BUITEKLANDSCllE BEU1GTE.N. E. Kol, B. E. C. Seignelle, W. Sinnema, J. J. van Oordt, W. J. van Gril ling. L. A. Kiiyssenaers, J. Ph. van I.otlom (voor le god.). Afgewezen werden 53 adspirantcn. De heer SI. SI. Goiivée, le 's Gravenliage, eigenaar van den koninklijken boek- en kunsthandelreeds vroeger van verschillende vorstelijke personen het brevet als hofleverancier ontvangen hebbende, ontving dezer dagen het brevet als zoodanig ook van II. SI. de koningin en van Z. K. 11. den prins van Oranje. lie lezer herinnert zich misschien dat wij een vroegere gelegenheid, van een excursie naar Oud-Wassenaar sprekende, en tevens gewagende van een bezoek op de buitenplaats /'Rust en Vreugd", melding maakten van een paar Agave's, nl. A. filamentosa en xalapensis, die toen bloemstengen ont wikkelden. Dezer dagen berigtte ons de beer W. Vermeulen, tuinbaas aldaar, dat beide planten in bloei staan. De A. fllamentosa heeft een steng van 3st meter, met 400 open bloemen en p. m. 2000 knoppen; de open bloemen leveren, vooral om de lange meeldraden, een regt sierlijk gezigt op. Ook de xalapensis heeft zich fraai ontwikkeld, maar dezer bloei is in de laatste jaren meer bekend geworden. Bovengenoemde tuinbaas is gaarne icdereu dag bereid beide planten aan belangstellenden te laten zien. Sieb Hel stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, is op 23 Aug. van Aden vertrokken. Aan boord van dat vaartuig zijn de passagiers, de troepen en de equipage opgenomen van de Overijssel. lie //Liverpool Salvage Association" heeft van haren agent het volgende telegram ontvangen: »De geborgen lading van de Overijssel is volgens rap port onbeschadigd. De Sultan verleent alleen hulp voor zooveel het bewaren en afleveren der uit het wrak geborgen lading betreft. De agent heeft een bevoegd persoon afgezonden om het schip te onderzoekenen raadt aan om zijn rapport af te wachlen. Inmiddels zal hij den eisch van den Sultan toestaan en maatregelen nemen om de geborgen lading naar Aden te brengen." Te Dordrecht zjjn twee zusiers, 21 en 14 jaar oud, bij het aan boord gaan van een schip te water geraakt en verdronken. Beider lijken zijn kort daarna opgevischt. De man. die in de Utrechtsche Dwarsstraat te Amsterdam met messte ken zwaar werd verwondis overleden. De bijzit van den dader is mede in hechtenis. Een winkelier in schoenen en laarzen te Amsterdam had legen een salaris van f8 per weck een knecht in dienst, die belast was met het rond brengen van het bestelde werk. Die knecht vertelde, dat hij vele relation bad in den llaarlemmcrmeerpoldcr en dat hij daar veel schoenen en laarzen kon slijten De baas geloofde hem en er werd een overeenkomst gemaakt. Ileii knecht werd voor een bedrag van ƒ200 schoenen en laarzen medege geven. De patroon hoorde niets meer van zijn bediende, Hij ging daarop naar de Haarlemmermeer en kreeg daar kennis van de treurige waarheid dal de schoenen en laarzen voor 00 verkocht waren. Een buitengewoon schoon natuurverschijnsel lokte II. Donderdag vele menschcn op den Zeedijk te Texel. Terwijl uit een zwarte onweersluelit onophoudelijk de bliksem vlamde, was de zee als met vuur overdekt door de talloozc phosphordiertjes, die telkens op de koppen der golfjes door elkaar werden geworpen. Een en ander maakte, bjj den pikdonkeren avond, een onbeschrijfelijk prachtig cflect. Te Deventer heeft zich een 23-jarig dienstmeisje, betrapt op diefstal ten nadecle barer meesteres en naar het bureau van policie vervoerdmet behulp van haar in stukken gescheurd en aan elkander geknoopt voorschoot, door ophanging van het leven beroofd. Zij was niet langer aan haar zelve overgelaten dan noodig was om van vrij korten afstand hare meesteres le doen ontbieden tol het geven van inlichtingen, toen men haar reeds leven loos vond. Tot lecraar in de oude talen en geschiedenis aan het gymnasium te Assen is benoemd de heer l\ 