LEIPSCHE COURANT. V. 104. 1870. /is 4k> DINGSDAG 19 AUGUSTUS. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50 Met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Re prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 21 Augus tus 1879, des namiddags te twee uren. 1'. Onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2®. Benoeming van Curatoren van het Gymnasium en van den Secretaris van dat College. (164) 3*. Verzoek van Vervoorl en Van Cranenburgh om een aflaaipijp te leg gen. (161) 4'. Verzoek van J. H. Donner om teiernrtrooziug te maken. (161) 5*. Idem van A. Van de Nadort, om ontslag als ImtpwJerwjjzcr aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (163). 6". Idem van J. C. Rijk om een zerkje te leggen. (171) 7°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-bcgroolingdienst 1879. (165) 8". Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1878. (170) 9'. Idem als voren van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (166) 10". Idem van Vrouwen Kraammoedcrs. (167) 11®. Idem van het R.-K. Wees- en Oudcliedenhuis. (168) 12". Idem van het R.-K. Armbestuur. (169) BIN1N ENLANDSCll K IJK IWGI KlN. LEIDEN, 18 Augustus. Gisteren overleed te Oosterbeek, alwaar h(j zich lijdelijk bevond, de lieer H. Fangmanemeritus-predikant van de Ned. herv. gemeente alhier. In 1833 van Middelburg herwaarts beroepen, was hij tot 1868 alhier werkzaam. Hjj mogt den ouderdom van 86 jaren bereiken. Bij velen zal ilc in den omgang zoo eenvoudige» en humanen man in aangename herinne ring blijven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /44, /22 50. /4.00 en ƒ2 30; de laagste 44, ƒ22, ƒ4.40 en 2.25. In de maand November aanst. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranlen voor de betrekking van surnumerair bij liet vak der posterijen, waartoe acht plaatsen ter vervulling worden opensesleld. Da adspiranlen moeten zich voor den l,lsn November aanst., bij een op tegel geschreven request, tot den minister wenden. Zij moeten geboren zp tnsschen 1 Juli) 1858 en Julij 1861. Lie minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebrast, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, eén ol meer klerken kunnen aangesteld worden op cene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op Maandag 1 September aanst. Aanvragen lot toelating moeten bij het departement zjjn ingediend uiterlijk op 27 Augustus e. k. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. 12 dezer, bevat de navolgende berigten omtrent den staat van zaken in Atjeh: Na de vermeestering van 'svijands versterkingen in de XXVI Moekim keerde in die landstreek, zoo wel als in de XXII Moekim, de gevlugte bevolking langzamerhand "terug, hoewel de te Selimoen (achter Gliëng) verzamelde hoofden haar dit met geweld trachtten te beletten. Een deel der hoofden nestelde zich te Lamtob in het gebergte op de grens van Tedir en verzamelde daar een grooten voorraad wapens en levensmiddelen. De gouverneur heeft daarom eene krijgsmagt over zee derwaarts gezondenop wier verschijning de hoofden t'jn gevlugt, maar alle bergkampongs zich onderworpen hebben, met over gave van wapens en ammunitie. Sedert hebben de te Selimoen verzamelde hoofden, zoomede Toekoe Aris van de V Moekim, een afgevaardigde naar 4en gouverneur gezondenmet brieven waarin zij hun verlangen naar de beëindiging van den oorlog te kennen gaven en hunne onderwerping aanboden. De Staatscourant bevat het verslag omtrent hel rijksmuseum van oud heden alhier, over het jaar 1878. Betreffende bet gebouw, zegt de direc teur, dat de toestand redelijk mag genoemd worden. Gehecle vernieuwing 'an enkele gedeelten zou geen weelde behoeven te hceten, misschien wel, zoo de middelen het toelieteneenigszins gevorderd worden. Vooral is er afdoende voorziening noodig tegen de nadeelige werking van onzen telkens afwisselenden dampkring en de maar al te dikwerf schrik dreigende en ook onheil aanbrengende doorlekkingen. Aan gedeeltelijke herstellingen intus- schen wordt geregeld door de zorg en onder leiding van den hoofdopzigter der gebouwen van het onderwijs de hand gehouden en het mogelijke ver- rigt. In