ZOMER ZORG. ACHT Z0MER-C0NCERTEN UUITËNLANDSCIIK BKRIlïTKN. A D V E K rENTIEN. J. H. V L L M A R, spinster, die bovendien doof en stom is. Den 20,n Jnnij kwam beschuldigde om 12 uur tehuis, maar had veel schielijke!' dan anders mei eten gedaan, liij slak zijn pijp op, ging in de schuur en na daar ongeveer een kwartier te zpn geweest, is hij weer naar zijn werk gegaan, nog voor dat het eigenlijk lijd was. Terwijl beschuldigde naar zijn werk liep zag hij telkens naar zijn huis om, en naauwelijks was hij 5 minuten verwijderd of de rook sloeg uit het dak; een zwarte wolkrook steeg omhoog en spoedig stond het dak in brand, binnen een uur tijds was het geheele huis met de schuur afgebrand. Zijn eigen vrouw en vrouw Nieborg waren dien dag niet tehuis en de kinderen van beide gezinnen waren bij zijn vertrek ook naar buiten gegaan om te spelen op het erf, zoodat zij tjjdens den brand niet in huis waren. De buren hebben van den inboedel zooveel mogelijk gered en een hunner heeft bij tijds nog de doove spinster, die den brand niet bemerkt had, uit het brandende huis gered. Verschillende omstandigheden deden vermoeden, dat beschuldigde zjjn huis opzettelijk had in brand gestoken. Tijdens het huis brandde, was beschuldigde op het werk bij den heer van Arnhem, waar het hem werd meêgedeeld, waarop hij. zonder verschrikt te wordtn, zeide: «dan moet ik daar ook weer om verzuimen." Hij ging den kant naar zijn woning op en daarna terugkeerende, zeide hij: //mijn huis is afgebrand, zoo ik geld uit de brandkast krijg, wil ik een huisje voor /300 hebben". Deze en meer dergelijke uitdrukkingen en omstandig heden deden kwaad vermoeden tegen hem ontstaanmaar gedurende de gansche instructie der zaak heelt hij pertinent alle schuld niet alleen ont kend, maar ook dat hg die uitdrukkingen gebezigd had. Na afloop der instructie is hij evenwel op zjjn ontkentenis teruggekomen; hij heeft volle dig bekend en is, naar zijn opgave, tot deze daad gekomen uit armoede en in de hoop de assurantie-premie te zullen ontvangen. Blijkens de «berigten en mcdedeelingen" der «Vereeniging voor lijk verbranding" in Nederland telt die vereeniging thans omstreeks 950 leden. Men rekent het getal doofstommen in Europa op 200,000. In berg- slrtkcn, zooals Zwitserland en Spanje, is de verhouding zeer ongunstig. In het kanton Bern is één doofstomme op de 195, in Schotland één op de 19G inwoners. In Engeland is de verhouding één op 1160 en in Ierland één op de 1380 inwoners. Het getal manneljjke doofstommen is altijd groo- ter dan het getal vrouwelijketerwjjl het aantal in verhouding tot de be- j volking in de laatste 20 jaren is toegenomen. 'sGRAVENHAGE, 16 Augustus. De luit. ter zee 2e kl. C. 1. G. de Booy, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De corpsen en vereenigingendie zich tot dusverre ter mededinging in den corpswedstrijd bij gelegenheid van het algemeen schiet-concours van 25 tot 28 Aug. e. k. hebben aangemeld zjjn«. Zcemagt. Het corps mariniers. Leger. Reg. grenadiers en jagers, de 8 reg. infanterie, de 4 reg. huza ren, balaillon mineurs en sappeurs, koloniaal werfdepot, instructie-bataillon, normaal schietschool. Scherpschutterscorpsen en weerbaarheidsvereenigingen. Neèrlands Bur gerwacht, Claudius Civilis, de Eendragt, allen uit Amsterdam; scherpschut- lersvereenigiiig. Alkmaar; kon. scherpschutters van de Veluwe, Apeldoorn; Frederik Hendrik, Mars, Ridderlijke confrérie "Diletto et Arme", allen te Delft. Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheidDordrecht Burgerplicht, Prins van Oranje, te Gouda; Laren, Lochem, Gorssel (Gors- sel); corps Kon. scherpschutters, 'sGravenhage; Petit St. Hubert, id; Oranje Nassau, id>, J. P. Koen, Hoorn; scherpschuttersvereenigingsludenlenver- eeniging «Pro Patria", Leiden; officieren schielvereeniging derdd. schutterij; corps Kon. scherpschutters; vereeniging van onderofficieren en korporaals der dd. schutterij, allen te Rotterdam; corps Kon. scherpschutters, officie ren schietgezclschap der dd. schutterij: vereeniging van onderofficieren en korporaals «liet Vaandel", allen te Schiedam; studenlenverecniging tot vrij willige oefening in deii wapenhandel de Zwijger, vereeniging tot bevorde ring van 's lands weerbaarheid, Voorwaarts, schuttersvereeniging «Een dracht", allen te Utrecht; Eendracht, Vlaardingen. Schutterijen, dienstdoende: Alkmaar, Breda, Delft, Gouda, 's Gravenhage, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Leiden, Rotterdam (3' bat.), Schiedam, Steen- wijk, Tiel, Utrecht, Vlaardingen, Zeist, Zwolle. Ruslende: le bat. van Zuidholland, 5' bat. van Noordbrabunt. EIGELA V D. LONDEN, 15 Augustus. II. M de koningin bezocht Woensdag de in het Vicloria-hospilaal ver pleegd wordende invaliden van den Zoeloe-oorlog en hechtte den soldaat Hitch, van het 1' haiaillon 24' reg. infanterie, die in de verdediging van Rorkc's Drift gekwetst werd. eigenhandig hel Victoria-kruis op de horst. Hitch voerde de heldendaad uit, om de gekwetsten uit hel hospitaal te llorke's Drift, dat een prooi der vlammen werd, met levensgevaar te red den en naar het fort over te brengen. In het lagerhuis heeft dezer dagen de heer Fawcett cene motie voor gesteld, waarbij verklaard werd, dat, daar de Londensche commissie voor openbare werken niet in staal gebleken is verandering te brengen in den bestaanden gebrekkigen toestand van Londen, wal den toevoer van drinkwater betreft, de regering zonder verwijl maatregelen nemen moet om daarin te voorzien. Hij betoogde, dat het water niet alleen ten dcele slecht is. maar dat, daar de toevoer van drinkwater in handen is van verschil lende particuliere maatschappijen, die zooveel mogelijk op winst uit zijn, het water veel duurder is dan op andere plaatsen. De minister van binnen- landsche-zaken wilde gecne voorbarige verzekeringen doen, maar verklaarde dal de regering, zich zeer goed bewust, van de gebreken en nadeelen van den toestand en voor de bezwaren, aan eene verbetering verbonden, niet bevreesd zijnde, plan had, vóór de aanstaande zitting de zaak volledig te doen onderzoeken. Zoo het noodig bleekdan zouden de particuliere maat schappijen het bestuur over die zaak aan eene of andere centrale com missie, door de regering te benoemen, moeten afstaan. Op verzoek van den minister trok de heer Fawcett zijne motie in. Aan het huis werd medegedeeld dat de heer Grissell, die zich met den heer Ward aan «privilegie-schennis" schuldig had gemaakt en, om de ge. volgen van deze euveldaad te ontgaan, naar Boulogne de wijk had geno men, te Londen teruggekeerd en in hechtenis genomen was. Vrijdag is het parlement uiteengegaan. In de rede. namens de konin gin uitgesproken, werd gezegd, dat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk warende invloed der regering is aangewend om de trac- talen te handhaven; den Europeschen vrede te bevestigen en te handhaven; de bepalingen van het traclaat van Berljjn zijn getrouw uitgevoerd, de vaststelling der nieuwe