PER TELEGRAAF. Z(j vei, 'Ser, di( kos[ S guide, f, in tenis dat schaard cn de muziekcorpsen braglen iets ten gehoore, dal zij voor de melodie van «God save 'lie Queen" hielden. De toegestroomde nieuwsgie ren gedroegen zich in allen decle betamelijk. Saluutschoten werden ge lost eene eerewacht stond bij liet verblijf dat de Emir het gezantschap had doen aanwijzenenz. J Het stoffelijk overschot van sir Rowland Hill zal in Westminster abdij boot vi, met en r Rolt#, viel b,. bleie, spelen! om :n g e omwo het vui bedwoni e rigij( elcnded utterdii de eqii iet vapitein meeste, i zij erginga ede boi f Ranl, ien zui! nis de, riilleri,; h. grul es. an Slig. in gede C. I tan Man ei van bt. van b« :r lera rs, ver der uit- verhei? van dt mis vat dienst ■O, ver op dt 'ke golf ■en v» zvvoi in zag ticli gt drenkt s leve» g. vcti worden bijgezet. M" Dye'- van Totlerdown is, wegens mishandeling van aan haar zorg toevertrouwde zuigelingenlot zes maanden eenzame opsluiting veroordeeld. In den tijd van twee jaren was haar systeem van verpleging de oorzaak van den v'roegtijdigen dood van negen kinderen. Aan den Scliotscheu posttrein is Vrjjdag op weg naar Londen op de jlidland-baan een ongeluk overkomen, dal de vreesselijkste gevolgen had gunnen hebben. Tusscben de stations Kendon en Mill-hill ontspoorde de locomotief, met het gevolg dat deze met verscheiden wagens achter zich van den 12 voet hoogen dijk tuimelde. Daar de passagiers zich toevallig in de achterste wagens bevonden, kwamen zij er inet een geweldigen schrik, maar overigens heelhuids af. De machinist en de stoker redden hun leven door een sprong van de locomotief, waarbij zij noglans eenige ernstige wonden bekwamen. Men schrijft het ongeluk toe aan het zakken van de rails ten gevolge van de veelvuldige regens. De Economist waarschuwt er tegen, om dc gevolgen van den onvoldoenden oogst voor de groote meerderheid van het volk al te overdre ven voor te stellen. Engeland zal dit jaar 102 millioen gulden meer dan verleden jaar voor zijn brood aan het buitenland moeten betalen. Dit is een zeer groote som, doch men moet niet vergeten, dat Groot-Brittannië voor eigen verbruik jaarlijks aan voedsel voor 1320 millioen gulden invoert. Een land. dat dit betaalt, moet nu extra 192 millioen gulden kunnen beta len. zonder al te groote uitputting voor zijn hulpmiddelen. Niettemin zal deze slechte oogst de betere tijden, waarnaar alle standen verlangen, nog wat verdagen. liet testament van wijlen Maria Christina, ex koningin van Spanje, welke nu een jaar geleden te Parijs stierf, moest ook in Engeland, krach- lens de wetten van dat land, openhaar gemaakt worden, omdat een deel van haar vermogen zich daar bevond. Hierdoor weel men thans dat een te«aat bestemd is lot bekostiging van het lezen van zielmissen elk jaar, en wel 5000 voor haar zelve, 5000 voor wijlen hare twee echtgenoolcn, 1000 voor hare kinderen en 500 voor hare kleinkinderen. De keuze van de priesters, die deze missen moeten lezen en van de kerken waarin dit moet geschieden, is overgelaten aan de executeuren-testamentair, die echter, wat den prijs betreft, gebonden zijn aan de bepaling welke zij zelve gemaakt heeft: 10 realen 1.40) per mis. FUA1VHRIJK. De zittingen van de gewestelijke raden zijn thans voor het meerendeel gesloten. 34 raden hebben zich tegen de onderwijswet van Ferry verklaard en 22 voor; 19 raden hebben zich onthouden daaromtrent een oordeel uit te brengen. In den dezer dagen gehouden ministerraad is medegedeeld dat de Paus bewilligd heeft in de benoeming van den bisschop van Gap, den heer Guil- bert, tot bisschop van Amiens. Oe heer Guilberl moet de vrijzinnige begin selen zijn toegedaan. De heer Guilberl heeft zich hekend gemaakt door een paar herderlijke brieven, waarin hij verklaarde dat de kerk, wier aard en wezen is christelijke liefde, zich vereenigen kan met alle staatsvormen, met de republiek zoo goed als met de monarchie. Volgens dc Temps zal de heer Roche, deken van de theologische faculteit te Parijs, een man van ge matigde denkbeelden, benoemd worden tot bisschop van Gap. Zoodra de minister Tirard te Parijs zal zijn teruggekeerd, zal hij met den minister Waddington de