BU1TENLANDSCHË BERIGTEA. PEK TELEGRAAF. D V E K I E IN Tl K lY den afgeloopen naclit woedde, een aan liet slrand geankerde pink veronge lukt. Daarbjj is een man verdronken, die zich aan boord van bet vaar tuig bevond. BELGIË Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zaturdag te Hamoir plaats gehad. Zekere II. Tiltnan, aannemer, en L. Grignet, fabrikant in kalk, begaven zich naar den kalkoven, gelegen aan den weg van Hamoir naar Lassus. Zij wilden er twee kubieke meters kalk uithalen en daar deze met eene korst bedekt was, klommen zjj op de massa, ten einde de korst aan stuk ken te slaan. Eensklaps barstte zij onder hunne voeten open en de twee ongelukkigen zonken tot aan den hals in de brandende kalk. Tilman was in minder dan een kwartier gestikt, zijn makker is een half uur langer blijven leven. Op de noodkreten van een arbeider, die in de nabijheid werkte, was een talrijke menigte toegesneld; men poogde, doch tevergeefs, de ongelukkigen uit den oveu te halen: men heeft dezen moeten afbreken om er de Iyken uit te trekken. De twee slagtofl'ers laten elk eene weduwe met verscheidene minderjarige kinderen achter. ENGELAMD. LONDEN, 28 Augustus. De koningin heeft zich naar Balmoral in de Schotsche hooglanden begeven, om aldaar tot November te vertoeven. De Pall Mali Gaz. spreekt een afkeurend oordeel uit over het eer betoon, waarmede men thans lord Chelmsford schijnt te willen ontvangen. Dit blad zegt: Een bevelhebber, die een regiment verliest op de wijze van lord Chelmsford, eene kolonie in gevaar brengt en ten slotte, na maanden wachtens en tobbens, er iu slaagt op den vijand eene overwinning te be vechten, na welke hij dan ook onmiddellijk zijn kommando nederlegt en huiswaarts keert, zulk een bevelhebber heeft zeker geen aanspraak om ingehaald te worden als een triumphator. liet is van 'smans eigen stand punt niet onnatuurlijk, dat hij zichzelf beschouwt als miskend, en dat hij in zijne tegenwoordige ontvangst niets anders ziet dan eene schadeloosstel ling voor het hem aangedane onregt; doch daarom niet te minder strijdt het legen het openbaar belang, dat dwaze en rumoerlievende personen hem onbelemmerd in dien eigenwaan stijven. Sir Rowland Hill, de ex-postmeester-generaal van Engeland, die het eerst het stuiversport voor geheel Engeland invoerde, is in den ouderdom van 84 jaren overleden. Hevige regens hebben de overstroomingen in het dal van de Theems doen toenemen. Tusschen Oxford en Windsor staan duizenden bunders land onder water. Hetzelfde is het geval in het grootc park van Windsor. Volgens eene berekening van de Tiutes verliest de Engelsche landbouw dezen zomer op graan 300 millioen gulden, op boonen, erwten en haver36 tnillioen gulden, op aardappelen 180 millioen, op hooi 180 millioen en op hop 15 millioen. De Engelsche landbouwers ontvangen dit jaar dus 711 millioen gulden minder dan een gewoon jaar van de opbrengst van hun akkers. FRAKKRIJ K. Het aantal algcmcenc raden, die zich voor of tegen de onderwijswet van Ferry hebben verklaard, bedraagt nu 41; 13 voor, 27 tegen, en in één raad staakten de stemmen. De raden van zes departementen zjjn uileen- gegaan zonder een wenseh uit te spreken. De begrooiings-commissie der kamer heeft de aandacht gevestigd op het buitengewoon groot aantal telegrammen, die kosleloos ten behoeve van ambtenaren verzonden worden. Gemiddeld 20000 woorden per dag worden op die wijze overgeseind. Nu de ambtenaren