i BIJVOEGSEL, bohoorende tot do Leidsohe Courant van Maandag Augustus dS79, jV. d&7. PER TELEGRAAF, Hot /II »23(i '14t '155 '260 »23i '295 72 15 52: 25 3t 24 ESfiELASD, LONDEN, 8 Augustus. [)e ministeriële vischmaaltijd te Greenwich, die de sluiting van het parlement vooraf gaat, zal den 13den dezer plaats hebben. Gladstone had in de laatste jaren van zijn ministerschap dit gebruik pogen af te schaffen, doch lord Beaconsfield houdt het in eere. Men verwacht de sluiting van het parlement in de laatste helft der volgende week. Dr. Kirk, de Engelsche consul-generaal te Zanzibar, meldt den dood van den geograaf Keith Johnston. Den 26en Junij overleed hij aan dyssen- terie te Berobero, ongeveer 130 mijlen het binnenland in van Dar-es-Salaam verwijderd, uit welke plaats Johnston den 14den Mei zijn onderzoekingslogt naar het Nyassa-meer begon. De heer Thomsonde adsistent van den over ledene, zal de reis voortzetten. Een kantoorbediende te Liverpool tilde voor ongeveer drie weken ge leden eene vrouw op, die dronken op straat lag. Zijne goedheid beloonde het dronken wijf door hem in zijn pink te bijten, aan de gevolgen waarvan de man thans is overleden; want er had bloedvergiftiging plaats gehad. Naar men uit Philadelphia aan de Times meldt, schijnt de tegenstand in zake het Panama-kanaal in de Vereenigde Staten een ernstig karakter aan te nemen. De minister van marine zou den bevelhebber van het eska der in de golf van Mexico gelast hebben een waakzaam oog te houden op Centraal-Amerikaansche kusten en onmiddellijk elke poging tegen te gaan om lusschenbeidc te treden in de belangen der Vereenigde Staten. Op verzoek der regering van Nicaragua zijn door de regering der Unie de onderhandelingen over een interoceanisch kanaal hervat, daar ge zegde regering groot belang stelt in het ontworpen kanaal door Nicaragua en ook in Nicaragua zeli tegenwoordig die belangstelling verlevendigd is. Omtrent het vergaan van de Engelsche stoomboot State of Virginia meldt de JVew-York-Times het volgende: liet stoomschip vertrok den 10dtn Julij met 54 passagiers, eene bemanning van 72 personen, 102 stuks vee, benevens eene lading stukgoederen van New-York naar Glasgow. Tot den volgenden dag ging alles goed, toen een digte nevel kwam opzetten, die lot Zalurdag avond aanhield; om 8 uur des avonds stiet het schip op een zandbank aan het oostelijk gedeelte van Sable-lsland. De zee was tamelijk kalm, toch bleven alle pogingen om het schip af te brengen vruchteloos, zoodat men Zondag ochtend begon de lading overboord te werpen. Ook werd elke minuut een kanonschot gelost, waarop de gouverneur van het eiland, de heer M. Donald, met eenige manschappen te hulp kwam. Deze bragten een boot aan boord, waarmede 11 dames en kinderen, de betaal meester, 4 officieren en de doctor, ondanks de hevige branding, aan wal gebragt werden. Bij den tweeden togt namen er 18 personen in plaats, zoowel passagiers als matrozen. 50 voet van land kantelde de boot en la gen allen in het water. Het was een verschrikkelijk tooneel; iedereen schreeuwde om hulp, maar niemand kon die bieden. Na vier minuten was de boot weder overeind, en zjj, die zich daaraan vastgeklemd hadden, wer den gered; negen personen waren reeds verdronken. Voorloopig gaf men nu de poging om te landen op, en eerst des namiddags te 2 uren werden twee scheepsbooten overboord gezetonderscheidene passagiers namen daarin plaats. Door de hooge branding moesten de booten echter weder naar boord terugkeeren. Den volgenden morgen was de zee kalmer, zoodat de landing der overige passagiers en der bemanning gelukkig afliep. