BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag Z5 Augustus 9879, iV". 999. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENlIAGE, 23 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Eibergen is benoemd de heer W. H. Smits, wethouder dier gemeente. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: ie Wom- Kels de heer D. T. van der Zwaag, thans te Monnikendam; ic Ternaard de heer P. L. B. J. Oosterbaan, thans te Aaltcn; te Baard de beer W. Roeg- iiolt, thans te Akkerwottde; te Iloogeveen de heer G. van Baaien, thans te Hengelo; te Middelharnis de heer A. J. Vening, thans te Willemstad. Bij de kon. militaire akademie zijn benoemd: tot lecraar in de genie- wetenschappen, de civiel ingenieur W. J. van Geer, en tot Iceraar in de letterkunde, de lieer T. G. G. Valette, te Ossendrecht, laatstgenoemde vooi- den tijd van een jaar. H. K. H. prinses Marianne is gisteren avond op haar buitenverblijf te Voorburg teruggekeerd. II. K. H. prinses Hendrik wordt tegen de helft der volgende maand nit Buitscbiand terugverwacht. De minister van corlog zal audiëntie verleenen des Donderdags ten 1 ure en de minister van marine des Vrijdags ten 11 ure. De afgetreden minister van financien, de heer Gleichman, heeft zich buitenslands begeven. Voor het geregtshof alhier werd gisteren ten criminele behandeld de zaak van zekeren A. IC., te Oude Tonge, beschuldigd van ontvreemding eener schuldbekentenis tot een vrij groot bedrag, geteekend door zijne moeder, wier zaken hij sedert een aantal jaren reeds bestuurt en waarvan de voldoening eerlang zou worden gevorderd. De besch. ontkende het hem ten laste gelegde, niettegenstaande de afgelegde verklaringen der getuigen. De advocaat-generaal ml van der Hoeven had gaarne eene strenge straf tegen besch. geöischtmaar was daartoe magleloos, omdat, hoewel het overtuigend bewijs aanwezig was, de wet voor het wettelijk bewijs omstan digheden vordert, die in deze niet konden worden bijgebragt. Hij moest zich daarom er hij bepalen de handeling van besch. als laag en gemeen te qualificeren, maar overigens zijne vrijspraak te eischen. De verdediger, ml van Mens, advocaat te Stad aan 't Haringvliet, trachtte de door het openb. min. aangevoerde beweringen te wederleggen. Zijn cliënt moest als geheel onschuldig worden beschouwd en bij geloofde, even als liet openb. miu., dat er eene vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak Woensdag a. s. BELC1IE Te Ostende is op de plaats waar gebaad wordt een gleuf in het strand ontstaanwaardoor bijna een groot ongeluk was veroorzaakt. De badgas ten, onbekend met de ontstane diepte, gingen te water en spoedig waren er eenigen in de diepte verdwenen. Gelukkig waren er bekwame zwem mers bij de hand, die ter redding toeschoten. Twee dames werden bewus teloos aan het strand gebragt, doch herstelden spoedig, zoodat er geen men- schenlevens verloren gingen. Verscheidene inwoners van Gent, die zich thans te Ostende bevinden, wilden dezer dagen gebruik maken van het schoone weêr om een logt op zee te doen. Omtrent 11 uur 's morgens vertrokken zij ten getale van vijf- en-lwintig, in een zeilboot, en stuurden naar Blankenberghe. Alles ging wel gedurende de drie eerste uren, doch eensklaps werd de lucht met wol ken bedekt, een lievige wind stak op, en de zee werd buitengewoon onstui mig; een windhoos trof de ligle boot, de zeilen werden aan stukken ge scheurd, de mast brak en het was onmogelijk het vaartuig te besturen. Men was nogtans reeds in het gezigt van Blankenberghe, doch het was onmogelijk er aan te landen; met de uiterste moeite gelukte het den reizi gers naar Ostende terug te keeren, doch daar konden zij insgelijks niet binnenloopen. De boot werd door de woedende golven meêgesleept tot half weg de Engelsche kust, tot eindelijk de storm een weinig bedaarde en de afgematte reizigers toeliet hun koers naar Blankenberghe te rigten, waar zij omtrent 6 uren 'savonds aankwamen, gelukkig zonder verlies van men- schenlevens. EKGELA1VD. LONDEN, 22 Augustus. Volgens de Standard is Engeland het eenige Europcsche rijk, dat niet officieel is uitgenoodigd officieren te zenden om de groote Russische militaire manoeuvres bij