van het hun verleende regt dermate misbruik blijken te maken, zal de commissie aan de kamer voor stellen daaraan paal en perk te stellen. De manifestaliëndoor enkele generaals met hunne officieren bij de prijsuitdcelingen aan den dag gelegd ten gunste der Jezuïten-scholen, heb ben den minister van oorlog aanleiding gegeven tol een maatregel, om te belet ten dat het leger voortaan misbruikt worde door den partijstrijd der gees telijkheid tegen de regering. Vele officieren hebben die manifestatiën trachten te regtvaardigen door de bewering, dat de soldaten-kinderen in de lezuïien-scholen onderrigt ontvangen en zy mitsdien niet nalaten konden er de prijsuildeeling bij te wonen. De minister nu verlangt dat de soldaten- kinderen voorlaau hunne opleiding ontvangen in de leeken-scholen. Hij moet zich mitsdien gewend hebben tot zijn ambtgenoot voor onderwijs, om van hem le welen te komen, onder welke voorwaarden hij de soldaten- kinderen wil toelaten op de door lecken bestuurde scholen. Volgens le Monde zijn de zwarigheden, tusschen de regering en het Vaticaan ontstaan naar aanleiding der benoeming van den bisschop van I Amiens, thans zoo goed als uit den weg geruimd. liet Journ. Off. vermeldt de lotgevallen van een FranschmanErnest Graudier. uit Bordeaux, die bij de Engelsche troepen in Zuid-Afrika diende, in handen der Zoeloe's viel, maar uit zijne gevangenschap wist te ontko men. Hij was eerst geheel omkleed aan een paal gebonden, waar hij over dag de brandenstc zonnehitte, des nachts gevoelige koude moest verduren en 's ochtends stokslagen ontving om aan zijne verstijfde ledemate doorstra ling te verschafïen. Eindelijk werd hij naar de kraal van Cetawayo gezon den en na een vermoeijenden togt van 70 mijlen kwam hy daar aan en had hij nog allerlei mishandelingen le verduren, terwijl men beraadslaagde over de wjjzewaarop hij ter dood gebragt zou worden. Cetawayo beval dat hij teruggebragl zou worden naar de plaats waar hij gevangen genomen was en daar in stukken gehakt zou worden. De twee Zoeloe's, die hem moesten wegbrengenwaren echter zorgeloos genoeg om gedurende het transport hunne wapenen op eene rustplaats af te leggen en G randier wist toen een der Zoeloe's met zijn eigen assegaai te doorsteken en den ander op de vlugt te jagen. Hij verborg zich toen tot de nacht inviel en bereikte eindelijk behouden het Engelsche kamp. In het dorp Bouhy is eene groote hoeveelheid Romeinsche munten gevonden. Alle geldstukken, ten getale van vierduizend, zjjn van brons en dragen de beeldenaars van de keizers Claudius, Posthumus, Victorinus en vooral van Tetricus, die in 268 te Bordeaux als keizer werd uitge roepen. DmTkCHLAND. De derde krijgsraad in zake de Grosser Kurfürst, belast met het proces tegen den voormaligen commandant, den kapitein ter zee graaf van Monts, is thans met zijne werkzaamheden gereed. Omtrent het uilge sproken vonnis is niets bekend gewordenen het zal eerst aan den audi teur-generaal ter goedkeuring worden voorgelegd, alvorens het door den keizer bekrachtigd zal worden. De vraag was in deze, of de kommandant al of niet bevel heeft gegeven de compartementen te sluiten vóór het on geval. Graaf van Monts beweert in deze zjjn pligt gedaan te hebben en de eenige, die in deze een beslissende verklaring had kunnen geven, de kapitein-luitenant Ludwig, is bjj de ramp omgekomen. De socialisten weten nog altijd middelen te vinden om, in weerwil van de strenge