11. Suringar, doctor in de letteren te Maastricht Uil Meppel meldt men dat de stoomboot Uleppel IIop hare reis van daar naar Amsterdam, een lek beeft gekregenwaardoor hel water zoo geweldig naar binnen drongdat het spoedig drie voet hoog in het vaartuig stond. Behalve een óOtal passagiers was een groote lading koopmansgoederen aan boord. De passagiers zijn er goed afgekomen. De lading, hoewel dadelijk gelost in twee beurtschepenkwam er niet zonder schade af. Men hoopt de boot spoedig vlot te krijgen. Te ümmelanderwijkin Groningen, is de vrouw van den hoofd onderwijzer bij het scheppen van een emmer water voorover in den regen bak gevallen en verdronken. Bij het uitgaan der school werd zij door baren man gevonden. De eclitgenooten waren slechts eenigc dagen op hunne nieuwe standplaats en pas een week gehuwd. Voor de arroiidissemenlsreglbank le Maastricht is behandeld de zaak van den heer Baert, pastoor der O. L. Vrouw-parochie aldaar, aangeklaagd wegens het houden oener onwettige processie op Maandag 14 April 1879. liet O. M waargenomen door den oflicier van justitie, mr. Hanlo, requi- rrerde toepassing van art. 9 der wet van 10 Sept. 1853 en zulks op grond van het arrest van den hoogen raad in zake het processie-proces van den pastoor Syben te Maastricht. De verdediger, mr. van Oppen, bestreed dit arrest ten zeerste, o. a. ook omdat daarin aan het rescript van 1819 een kracht wordt toegekend, die het óf als kon. besluit óf als maatregel van inwendig bestuur niet kan bezitten. Hij vertrouwde dan ook, dat de regt- bank zich door dit arrest niet zou laten leiden. De uitspraak is bepaald op Woensdag 3 Sept. e k. Omtrent de poging lot brandstichting te Sittard deelt de Limb. Cour. het volgende mede: Dc heer V., een jongmensch uit Pruissen, deserteur, had zich, na een paar jaren in Amerika vertoefd te hebben, te Sittard ge vestigd alwaar hij zich toelegde op het studeren in de geneeskundeten einde zich later weer naar Amerika te begeven om aldaar een diploma in de geneeskunde te verwerven. In zijn ledige uren maakte hij het hof aan een schoone dame, die echter zijn liefde niet met wederliefde scheen te be antwoorden. Donderdag vertrok V. met den trein om zich weder naar Ame- rika te begeven, 's Anderendaags ontstond brand in zijn studeervertrek,dat grensde aan het huis, bewoond door het voorwerp zijner liefde. De wacht, meester der marechausseedie dadelijk ter plaatse des onheilswas, bevond, dat dc balken op den zolder, dc vloer enz. met phosphor bestreken waren, en algemeen meent men, dat V., om zich op de dame, die zjjne liefde niet beantwoordde, te wreken, eenc zelf ontbrandende stof op den zolder had geplaatst, ten einde het huis der meer gemelde dame te doen afbranden. Donderdag avondtoen bjj gelegenheid der kermis in Laar (kon. Pruis- sen) het huis van den tapper Eerdman vol volk was, stond eensklaps het huis in vlam, die men wegens den sterken wind en gebrek aan bluschmid- delen niet kon meester worden, zoodat dan ook alles zeer spoedig in de asch lag. 'sGRAVENIIAGE, 25 Augustus. Z. M. heeft den heer H. G. van Wijnveldt alhier, tweeden onder-slab meester des konings, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer B. Warnaars is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Heeg. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bjj de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefe nen als volgt, te weten: de commies 1"' kl. J. G. Plooster ten poslkantore le 's Hertogenboschde commiesen 2de kl.: A. J. II. Bachiene ten spoorweg- postkantore n». 2; en A. van Raab van Canstein ten postkantore le 'sGra- venhage; de commiesen 3d* kl.G. Bruch ten poslkantore le 's Gravenhage; D. II. van de Werk ten postkantore te 's HertogenboschJ. P. de Veer ten postkantore te Leeuwarden; de commiesen 4d< kl.: W. Ilovens Greve ten postkantore te Amsterdam; D. J. Bekaar ten postkantore te Vlissingen; J. J. L. Bedloo de Bronovo ten postkantore te Utrecht; H. F. de Bruyn Tengbergen ten postkantore te Leiden. Z. K. H. de prins van Oranje herdenkt heden zijn geboortedag. 