raadsheer in den hoogen raad, en J. Rombacli, advocaat tc Rotterdam. Naay aanleiding der adviezen had hel bestuur de volgende vragen gesteld: 1". Moet als regel worden aangenomen, dal in elk burgerlijk geding alle door de wet erkende bewijsmiddelen zijn toegelaten zonder dat de regter door een hunner gebonden is? Zoo neen: 2*. Is dan toch cene herziening wenschelijk van onze bcwijsleer in dien zin, dat in het algemeen meer viijheid worde gegeven in de keus der door de wet erkende bewijsmidde len en in 's regters waardering van elk dier middelen De vergadering verklaarde zich met b(jna algemeene stemmen tegen de eerste en voor de tweede vraag. Donderdag 11. is te Breda gehouden de 5d' algemeene vergadering van het Multapatiors-bond ter bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken. De vergadering werd geopend door den heer dr. van Hoorn, van Hoorn, die in zijne rede hulde bragt aan de verdiensten van den stichter van den bondwijlen den heer Philippona. De vergadering werd verder ge leid door den heer mr. Goeman Borgesius, die tot voorzitter werd gekozen. Uil Rijnsburg meldt men dat de uijenoogst, wat het beschot betreft, zeer tegenvalt. Terwijl reeds /2.40 per hectoliter wordt besteed, worden de vraag en de handel voor het buitenland nog met den dag levendiger. Terwjjl de verwachting van den aardappelenoogst over het algemeen niet hoog gespannen was, levert de uitkomst daarvan zeer ongelijke resultaten op; enkelen lubben daarover niet Ie klagen, terwijl anderen daarentegen zeer slechte zaken maken. Dientengevolge brengen de voor het aanstaande jaar bestemde vroege poolaardappelen zeer hooge prijzen op. De bloemkool- teelt laat dit jaar ook 'veel te wenschcn over. Het aanhoudende natte weder maakt dat de wortels verrotten, zoodat verscheidene stukkeu als verloren kunnen worden beschouwd. De waarde aan thee, welke in het entrepot Ie Dordrecht tot eene hoeveelheid van 98000 kilo was opgeslagen, wordt op circa ƒ200,000 be groot. Voor zoover dit handelsartikel niet door het vuur is vernield, heelt bet overige toch zooveel waterschade bekomen, dat het voor het grootste geleclte onbruikbaar is. Door het omverhalen van den gevel is een vijf- lal kisten met Japansch porselein belangrijk beschadigd, terwijl men om trent den toestand van ecu 20-tal pakken tabak, die in hel beneden-lokaal, en eeltige duizenden ledige kruiken, die boven waren geborgen, nog in het onzekere verkeert. Voor zoover bekendzijn een kist met Japansche zjjde en al «Ie spiritualiën, die er opgeslagen waren, behouden gebleven. Dingsdag avond II. is in de buurtschap Uzcvoordc, gemeente Ambt- Doclinchem, afgebrand de heerenhuizing /-de Horst" genaamd, met annexe boerderij. De inboedel is mede een prooi der vlammen geworden, deelt het vee is gered, uitgezonderd een varken en eenige biggen. Dingsdag en Woensdag zijn de koloniën der Maatschappij van Wel dadigheid, Fredetiksoord, Wilhelminaoord en Willemsoord door II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden bezocht. Uit Winschoten meldt men nader aan de IV. C.: Het faillissement van de kassiers-firma D. Mulder Dzn. heelt hier een ware paniek teweeg pebragt. Onder de 800 schuldeischers bevindt zich een menigte vatk.kleinfe burgers, weduwen, dienstboden, die aan Mulder hunne spaarpenningen toe vertrouwden. omdat lijj Itoogere rente gaf dan andere kassiers of spaarban ken. Bovendien was Mulder de man van het volk, sterk gekant tegen 'dé heeren." Nu echter liepen zjjne aanhangers en vrienden woedend en tieren^ door de straten, vermengd met weenende vrouwen. Policiemagt en een proclamatie van den burgemeester waren noodig om de orde te bewaren. Uit Makkum wordt gemeld dat een meisje, voor hare moeder een boodschap zullende doen, met eenen gulden in den mond liep en struikelde, zoodat de gulden in de keel schoot. Hoewel spoedig hulp werd aangebragt, mogt het niet gelukken het geldstuk te verwijderen, en het eenige middel om te voorkomen, dat het kind stikte, was de gulden door te slikken. Met behulp van droog brood gelukte