BU1TGNLANDSC11E BEMGTEN. mocdigcnd. Slaat de haver m het West land vrij goed te velde, op Voorne en Putten is zij veel minder gelukt dan in hel vorige jaar, terwijl het op Gocdereede en Ovcrflakkee mede een ruim gewas zal geven en in den lloek- schen Waatd zelfs ver beneden hel middelmatige is gebleven. Aardappelen. De vroege soorten werden dit jaar in het Weslland bijna een maand later gerooid dan gewoonlijkde opbrengst is middelmatigdoch de bekende ziekte had zich daarin weder vertoond en zich onrustbarend verbreid. De latere soorten staan in die streek redelijk; de vrucht heeft echter behoefte aan warmte; ook vertoont zicli daarin de ziekte. Uitste- stekend slaan zij in den Alblasserwaard te velde. Wel waren de vroege soorten aldaar laat aangekomendoch zij leverden overvloedige quantiteil en uitstekende qualiteit. Hoezeer de ziekte zich aldaar niet had voorge daanwerd toch gevreesd dat deze ten gevolge der vele regens niet zou uitblijven. In tal van jaren werd deze aardvrucht op Voorne en Putten niet zoo talrijk te velde aangetroffen als nu. Ze staat echter overal zeer ongelijk in loof en voorkomen en heeft veel geleden door het natte weder. Op Voorne zijn de fijnere soorten op de ligte gronden zwaar door de ziekte aangetast, zoowel aan loof als aan de knol, en wordt gevreesd dat er weinig van te regt zal komen. In den Iloekschen Waard werd te naau- wernood een half gewas verwacht, terwijl aldaar, even als in de Vijf- llcerenlandenten gevolge der ziekte groole verwoestingen werden gevreesd. Erwten en bonnen. Zoowel omtrent erwten als ten opzigte der verschil lende boonsoorten zijn ook ditmaal vrij bevredigende berigten ingekomen. Wel staan de paarden- en duivenbooncn zoomede de erwten ten gevolge van zware stormen iu het Westland niet welig, zoodal geen groote op brengst zal worden verkregen, doch op Voorne en Putten staan de erw ten in meer dan gewone hoeveelheid te velde en beloven allerwege een zwaar gewas. Boomvruchten. Appel- en perenboomen zijn in het Westland goed ge laden cn doen een gewenschle opbrengst verwachten; de druivenoogst van den kouden grond wordt daar echter als geheèl mislukt beschouwdtenzij een buitengewoon waren najaar de vrucht alsnog tot rijpheid mogt bren gen. Iu de Vijf-Heerenlanden werd van de peren een goede pluk verwacht, doch de appelen ontbraken ten eenenmale. De synode der Ned. hei v. kerk heeft in hare vergadering van 25 Aug. oone bcslissii g genomen omtrent de belijdenisvragen bij de aanneming tot lidmaten (art. 39 godsd.-ondcrw Ten vorigen jare was voorgesteld het 39sle art. te lezen: «De bevestiging van lidmaten heeft plaats in eene daarvoor bepaalde godsdienstoefening, bij welke hun de volgende, of soortgelijke met het christelijk hervormd karakter der kerk overeenkomende, vragen worden voorgesteld. Van orthodoxe zijde wilde men de woorden: «Soortgelijke met het chris telijk hervormd karakter der kerk overeenkomende", als niet bepaald ge noeg. geschrapt zien. Van modernen kant wilde men niemand aan voorgeschreven vragen ge bonden hebben. De synode heelt nu een amendement van haar medelid G. Bruna aange nomen, bepalende, dat liet slot van art. 39 aldus gelezen wordt: «bij welke hun de volgende vragen, in wezen en hoofdzaak, ter beantwoording worden voorgesteld." liet Ncderl. schaakbond hield den 258'"1 Augustus te Botterdam zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Daarin werd tot vice-president gekozen de hoer A. B. Dunlop, en werd Gouda aangewezen als de stad, waar in het volgende jaar de algemeene vergadering van het bond zal worden ge houden. Na den afloop dezer bijeenkomst ving de jaarlijksche schaakwed- sirijd aanwaaraan door zeven heeren wordt deelgenomen. D'. Datema, pred. te Ee, en d'. van Ooslerzee, pred. te Enschede, hebben voor het beroep naar de herv. gemeente te Botterdam bedankt. Te Dordrecht is gisteren avond een lievige brand uitgebarsten op de zolders