BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van JUaandag September dS79, If°. W5. BUITENLANDSCHE BERIGTElN. Te Gendringen is de bouwhoeve van den landbouwer ter Horst afge brand. De woning en inboedel, vijf kalveren, zeven varkens, een aan den ketting liggende hond en een aanzienlijke voorraad geoogste veldvruchten werden een prooi der vlammen. De heer J. S.die in den avond van den 26"™ van Antwerpen naar Rotterdam vertrok, heelt tusschen eerstgenoemde plaats en Rozendaal ver loren, door ongeluk of diefstal: een muntbillet van 500 mark, drie van 100 mark en twee van 100 fr.alsmede een cheque van 50,000 fr. op de bank van Antwerpen. Tot heden is de dader niet gevonden of de vin der niet opgedaagd. 's GRAVENHAGE30 Augustus. Tot betaalmeester te Alkmaar is benoemd jhr. G. J. M. Rowier, thans betaalmeester te Roermond. De hh. R. von Schmidt-Pauli en H. H. de Vos, door Z. M. respecti- velrjk tot consul-generaal en vice-consul der Nederlanden te Hamburg be noemd, zijn in die hoedanigheid door de Duitsche regering erkend. Aan den heer W. P. Wachter, gewezen vice-consul en waarnemend consul-gene raal ter gemelder plaatse, heeft Z. M. den persoonlijken titel van consul der Nederlanden verleend, Met 'skonings magtiging is de heer P. S. Hordijk toegelaten als consulair agent van Frankrijk te den Helder. De kapitein J. F. Smith, van het If reg. infanterie, is, op zijn ver zoek, op non-activiteit gesteld. Bij besehikking van den minister van marine wordt de militaire stu dent voor de geneeskundige dienst der zeemagt M. Polak beschouwd alsnog met uit0. Maart 1879 eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. De leden van het jongst afgetreden kabinet, met uitzondering van de heeren Gleichman en van Rees, zijn heden gezamenlijk naar Arnhem ver trokken, ter bijwoning van het groote festival, dat heden ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar plaats heeft. Naar men verneemt is de grenadier, die jl. Maandag op het terrein van den schietwedstrijd eeu revolver heeft afgetrokkenwaardoor eene ver wonding van den majoor der Schiedamsche schutterij heeft plaats gehad, naar den krijgsraad alhier verwezen, om zich te verantwoorden omtrent de beschuldiging van door onvoorzigtigheid die kwetsuur te hebben veroor zaakt. Of de luitenant, die den beklaagden oppasser het geladen wapen op eene druk bezochte plaats in handen gaf, zich voor den militairen regter zal hebben te verantwoorden, is tot dusver niet bekend. ENGEIiAND. LONDEN, 29 Augustus. De hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het leger, heeft thans verklaard, dat kapitein Carey door de koningin van het door den krijgs raad over hem gevelde vonnis ontheven is en hij naar zijn regiment terug keert. Volgens berigten uit de Kaapstad is generaal Wolseley met de kolonne van majoor Clarke te Ulundi gekomen. De Zoeloe's verstrooijen zich en keeren huiswaarts. De onderhandelingen worden voortgezet tusschen gene raal Wolseley en de voornaamste Zoeloehoofdendie toezegging hebben ge daan van Cetawayo's onderwerping in de nabijheid van Ulundi. De heer Forbes komt in de Daily News op tegen hetgeen lord Chelms ford in de Kaapstad zou gezegd hebben omtrent de oorlogscorrespondenten. Hij moet gezegd hebben: Zoo partijzucht en staatkundige pressie in het vervolg de berigten dier correspondenten kleuren en hun oordeel vervalschenen zoo zij, terwijl de oorlog aan den gang is, voortdurend trachten den opper bevelhebber bij zijn leger in minachting te brengen, dan voorzie ik, dat het behoorlijk besturen van een veldtogt bijna onmogelijk zal worden. De beer Forbes trekt zich dit aan. Hij doet opmerken, dat de correspondenten van de Times, de Daily Telegraph en de Standard het beleid van lord Chelmsford evenzeer