ondergingen. Door ecne cenigzins ernstige ongesteldheid aan mijne woning gebonden, zag ik mij verhinderd zelf de leiding op mij te nemen van het overbrengen dier afgietsels uit het museum naar een der beschikbaar ge stelde lokalen in het gebouw van de voormalige reglbank. De verplaatsing duldde geen uitstel, omdat de afgietsels de vrije beweging in het museum belemmerden, en ik moest mij dus bij die taak laten vervangen. Later bleek mijdat de noodige maatregelen van voorzorg niet genoeg in acht geno men en de meeste der afgietsels, sommige in vrij ernstige mate, beschadigd waren. De schade kan en zal ookdaar de papierafdruksels bewaard en nog bruikbaar bleven, hersteld worden, maar niet zonder veel moeite en zorg, bovendien ook niet zonder eenig bezwaar voor het beheer der, lang niet ruimbeschikbare fondsen. Onder de maatregelen, in het belang van het museum wenschelijk geacht, belmoren Bezoldiging van den custos tot een genoegzaam en billijk bedrag, om tot eene geheele, onvoorwaardelijke afschaffing van alle drinkgelden en andere fooijen over te gaan; beschikking van een voldoend aantal bedienden tot lozigt over de zalen gedurende de tijden van algemeene bezigliging. Be schikking ovrr een genoegzaam en behoorlijk geoefend personeel, om bij gevaar van brand de noodige hulp te vcrleenen, en, daarmede in verband, het aanbrengen van de vereischte hulpmiddelen, om steeds in elk lokaal het water tot blussching aan te voeren. Ook mag, naar het den directeur voorkomt, wel in ernstige overweging genomen worden of de uitge strekte. met zink gedekte oppervlakte van den meermalen genoemden bo venbouw aan de Breedestraat, ook om de hoogte boven de hoogste gebouwen in den omtrek niet eene voorziening vereischt tegen het gevaar van het inslaan van den bliksem; waarschijnlijk zouden daartoe doelmatig aange- Iragte afleiders met toebehooren in aanmerking kunnen komen. Eindelijk dienen maatregelen genomen te worden om over de zalen in het gebonw der voormalige arrondissemenls-regtbank, thans bij het museum in gebruik, zoodra de daarin geplaatste voorwerpen (de Olympische en de Javaansche gipsafgietsels) ter lenstoonstelling geheel in orde gebragt zullen zijn, het hoogst noodige loezigt op de uren van algemeene en bijzondere bezigtiging te erlangen. Omtrent de werkzaamheden van de alg. synode deelt de Kerk. Ct. o a. hel volgende mede: Na de vaststelling van het reglement voor de classicale en provinciale weduwenbeurzenis den 14'D dezer in behandeling genomen het rapport der commissie ter zake van het voorloopig aangenomen reglement op de minderheden. Bij de algemeene beraadslaging besprak men de vier volgende door de commissie in haar rapport behandelde vragen: Hebben allen die thans leden der Nedcrlandsche hervormde kerk zijn, regt op het lidmaat schap? Is hel wenschelijk dezen toestand te Bestendigen door aan de ver schillende riglingen ruimte en gelegenheid lot ontwikkeling te geven? Is liet raadzaam dit thans te doen Is de voorgestelde wijze de aanbevelens waardigste of weet men iets beters? Na het sluiten der beraadslagingen werd de eerste vraag met algemeene stemmen bevestigend beantwoord, hoewel enkele leden wel een reglementair, maar geen zedelijk regt konden erkennen, De tweede vraag, die door de vergadering aldus werd gewijzigd: Is bet wenschelijk dezen toestand te bestendigen door aan verschillende rig lingen gelegenheid te geven om te voldoen aan haar godsdienstige behoef ten werd met vjjftien tegen vier stemmen bevestigend beantwoord. Voordat de vergadering de derde vraag beantwoordde, werd, op voorstel van ée'n der leden, het herzien reglement op de minderheden in behandeling geno men. ten einde de bezwaren vóór of tegen te wegen. Nadat den 20en de beraadslagingen over de verschillende artikelen ten einde waren gebragt, stelde de voorzitter weder aan de orde de derde der bovengenoemde vra gen: Is het raadzaam dit thans Ie doen; met tien legen negen stemmen werd zij ontkennend beantwoord. Ten gevolge van dit antwoord kon er thans geen sprake zijn van de beantwoording der vierde vraag of