PER TELEGRAAF, rij deze stukken openbaar maakt, eerst nog het advies op de voorgestelde verbeteringen in te winnen der provinciale raden. Zoodra dit geschied is zullen de ontwerpen aan de internationale commissie ter beoordeeling en goedkeuring onderworpen en voor het geheele Turksche rijk van kracht verklaard worden. OOST-INDIK. BATAVIA, 26 Julij. Het Alg. Dbl. meldt: Uit Atjeh zjjn de berigten gunstig. De XXVI Moekims, een streek van 2% uur lang van Noord naar ZHid, en vijf kwar tier breed van Oost naar West, zyn nu 14 dagen lang doorgepatrouilleerd en blijken door den vijand verlaten. De hoofden en volgelingen, die van den oorlog leven, hebben de bevolking in den steek gelaten, en zijn zuide lijk gevlugt. In het rapport in de Jav. C. meenen wij sporen op te mer ken van een plan om hen spoedig ook daar weer te verontrusten. Van de 5 adspiranten voor den rang van artillerie-officierwier examen is afgeloopen, zijn vier geslaagd, nl. de sergeanten 11. A. F. de Does, A. B. Fromberg, G. J. Kroon en G. C. Manders. Volgens het Bat. Hbl. hebben de belastingen dezer dagen aanleiding gegeven lot eene nieuwe, ditmaal bloedige botsing op Riouw. Het regerings telegram hieromtrent is niet medegedeeld, doch moet, naar het blad uit goede bron verneemt, melding maken van 4 dooden en 18 gewonden. Uit Solo schrijft men aan de Soer. C. over de reis van den Pangeran Ario Gondo Siwoyo naar Nederland. Die reis van den prins wordt door velen met leede oogen aangezien, want men begrijpt zeer goed, dat hij, een zeer energiek man, en niet ontbloot van kundigheden, deze gelegenheid niet zal laten voorbijgaan, om connectiën in Europa aan te knoopen, iets, wat voor de Samarangsche en Solosche handelaren niet anders dan nadeelig kan wezen. Maar, heb ik het wel, dan is zulks de schuld van de Euro peanen zelf. Ik heb me laten vertellendat jaren geleden een tokohouder alhier verzilverde kandelabres voor zilver aan den toenmaligen Soesoehoenan verkocht, iets wat later uitlekte, en natuurlijk niet alleen het prestige niet verhoogde, maar ook de Javaansche grootcn op het idéé moest brengen, hunne benoodigdheden langs een korteren weg dan door tusschenmannen te bekomen. Het zou mij niet verwonderen als, na de reis van Pangeran Gondo Siwoyo naar Europa, ook den tokohouders een groote vermindering van leveranties was voorbereid, want ik hoorde vertellen, dat er pogingen zouden worden aangewend om dranken cn provisiën direct uit Nederland te krijgen, en als dat het geval is, dan kunnen Solo's winkeliers voor het grootste gedeelte hunne matten oprollen en een plaats opzoekenwaar enkele Javanen nog niet zoo verlicht gemaakt zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den secretaris der resid. Preanger-Regentsch. J. A. van Rossem. Ontslagen: eervol, de opzigter 3e kl. bij den waterstaat en 'slands burg. openb^ wer ken A. L. J. K. Schwalm. Benoemd: tot secretaris der resid. Preanger- Regentsch., de hoofdcommies bij het depart, van marine B. E. Boers; bij het lager onderwijs voor Europeanen en gelijkgesteldentot onderw. 1« kl., de onderw. 2e kl. mej. M. L. Steinbuch; tot onderw. 2« kl.de onderw. 3« kl. mej. M, Gretser en S. E. Geraud; bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura, tot controleur le kl., de controleurs 2ekl. H. A. L. Kamp en J, W. Palm; tot controleur 2C kl., de adspir.-controleur D. K. A. van Loghem; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst F. L. K. Storm van 's Gravesande; tot voorzitter van den landraad te Tjiandjoer en Soekaboemie (Preanger-Regentsch.), de voorzitter van den landraad te Toeloeng A. Doeng en Tiengalek (Kediri) mr. A. Viëtor Sibinga. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh. le kl. H. C. J. Th. van Hardenbergh. Be noemd: tot milit. kommandant der Wester-afd. van Borneo, de luit.-kolonel H. M. Tersteege, van het le bat. infant. Bevorderd: bij het wapen der genie, tot kapt., de le luitt. E. Marcella, J. G. C. Plantenga en W. Cool. Departement van marine. Benoemd: tot ingenieur bij de geograph. dienst in Ned.