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hun aangeschreven wordt, niet te dulden dat in de aanstaande zitting der gewestelijke raden voorstellen worden aange nomen met betrekking tot de wets-onlwerpen van den minister Ferry, daar alle besluiten dienaangaande, als tredende op het gebied der staat kunde., beschouwd zullen worden van nul en geener waarde. In het dep. Lot-et-Garonne heeft een aantal Bonapartistendie Jeróme Napoleon niet willen erkennenzich bij de legitimisten aangesloten. De herfst-manoeuvres in Frankrijk zullenvolgens de liep. Frang. worden bijgewoond door den generaal-majoor Pfeiffer en den majoor L. J. J. A. Joost, als gedelegeerden voor Nederland. De kiezers te Bordeaux zullen nog in den loop dezer maand opgeroe pen worden om een lid voor de kamer van afgevaardigden te kiezen ter vervanging van Blanqui, wiens verkiezing nietig werd verklaard. Hij heeft later wel gratie gekregendoch te laat om nog in de voordeelen der am nestie te deelen en is dus niet in het bezit der burgerregtendie voor het lidmaatschap der kamer vereischt worden. In weerwil daarvan wil men hem op nieuw candidaat stellen. Te Givet zijn door de douane vier koffers in beslag genomen, die aan een uit België komend heer toebehoorden. De reiziger zeide kamerdienaar te zijn van den attaché militaire van het Turksch gezantschap te Parijs en Hadji Djabbas te heeten. De heer Djabbas bleek echter na onderzoek geen Turk, maar een Parijzenaar te zijn en Roy te heeten. De koffers werden vol Havanna-sigaren bevonden. De berigtcn omtrent den oogst hier te landej luiden in den laatslen lijd veel gunstiger. In het Zuiden is het geoogste koren van een uitnemende hoedanigheid en in het Noorden en Westen wordt een goede, gemiddelde oogst gewacht. Van de Gironde wordt gemeld, dat de druiven veel zijn vooruit gegaan, ofschoon de opbrengst veel minder zal zijn dan verleden jaar. De beetwortelen zullen 30 a 40 pet. minder opleveren. DriTSCIILAND. Naar men uit Metz meldt, zal de keizer die stad in September aanst. bezoeken en er drie dagen vertoeven. Ook de slagvelden in den omtrek zullen bij die gelegenheid door Z. M. bezocht worden. 8— Uil Batavia is het berigt ontvangen, dat van de aldaar ter reede lig gende Duitsche oorlogskorvet Frega de stoomketel is gesprongen, met het gevolgdat vier personen onmiddellijk werden gedood en een aantal gewond. Ook is de kanonneerboot Falke, in de Oostzee, in aanvaring geweest met een Noorsch jagt, ten gevolge van de snelle vaart waarmede zij liep. Het jagt werd meer beschadigd dan de boot. Men verneemt dat dezer dagen weder twee menschen bij uitstapjes in de Zwitsersche bergen zijn omgekomeneen jong koopmandie op den Pilatus //Edelweisz" zocht, en later op den Speer zekere heer Stahelindie voor zijne verloofde eene bloem wilde plukken en voor hare oogen in den afgrond stortte. De lijken heeft men nog niet kunnen terugvinden. TliRKIJE. Te Konstantinopcl bljjft de toestand altijd onrustbarend. Niet alleen blijven de serail-kuiperijen aan den gangmaar ook de ontevredenheid der troepen, die sinds geruimen tijd geen geld en nu sinds eenige weken zelfs geen leeflogt meer ontvangen, is zeer toegenomen, en in vele garnizoens plaatsen toonen de soldaten zich muitziek en toornig. Vele regimenten zijn overeengekomen om eene deputatie te zenden naar den president van den ministerraad, om te vragen wanneer zij hun achterstallige soldij zullen ontvangen. Volgens de Golos begaven onlangs eenige honderden Circassiërs, velen in den laatslen oorlog gewond, zich naar het gebouw van het departement van financiën om op betaling der achterstallige soldij aan te dringen. Op de weigering om toegelaten te worden, maakten zij van hunne wapenen gebruik en verschaften zich met geweld den toegang. Den minister bleef geen anderen uitweg over dan aan den eisch te voldoen, en hij betaalde persoonljjk het geld uit. Men vreest dat dit voorbeeld navolging zal vinden. OOST-I MIE. BATAVIA, 4 Julij. Betreffende het overlijden van Panglima Polim meldt de Sumatra C.: «Voor de juistheid hiervan durf ik wel instaan; de man is dood, alleen de wijze waarop hij uit het leven is gescheiden, is nog niet met zekerheid bekend. Dit overlijden kan onze plannen niet bevorderlijk zijn; wij waren met Polim en zijn vriend Radja Koeala sinds geruimen tijd in onderhande ling en op den goeden weg naar vrede. Polim of een zijner aanverwanten zou met de magt van het sultanaat bekleed worden, doch in ruil daarvoor het oppergezag der Ned.