BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 8 September d879, JP. 2dd. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. BELGIË. Ue reglbank van koophandel te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer E. Zola c. s. tegen den heer V. Driessens, wegens het ten tooneele voeren eener vertaling van l' Assommoir. De regtbank heeft den Franschen schrijver in het ongelijk gesteld op grond; dat //vol gens art. 5 van het verdrag tusschen België en Frankrijk van 22 Aug. 1852, en art. 6 van het verdrag van 1 Mei 1861, de Fransche schrijver, die in België zijn regt wil behouden om een Fransch looneelstuk in het Vlaamsch over te zetten, eene Vlaamsche vertaling van dit gewrocht moet doen verschijnen, ten laatste binnen de drie maanden die volgen op de neerlegging van het Fransche werk, welke neerlegging moet geschieden biunen de drie maanden volgende op den dag der eerste uitgave in Frankrijk". Naar men verneemt heeft de Paus, na kennis genomen te hebben van de laatstelijk door den koning gehouden rede, waarbij deze, zinspe lende op de onderwijswet, zijn volk lot eendragt aanspoorde ter handhaving van de binnenlandsche rust, aan Z. M. geschreven, dat ook hij, boven alles, vrede en eendragt wenschte. EKCfELAN LONDEN, 5 September. In een berigt uit Durban aan de Times wordt gemeld, dat twee da gen voordat sir Garnet Wolseley Ulundi bereikte, te Intaiijaneni aanzien lijke boden van Getawayo waren aangekomen, o. a. zijn generaal Tying- wayo. Zij zeiden, dat de koning bereid was zich over te geven en cijns te betalenmits liet land d»or de troepen ontruimd werd. Men zeide hun aan, dat met Cetawayo niet langer als koning kon worden onderhan deld en dat hij zich moest overgeven zonder eenig ander beding dan van lijfsbehoud en billijke behandeling. De Dublin Gazette bevat een reeks van proclamation van den onder koning, waarbjj gedeelten van de graafschappen Down en Armagh, ten gevolge van daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden van de Fenians, onder de strenge toepassing van de wet tot handhaving van de orde worden gesteld. Hier te lande is men dag en nacht in de weer om den oogst van liet veld te halen. Op alle akkers wordt bij maanlicht het koren gemaaid en aan schoven gebonden en zelfs Zondag werd het werk niet gestaakt; zoo doende is er nog veel behouden, wat verloren geacht was. Toch zal de oogst slechts een vierde deel van de gewone opbrengst opleveren. Wanneer de graan- en broodprijzen niettegenstaande dat laag blijven, zoo is dit zon der twijfel te danken aan de zekerheid, dat liet buitenland met zijn over vloed zal bijspringen. In de eerste plaats Amerika, dat zich in een rijken oogst mag verheugen. //Of wij jelui dat slechte weer hebben toegezonden, zegt broeder Jonathan in de Punch, zullen wij in het midden laten, maar zeker is het. dat wij je veel koren zullen sturen". Een merkwaardig voorbeeld van het lange leven der schildpadden is voor eenigen tijd in Florida voorgekomen. Daar ving een planter in de rivier St. Jean een groot exemplaar dezer diersoort, op welks schild het volgende geschreven siond; //Gevangen in het jaar 1700 door llernand Gomez in de rivier Sebastian; van daar door Indianen overgebragt naar Ma- tanzas en verder naar de groote Wekiva." Groote Wekiva is de oude naam van den St. Jean. Bovendien was op het schild het Spaansche wapen ge grift. De planter, na het dier aan tal van personen vertoond te hebben, liet het weêr vrij, niet zonder zijn eigen naam met jaartal bij het opschrift gevoegd te hebben. FRANKRIJK. In de afdeelingen der kamer werd op 19 Maart 1878 eene commissie van 22 leden benoemd tot het omwerken van de bestaande wetgeving op het lager onderwijs en het maken van een wetsontwerp, waardoor alle op dat stuk beslaande afzonderlijke wetten krachteloos zouden worden; de quaeslie moest tevens uit een paedagogisch, administratief en financieel oogpunt opgelost worden. