in naam van hem dien gjj zoo innig vereert, in naam van de liefdadigheid die een grond trek van zijn karakter was, maar ook in naam van die arme oude zwer vers, die het oog weemoedig en begeerig naar de stichting hebben gericht, geeft ons uwe liefdegiften in jaarlijksche bijdragen of giften in eens, opdat de stichting groeie en bloeie, opdat de thans schier ten volle gevulde ruimte uitgebreid kunne worden en meerderen bevatten dan thans mogeljjk is, opdat ons vast kapitaal, thans nog /3000, zich uitbreide en der slichting een bljjvende toekomst verzekere. Geeft, opdat naast het gedenkteeken, dat de dankbare tjjdgenoot den dier baren afgestorvene zal wjjden, de instelling leve die zijn naam draagt; op dat in het koor van loftuiting én waardeering ter zijner eere aangeheven, de stem zich menge van zoovele beweldadigden als uwe grootmoedigheid hem ter eere beschut en behoedt. En hoe sierlijk en edel in vormen, hoe verheffend in aanblik dan ook het op te richten gedenkteeken ook eenmaal worde, het kunstloos gesticht daay ginds in de duinen zal minstens zoo luid spieken van uwe waardee ring als die fiere schepping in hoofd- of holstad. Voor alle gewenschte inlichtingen stellen zich, behalve regenten, meer speciaal beschikbaar het dageljjksch bestuur en verdere heeren onderteekenaren. I A. VAN LAER, Voorzitter, te Makkinga. A. C. WERTHEIM, Ie Amsterdam. C. DE GROOT, Ie Egmond aan Zee. G. E. A. VAN HALL, Secretaris, Lijnbaansgracht 141, te Amsterdam. F. MEIIJES, te Groenlo. Th. A. QUANJER, te Utrecht. Dageljjksch Bestuur: Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 8 September 1879. Kantonrechter mr. W.v.d.Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. H. K. te Zoeter- woude J. V. te Noordwijk T. v. B. te Katwijk J. v. L.idem, F. O., idem, C. K.idem M. B. te Noordwtj- kerhont G. v. A. te Voor schoten J. W., idem, J. V. te Leiderdorp T. G. te Leiden, P. S.idem A.Z. te Zoetevwonde D. V. te Katwijk,' J. K te Kijnsburg, W. L. te Leiden NV. L.idem P. v. B.idem A. K. te Katwjjk, Aard van het misdrijf. niet tegenwoordig zijn bij het beproeven der brand spuit, Zoeterwonde, diefstal van veldvruchten, spelen met centen opstraal te Katwjjk, idem, idem idem, zoeken van eijeren van wa terwild visschen zonder acte en zon der vergunning met een fuik idem, visschen zonder vergunning met de fuik (driemaal), visschen met stekken in verschillende vischwate- renzonder acte en zon der vergunnings-bewijzen, idem, visschen zonder vergunning met stekken, Mem met een hengel, idem idem idem idem idem Gevallen uitspraak. ƒ5 of 2 dagen. vrijspraak. f I of l dag. idem. vrijspraak. f I of I dag. ƒ10 of 2 dagen. tweemaal 3 of tweemaal 1 dag en verbeurte van de fuik, idem. driemaal ƒ3 of driemaal 1 dag, achtmaal 3 of achtmaal 1 dag. viermaal ƒ3 of viermaal 1 dag. 1.50 of 1 dag. 3 of 1 dag. idem. idem. idem. idem. 1 of 1 dag.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3