voorwaarden vaststellenonder welke de duur der bestaande handelsverdragen zal worden verlengd, zoodat de minister van buitenlandsche zaken dan onmiddellijk de onderhandelingen zal kunnen ca aanvangen. Le Rappel meent te weten, dat alle mogendheden, die thans door tractaten aan Frankrijk gebonden zijnzich in beginsel hebben ver- ind 011 eenigd met het denkbeeld van verlenging. Italië alleen heeft eenige beden- ïet I» kingen gemaakt. -■ Naar men verneemt is er eene overeenkomst lusschen Engeland en Frankrijk ten opzigie van Egypte tot stand gekomen. De commissie van liquidatie zal den financiëlen toestand onderzoeken op grond van het rap port der vroegere commissie van enquête. De nieuwe commissie zal wet gevende magt uitoefenen en hare besluiten zullen dus regtskracht hebben. Zij treedt daarna af en dan zullen de bh. Blignicres en Baring als contro leurs het toezigt over de administratie uitoefenen. Mevr. de Persigny, weduwe van den gewezen minister van Napo leon III, was hertrouwd mei den lieer Le Moyne, advocaat te Caïro, die onlangs overleed. De weduwe Le Moyne ontvangt van bare moeder, de prinses de la Moskowa, een toelage van 8000 fr. 'sjaars, doch kan hier mede niet leven overeenkomstig baren rang van ministers weduwe, en heeft dus bij de regtbank te Parijs eene vordering legen hare moeder ingesteld, ten einde deze haar een aanzienlijker jaargeld geve, benevens een extra- sommetje tot het aanschaffen van meubelen. Advocaat Lachaud pleitte voor de eischeres, cn deed uitkomen dat de prinses de la Moskowa, die eenjaar- lijksch inkomen van 400,000 Ir. heeftwel wat meer dan 8000 fr. aan hare dochter kan schenken. Advocaat Helbronner, voor de gedaagde opge tredenbeweerde- dat mevr. Le Moyne eene verkwistster is en niet minder dan 20000 Ir. 'sjaars te verteren heeft, want behalve de 8000 fr. van hare moeder trekt zij een weduwegilt van 12000 fr. De regtbank heeft de eischeres in hel gelijk gesteld en de prinses veroordeeld haar een vaste toe lage van 1000 fr. per maand te gevenen haar 4000 Ir. op rekening te be talen, ten einde de eischeres zich nieuwe meubelen kunne aanschaften. - De luchtballon «Ia Ville de Cherbourg", van den luchtreiziger Durttof, ,'USlzijl r /II» er Ei kkelijl ie zij! gardan van li Herat gelei! rde S' is in zee verongelukt. Dc heer Durttof zou op deze reis een toestel beproe ven, die, volgens den uilvinder, geschikt zou zijn om per luchtballon over zee te gaan, en bestond in een grooten kegel van ruw linnen, welke, op een gegeven oogenblik in zee geworpen, juist zooveel gewigt water in zich opnam als noodig was om den ballon en het schuitje laag te houden en boven den waterspiegel le doen voortdrijven. De opstijging had plaats bij kalm weder, en verscheidene sloepen waren in zee om den luchtballon te vol gen. Door een slechte manoeuvre van den luchtreiziger was hjj genoodzaakt al spoedig de hulp in te roepen van ecu der sloepen, die de luchtreizigers aan boord nam, en den ballon aan wal sleepte, nog even boven water ge houden. Nog vóór de vaartuigen in behouden haven waren, stak de wind op, vergezeld van zware regens. De ballon werd na veel slingeringen van een gescheurd en de proeftogt liep ongelukkig voor uitvinder en ondernemer, maar althans zonder menschenlcvens gekost te hebben, af. UIJ1T8CHLANB. Aan de Schwab. Merkur wordt gemeld, dal Bismarck alles behalve geslicht is over de wjjze. waarop de nieuwe minister vanonderwijs en van eeredienst von Puttkammer zich laatstelijk over zijn voorganger, dr. Falk, uitliet. De rjjks-kanselier zou hem zelfs schriftelijk zijn ontevredenheid be tuigd hebben over deze minstens ontijdige uitlatingen. Ook de Germania maakt melding van zoo iets en voegt er zelfs bij dat de heer von Putt kammer zjjn ontslag reeds zou aangevraagd hebben. t Te Rubignn, in het kanton Bern, is op 29 Augustus hij een brand een geheel gezin, man, vrouw en twee kinderen, in de vlammen omgeko men. Bovendieu heeft een spuitgast het leven verloren. De Pol. Corr. bevat een brief uit Sophia van 19 Augustus, waarin gewezen wordt op de moeijelijkhedendie vorst Alexander ondervindt bij zijn streven om reglvaardig te zijn jegens alle burgers van zijn nieuw