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk kort na het reces bij de kamer worden ingediend. Reeds nu wordt medegedeelddat liet wetsontwerp zeer uitgebreid is; liet lelt 111 artikelen en is in zes titels verdeeld. Het beginsel berust op verpligt, kosteloos leekenonderwijs. De slaat neemt alle kosten van het lager onderwijs op zichmaar ontvangt daarentegen alle opbrengsten, waarover tot nu toe de departementen en de gemeenten beschikten. Geen openbaar onderwijzer ol onderwijzeres kan uit geestelijke vereenigingen genomen worden. Wat de leden van geestelijke orden betreft, zij kunnen voortgaan met privaatscholen te openen, onder voorwaarden bij het wetsontwerp voorzien, maar onder voorbehoud dat zij tot het geven van onderwijs gemagtigd zijn. Het godsdienstonderwijs mag niet door onderwijzers van openbare scholen gegevenmaar kan na schooltijd gegeven worden aan kinderen, wier ouders dit verlangen; overigens is het van het officieel programma geschrapt. Van regeringswege is bij den staatsraad eene aanklagt ingediend tegen den bisschop van Grenoble, die de kerk Ie Salette lot eene basilica heeft verheven, zonder van de pauselijke bul, waarbij hem dit vergund werd, aan de regering mededeeling te doen, ingevolge de voorschriften der wet. Betreffende de teruggekeerde geamnesticerdcn meldt de Parijsche cor respondent van de Köln. Zeit De geamneslieerden waren uitermate vreed zaam gestemd. Zij verhaalden, hoe zwaar zij eerst in Nieuw-Caledonië ge leden hadden; maar zij voegden er bij. dat hun toestand later heel dragelijk is geworden. Er bevinden zich zeker onder hen ook geen Rochefort's en dergelijken, die, nadat zij hun vaderland in namelooze ellende gestort had den, thans nog de buitensporigste taal durven voeren. De teruggekeerden waren bijna alle eenvoudige soldaten der commune, die meenden voor eene goede zaak te strijden, die niet wisten, dat zij de speelbal waren in han den van eenige nietswaardige eerzuchligen. lie meesten zijn door hunne bloedverwanten en vrienden aan het station afgehaald. Maar anderen, om streeks 150, waren gedurende de acht jaren in volslagen vergetelheid ge raakt, van welke velen zelfs hunne vrouwen, die andere betrekkingen had den aangeknoopt, niets meer wilden weten. Deze mannen, nadat men hen in de herbergen eenige verversching had laten gebruiken, trokken af met de twee frankendie zij van het comité van bijstand hadden ontvangen. De leerling van het Lycée Fontanes, die bij een prijsuitdeeling //Leve Hendrik V!" geroepen heeft, komt in de Siècle tegen het berigt op als zou hij bij gemis van een prijs door den graaf van Chambord schadeloos gesteld zijn. Uit zijn schryven blijkt tevens dat de prys hem wel degeiijk is ter hand gesteld. Bij een juwelier in de rue Bsissy d'Anglas is een halssnoer ter waarde van 30,000 frs. gestolen, door een onbekende, die herhaalde malen het magazijn bezocht en over den koop van dit sieraad onderhandeld had. De laatste maal had hij een vochtig lapje gevraagd om een safier te wrijven en daardoor beter over de waarde te kunnen oordeelen. De dame van het magazijn, die alleen was, ging even naar achter om het gevraagde te halen en ontwaarde bij haar terugkomst dat het halssnoer en de kenner ver dwenen waren. De groote orang-outang in den Jardin d'acclimatation, te Parijs, die zoovele bezoekers trok en het grootste exemplaar was, dat tot dusverre in Europa werd aangevoerd, is overleden. ITALIË. Uit Venetië wordt gemeld dat de koningin van Italië aan een groot gevaar ontkomen is. Een kanonneerboot, waarop H. M. een zeetogtje maakte, werd door een stoomboot aangevaren. Alleen aan de tegenwoor digheid van geest van den kommandant der kanonneerboot was het te dan ken, dat de botsing, waarvan de gevolgen niet te voorzien zouden zijn geweest, getemperd werd. De roovers, aangevoerd door Salpielra, wien het gelukte een jaar ge leden uit de gevangenis van Palermo te ontvlugtendie zich sedert aan verschillende strooptoglen schuldig maakten, werden dezer dagen in de nabijheid van Palermo door karabiniers overvallen. Salpietra en zijn luite nant Ferro werden gedood, doch ook van den kant der troepen werd een man gedood en een gevaarlijk gekwetst. DUIT8CIILAND. Te Berlijn is Vrijdag geopend de achtste algemeenc vergadering der verceniging van slerrekundigen. Een groot aantal wetenschappelijke man nen op astronomisch gebied waren bijeengekomen uit Ooslenrijk-Hongarije, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Rusland, Scandinavië. De