van het entrepot der Nederl. handelmaatschappij in de Wijnstraat. Die zolder was gevuld met thee, tabak cn spiritus. De brandweer had eene moeijelijke laak, maar zjj slaagde er in den brand tot het aangetaste perceel te beperken. Slechts een belendend huis heeft schade geleden. Maandag avond is tusschen eenige werklieden twist ontstaan in de herberg van de weduwe Pruim aan de Brouwersvaart te Haarlemwaarna zij handgemeen zijn geraakt en een hunner door de overigen eerst is mis handeld en daarna, buiten komende, in het water geworpen, waaruit hij zich met moeite heeft gered. Tegen de daders, zijnde smidsknechts, is door de policie proces-verbaal opgemaakt. Te Amsterdam had Zaturdag 11. in de zwemschool aan den Wester- doksdijk eene voorstelling plaats van den heer P. E. de Wit, acrobaat in de hooge zwemkunst. Om een klein denkbeeld te geven, meldt het libl. van hetgeen de heer de Wit alzoo te water verrigt, strekke, dat hij, na gekleed te water gedoken en een onrustbarend langen tijd onder water gebleven te zijn, weder te voorschijn komt, lucht schept, om vervolgens weer te duiken en zich dan van zijn kleederen ontdoet. Hij is in het water als iu zijn element, weet zich daarin zoo flink staande te houden, dat het hem gelukt met zijn armen hoven water een pislool te laden dat hij dan weer afschiet. Zijn middagmaal gebruikt hij evenzeer te water en duikt daartoe liet noo tige van den bodem op. Zelfs schijnt hij zijn wijnkelder ouder water te bezitten, want hij duikt omlaag en haalt van den bodem flesch en glas en geniet van het een en ander, alsof hij op zijn gemak óp ecu stoel zat. Als bewijs van zijn geoefendheid in het water duikelt hij daarin, staat op zijn hoofd, trippelt als gen clown van het paar denspel en schijnt in het water rustpunten te bezitten, die niemand er ooit in ontdekte. Gisteren morgen had de onder-stationchef te Amersfoort, de heer .1. Lcfcbre, het geluk eene jonge dame van cenen wissen dood te redden. Toen de trein ten 9.15 aankwam, wilde zij nog over den overweg loopen niettegenstaande het verbod van eerstgenoemde. Het gevolg was, dat Lclcbre met een sprong over de sporen was en de dame aanvatte; beidt, vielen op het perrondoch kwamen met den schrik vrij. Te Deventer had voor de woning van den winkelier, die aangifte van diefstal had gedaangepleegd door het meisjedat zich dezer dagen in de gevit genis van het leven heelt beroofd, Maandag avond een volksoploop plan, waarhij eenige glazen werden ingegooid. De steeg, waarin de winkelt woont, was door de policie-agenten cn militairen afgezet. Later was 4' passage door gemelde steeg niet meer geoorloofd, en toen nam de menige die steeds aangroeide, plaats op den Brink, waar ook eene patrouilleit fanteric had post geval. Eerst ten ruim 11% ure ging de menigte uileeg. In de gracht bij het fort te YVestervoort is het lijk gevonden van ij kapitein S van hel 8sle reg. infanterie. Hij schijnt door een noodlotij toeval in de gracht te zijn gevallen. Vrijdag 11. had het volgende treurig voorval plaats in liet gehucli Kuitensrode, onder Hooge Mierde. De landbouwer van Laarhoven wilde ej kar rogge binnenrijden, toen niet ver van zijn woning het paard struikeldt. de volgeladen kar omkantelde cn in een diepe met water gevulde si® langs den weg teregl kwam. Een paar landbouwers, van verre dit ziende ijlden toe en misten den voerman. Dadelijk kwamen deze tol het besef dt van Laarhoven onder in de sloot zich zou bevinden en de gehcele vracli hem bedekte. Alle pogingen tot redding bleken ijdel te zijn; eerst nadi een groot aantal personen een gezamenlijke poging tot redding volbra;i hadden, bleek het dat de levensgeesten bjj van Laarhoven reeds warea uitgedoofd. Door ambtenaren uit Nieuwe en Oude Schans is eene aanhaling geda» van 36 liter gedistilleerd a 87 pCt. en van 27 liter a 85.4 pCt., terwijl ij tevens het geluk hadden een der vervoerders, zekeren B. Stubbe, uit