ALGEMEEN BELANG. TRAMW A Y-POLKA, Kapok-IHatrassen-Fabrieli I ADVERTENTIE IN. Christelijke School op de Pieterskerkgracht_ KIESVEREENIGING Donderdag 14 Augustus, Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE. pour le piano-forte, H. J. VAN PRAAG. de Heer E. U LINKE, in Manufacturen, Hoogstraat MACHINALE A. BREETVELT Az., te Delft. Binnen een korten lijd zal in den hortus botanicus te Amsterdam eene Agave Americana of zoogenaamde honderdjarige aloë hare prachtige bloemen openen. Zeer merkwaardig is het dat deze plant, en meer andere, die lot dezelfde orde, n. 1. die der lelieachtige behooren, uiterst langzaam groeijen en zeer weinig nieuwe bladeren in een jaar voortbrengen, terwijl daaren tegen de blocmenstengel altijd een buitengewoon sterken groei vertoont. In den tijd van 6 weken toch heeft zich de bloemenstengel ontwikkeld, die uit reeds meer dan 5 meter hoog is. Te Arnhem in een klein logement is gisteren nacht aan iemand ƒ200 aan geldspecie ontstolen. By zijn ontwaken bevond hij dat zijn slaapkame' raad met de noorderzon was vertrokken. Eergisteren avond is aldaar in de Rijnstraat een bejaard man onder een rytuig geraakt, waarvan beide wielen hem over het hoofd gingen. Hij is ernstig gekwetst. Door de Arnhemsche tentoonstellings-vereeniging werd eergisteren avond een volksbal gegeven in den maneschijn, op eene weide, het zoogenaamde exercitie veld, op vjjf minuten afstands van de stad. Het bal is geheel mis lukt bij gebrek aan goede orde. Duizenden nieuwsgierigen waren bijeen. Tot aanmoediging was voor het eerste dansende paar ƒ2.50 uitgeloofd. Te Assen is overleden de heer P. van der Veen, lid der prov. staten van Drenthe en oud-lid der tweede kamer. In het kiesdistrict Dockum zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld: door de kiesvereeniging Nederland en Oranje de heer dr. A. Kuyper, en door de liberalen de heer jhr. m'. J. F. van Hu- malda van Eysinga. In het dorp E., gemeente Hennaarderadeel, meldt het Bbl., heeft eenigen tijd geleden het armbestuur getoond al een vrij zonderling begrip van zijne taak en roeping te hebben. Eene behoeftige vrouw, wegens krankzinnigheid in het gesticht te Franeker opgenomen, kon na eenige maanden als hersteld worden ontslagen. Zij dacht haar man en kind terug te vinden, doch eerstgenoemde was inmiddels overleden. Alsof dit nog niet erg genoeg voor haar zou zijn geweest, hadden armvoogden geheel op eigen gezag haren kleinen inboedel laten verkoopen en uit de opbrengst niet alleen zichzelven terugbetaald voor de verplegingskosten van het kind, maar ook voldaan meer dan 100 wegens in rekening gebragte geneeskundige hulp enz., en de kosten, gevallen op de begrafenis van den man, zoodal de weduwe zoo goed als hulpeloos stond; niets van het ontvangen geld was voor haar gelaten. Gelukkig had het patronaat voor ontslagen krankzinni gen 50 voor haar beschikbaar gesteld. Zij is sedert in een dnder dorp als dienstbode geplaatst. Eenige goede vrienden van haar hebben de zaak ter kennis gebragt van hooger autoriteit. 'sGRAVENHAGE, 9 Augustus. By kon. besluit van 6 Aug. jl. zijn benoemd: tot lid en voorzitter dér commissie, die gedurende één jaar, te rekenen van 1 Augustus 1879, belaft zal zijn met het afnemen van de praktische examens van arts en tand meester, dr. J. VV. R. Tilanus, hcogleeraar te Amsterdam; tot lid en secre taris M. R. Timmerman, eerste officier van gezondheid 2«kl. te Amsterdam tot leden: dr. L. Lehmann, hoogleeraar te Amsterdam; dr. S. S. Rosenstein, hoogleeraar te Leiden; dr. H. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam; dr. T. Halberlsma, hoogleeraar te Utrecht; d'. H. Ranke, hoogleeraar te Gronin gen; dr. W. M. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; dr. C. L. G. Becht, te 'sGravenhage; tot plaatsvervangende leden: dr. J. E. van Iterson J.Az., hoogleeraar te Leiden; dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leiden; d'. B. J. Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam; dr. 11. Wefers Betlinkhoogleeraar te Utrecht; dr. Th. Dcntz, lector aan 'srijks universiteit te Utrecht; d'. E. A. van der Burg, hoogleeraar te Leiden; tot lid en voorzitter der com missie, die gelurende één jaar, te rekenen van 1 Augustus 1879, belast zal zijn met het afnemen van de praktische examens van apotheker, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam: tot lid en secretaris 1. Polak, apothe ker te Amsterdam; tot leden: J. van Rijn van Alkemade, eerste militaire apotheker bjj 's rijks magazijn van geneesmiddelen te 'sGravenhage; VV. Stoeder, hoogleeraar te Amsterdam; tot plaatsvervangende ledendr. A. P. N. Franchimonthoogleeraar te Leiden: C. Burgersdyk, militair apotheker lf kl. bij 's rijks magazijn van geneesmiddelen te 's