te wonen, welke aanst. Maandag beginnen en waaraan 100,000 man zullen deelnemen. De heer Turnerelli wil nu de voor lord Bcaconsfield bestemde, doch door hem geweigerde lauwerkrans aan een der Engelsche museums schen ken, als een proeve van goudsmidskunst uit de laatste helft der 19Je eeuw. Hij vraagt nu op nieuw bijdragen om er een passend etui om te laten maken en om zijn eigen uitschotten terug te bekomen. Dc Daily News bevat een brief van zijn Kaapschen correspondent, den heer Forbes, waarin deze mededeelt wat aanleiding gaf tot zijnen ver- metelen togt van Ulundi naar Landmans-drift en eene beschrijving geeft van dien logt. In 94 uren trjds had hij slechts 6 uren slaap genoten. Te Bristol werden dezer dagen de lijken geschouwd van twee kinde ren, die op het platteland waren uitbesteed. Uit de instructie bleek, dat de gestorven kinderen met anderen uitbesteed waren bij m™. Dyer te Tot- terdown, die de kleinen op haar beurt weêr uitbesteedde aan derden. Twee vrouwen, Williams en Hooker genaamd, verklaarden ieder vier kinderen van m". Dyer in den kost te hebben gehad. Twee van de kinderen waren aan uittering en stuipen bezweken en twee anderen waren ten huize van mrs. Dyers gestorven. De instructie wordt voortgezet. Voor de landbouwers blijftten gevolge van het natte en onstuimige weder, het vooruitzigt treurig. Dc oogst zal gering zijnmaar uit Amerika wordt een overvloed van tarwe ingevoerd, die alleen meer dan voldoende is om het tekort te dekken. Voor de verbruikers is dit zeer gelukkig, maar de landbouwers lijden er door. FBANER BJ H. De prefect van het dep. Aisne heeft aan de leden van den geweste- lijken raad en den minister-president Waddington, voorzitter van dien raad, een diner aangeboden. De heer Waddington heeft bij die gelegenheid eene rede gehouden. Hij zeide dat de onderwijswet van den minister Ferry uitsluitend eene staatkundige wet was, wier dot-1 is ten eerste: den staat iveer in hel bezit te stellen van zijne onvergankelijke reglen, en ten tweede: eene befaamde geestelijke orde, door 's lands wetten veroordeeld, te beletten een onderwijs te geven, dat strijdig is met de beginselen der hedendaagsche maatschappij cn dat slechts kan strekken om in den staat eene klasse van burgers te vormen, die vijandig tegenover de andere klasse slaat. Vrijheid van geweten en vrijheid van onderwijs zjjn twee eerbiedwaardige zaken en de regering is besloten die te eerbiedigen en te doen eerbiedigen, wat hare vijanden ook zeggen mogen. Maar men mag zich geen verkeerd oor deel vormen over dc onderwijswet. Als voorstander eener vrije discussie, kan hij het ten volle billijken, dat men de wet in de onderdcelcn bestrijdt, dat men dc door de regering voorgestelde middelen van uitvoering verkeerd vindt en betere aanwijst; maar dc hoofdgedachte der wet moet, zijns inziens, gehandhaafd worden, cn de regering is dan ook meer dan ooit besloten haar te verdedigen. De heer Waddington deelde ook mede dat in het jaar 1880 waarschijnlijk minder belasting zou noodig wezen. Te Perpignan, de geboorteplaats van Francois Arago, zal op 21 Sept. het standbeeld van dien beroemden sterrekundige worden onthuld. De bij die gelegenheid te geven feesten zullen drie dagen duren. De Parijsche policie is op het spoor van een groote dievenbende, be staande uit koffijhuisjongens, //gamins" en gevallen vrouwen, die zich lot een compiot vereenigd hebben om de winkels en hotels te plunderen. Er is reeds een aantal leden dezer bende aangehouden en bij een honderdtal vrouwen in het Qnariier Montmartre huiszoeking gedaan. Te Rieux Minervois is een vreesselijke gebeurtenis voorgevallen. Ter wijl de molenaar ten 11 ure 'savonds naar het koffijhuis gegaan was, drong een jongman met een ijzeren staaf gewapend den molen binnen, en trachtte de oude moeder, die ziek te bed lag, en een vrouw cn een meisje, die er op bezoek waren, te vermoorden. De molenaarster, licht ziende in de kamer der oude vrouw en een ongeval duchtende, ging naar boven, doeh werd evenzeer getroffen. Zij viel niettemin den moordenaar aan en wierp hem van de trappen. Op haar geschreeuw snelden de bezoekers van een naburig bal toe, doch de ellendeling was reeds