dit. De gulden is naar de maag ver huisd, waaruil hij tot nu toe nog niet tc voorschijn gekomen is. liet meisje, 10 jaar oud, bevindt zich volkomen wel; het eten en drinken van znre waren is haar natuurlijk ten strengste verboden. Te Worknm is Dingsdag, bij eene hevige donderbui, de rogmolen van den heer Banning door den bliksem getroffen en afgebrand. Later werd ontdekt, dat ook in de hervormde kerk brand was ontslaan, vermoedelijk insgelijks door den bliksem; gelukkig kon die brand met eenige emmers water geblusclit worden. Nabij Joure is gisteren nacht, ten gevolge van het broeijen van hooi, cene groote boerderij in de asch gelegd. Bijna niets werd gered, want de bewoners konden naauweljjks het leven redden. -- Uit Breda meldt men dat de vrouw van den spekslager van Olphen eenige uren na den moordaanslag aan de bekomen wonden is overleden, ttnk de moordenaar verkeert niet buiten gevaar. In liet te Mcchclen gehouden taal- en letterkundig congres is besloten dat liet eerstvolgende congres, in 1881, te Breda zal gehouden worden. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. Door Z. M. is aan de na tc noemen personen vergunning verleend tot bet dragen der onderseheidingsleekenen achter hunne namen vermeld: dr. J. J. van üoslerzce, hoogleeraar aan 'srijks universiteit te Utrecht, het door de keizerin van Rusland ingestelde onderscheidingstcekenbestaande ui een zilveren gesp, hem verleend wegens betoonde hulp aan het Evang. Lazarelh te Sislowamr. F. 11. R. R. baron Fagelopper-hoimaarschalk opper-inteudaiit der kon. paleizen, grootkruis der orde van de Waakzaam heid of vau den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach; dr. M. W. C. Gori, lector in de militaire genees- en heelkunde aan de universiteit te Am sterdam. kon. militaire orde van de H. Maagd of der Ontvangenis van Villa Vigosa van Portugal; jh'. mr. C. J. A. deu Texburgemeester van Amster dam, commandeur der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar. Aan den heer C. I). Menus is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen voor het tweede kantoor te Amsterdam. De heer .1. M. A. Kramps, leeraar aan de rijks hoogcre burger^ te Roermond, is benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde hij militaire akademie. De luit. ter zee 1' kl. 11. R. J. J. Thorbecke, behoorende tot j, van het schrocfstoomschip van Galen, wordt eervol ontheven van de» neming der betrekking van adjudant hij den kommandanl der oefeni divisie en op non-activiteit gesteld; de luit. ter zee 2' kl. P. 11. Pra dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt overgeplaatst^ rol van het wachtschip te Willemsoord en vervangen door den luit. iet 2e kl. J. C. van Wessem; de officier van administratie 2' kl. P. K. man. dienende aan boord van den monitor Adder, wordt op non-actiij gesteld en vervangen door den officier van administratie 2e kl. W. F. Klot HH. MM. de koning en koningin hebben 11. D. H. de vorstin Rumenië uitgenoodigd eenige dagen op het Loo door te brengen. n( middag ten 12 ure is de nicht van 11. M. de koningin, vergezeld vanii hofdames en een kamerheer, met een extra koninklijken trein, teri» beschikking gesteld, derwaarts vertrokken. Bij gelegenheid van de eerste audiëntie, heden door den niern minister van marine verleend, hebben onderscheidene vlag-, hoofd- eng dere officieren der zeemagt en van het corps mariniers hunne opwacbi aan Z. Exc. gemaakt. llet berigt in de IV. Gron. Cour. dat de heer Taalman Kip, ten gen, van een val, verhinderd was aan het departement te verschijnen, wasi allen grond ontbloot. Gisteren nas het de laatste dag van den algemeenen schietwedslt Niettegenstaande deze dag wel de ongunstigste, wat het weder betreft,; genoemd worden, werd het terrein toch nog vrjj druk bezocht en wa de verschillende banen door tal van schutters bezet. Ofschoon de uitslag van den strijd eerst na eenige dagen officiëel zal den bekend gemaaktis men toch in staal het voornaamste gedeelte er den personelen wedstrijd belrefïende, reeds nu mede te deelen.env 