Pruis, sen, te vatten, die gevankelijk naar Winschoten is overgebragt. Uit Winschoten meldt men aan de N. R. C.: De heer Dirk Mulder effectenhandelaar alhier, heeft zich heden gesteld in staat van faillissement naar men zegt met een passief van 1% millioen. De verslagenheid et ergernis, vooral bij de mindere klasse, is groot, daar zeer velen uil di> klasse hunne zuur verdiende penningen hem toevertrouwden en daarvoor 4% pCt. rente genoten. In een circulaire, bij belanghebbenden rondgezon den, verklaart hij zelf dal achteruitgang van zaken in twee groote aard appelfabrieken te Muntendam en Pekelawaarin hij zeil voor meer dat 500,000 zou geïnteresseerd zijn (cn waarvan zijn broeder directeur is) beu in dezen toestand heeft gebragt. Zeer vele landbouwers in deze omstreket worden door dezen slag mede getroffen. De policie houdt de wacht by het kantoor, waar zeer veel gedrang is. Te Middelburg is gisteren de volgende misdaad gepleegd. Zekere li, D., een bij de policie zeer ongunstig bekend staand sujet, heeft, toen lij met zjjne vrouw langs den nieuwen Vlissingschen weg ging en zij dei wensch te kennen gaf een oogenblik uil te rusten, haar, terwijl zij zamei op het gras zaten, onverhoeds aangegrepen en met de handen geworgd. Dt aanleiding tot deze misdaad schijnt in een minder zedelijken levenswandel van de vrouw gezocht te moeten worden. Na de misdaad te hebben ge pleegd, heeft de moordenaar zich onmiddellijk naar het bureau van policie begeven en aldaar mcdedceling er van gedaan. Hij was zeer kalm, toonde volstrekt geen berouw en gaf met de meeste naauwkeurigheid de plaats op, waar het lijk zou gevonden worden. De policie heeft zich dadelijk naar de aangewezen plaats begevendaar het lijk gevonden en dit naar het gasthuis vervoerd. De moordenaar is naar het huis van arrest overgebragt. In den nacht van 24 op 25 dezer zijn een viertal manschappen van het depót van discipline, die in het hospitaal te Vlissingen verpleegd wer den, uit die inrigling ontvlugt, hun weg nemende over een muur, dak cm. Drie van hen zijn vrij spoedig achterhaald en in bewaring genomen, doch de vierde is eerst later in een scbuur gevonden. 'sGBAVENllAGË27 Augustus. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Doesborgh is benoemd de heer F, E. K. Stoelman, burgemeester aldaar. Aan den officier van gezondheid 2" kl. bij de zeemagt J. P. M. Trous- selot is eervol ontslag verleend uit de zeedienst; voorts is hij benoemd tot officier van gezondheid 3' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Tot scheepsklerk bij de zeemagt zijn benoemd de jongelingen P. van Teutem, I. Lombaard, C. V. Veldman. A. P. van de Ven, A. M. Post Uiter- weer, J. A. C. BoumanW. Baerts, YV. II. Meijer, P. P. de Eerens, J. S. de Bruyn, G. J. de Man en A. A. J. Schilt. ENGELAND. LONDEN, 26 Augustus. Naar men verneemt is de admiraliteit voornemens, in den loop van de eerstvolgende weken, een vliegend eskader uit te rusten, waarvan de kern zal bestaan uit de grootste schepen van het kanaal-eskader, met den vijfmaster Minotaur als vlaggeschip. Admiraal Byder zal het bevel over het eskader bekomen. Tijdelijk zullen ook eenige der nieuwste torensche pen in fienst worden gesteld, om hun zeebouwende eigenschappen aan eene grondige proef te onderwerpen. De kon. commissie, ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken van de crisis in handel en nijverheid, heeft hare zittingen lot January e. k. ver daagd, onder bepaling dat de commissie vroeger bijeengeroepen zal worden, zoodra gebeurtenissen van groot belang daartoe aanleiding moglen geven, i - Uit Calcutta wordt aan de Times gemeldDe uit Kaschmir komende berigten hangen voortdurend een treurig tafereel op van de door den bon- gei snood veroorzaakte ellende. De Maharadjah en zijn ambtenaren zijn ijverig in de weer om den nood te lenigen en de regering van Pungjabdoet

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2