gevlugt. De oude vrouw stierf weldra aan de bekomen wonden, de vrouw en het meisje verkeerden in levensgevaar, terwijl men vreest dat de molenaarster, die eene zware verwonding aan het voorhoofd ontvangen had, krankzinnig zal worden. De overheid aan de grenzen heeft berigt ontvangen dat koning Alfon- stis van Spanje en de prinses van Asturië La Granja zouden verlaten. Zij worden te Hendayo verwacht. Het doel der reis is de bijeenkomst met de aartshertogin Christina en hare moeder. De koning zal gedurende de 48 uren, die hij op Fransch grondgebied doorbrengt, het strengste incognito bewaren. DUIT8GHLAND. Naar de Röln. Zcit. meldt, heeft de regering bevolen, dat de ver kiezingen in de grondvergaderingen zullen worden gehouden op 30 Sept. en die der afgevaardigden op 7 Oct. e. k. Den dag, waarop de landdag bijeengeroepen zal worden, heeft de regering nog niet vastgesteld, voor zooverre bekend is. maar men meent te mogen aannemen, .dat de opening van den landdag zal plaats hebben op 23 Oct. a. s. Uit Hamburg wordt gemeld dat op 16 dezer de stoomboot Saxonia, die van West-Indië terugkwambij Cuxhaven moest voor anker gaan omdat te St. Thomas de gele koorts heerschte en ook aan boord een pas sagier was gestorven. Van Hamburg zijn dadelijk een policie-dokter met verscheidene havenbeambten naar Cuxhaven vertrokkenten einde den stand van zaken te onderzoeken en dienovereenkomstig te handelen. Bij de schietoefeningen van het 103e reg. infanterie in Saksen is eene nieuwe uitvinding beproefd, een stoomveldkeuken, waardoor in 1% uur tijds voor een geheel bataillon middageten kan worden bereid, bestaande uit zeer goede soep, rijst en vleesch. De heer Rösky, directeur der vverk- tuigenfabriek te Lausitzis de uitvinder van deze stoomkeuken. Weder heeft in de Zwitsersche bergen een ongeluk plaats gehad. Ze kere George Medding uit Frankfort a/d. Oder beklom met twee mede studenten uit Berlijn van Interlaken uit de Schynige Platte; ten einde Lauierbrunnen te bereiken zonder naar laatstgenoemde plaats terug te keeren sloegen zij een gevaarlijk, alleen door geitenhoeders en gidsen begaan voet pad in. Zij waren ver beneden de sneeuwlijn, maar hel gras op de berg hellingen is soms bijna even glad als ijs. De heer Medding gleed uit en stortte 80 voet naar beneden en bleef op een punt, niet ver van de Grin- delwaldliggen Dood was hij niet, maar, volgens de laatste berigten, ligt hij zonder hoop op herstel in eene herberg te Zwei-Lutscinen. WEENEN, 22 Augustus. Het Fremdenblatt verneemt dat het gerucht als zou er een begin gemaakt zijn met het binnenrukken in Novi Bazar, onjuist is. Het berust op de marschvaardigheid van drie in Bosnië gesta tioneerde regimenten, die cordondienst verrigten en de troepen moeten aflossen. BERLIJN, 22 Augustus. De Reichsanz. bevat de benoeming van von Seydewitz tot opper-president in Silezië. ST. PETERSBURG22 Augustus. De Roszkaya Pravda heeft eene waar-2 schuwing ontvangen wegens een in dat blad opgenomen opstel over de be weging der studenten. De krijgsraad te Warschau heeft twee boeren veroordeeld tot verlies der burgerregten en vier jaren zwaren arbeid in de Siberische mijnen vier anderen "tot verlies der burgerregten en deportatie naar Siberië, en twee tot vier jaren gevangenisstraf wegens verzet tegen de afbakening van huu land, niettegenstaande de deswege door de overheid afgekondigde veror deningen. De doodstraf door ophanging, waartoe de persoon van Gelerhin te Odessa was veroordeeld, is veranderd in vijftien jaren zwaren dwangarbeid. PARIJS, 22 Augustus. In den tuin van het Paleis royal heeft gisteren eenige opschudding geheerscht, ten gevolge van het verlangen van sommige personen om de Marseillaise te spelen, hetgeen geweigerd werd. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. Volgens berigt uit Bordeaux is daar een verschrikkelijke brand uitgebro ken. Bij het afzenden van het berigt waren reeds vijftien huizen verbrand en woedden de vlammen nog voort. Volgens een later berigt, is het gelukt de vlammen te beteugelen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op ongeveer 2 mil- lioen fr. geschat. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5