van de vaststelling van het ten vorigen jare voorloopig aangenomen reglement op de minderheden en van de daarmede verband houdende veranderingen in h<t algemeen reglement en in bijzondere reglementen. Naar aanleiding van een voorstel tot kerspelvorming werd door de ver gadering, met het oog op het gewigt der zaak, besloten dit voorstel aan de synodale commissie in overweging te geven, ten einde aan de synode des volgenden jaars daaromtrent hare consideration en advies te geven, met het oog op alles wat ter zake bij de synode is ingekomen. liet stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 21 Aug. van Napels vertrokken. De Europrsche passagiers, de gezagvoerder, eerste stuurmandokter e i eerste machinist van het verongelukte stoomschip Overijssel zullen voor rekening der reederij per stoomschip Madura, hetwelk 5 Augustus van Dndang vertrok en ongeveer 22 Augustus te Aden verwacht wordt, naar Nederland vervoerd worden. Voor de overige bemanning zorgt het Ncd. consulaat te Aden. Op de buitengronden van Terschelling is gestrand het Engelschc fre gatschip Montgomeryshirevan Akyab naar Hamburg bestemd en met rijst geladen. Van het Nieuwe Diep is adsistentie gezonden. De minister van waterstaat enz. heeft bij besluit van 19 Augustus j. voorloopig gunstig beschikt op nummer e'én (het Weslland) der aanvragen van den heer C. G. van der Meuten, te Amsterdam, voor stoomtramways. In hel geheel zijn dezen zon.er te Alsmeer ingekuipt 260 vaten aard- beijenelk inhoudende 300 kop, en naar Engeland verzonden. De totale opbrengst bedraagt ongeveer ƒ20000. Met de augurkenteelt gaat het niet voordeelig, slechts enkele vaten zijn "ingemaakt. Boonen zijn er weinig, en die er zijn, brengen weinig geld op. Appelen en peren zijn schaarsch en klein van stuk, doch vrij geldig. De predikant van Nieuw-Vennep, van daar met zijne vrouw naar Leiden per tilbury rijdende, geraakte Dingsdag door het achteruitloopcn van het paard in eene der diepe moddersloolen achter de hervormde kerk; zijnt vrouw was bijtijds uil hel rijtuig gesprongen; hij daarentegen zakte allen»; dieper in den modder weg en de gevolgen waren welligt van zeer treurige, aard geweest, zoo niet vier geestelijken, naar Voorhout rijdende, hem uit zjjne netelige positie hadden verlost. Woensdag 11. is door den heer regter-commissaris te Haarlem, verge, zeld van den officier van justitie en van den waarnemenden griffier,;, twee woningen te Driehuizen huiszoeking gedaan, terwijl tenzelfden <la»t door de justitie te Alkmaar eene huiszoeking gedaan is in eene woning it Castricum. Alle drie deze huiszoekingen stonden in verband met de instructie, die tegen Willem Joosten gevoerd wordt, en hadden plaats uit kracht vat eene daartoe door de reglbank te Haarlem verleende magtiging. Gisteren werd te Utrecht het Christelijk werkliedencongres gehouden, De vergadering was niet zeer talrijk bezocht. Belangrijke discussiën werdtt gehouden over het pensioenfonds voor oude of tot den arbeid ongeschikte werklieden. De wenschelijkheid werd uitgesproken van de oprigting van een pensioenfonds, door werkman, werkgever en patroon. Eene commissi! is benoemd om een plan te beramen. Dezelfde commissie zal ook de mogt. lijkheid van een uitkeeringsfonds bij overlijden onderzoeken. De wensche- lijkheid der oprigting van Christelijke vereenigingen van werklieden werd uitgesproken; de bestaande vereenigingen zullen uilgenoodigd worden pogig. gen aan te wenden om nieuwe op te rigten. Met algemeene stemmen werd besloten per telegraaf het volgende adrts aan Z. M. den koning te zenden Sire! Het werklieden-congres op uitnoodiging van hetNederlandsch werk lieden-verbond "Patrimonium" te Utrecht vergaderd, vernomen hebbendedit een werkman te Edam voor betrekkelijk langen lijd naar de gevangenis is gebragt omdat zjjn geweten hem verboden heeft op Zondag schutters dienst te verrigten, betuigt bij dezen met algemeene stemmen zijn diep leedgevoel over hetgeen men dien werkman heeft aangedaan en verzoekt Uwe Majesteit hare koninklijke magt te gebruiken tot wegneming van dit ergerlijke