hebben afgekeurd en veroordeeld. Voorts verklaart hij dat hij behoort tot die oorlogs-correspondentendie, zoo zij al eene bepaalde politieke overtuiging hebben, het niet altijd eens zijn met de politieke rig- ting van het blad, waaraan zij verbonden zijn. In elk geval vindt hij het denkbeeld van uit partijzucht zijne berigten te kleuren en daardoor zijn oordeel te laten vervalschen zoo afschuwelijkdat hij liever dan iets te doen, dat daarnaar ook maar zweemde, als van ouds weêr gemeen dragonder zou worden. In het lagerhuis is door dr. Cameron een ontwerp ingediend, strek kende om te gemoet te komen aan de bezwaren, die bij velen nog bestaan tegen de koepokinenting, op grond dat de lymphe is of kan zijn afkomstig van een ziek of een onrein kind. Dr. Cameron stelt voor, dat de openbare vaccinateurs verpligt zullen zijn alle kinderen, waarvoor dit wordt ge vraagd door her. die daartoe het regt hebben, in te enten met animale stof. Wie in dat geval stof gebruikte, wier niet-animale aard hem bekend is, zou gestraft worden met 3 maanden gevangenis of 50 boete. Wederom is een regterlijke dwaling aan het licht gekomen ten aan zien van een vier jaren geleden veroordeelden industrieel van Leicester, Thomas Scampton, indertijd, naar het nu blijkt, valschelijk beschuldigd van brandstichting in zijn woning. Thans is de veroordeelde in vrijheid gesteld acht jaren vóór het verstrijken van zijn straftijd. Het veroordeelend vonnis is echter niet vooraf gerevideerd, zoodat, terwjjl men moet aannemen dat de vroegere uitspraak van den jury niet gegrond was, de invrijheidstelling op deze wijze niet een voldoende rehabilitatie is uit een moreel of uit een materieel oogpunt. Het getal bijbels, testamenten enz., in het laatste jaar door het Britsch en buitenlandsch bijbelgenootschap verspreid, bedraagt 3,340,995; sedert de oprigting van het genootschap zijn verspreid 85,388,057 exemplaren in 225 talen. Het vertalen, drukken en uitgeven heeft een uitgaaf gevorderd van 102 millioen gulden, Omtrent de theevervalsching in China deelt de consul Medhurst te Shanghai eenige zeer belangwekkende bijzonderheden mede. Langs de oevers der talrijke inhammen van de Soochrew-creek aan de zijde van Hongkong, zijn wilgen geplant, welker jonge blaadjes in de maanden April en Mei ver zameld worden. Men schudt die op hoopen in de dorschvloercn der boer derijen, en laat ze daar eenigen tijd onder den invloed der zonnewarmte een soort van gistingsproces ondergaan. Daarna worden zij, evenals echte theebladen, naar de grootte uitgezocht en in de gewone theeovens gedroogd. Zij zijn dan bijna niet van de echte theebladen te onderscheiden. Men brengt daarop deie bladeren naar Shanghai, waar zij tot een gehalte van 10 a 20 pCt. met de echte thee worden vermengd. Evenals onze arme lieden cichorei in plaats van koffij drinken, hebben de geringe standen in die streek reeds sedert langen tijd die gedroogde bladen gebruikt in plaats van thee. die hun te kostbaar is. Maar sedert ongeveer 15 jaren vindt men de //roodharige barbaren" goed en dom genoeg om ze als thee duur te betalen. Medhurst rekent dat er in die streek alleen jaarlijks voor 400.000 pd. aan bladen voor dat doel wordt verbruikt. Men maakt er daar dus goede zaken mede. FR AIV KR IJK. Zondag moet te Bordeaux de verkiezing plaats hebben van een lid voor de kamer van afgevaardigden. Men gelooft dat de radicale drijvers er niet in zullen slagen aan Blanqui op nieuw de meerderheid te verschaffen. De graaf van Chambord heeft den kweekeling van het lyceum, die bij het algemeen concours der lyceums te Parijs en Versailles den eersten prijs behaald had en bij het aflezen van zijn naam geroepen heelt: //Leve de Koning!" een geschenk ter waarde van 1000 fr. doen