Gravenhage. De heer dr. J. P. Dozy is benoemd tot inspecteur voor het genees kundig staatstoezigt voor Zeelandmet toekenning van eervol ontslag als adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Noordbrabant en Limburg; voorts is de heel- en vroedmeester A. N. Erkelens eervol onthe ven van hel gezondheidsonderzoek van schepen voor Terschelling en Vlie land en met dat onderzoek voor den tijd van drie jaren belast A. Zandijk heel- cn vroedmeester te Schiermonnikoog. De minister van justitie zal Dingsdag aansl. geen gehoor verleenen. Omtrent hel vertrek van Z. K. II. prins Frederik naar Muskau,_in Si- lezië, is nog niets met zekerheid bekend. Ten gevolge der voortzetting van het graafwerk in het op te bouwen gedeelte der Lange Poolen is plotseling het onderste deel van het muurwerk en belending van het alsnog in gebruik zijnde departement van justitie in gestort. liet overige is dadelijk geschoord en zooveel mogelijk tegen verder ongeval gcvrijwaarJ. ofschoonoogenschijnlijk althans, de toestand van, deze geheel open zijde van het gebouw nog al zorgelijk is. PersoonlyRe ongelukken hebben er niet plaats gehad. De gehecle straat is dadelijk afgesloten voor rijtuigen, en de minister zoowel als de ambtenaren hebben, toen de instorting plaats had, in allerijl hunne bureaux verlaten. Te Scheveningin had gisteren weder een droevig ongeluk met den paardentram plaats. In het begin van hel dorp naar de zijde van het Ka naal, wilde een kind, bij het aankomen van den tram, nog even overste ken. Het struikelde cn viel juist op de rails, cn niettegenstaande alle pogingen van den wagenmenner om te remmen en den wagen nog tijdig te doen stilhouden, ging het voorwiel over het halsje van den kleinen heen, zoodat het letterlijk onthoofd werd. MJITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIS. In den nacht van 3 op 4 Augustus heeft een allerhevigste storm woed in den omtrek van Namen. Gedurende een uur werden verschrik) lijke donderslagen gehoord; de lucht scheen geheel in vlam en vuur. Gr» hagelsleenen zijn gevallen en hebben in vele huizen de ruiten gebroken.] enkele plaatsen zijn de veiden geheel verwoest; de halmen der haverj gebroken en het loof der beeten is door den hagel geheel vernield. scheidene weiden langs de rivier Mehaigne zijn overstroomd. Een huis Harlue is door den bliksem in brand gestoken en werd de prooi t vlammen. Dezer dagen nam een elfjarig kind een bad in de rivier Eau d'Het te Marchienne. Eensklaps verdween de kleine en zou ongetwijfeld omgri men zijnzonder de zelfopoffering van zekeren Alexis Roberfroiddie in rivier sprong en er in gelukte den knaap te grijpen. Deze vatte zijn redt om den hals cn hield hem zoo sterk vastdat Roberfroid genoodzaakt te roepen: «Laat mij los, gij verwurgt mij." De moedige redder brt den drenkeling tot aan den oever, doch op dit oogenblik begaven b zijne krachten en hjj verdweeu onder het water. Ily werd aanstonds i het water gehaald, doch te laat: de moedige redder had zijne zelfopofferii met het leven betaald. Naauwelyks is de staat van faillissement,waarin Phillippart verkeerli opgeheven of deze bankier speelt eene nieuwe rol. Ilij is bezig een //Eb? pesche Bank" op te rigten met een kapitaal van 25 millioen. (Zie verder het Bijvoegsel). Voor de vele bewijzen van deelnemingbetoond by het overlijden ?r mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens myne kinderen/ behuwdkinderenmyn hartelijken dank. Leiderdorp, 9 Augustus 1879. Wed. C. DE GRAAF, Brouwer. Tot aangifte van nieuwe leerlingen wordt gelegenheid gegevi op Maandag 11 Augustus, aan het Schoolgebouw, van tien li drie uren. ie Ingevolge besluit van de Vergadering, gehouden 8 Augustus, is tot Ca» didaat gesteld voor de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad op De Kiesvereeniging, Namens het Bestuur, A. L. DE STURLER, fung. Secretaris, 15 Augustus a. s. verschijnt bij G. A. J. TETIIOFF, te Leiden: composee par Prijs 30 Cents. Agent voor Leiden en Omstreken van Alles op Oostersche wijze gestikt. Prijs der l',e qualiteit Kapok-Matrassen, Eenslaaps 1.85 X 0.85 meter 10 kilogr. zwaar 22. Twecslaaps 1.85 X 1.15 13% h 27.ÖO. Prijs der 31' qualiteit Kapok-Matrassen, t Eenslaaps 1 85 X 0.85 meter 12% kilogr. zwaar lft.— Tweeslaaps 1.85 X 1.15 16% 20.— Andere afmetingen worden naar juiste evenredigheid berekend. Peluws en kussens, alléén 1« qual.worden mede lot zeer lage prijzen bijgeleverd. Emballage wordt voor labrieksprijs in rekening gebrachtdoch bij franco retourzending voor van den genoteerden prijs teruggenomen. Op plaatsen waar nog gecne Agenten zijn, worden deze gevraagd, e» tevens verzocht de orders voorloopig direct aan de fabriek te willen inzend/ n.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2