geval, alsmede tot voorkoming Yan dergelijke ergernissen. Het feest, door de inzenders op de tentoonstelling te Arnhem aan dt commissie te geven, zal plaats hebben in Musis Sacrum op Zalurdag 30 Aug. aanst. Ten 7 ure zullen de inzenders en genoodigden zich in de grook zaal van Musis Sacrum vereenigen, alwaar aan de genoodigden met hunnt dames de eerewijn zal worden aangeboden. Ten 8 ure zal de kon. kapel der grenadiers en jagers zich doen hoorenterwijl het park van Musis ach ter het gewone terrein in de pauze door bcngaalsch vuur zal verlicht wor den. Boven de boomen uit worden Caspar-lampen aangebragt en zal hel park van boven door fantastisch electrisch licht worden beschenen. Ten 11 ure wordt een groot vuurwerk afgestoken. Daarna neemt het bal eei aanvang, terwijl tot 'snachts 3 ure in den tuin de toonen van de muziek zullen blijven klinken. De exploitatie-maatschappij heeft reductie in vracht prijzen toegestaan. Beeds weet men dat 500 heeren en dames van buitenal aan het feest zullen deelnemen. Te Appellern had Dingsdag avondlaatsten kermisavondhet vol gende plaats: De burgemeester ging omstreeks 11 uur zich persoonlek overtuigen of het in de herbergen rustig toeging; aan eene kroeg gekomen, waar verscheiden personen in beschonken en zeer opgewonden locstand nog aanwezig warengaf hij last tot ontruiming en sluiting. Allen gaven aan dien last terstond gevolg, met uilzondering van één. Toen de burge meester dien persoon daarop aansprak met de woorden; «kom vrindje, ik heb reeds tweemalen last gegeven om te vertrekken, maak nu wat haast", sprong deze op, greep den burgemeester bij de borst en slootte Item mei ruw geweld tegen den muur. Het gelukte den burgemeester eerst los Ie komen, toen h(j een revolver trok en dien op de borst van zijn aanvaller gcrigt hield. De laatste is daarna op de vlugt gegaan, doelt van het voor gevallene is proces-verbaal opgemaakt, daar de naam van den aanvaller bekend is. Te Deventer is overleden de gepens. luit.-generaal der cavalerie Wil- brenninek, ridder der orde van den Nederl. Leeuw enz. Voor het geregtshol te Leeuwarden stond gisteren teregl Jan Nieboer, beschuldigd zijn huis te Westerbroek in brand gestoken Ie hebben. Er waren 16 getuigen. Besch. bekende, maar schoorvoetend, liet bleek dat men in den vorigen winter reeds hem wantrouwde, en verleden jaar is hij reeds, verdacht van brandstichting, in voorarrest geweest, doch bij gemis aan voldoend bewijs weer vrijgelaten. De adv.-gen. mr. B. W. N. Scrvatitis requireerde veroordceling tot 10 jaren tuchthuisstraf. De verdediger ui', van der Veen trachtte de straf te doen vcrligtcn. Uitspraak Dingsdag aansl. Te Tolbert is brand ontstaan in de groolc bocrenbehuizing van J. Scheet-hoorn, waarschijnlijk door het broeijen van hooi. De prachtige boerenplaats, voor 4 jaar nieuw gebouwd, is geheel in de ascli gelegd. Te Groningen zijn benoemd lot praeceptoren aan het gymnasium de heer d'. J. A. Worp, thans aan het gymnasium te Deventer geplaatst, en de heer J. Hartelust, litt. cand. te Leiden. Uit Gastel meldt men: Nog een der personen, die door den veldwach ter gewond waren, is gestorven. Er zijn dus twee dooden gevallen. De justitie doet streng onderzoek. Van der Luitgarden schijnt gezegd te litli- ben, dat hij, eerst na een worsteling met de aanvallers, van zijn revolver gebruik yemaakt heeft. Naar men zegt, zou echter nergens een plek eenig bewijs van worsteling geleverd hebben. Het is te hopendat de justitie ia deze treurige zaak het regtc zal Ie weten komen. Reglstreeksche berigten uit Zuid-Afrika van 29 Julij, door hel Uhl ontvangen, melden dat lord Chelmsford zich te Kaapstad naar Engeland zal inschepen; in Natal is veel sympathie voor hem beloond. Het is nog on zeker of de oorlog met de Zoeloes bepaald zijn einde nadert. Getaway» wordt wel door een deel zijns volks als balling beschouwd, maar zou li?i weer zijne magt kunnen pogen te herkrijgen. In Transvaal is de staat van zaken nog ongunstig. De Boeren hebben een krassen brief aan den gottver-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2