-Indische regering erkennen en voor de rust en den vrede in het Atjehsche rijk instaan. Nu Polim niet meer is, moeten na tuurlijk de onderhandelingen op nieuw beginnen, maar moet in de eerste plaats naar andere personen van beteekenis en invloed omgezien worden. Als candidaat voor den sultanstroon noemt men nu Toekoe Seloet Aier. De Salak heeft vier roovers-praauwen vol gerooide menschen van de Soeloe-eilanden opgebragt. De praauwen moesten oversteken naar hunne bestemming en werden ver van de kust aangetroffen. In de Jar. Cour. wordt door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid namens de regering een belooning van ƒ2000 uitgeloofd voor de beste en goedgekeurde collectie van afbeeldingen van de voor den land bouw in Nederl.-Indië nuttige en schadelijke dieren, ten gebruike op de openbare inlandsche scholen en ter verspreiding onder de inlandsche hoofden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de onderw. 1kl. H. C. A. Cor nelius; de ambtenaar op wachtgeld J. E. V. Carolus; de gewezen klerk op het bureau van den adsist.-resident van Brebes (Tegal) C. F. Schornack. Benoemd: tol secretaris der resid. Tegal, de ambtenaar op wachtgeld J. C. Barkmeijer; tot financieel ambtenaar, E. A. Rovers, J. C. Bouman en M. J. Meeter, allen gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië; tot verificateur 3' kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen, de ambtenaar op wachtgeld J. N. Smits; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur le kl., de ambtenaar op non-activiteit J. G. IJssel de Schepper; tol controleur 2e kl.de ambtenaar op non-activiteit H. J. Borgerhoff van den Bergh; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst W. P. D. de Wolff van Westerrode. Geplaatst: bij den aanleg der lijn Madioen- Blitar-Soerabaija, als chef-werktuigkundige van de algem. werkplaats te Soerabaija, de adjunct-ingenieur-werktuigkundige 1' kl. P. A. Rutgers van der Loeff. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den len luit.-kwartierm. bij de mil. administr. Th. Kley. Bevorderd: bij hel wapen der genie, tot 1"> luit., de 2' luitt. J. W. C. Beelenkamp, J. W. C. van Steeden, J. C. H. Fischer, A. Zon, J. J. H. Harcke en M. C. van Rouveroy van Nieuwaal. Ontslagen: op verzoek, eervol, de magazijnm. der genie le kl. (kapt.) C. S. H. Volprecht. Departement van marine. Benoemd: tot chef der 2' afd (gouv.-marine) van het depart, van marine in Ned. Indië, de gewezen kapt.-luit. ter zee bij de Kon. Ned, marine J. H. Haakman. MADRID, 8 Augustus. De geneesheeren verklaren, dat er merkelijke beterschap in den toestand des konings is te bespeuren. LONDEN, 8 Augustus. Volgens berigten uit Sierra Leone (Westkust van Afrika) van 28 Julij jl.zijn op sommige punten weder ongeregeldheden voorgevallen en verzetten de inboorlingen zich gewapend tegen de ambte naren der in- en uitgaande regten. LONDEN, 8 Augustus. Telegrammen van Kaapstad meldendat de Zoeloe oorlog slechts onder toestemming van Cetewayo, of met diens volkomen vernietiging, tot een afdoend einde kan gebragt worden. De gedeeltelijke ontbinding van troepenafdeelingen, door sir Garnet Wolseley gelast, wordt als een overijlde maatregel beschouwd. Cetewayo zond boodschappers om le vernemenwelke voorwaarden Wolseley hem zou stellenindien hij zich thans onderwierp. Men weet niet welk antwoord daarop gegeven is. SERAJEWO, 9 Augustus. Den geheelen nacht heeft hier een brand ge woed. Bijna duizend huizen, de katholieke kerk, eenige moskeeën, de bazar en vele magazijnen en pakhuizen zijn een prooi der vlammen gewor den. Drie soldaten zijn bij het blusschen omgekomen; 20,000 menschen zijn zonder dak. De handelstand is vernietigd. Heden ochtend ten 8 ure was men den brand in zooverre meester, dat de uitbreiding kon tegenge gaan worden. Aan buitengewone en spoedige hulp is dringend behoefte. 300,te Staats-LoterlJ. Vijfde Klasse. Trekking van 9 Augustus. Prijs van 200: N°. 8514. 12217 niet met premie van 3000. Prijzen van 70. 3146 7724 8G03 12063 13381 14246 14605 15698 18834 18928 19938 20596 6892 8165 8628 12523 14114 14253 14631 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. i*

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5