BIJVOEGSEL, behoorende lol de Lcidsche Courant van JUaandag 38 Augustus ,-187,9iP. 393. PER TELEGRAAF, Voor het hof van assises van het depart, der Seine is het proces be handeld van eene rooverbende, die sedert geruimen tijd Parijs en de omstre ken door nachtelijke aanrandingen onveilig maakte. Twee der roevers wer den veroordeeld tot twaalf, drie tot acht jaren tuchthuisstraf, en eenige anderen tot gevangenisstraf. Toen de veroordeelden door de gendarmes uit de gereglszaal gevoerd werden, wenkten twee hunner, die acht jaren tuchthuisstraf gekregen hadden, hunne vrouwen toe, die zich achteraf in de zaal bevonden. Pe een riep: //acht jaren voor mij, wij zullen elkaar niet wederzien". De ander riep: «ditmaal is het uit met alles' Woensdag is te Parijs uitspraak gedaan in het dubbele proces, dat Don Carlos de Republ. en de Gaulois had aangedaan. Deze bladen hadden aan Spaansche dagbladen bijzonderheden ontleend, betredende «schanddaden" van den pretendent in den laatsten Carlistischen opstand. Het geregtshof deelde het gevoelen der regering, welke indertijd weigerde tot een vervol ging dezer bladen over te gaan. De toelagen en aanmoedigingen, zegt de Rappel, door den staat aan het lager onderwijs gegeven, volgen onophoudelijk eikanker op. Zoo is over hèt loopende jaar eene som van 1.200,000 fr. toegestaan voor koste loos schoolbezoek in gemeentescholen boven de geregeld daartoe uitgetrok ken posten. In de begrooting voor 1879 was een millioen bestemd voor het invoeren van volstrekt kosteloos onderwijs in een zeker getal gemeen tescholen. Nu is gebleken dat het getal scholenwaarvoor met dat doel toelagen werden aangevraagd, veel aanzienlijker is dan men gedacht had. Het getal gemeenten, die zulke aanvragen hebben ingezonden, bedraagt2011. Uit Constantine wordt gemeld, dat de commissie tot onderzoek van den opstand in den Andes rapport heeft uitgebragt. Hierbij wordt hoofd zakelijk als oorzaak het fanatisme erkend; maar tevens, dat de knevelarijen en onregtvaardigheden van eenige inlandsche hoofden daaraan niet vreemd zijn. De commissie beslist ten slotte tot uitbreiding van hel burgerlijk regts- gebied en het stelsel van gemeen regt, aan de regering overlatende om te dier zake maatregelen te nemen. ITALIË. In April dezes jaars besloot Leo XIII den koning Melenik van Schoa (Zuid-Abyssinië), die hoewel niet tot de r. k., toch tot de Christelijke kerk behoorde en de katholieke zendelingen in bescherming had genomen, een gouden kroon te schenken, en deze van een breve te doen vergezellen. De Italiaansche Afrika-reiziger kapitein Martini, die naar Abyssinië ging, be lastte zich met de overbrenging. Uit Aden is nu te Rome het berigt ont vangen dat Martini op zes dagreizen van Zeilah door de wilde Somalis is overvallen en beroofd. DUIT8CIIL41VD. Over Kopenhagen zijn berigten ontvangen omtrent de expeditie van prof. Nordenskjöld naar de Noordpoolstreken, Daaruit blijkt, dat bij Kaap Schelagskoy de Rega zoozeer met ijs had te kampen, dat besloten werd langs de kust verder te gaanwaar de doorlogt gemakkelijk was. Daar kwamen een aantal inboorlingen langs het schip in kano's, veel gelijkende op die der Eskimo's. De mcnscban, die vriendelijk waren ontvangen, spra ken geen bekende taal, zelfs niet Russisch. De lieden zijn een eigenaardig mengsel van het Aziatisch-Mongoolsch ras en dat der Amerik. Indianen. De bemanning ging aan land en bezocht de tenten der Tschuktschers, die van binnen bekleed zijn met rendiervellen en verwarmd door lampen. Aller vriendelijkst werden de reizigers ontvangen. In verschillende tenten werd rendiervleesch gereed gemaakt. Een oude vrouw was bezig den inhoud van de maag eens rendiers te conserveren in een zak van zeehondenvel als deli catesse voor den winter. Deze spijs wordt dan met groene boomknoppen vermengd, eerst aan het gisten gebragt, dan bevroren, dan gekookt met vleesch of als soep. De kinderen zagen er gezond uil en werden blijkbaar goed behandeld; buiten de tenten waren zij in vellen gehuld, daar binnen waren ze nagenoeg naakt, evenals de vrouwen. Voor de eerste maal was het dat hier eenig schip kwamen