minister van eerediensl en onderwijs riep den vergaderden het welkom toe. - De professor aan de akademie van fraaije kunsten te KrakauAlexan der Gryglewski, vertoefde dezer dagen te Dantzig en copieerde eenige schil derstukken, in eene zaal van het raadhuis aanwezig. Op zekeren middag stortte hij zich van de eerste verdieping van het raadhuis op het plein neder en was onmiddellijk ten gevolge van een schedelbreuk overleden. Hij was ruim voorzien van middelen van bestaan, doch een brief, welken hij in den morgen van dien dag ontving, schijnt tot dezen zelfmoocd aanleiding gegeven te hebben. De Evangelische alliantie hield in deze week hare 7' algemeene ver gadering te Bazel. Zij werd zeer druk bezocht, want niet minder dan 1600 leden en afgevaardigden waren tegenwoordig; ongeveer 20 uit Frank rijk, 500 uit Duitschland, 400 uit Engeland en Amerika en verder ver scheidene uit Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Nederland. De vergadering werd geopend door den heer Charles Sarasin, voorzitter van de Zwitsersche afdceling. Hij heette de aanwezigen welkom in Bazel, dat trolsch was op hunne tegenwoordigheid, maar het betreurde, hen niet zoo schitterend te kunnen ontvangen als Londen, Amsterdam en New-York dat in vroegere jaren hadden gedaan. Hij wekte hen op om getuigenis af te leggen van hun Christendom en tevens te zorgen, dat ook deze verga dering practische en blijvende vruchten zou dragen. Rapporten werden voorgelezen over den toestand van het protestantisme: in Zwitserland, door dr. Giider, van Bern; in Duitschland, door dr. Cromer, van Greifswald; in Frankrijk, door den heer Babut, van Nimes; in Groot-Brittannië, door den pred Edward Bligh; in Nederland, door prof. van Oosterzee, van Utrecht; in Oostenrijk, door d'. von Tardy; in Amerika, door dr. Schaff, van New- York; in Scandinavië, door dr. von Scheele, van Upsala. Eene firma te Chemnitz heeft voor het geheele Duitsche rijk octrooi verkregen op de uitvinding van een muilkorf met beweegbaren onderkant. De constructie is van dien aard, dat, zoodra de hond den bek opent, het ondergedeelte van de muilkorf uitwijkt, zoodat het dier gemakkelijk kan ademhalen, geeuwen en de tong laten uithangen, zonder echter te kunnen bijlen, of iels anders te kunnen aangrijpen dan hetgeen men hem door de muilkorf heen in den bek geeft. RUSLAND. De moordenaar van den gouverneur van Charkow is in het gouverne ment Tschernigow aangehouden. Hij moet indertijd door Lisogub, die onlangs is ter dood gebragt, tot het begaan van den moord zijn omge kocht. Hij is naar Charkow overgebragt, om aldaar te worden gevonnisd. ST. PETERSBURG, 5 September. Stormen in den Finschen zeeboezem hebben de Newa buitengewoon opgedreven, zoodat het water in de stads kanalen buiten zijne oevers getreden is en de voorsteden met overslrooming bedreigd worden. PARIJS. 5 Seplember. Het berigt der IV. F. Presse, dat de regering besloten heeft af te zien van art. 7 van het wetsontwerp-Ferry, mist allen grond. PARIJS, 5 September. Prins Jerome Napoleon zal als candidaat optre den voor de kamer van afgevaardigden in het dep. der Alpes-maritimes. ST.-PETERSBURG 6 September. De ambassadeur te Konstantinopel, prins Labanofl, is tot ambassadeur te Londen benoemd. Hij wordt te Konstanti nopel vervangen door den heer Saburoff, thans gezant te Athene. De storm woedt hier sedert eergisteren met steeds toenemende hevigheid. Het stijgen van het water is tot staan gekomen. De eilanden der voorsteden zjjn overstroomd. SIMLA, 6 September. (R. O.). De Engelsche ambassade te Kabul is op den 3eD dezer aangevallen door in opstand gekomen Afgaansche regimenten, hunne soldij vorderende. De bevolking sloot zich daarbij aan. Dc Emir zelf werd door de oproerlingen belegerd. De aanval op de ambassade hield den geheelen dag aan. Des avonds brak er brand uit. Ilet lot van majoor I Cavagnari en van het personeel der ambassade is onbekend. Bevelen zijn ge geven tot het onmiddellijk oprukken van Engelsche troepen naar Kabul en 1 tot eene algemeene concentratie der troepen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. BRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5