grenzen van Turkije is bjjna ten einde gebragt; hoewel de naweeën van den oorlog het invoeren van hervormingen in Turkjje hebben belet, heeft de Engelsche regering de Porte er op gewezen, dat het van hoog belang is, dat de verpliglingenwelke dienaangaande de Porte op zich genomen heeft, worden nagekomentusschen Frankrijk en Engeland heerscht volkomen overeenstemming ten opzigte van de nieuwe regering in Egypte. Uit het verslag, dat de commissie uit het lagerhuis, belast met de con trole over de keuken en de buffettenheeft uilgebragtblijkt, dat gedurende het thans afgeloopen zittingjaar tot 6 Aug. II. door de leden 4599 luncheons en 6159 diners zijn gebruikt. Te Liverpool is eene jonge gorilla aangekomendie in de binnenlan den van Zuid-Afrika gevangen is. Zekere Cross heeft haar gekocht en haar in ééne kooi met eene Zuid-Afrikaansche chimpanze geplaatst. Zjj kunnen het zeer goed zamen vinden en slapen in hetzelfde bed. Het on derscheid tusschen de beide aapsoorten is zeer opmerkelijk: de gorilla heeft, naar den correspondent van de Times meldt, een bepaald minder «dierljjk" voorkomen dan de chimpanze. Op eene tentoonstelling te New-York bevindt zich een gedeelte van een ontzaglijken boom, die van Californië is overgebragt. De boom werd ontdekt in 1874. IIq groeide in een boschje bij de rivier Tule, ongeveer 75 mijlen van Yisalia. De top was afgebroken, waarschijnlijk reeds zeer lang geledendoch de hoogte bedroeg nog 240 voet. De omvang van den boom, waar hij gebroken werd, was 12 voet in diameter. Aan den voet was de boom 111 voet dik. Hg wordt geacht 4890 jaren oud te zijn. Het gedeelte, dal is tentoongesteld, is 75 voet in omvang en 25 voet in diame ter. liet inwendige, dat 150 personen kan bevattenis ingerigt als een salon. Er ligt een tapijt in; men ziet er een piano, een sofa, tafels en stoelenen aan de wanden zijn schetsen uit Californië opgehangen. FRAKKRIJKi Naar men verneemt heeft de regering eene beslissing genomen ten opzigte van de candidatuur-Blanqui te Bordeaux. Zjj heeft besloten, officiëel door aanplakbilletten de kiezers te verwittigen, dat Blanqui niet verkiesbaar is en bijgevolg alle stembriefjes, waarop zjjn naam voorkomt, van nul en geener waarde zgn. De keuze der regering voor den bisschopszetel te Amiens, opengevallen door den dood van mg'. Bataille, is gevallen op iemand van Gallicaansche begrippen. Het Vaticaan heeft zich tegen de benoeming van dien persoon verklaard. Naar men zegt, handhaaft de regering haar standpunt. De ministerraad, onder voorzitterschap van den president der republiek, moet bijeengekomen zijn, om voor goed een besluit dienaangaande le nemen. (Zie verder het bijvoegsel). Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd zoon, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote Mejufvrouw MARIA WILHELMINA JUL1ANE SALA, in den ouderdom van bjjna 46 jaren. 's Ghavenhage, 14 Augustus 1879. A. W. HEYNEN. Eeltige kennisgeving. Allen die iets le vorderen of onder hunne berusting hebben van den Heer W. F. FAE1ILIG, gep. Luit. der Mariniers, worden verzoekt daarvan zoo spoedig mogeljjk opgave te doen aan M'. C. C. PAEHLIG, te Sneek. HET ZEVENDE DER ONDER DIRECTIE VAN DEN nEER op DINSDAG 19 Augustus 1879, des avonds te halfzeven. Toegang volgens de bekend gemaakte bepalingen. Alleen In de groote pause is het den kinderen geoorloofd l< wandelen. Gedurende de Muziekuitvoeringen is dit ten strengste ver boden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2