de aankomst van de Rega was daar door een groote gebeurtenis. Van alle kanten en uit de meer binnenslands gelegen streken kwamen bezoekers. Merkwaardig is de gelijkenis der hier gebruikt wordende voorwerpen met die der Eskimo's. Rij zijne togten in 1875 en 1876 kon prof. Nordenskjöld niets uitrigten met artikelen, maar Russisch geld werd gaarne genomen. Ilier echter was het geld onnoodig; aan een verguld velletje papier wordt meer waarde gehecht dan aan een 25 roebels-billeten goud en zilver geld staat achter bij een mooijen knoop. Als de geldstukken doorboord zijn, om als oorringen te dragen, hebben zij nog eenige waarde. Naalden, groote messen, zagen, schaven, hemden (liefst gekleurde), dassen, tabak, en vooral sterke drank, waarvoor de in boorlingen alles opofferen, zijn de meest gewilde artikelen. Tabak wordt gerookt in kleine pijpjesook door de vrouwen, als zij het krijgen kunnen. Eerst wordt de tabak gekaauwd, dan achter het oor gedragen en zoo ge droogd, daarna opgerookt. Zout wordt nimmer gebruikt, suiker dolgaarne. Koffij staat niet in gunst, thee is een lekkernij. De ambtenaar II. te Berlijndie met eene Nederlandsche dame gehuwd is, reisde onlangs van zeker Nederiandsch station per spoor in gezelschap van zijne vrouw naar Duitschland terug, toen plotseling bij een halte een blond, fatsoenlijk gekleed man in het rijtuig sprong, de deur haastig ach ter zich sloot en op den grond ging zitten. Weldra reed de trein weder voort; de vreemdeling naderde mevrouw K., op de knieën voortkruipende, en verstoutte zich eene liefdesverklaring te gaan afleggen, die door den heer II. met een krachtigen slag in het aangezigt beantwoord werd. Het bleek thans dat de vreemdeling krankzinnig was; in stede van zich te ver weren kroop hjj stil in een hoekschreijende als een kind. Alras was hij den ontvangen klap vergeten en poogde hij de gordijntjes van het rijtuig in brand te stekenhetgeen de heer 11. eerst na eene langdurige worsteling kon verhinderen. De krankzinnige haalde thans een mes tevoorschijn, dat hij, na eerst vruchteloos getracht te hebben den heer II. te wonden, uit het geopende venster wierp. Hij wilde het naspringen, verwondde zich echter, zonder daarin te slagen, zoodanig aan het hoofd, dat hij zwaar bloedende in bewusteloozen toestand bleef liggen. Aan een volgend station gekomen, werd de ongelukkige, die, naar men vernam, uiteen Neder iandsch krankzinnigengesticht was ontsnapt, verwijderd. Mevrouw II., die ten gevolge van dat alles in zwijm was gevallen, ligt thans nog zwaar ziek van den uitgestanen angst. Uit Serajcwo meldt men dat de militaire opperbevelhebber, de hertog van Wurtemberg, een comité beeft zamengesteldom werkzaam te zijn voor den opbouw der stad. In den nacht van 11 op 12 Augustus ontstond er op nieuw alarm in de stad. Eene bende Turken en Christenen overviel een magazijn van granenzoodat de wacht zich genoodzaakt zag er onder te schieten en er 15 personen gevangen werden genomen. Eene andere bende verzamelde zich op het kerkhof, doch werd tijdig uiteengejaagd na inhechtenisneming van verschillende verdachten. KÏJSLASÖ. Te Petersburg zijn twee bekende advocaten in hechtenis genomen, verdacht van verstandhouding met de nihilisten. De een heet Bardosky en is beschuldigd van geld aan de revolutionaire partij te hebben doen toe komen 1000 roebels na ontvangst van een dreigenden briefen 300 roe bels aan Mirsky, student in de regtendenzelfdcn, die op generaal Drcnteln geschoten heeft. De buskruidfabriek tusschen St. Petersburg en Tosna is in de lucht gevlogen. Bij onderzoek is gebleken, dat de nihilisten dit hebben te weeg gebragt en dat de hiertoe noodige voorbereidende werkzaamheden minstens eenige maanden moeten hebben geduurddaar er lange onderaardsche gan gen waren aangelegd, die onder de fabriek ineenliepen, alwaar de ontplof fing door dynamiet is veroorzaakt. Deze had plaats op een oogenblik dat er buiten de twee schildwachten slechts drie van de 30 40 werklieden in het gebouw aanwezig waren. In het dorp Nikolskoye zijn een aantal hui zen ingestort en de overige beschadigd. LONDEN, 15 Augustus. In het