toekomen, om er hem schadeloos voor te stellen, dat hij, wegens dien uitroep, den eersten prijs, die 1000 fr. was, niet bekomen heeft. Te Port-Vendres, dep. der Oost-Pyreneënverwacht men iederen dag een schip met geamnestieerden uit Nieuw-Caledonië. Er zijn geen troepen derwaarts gezonden. De gewapende magt aldaar bestaat uil 20 soldalen, 5 gendarmes en de ambtenaren der douane. De terugkeerende personen zullen met eenig geld voor hunne reis en eerste onderhoud naar de plaats, waar zij geboren zijn of het laatst gewoond hebben, gezonden worden, indien zij geene middelen van bestaan hebbende anderen kunnen zich vestigen waar zij willen. Demonstratiën bij de aankomst zijn verboden, maar vrienden of bekenden der terugkeerenden mogen hen te Port-Vendres opwachten. De dagbladen bevatten eenige interessante gegevens over de telegraphi- sche dienst van hun land. Daaruit blijkt, dat van de 87 hoofdsteden van departementen slechts 26 niet regtstreeks met Parijs verbonden zijn. Het totaal gelal regtstreeksche verbindingen van de hoofdstad met provinciale middenpunten bedraagt 113, waarvan verscheidene over meer dan een draad beschikken. Wat de regtstreeksche lijnen met buitenlandsche middenpunten betreft, heeft Parijs er een met Amsterdam, een met Antwerpen, een met Bazel, drie met Berlijn, een met Bern, een met Bregentz, drie met Brus sel, een met Keulen, een met Florence, twee met Frankfort, een met Ge- nève, negen met Londen, een met Metz-Hamburgeen met Milaan, een met Miilhausen, een met Rome, een met Straatsburg, een met Turijn en twee met Weenen. Ook is er eene regtstreeksche onderzeesche lijn tus schen Marseille en Londen. Sedert de vermindering van het telegraaftarief is het getal depêches met meer dan 50 pCt. toegenomen. D U I X 8 C M L A W D. Men verzekert, meldt de Köln. Zeit. dat de zending van den veld maarschalk Manteuffel naar den keizer aller Russen geenszins een bloote beleefdheidsvorm, maar ook van staatkundigen aard is. Zeker is het, dat tot vóór weinige dagen een drukke wisseling van telegraphische dépêches tusschen Bismarck en Manteuffel heeft plaats gehad. Het geldt, naar men zegt, de schikking van geschillen uit den tijd van het Berlijnsche congres, sedert nog verergerd door de persoonlijke oneenigheid tusschen de rijkskan seliers van Duitschland en Rusland. In eene vallei aan den voet van het zoogenaamde tlabichtswald in de nabijheid van Kassei en Wilhelmshöhe is onlangs een nieuwe bron ontdekt. Het water bevat alkalische aarde, eene groote hoeveelheid ven koolzuur- calcium en voornamelijk ijzerzouten. Het heelt met het Schwalbacher water zeer veel overeenkomstzoowel in chemische zamenstelling als in smaak. OOSTENRIJK. Het Ilongaarsche ministerie heeft een memorie opgesteld, waarin een verslag wordt gegeven van den tegenwoordigen slaat van zaken te Szegedin. Daarin wordt o. a. medegedeeld, dat de giften een bedrag hebben bereikt van 2,468,000 fl. Zij zullen onder de beroofden verdeeld worden naar ge lang hunner behoeften, waarnaar zij in drie klassen zijn verdeeld. De eerste klasse omvat hen, die huis en eigendom en alles verloren hedben, de tweede hen, die hun middelen van bestaan kwijt zijn, maar hun huis behouden hebben, de derde hen, die wel hun huizen of eigendommen ver loren hebben, maar nog van andere middelen van bestaan zijn voorzien. TIJ RH IJ F. Uit Konstantinopel wordt als officieel gemeld dat de regering gereed is met de bewerking van een reeks wets-ontwerpen, die betrekking hebben op een volkomen reorganisatie van het bestuur der provinciën. Deze ont werpen raken alle takken van de openbare dienst en huldigen het be ginsel van decentralisatie. De regering acht het echter raadzaam, voor dat

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5