01- schoon wegens den hofrouw noch ten paleize van Z. K. 11.noch daarbuiten deze 28e verjaardag wordt gevierd brengen de nationale vlaggen, die uit lands-, stads- en particuliere gebouwen wapperen, hel feit in herinnenng. Z. K. II. de prins van Oranje is heden ochtend naar Parijs vertrokken. De programma's en de uitnoodigingen tot deelneming aan de feesten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het rcg. grenadiers en jagers zullen eerstdaags verzonden worden. Om van IID. belangstelling te doen bljjken, heeft Z. M. de koning voor het diner op Maandag 22 Sept. het ge- heele gebouw voor kunsten en wetenschappen, gedrapeerd en georneerd, ter beschikking gesteld, benevens prachtige zilveren pièces de milieu, waar van het oudste indertijd door de stalen van Holland is aangeboden aan prins Maurits. Het gewjjzigde programma voor de feesten is thans vastgesteld als volgt: Zondag 21 Sept. Vereeniging der reünisten in de groote sociëteit; de feest commissie geleidt hen naar de tent in hel boschwaar zij ontvangen wor den door de officieren van het rcg. grenadiers en jagers cn, als oud-leden der groote sociëteit, door het bestuur dier sociëteit. Diner op hel groot stedelijk badhuis (niet officieel). Muziek der dd. schutterij, aangeboden door hh. officieren der dd. schutterij van 's Ilage. Verlichting van het terras, aangeboden door het gemeentebestuur. Maandag 22 Sept. (Eigenlijke feestdag). Reveille door de muziek der beide jagerbatallons. 12 uur. Groote parade in het Malieveld. Diner in hek gebouw voor kunsten cn welen- schappen. Soiree musicale (dd. schutterij) en verlichting in den dierentuin, aangeboden door het bestuur. Na afloop groot vuurwerk in de Maliebaan, aangeboden door het gemeentebestuur. Dingdag 23 Sept. Volksspelen voor de korporaals cn manschappen op de pleinen der kazerne, 's Avonds: Bal voor de onderofficieren in de kantine. Woensdag 24 Sept. Matinee in den dierentuinaangeboden door hh. officieren van het 3e reg. huzaren. Soirée musicale en groote verlichting van de societeitstent cn van den om trek in het bosch. aangeboden door het bestuur der Witte sociëteit. Groote militaire taptoe met fakkeloptogt door de stad; afmarsch uit de Maliebaan. Gisteren avond had op het stedelijk badhuis de pleglige ontvangst plaats van deelnemers aan den algemecnen schietwedstrijd, die lieden alhier is aangevangen. Ten 8 ure verschenen burgemeester en wethouders in hun midden om hen te begroeten. Bij de opening van den wedstrijd op lieden morgen was het weder verre van gunstig. E X GELAND. LONDEN, 24 Augustus. In eene Donderdag 11. te Booth bij Liverpool gehouden redevoering heeft de minister van binnenlandsche zaken, de lieer Gross, de jongste beweringen van Gladstone onjuist en bezijden de waarheid genoemd. De gronden voor zijne meening heeft hij echter niet medegedeeld, als zijnde de gelegenheid daartoe niet geschikt. De consul der vereenigde staten te Quebec meldtdat 7000 man aldaar zonder werk zijn. en dat de eisch van de mededingende scheepswerken om gelijke vcrdeeling van den arbeid dc werkelijke oorzaak der jongste ongeregeldheden is. De rust is er echter verder niet gestoord. FRANKRIJK. Volgens het Joum. des Dcb. heeft de regering het plan om met goed keuring der betrokken mogendheden, de handelsverdragen eenvoudig zonder termijn te verlengen, met de bepaling, dat elk der verbonden mo gendheden het regt zal hebben het verdrag op te zeggenwanneer hel haar behaagt, zes maanden vóórdat de opzegging werkelijkheid worde. Dc regering hoopt op dat punt dc instemming der mogendheden te verkrijgen; wat Engeland betreft schijnt zij dienaangaande reeds verzekerd.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2