-Indië, de ambtenaar op non-activiteit C. Woldringh. BERLIJN, 29 Augustus. Toen generaal von Manteuffel, vergezeld door vijf Pruissische officieren, te Warschau aankwam, werd hij aan het station ontvangen door den adjudant van den gouverneur-generaal, Krüdeuer, den chef van den staf Schachowsklien den chef der policie But?rlin, 5 begaf zich naar het lustslot Cazienki, waar hij afsteeg en opgewacht wer| door een eerewacht van het garderegiment //Keizer Wilhelm". MADRID, 29 Augustus. Een brief uit Tanger meldt, dat de broeder vu den Sultan van Marocco vergiftigd is. De Engelschen hebben zware kanon, nen, uit Indië komende, naar Tanger gebragt. LONDEN, 29 Augustue. Lloyd's agent te Jokohama seint onder dagtet kening van 25 dezer, dat het Russische stoomschip A. E. Nordenskjoldt Nemora is verongeluktdoch de bemanning gered. De Nordenskjehl wi> uitgezonden tot hulp van het stoomschip Vegavan de Noordpool-expeditij hetwelk in het ijs is bekneld geraakt. Uit Jokohama (12 Aug.) zijn hier de volgende berigten ontvangen.fc cholera is in Japan uitgebroken; zij heeft zich te Jokohama en Tokio vet toond en breidt zich uit. Geruchten zijn in omloop over moejjeljjkheitt tusschen China en Japan, betreffende de aanhechting van de Locchoo-eilandg door laatstgenoemde mogendheid, in de maand April II. De hertog vj Genua is op 8 Aug. te Nagasaki aangekomen. De markt voor invoerartikels was in de laatste veertien dagen levendig en een matige omzet had plaai in zijde, tot iets hoogere prijzen, welke later echter verflaauwden." WEENEN, 30 Augustus. De ochtendbladen verzekeren, dat graaf Andras in de eerstvolgende dagen zich zal bezig houden met de regeling van eenip hangende vraagstukken. Eerst daarna, tegen het midden van Septembe zal zijn opvolger benoemd worden. WARSCHAU, 29 Augustus. Heden avond is de keizer hier aangekon» Hij werd door de bevolking met geestdrift begroet. De stad is feestel| getooid en verlicht. ING EZOWDEA. VLEESCHPRIJZEN. //'k Wou dat al mjjn jongens slagers wilden worden!" hoorde ik gislers op de veemarkt iemand tegen een man van dat vak zeggen, 't Gesprft werd verder op niet zóó luiden toon voortgezet, dat ik er alles van kn verstaan; maar, zooveel had ik toch wel bemerkt, dat het slagtersbedrj tegenwoordig al een zeer voordeelig baantje moet zijn. Als de veeprijzen stijgen haasten zij zich hunne geachte cliëntelle k stuiver of dubbeltje per pond meer te laten betalen, is daarentegen, zooai nu reeds zeer langen tijd het geval is, de markt goedkoop, dan vergen zij den zoogenaamden afslag zóólang, lot zjj er eindelijk door den drai der omstandigheden toe gedwongen worden, en intusschen blijven de klai ten de dure prijzen maar betalen! Dat iemand op zijne waren, welke ook, een billijke winst legt, niemaai zal het wraken. Maar wanneer die winst, en dat is zij tegenwoordi; bovenmatig is, dan wordt het toch tijd dat de publieke opinie zich his omtrent eens laat hooren. //Maar wat er aan te doen? De slagers hebben immers onder elkands een monopolie?" Ons antwoord hierop kan kort zijn. Wij vertrouwen It de gegeven wenk, zoo niet voor allen, althans voor velen onder hen eet vingerwijzing zal zijn om hunne prijzen te verlagen, en mocht dat nis gebeuren, wel nu, dan moet een groot getal huisvrouwen, zooals elda reeds is gebeurd, zich maar vereenigen, om, zoolang de slagters de prjjzs niet verlagen, geen vleesch meer te koopen. Dat middel zou wel helpen. EEN CARNIVORE. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomcrzorg. Dingsdag 2 September, des avonds ten half zefu onder directie van den Heer J. II. Völlmar. 1c Afd.1. //Voorwaart Marsch!" (le uitvoering). J. H. Völlmar; 2. Ouverture //Le Lae des Fees Auber; 3. Souvenir du //Postillon de Lonjumeau", opéra d'Adam, Dunkier 4. //O! schöner Mai", Walzer), (le uitvoering), Joh.! Strauss; 5. Fantaisied z/Faust", opéra de Gounod, Dunkier. 1' Afd.: 6. Ouverture //Obéron", C. 1 von Weber; 7. //Domine Jesu", Quatuor du Requiem, (op verzoek) Verili 8. a. //An die Heimath". Ungarische Melodie, Oboe Solo (le uitvoerig Hauser; b. //Le Zizi", Polka de Concert (pet. Flute Solo) Sellcnik; 9. F» taisie //Der Freischütz", Opcr von C. M. von Weber, Dunkier; 10. //Bachanlt Galop", R. Pieflte. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6