1". de uitslag van den personelen wedstrijd, aangeboden aan de officie der marine, van het Nedcrlandsche en van het Indische leger, van, scherpschutterscorpsen en van de schutterijen (categorie D), en 2*. dei slag van den personelen wedstrijdaangeboden aan de officieren 'zoo en genoemd, aan de onderofficieren der dd. schutterijen, aan de onderofHcien en minderen die aan de corpswedstrijden hebben deelgenomen en aan ah leden der uitgenoodigde scherpschutterscorpsen en weerbaarheidsvereenisi gen (categorie E). Als overwinnaars in categorie D komen in aanmerking de hh.II. Ceel: tc Rotterdam, met 53; Weenink te 's Hage en J. T. Willens te Rottcrd» met 52; L. C. Vervooren te Bergen op Zoom en P. 11. Tcrmculen Ie ZwoU met 51; W. A. baron de Constant Itebecque te Wageningen, Brunei! Rochebrune te Amsterdam en Lnpgens te den Helder, met 50; jhr. V. J.i Beelacrls van Blokland, L. H. van der Hoop Tilanus en J. A. Beynent 'sllage, met 49; II. A. Bremekamp te Dordrecht, mr. D. Ragay te Uireck Hancker en J. W. van Schagen te 'sllage. met 48; J. Boissevain te 's Hap W. A. van Lindenhout te Amsterdam, D. Visser te Schiedam, J. van Alpbn te Rotterdam, baron van Wassenaar te Laren en baron van Sytzemai Deventer, met 47 punten. Voor den wedstrijd in de onder-aldeeling dezer categorie, aangeboden aa de leden van het centraal-comité van den Nederl. weerbaarheidsbond en! bestuurders der uitgenoodigde weerbaarheidsvereenigingen, voor zoover niü geregtigd lot mededinging in de hoofd-afdeeling. komen als winners in aai merking de hh.J. C. Rust te 'sllage, met 53; C. Ruiten te 's Hage, ma 52-, J. G. I-ohman te 'sHage, met 51; Wichers Wicrdsma te Leiden en J, J. Becht te 'sllage, met 50 punten. Als overwinnaars in categorie E. komen in aanmerking de heerenJ. F, Meijer tc Schiedam en II. K. Oudt te Utrecht, met 55; F. P. Elast te Schie dam Cuylits en J. P. van Ooslerhout te Rotterdam en J. A. Becht ti 'sllage, met 54; mr. D. Ragay te Utrecht, J. 11. Keenen te Kampen, H. I Becht te 'sllage, A. J. van Citiers te Leiden, M. C. Valois te Kampen, II Breederveid tc Vlaardiugcn, D. van Egmond te Amsterdam en G. A. Hoylinl te Utrecht, met 53; A. Thieme te Rotterdam, J. Tels te Amsterdam, II' J. A. M. van der Hardt Aberson tc DordrechtA. Schicdgcs te 's llagc Brandligt te Breda, II. W. Wichcrs Wierdsma te Leiden en II. Ceclen li Rotterdam, met 52; J. van Alphen en T. C. Vuurman te Rotterdam, M.J, K. Schmidt te 'sllage, J. 11. Wulfl'ers te Rotterdam, van Boelens van do llaer te 'sllage, D. Visser te Schiedam. T. J. C. van Aken te Leiden, P. J Merscl te Rotterdam, J. A. Schaïk te Gouda, J. E. 11. Hancker, J. J.Schip pers mr. KalfF Jz. en A. van Pallandt te 'sllage, met 51; P. A. Feltzerii 'sllage, L. M. W'ols van der Well te Rotterdam, Hoving te 's Bosch, T.W Schmidt te Rotterdam, J. H. de Lange te Vlaardingen, L. Benoit te 'sllage M Verschoor en T. P. Ropke te Rotterdam, B. de Court Onderwater li Dordrecht, J. A. Beynen te 'sllage, J. J. Nissen en J. D. Posthumus li Amsterdam, Theunissen te Leiden en L. Becht te 'sllage, met 50; C. F Utermolen te Amsterdam, J. Witteveen te Leeuwarden, Walters te Maas tricht, W. Nollée te Rotterdam, Key te Breda, R. A. II. van der Meer,J Boissevain, S. J. van den Bergh en J. W. van Schagen te's Hage, W. A. Kalk man te Rotterdam, II. T. Tcls te Zwolle. E. van Bennekom te Utrecht, II G. Iytster Hz. te Amsterdam, P. Wildschut te 'sllage, J. II. Lammerls var Bueren te Utrecht, van Sasse van IJsselt te Harderwijk en Tomei te Maas tricht, met 49; J. Voorbach te Vlaardingen, J. VV. Draaijer Ie Utrecht C. de Nooy te Hilversum en W. W. Verduyn tc Rotterdam, met li punten. Na afloop van het concours vereenigde zich een groot aantal deelnemer! aan een kameraadschappelijke)) maaltijd in hel Hotel de l'Europe. Men verneemt dat de prijzen den 15,len September aanst. in het locaaldet Tcekenakademie aan de overwinnaars zullen worden uitgereikt. Tc Scheveningen is ten gevolge van den hevigen storm, die aldaar in

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2