bepalingen der wet, bijeenkomsten te houden. Dezer dagen was te Berlijn eene aankondiging aangeplaktbevatte een uitnoodiging aan drie Berlijnsche zangvereenigingengeheetcn: "Freundschalt«Frohe Ver- einigung" en Unverzagt," om een groot zangersfeest, hetwelk in Tivoli zou worden gevierd, te komen bijwonen. De mannen van de kleur begre pen onmiddellijk, welke de ware beteekenis dier uitnoodiging was, waut vele duizenden socialisten begaven zich op den bepaalden tjjd naar het zangersfeest. Te Munchen heeft mede een allerhevigst onweer gewoed. Na een drukkenden dag pakten zich donkere wolken boven de stad zamen, die zeer laag daalden. Toen ontlasten zich hagel, regen en bliksemstralen met ongekende hevigheid, de huizen stonden weldra gedeeltelijk onder water. Op vele plaatsen waren de riolen in een oogwenk gevuld; en door den voortdurenden aandrang van het water, werd de ijzeren bedekking opge- Iigt en spoot het water voeten hoog in keukens en kelders. De zoogenaamde Rathskeller, waar duizenden bierliefhebbers zich dagelijks laven, werd zoodanig overstroomd, dat zij die er in waren dreigden te verdrinken. Verschillende stoomspuiten zijn tót 's nachts 1 uur bezig geweest om die iocalen leeg te pompen. Wijnflesschenbroodjes, haringen enz. enz. dreven er in het rond. Ongelukkig zyn er ook menschen by dit natuurverschijnsel omgekomen. RVSLANII. Volgens nadere berigten omtrent den brand te Irkutsk is de schade veel aanzienlijker dan men had vermoed Er zijn verbrand ongeveer 3400 huizen en nagenoeg alle keizerlijke gebouwen, terwijl er 60 menschen zjjn "omgekomen. Alle boeken en papieren van de afdeeling der rijks-contróle over Oost-Siberië zyn een prooi der vlammen geworden. De aanzienlijke sommen in geld en papier, in de kelders van het keizerlijk rentmeesters ambt gedeponeerd, zjjn bewaard gebleven. BRUSSEL, 28 Augustus. De Ind. Beige verneemt uit VVeenen, dat de keizer van Rusland den 2dc° September aldaar zal komen. LONDEN, 29 Augustus. De Times ziet in de ontmoeting van Bismarck met Andrassy hel bewjjs, dat bij voortduring Duitschland, Oostenrijk en Engeland het eens zjjn om Rusland te beletten de meerderheid der mogend heden te trotseren. NEW-YORK, 27 Augustus. Volgens hier ontvangen berigt neemt de gele koorts te Memphis in hevigheid af. Te New-Orleans is deze week een persoon aan de ziekte bezweken en zijn twee personen aangetast. De regering heeft aan prof. Edison octrooi verleend voor zijne electrische lichttoestellen. Uit Halifax wordt gemelddat de commissie van onderzoek in de zaak van het vergaan der stoomboot State of Virginiaop Sable-eilandden 12 Julyhel gedrag van kapitein Moody, gezagvoerder van die boot, heeft afgekeurd en hem voor drie maanden, te rekenen van den dag van het ongeluk, heeft geschorst in zjjne betrekking. ST. PETERSBURG, 29 Augustus. De Regeringsbode van Petersburg bevat een officiële mededecling, waarin de harlstogtelijke bespreking van de buiten- Iandsche politiek door Russische bladen ten sttengste wordt afgekeurd. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. VAN ROSSEN, geb. FONTEIN. Leiden, 29 Augustus. Tot diepe droefheid van mjj en wederzijdsche familie overleed heden, na een smartelijk lijden, mijn eenig geliefd kind en dochtertje, in den aanval- ligen leeftijd van bijna zes en een half jaar. Leiden, 27 Augustus 1879. K. DE BOER Hz. Bezoeken worden niet afgewacht.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3