lagerhuis deelde de heer Northcole mede, in antwoord op eene vraag van den heer Lefevre, dat er aan beide kanten van de grenzen van Thessalië en Epirus niet geringe spanning hcerscht, zoodat Turkije en Griekenland beiden noodig vonden hunne strijdkrachten te versterken. Hel Britsche kabinet had verloogen onnoodig geoordeeld. Hierop gingen de beide huizen op recès uiteen. MADRID, 15 Augustus. De ministerraad beraadslaagde gisteren over het huwelijk des konings. Men gelooft dat Silvela eerstdaags naar Weenen zal vertrekken, om voor den koning de hand te vragen van Maria Christina. NEW-YORK, 14 Augustus. De leden der nationale vereeniging voor de katoennijverheid zijn hier bijeengekomen. In het verslag van het comité' wordt verklaard, dat gedurende de vjjf laatste jaren de katoenteelt de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. LONDEN, 15 Augustus. Uit Madera wordt onder dagteekening van giste ren geseind, dat de Jumna, met den luitenant Carey aan boord, aldaar was aangekomen. Algemeen is de tevredenheid over het berigt, dat het vonnis, tegen genoemden luitenant gewezen, is vernietigd, en dat de stemming te zijnen opzigte gunstiger is geworden. Hjj bevindt zich in arrest, doch slechts in naam. INOEZOIVDËI. VAHITRVCHTIVG OP IIKT KOZHYFEKST. Mijnheer de Redacteur. Verre van mij om er uwen verslaggever een verwijt van te maken, veel minder wil ik op de nauwkeurigheid van zijn verslag omtrent het rozen feest en de daaraan voorafgegane tentoonstelling iets afdingen. Men kan niet alles zien en daarom onmogelijk ook alles vermelden. Beschouw het volgende dus als een eenvoudige aanvnlling. In het be doelde verslag toch lees ik o. a.: «Nog was het eerste gedeelte van het «programma niet afgeloopen, of de aanwezigen werden aangenaam verrast, «toen eenige keurig in het wit gekleede meisjes, daarin door leden der «afdeeling van de Maatschappij van tuinbouw en plantkunde bijgestaan, «schier alle tafeltjes van een smaakvol bloemenmandje, met de welriekendste «rozen gevuldvoorzagen." Dit nu is in zoover niet geheel juist dat ik wel geloof dat hel in de be doeling heeft gelegen om ieder tafeltje ook van slechts één mandje te voor zien, maar dat nam niet weg dat enkele dames het terstond na ontvangst onder hare kletderen verborgen, om, bij de aankomst van een ander bloemen meisje, met het leukste gezicht ter wereld den schijn aan te nemen of men tot hiertoe nog steeds gepasseerd was, ten einde op die manier nog een mandje te bemachtigen, wat meestal gelukte. Maar wat mij, en ook ande ren, 'tmeest van alles trof, was dat een tafeltje, waaraan slechts twee dames en twee heeren gezeten waren, weldra, door de vrijmoedigheid van een der cavaliers, met vijf bloemenmandjes prijkte! Of 't nu jaloezie was beslis ik niet, maar ik hoorde eene dame achter mij gezeten zeggen: «wel dat vind ik nu toch heidensch inhalig!" Met de plaatsing dezer regelen verplicht gij Een dwarskijker. J»HO<;KAV51tIA VAN 3IITKIEKITTVOEHEVGKY Musis Sacrum. Zondag 17 Augustus, ten twee ure, door de Stafmuziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grektzius. le Afd.: 1. Marsch, Bilse; 2. Ouverture Musis Sacrum", van Praag; 3. «Occana", Walzer, Faust; 4. Fantaisie Polonaise, Baudonck. 2e Afd.: 5. Marsch «Nibelungcn", R. Wagner; 6. Fantaisie Champêtre, Baudonck; 7. «Künstler-Jubilaum", Polonaise, Berger; 8. Mélange sur le Bal Masqué, Verdi; 9. Rozengalop, Grentzius. Zomerzorg. Dingsdag 19 Augustus, des avonds ten half zeven, onder directie van den Heer J. H. Völlmar. 1c Afd.1. «Durch Wald und Flur", Marsch, Unrath2. Ouverture «Wallensteinslager", Kerling; 3. Fan taisie d'Ernani opéra de Verdi, Dunkier; 4. «Krönungslieder Walzer", Joh. Strauss; 5. Fantaisie «Le Doudou", sur Fair national de Mons (1« uit voering), Buyssens. 2e Afd.: 6. Ouverture «Athalia", Mendelssohn; 7. «Les deux frères d'armcs", Introduction et Rondo (Solo pour deux Pistons), (le uitvoering), Dunkier; 8. Quatuor «Domine Jesu" du Requiem (le uitvoering). Verdi; 9. «Un jour d'été en Norwege", Fantaisie, Buyssens; 10. «Edoir PolkaDunkier. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5