rijk, ook legen de Muzelmannen, die tijdens den oorlog waren uitgeweken en nu terugkeeren. Niet allen keeren terug, liet aantal uitgewekenen wordt op minstens 100,000 geschat en daarvan zijn reeds 40 pCt. lang terugge keerd; ongeveer 30 pCt. blijft weg en de overige 30 pCt. zijn het, die ntt aanleiding geven tot allerlei geschillen en processen. Hun roerend eigen dom is natuurlijk weg en daarin willen zij zich schikken, maar hunne wo ningen en gronden willen zij terug hebben, en nu is het dikwijls moeije- lijksoms bijna onmogelijkuit te maken waar hunne vernielde wo ningen gestaan hebben, welke de grenzen hunner landen geweest zjjn. De Bulgaren, die deze eigendommen in bezit genomen hadden, hetzij te goeder of te kwader trouwwerken niet mede om die geschillen tot eene spoedige oplossing te brengen en intusschen nadert het slechte saizoendat de terug gekeerde vlugtelingen met de grootste ellende bedreigt. BERLIJN, 1 Seplember. De keizer en de keizerin zijn gisteren avond van Babelsberg alhier aangekomen. Morgen wordt alhier geen beurs gehouden ST. PETERSBURG, 1 September. Lazarefl, bevelhebber der expeditie naar de Turkotnanen, is aan dysenterie overleden. BERLIJN, 2 September. Tegenover dc mcdedceling der dagbladen dat de zending van den veldmaarschalk von Manteuffcl eene politieke strekking heeft, en dat zij in overeenstemming met prins von Rismarck is geschied, blijkens eene levendige wisseling van telegrammen. welke tusscben den rijkskanselier en den veldmaarschalk zou zijn vooralgegaankan de IVordd. Allg. Ztg. verklaren, dat deze mcdedeeling niets is dan een verzinsel. PORT-VENBRES, 1 September. De Par. met de geamneslieerden aan boord, is hedenmorgen hier aangekomen. Geene enkele demonstratie heelt plaats gehad: noch aan boord, noch onder het publiek werd eenige kreet aangeheven. De geamnestieerden schijnen aan alles gebrek le hebben. De meesten hunner zullen naar Parijs vertrekken. INGËKDltinEA. Wel-Ed. Heer Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden s'nkje van den Heer Dingemans Apotheker, in uwe Courant van den 26'° Augustus jl. neem ik de vrijheid u de plaatsing van het volgende le verzoeken. De toon en het motto van genoemd stukje zijn van dien aard dat ik er eigenlijk geen notitie van moest nemen. Ik had dan ook gehoopt, dat een der handelaren in koloniale waren, die door den lieer Dingemans zoo on beschaamd worden aangevallen, mij die moeite bespaard zou hebben. Nu dat niet gebeurt, moet ik den Heer Dingemans doen opmerken dal volgens hel verslag van de vereeniging tul verbetering van de volksgezond heid te Leiden over 1878, van welke vereeniging prof. Ileynsius voorzitter is, de suiker van 29 verschillende kruideniers onderzocht is en uiL de re sultaten, daarbij verkregen, blijkt dat dit voedingsmiddel, zooals het in Lei den verkocht wordt, niet vervalscht is. Bovendien weet de domste mensch wel, wat de lieer Dingemans niet schijnt te weten, dat suiker, met meel vervalscht, voor limonade onbruik baar is, omdat zij die troebel en niet zoet maakt en een wit bezinksel geeft, zoodat die limonade onverkoopbaar wordt. Hetzelfde geldt voor citroenzuur, daar uit de vervalschingen, die opgegeven worden, de smaak ons oniniddelijk den weg wijst. Wat het lood betreft, 'tis jammer voor de mooije tirade (die hiermee in 't water valt) van den Heer Dingemans; want als men het meest loodhoudende citroenzuur nam dat Mager ooit is voor gekomen, dan zott dat een gehalte geven van 1 milligram per fleschje. Zoo veel limonade gebruikt een mensch niet dat zulks schadelijk voor de ge zondheid kan zijn. Bovendien is lood zoo gemakkelijk in citroenzuur aan te tonnen dat onze leveranciers uit eigenbelang hel wel loodvrij moeten verkoopen. Ik meen dus bij mijne bewering te kunnen blijven, dat ern'onderzoek van gaz'euse dranken, systeem Reins, overbodig is. Ten slotte geef ik den lieer Dingemans den raad, om als hij weer eens benaauwde droomen heeft en spoken ziel. alvorens die te laten drukken, daarover niet een bekwaam scheikundige te spreken, opdat men hem blijve houden voor een wetenschappelijk man en geen 1 eiden Aug. 79. J. P. RIEDEL.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3