de bestaande behoefte is slechts eene doeltreffende voorziening te vinden in de slichting van een geheel nieuw, op zich zelf staand, opzette lijk voor zijne bestemming ontworpen museumgebouw, dat ook voor latere achtervolgende uitbreiding de gelegenheid aanbiedt. Bjj de zeer geringe kansen op de verwezenlijking van lang gekoesterde wenschcn in ditopzigt, blijlt slechts, als tijdelijk hulpmiddel, de uitbreiding van beschikbare ruimte door aankoop van belendende panden en hunne vereeniging met het hoofd gebouw. De voorwerpen zjjn over het algemeen in vrij voldoenden staat bewaard gebleven; de nadeelige werking,'die door ons vochtig luchtgestel sedert vele jaren werd te weeg gebragt en in enkele gedeelten van het gebouw niet voldoende kan bestreden wordenheeft in het afgeloopen jaar gcene buiten gewone schade te weeg gebragt. Ilare gevolgen loonen zich vooral in de benedenzaal van de Egyptische oudheden, die, meest alle in kalksteen be werkt, tegen de afwisselende toestanden van den dampkring minder dan andere steensoorten weerstand kunnen bieden; en dit te minder daar zij, en deze opmerking geldt ook voor vele voorwerpen tot de Egyptische af- Jecling in andere zalen geplaatstvan zoittdeelen doortrokken zjjn en zelve den vijand die hun bestaan bedreigt herwaarts mede voerden. Inttisschcn worden de middelen lot wering, en waar de mogelijkheid bestaat tot her stelling van het kwaad niet zonder goeden uitslag toegepast. Hetzelfde kan van de verzameling der papyrussen getuigd worden, die, meer nog dan ccnigc andere klasse van voorwerpenaan het bedoelde gevaar blootgesteld zijn en voortdnrend toezigt en hulp vorderen. Die toestand is te meer be zwarend, daar met het loslaten en wegbrokkelcn der oppervlakte ook de voorstellingen en sehriftteckens verloren gaan en de middelen tot bescher ming der oppervlakten nadeeligen invloed oefenen op de blijvende duidelijk heid en leesbaarheid der karakters. De voorwerpen in de andere afdeelingen van het museum en van andere stoffen vervaardigd, hebben van die nadee lige invloeden van ons klimaat, uit den aard der zaak, niet of niet buiten gewoon te Ijjden. Men meldt ons uit Voorschoten; Gisteren in de voormiddag-godsdienst oefening maakte de lieer I) Beeckman, predikant der herv. gemeente van Voorscholen en Veur. aan die gemeente bekend, dat hij de beroeping naar de gemeente Breda had aangenomen. De in het kerkgebouw naar gewoonte talrijk opgekomen schare vernam met zigtbarc smart die door velen ge vreesde bekendmaking. De uiting dan ook van spijt en leedwezen, na het ver laten van het kerkgebouwwas in den volsten zin des woords algemeen. Onder leiding van de lilt prof. Tilanus, dr. Gori en den opticus M. van Lissa zal in September, gedurende het te Amsterdam Ie houden inter nationale congres voor geneeskundigen aldaar, eene tentoonstelling worden georganiseerd van geneeskundige en heelkundige instrumenten, plaat- en boekwerken, en al hetgeen op medisch gebied belangwekkend kan geacht worden. Het stoomschip Hampton is op 15 Augustus te Batavia aangekomen. De Gelderland, van Rotterdam naar Batavia, is op 16 Aug. van Port-Saïd vertrokken. De Celebes, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op 16 Aug. van Napels. Op de voordragt voor leeraar in de oude talen en de geschiedenis aan het gymnasium te Assen zijn geplaatst de hh. d'. Suringar, te Maastricht, en R. Dalhuizen, te Utrecht. De door een effectenhandelaar te Rotterdam verloren aangelcekcndc brief met 10000 is ongeschonden aan hem terugbezorgd door eene arme huismoeder, die den brief op straat gevonden had. De toegezegde bclooning van 1000 is haar oogenblikkelijk uitbetaald. Men meldt uit Kralingcn: Een zonderling geval heeft zich in de laatste dagen in de woning van den heer M. in de Ilofl.ian alhier voorgedaan. Telkenmale ontstond in deze woning brand. Vrijdag-avond outstond weder brand in de keuken. De heer M. verwittigde daarop de policie, dat hjj de zaak niet vertrouwde en zijne woning dien nacht zou verlaten en begaf ziele met vrouw en kind naar Rotterdam. Naattwelijks vertrokken zijnde,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1