LEID8CHE si €01 lt.t\T. igir IS7». EE, V. 187. MAANDAG 11 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHK BERIGTEN. 3®, •s. li van si* 16. SEE, l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85, Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 1- 4 regels fl.iedere regel meer 25 ceuls. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 9 Augustus. Het gelal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende leze week dagelijks van 51 tot 66 volwassen personen en 9 lot 12 kinderen. Met ingang van den 15'1'» dezer worden de telegraafkantoren op Ie stations der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij Ie Amsterdam k'*Oo$terspoorwcg), Apeldoorn, Baarn, Hilversum, Utrecht (Maliebaan), Vel- sen, Weesp, Winterswijk, Wormerveer en Zaandam voor liet algemeen ver- ns'keer, doch uitsluitend voor de aanbieding van telegrammen, geopend. I Volgens het D. v. 's Gr. valt er tot hiertoe nog niets met eenige 'fnHekerheid omtrent de vorming van het kahinet-van Lijnden te melden. Er THebben, ja, besprekingen plaats, er worden onderhandelingen gevoerd, maar iets bepaald is er nog niet. Er zijn zelfs voor sommige portefeuilles namen tenoemd van personenmet wie welligt over den toestand is geconfereerd "«aar van wier optreding als ministers geen de minste quacstie was geweest. Van anderen, wier optreding hier en daar gezegd werd vast te staan, kan ïganflat ook nog volstrekt niet verzekerd worden. S, In den ff'eikmansvriendhet orgaan van liet Nedcrlandsch werkliedcn- terbond Patrimonium, te Amsterdam, komt de uilnoodiging voor tot deel- tieming aan een werklieden-congres, gerigt tot alle christelijk gezinde werklieden, liet plan is dit congres te houden op Vrijdag 22 Augustus a. s. in het Gebouw voor kunsten en wetenschappenMaria-plaats te Utrecht. Men meldt ons nit Zevenhuizen: Door den gemeenteraad alhier is be sloten tot liet houden van eene tentoonstelling van jonge paarden, ter gele genheid van de aanstaande paardenmarkt. Ofschoon de zomer zich tot heden gekenmerkt heeft door aanhoudenden regen en koude, is de toestand der te veld staande gewassen niet zoo ^Jngunstig, als men voorspeld had. Over hel algemeen genomen zal de opbrengst van liet koren middelmatig zijn. Deze week is men begonnen met het maaijen van de wintergerst. De tarwe, een van de hoofdproducten, _>at goed. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op Augustus van Suez vertrokken. De Prinses Marie, van Batavia naar 104(Amsterdam, vertrok op 8 Aug. van Aden. De gezagvoerder had niets ont- 17»dekt wat eenig licht kan geven omtrent de Overijssel. Omtrent een vondeling, deze week in het portaal van het diaconie- 'weeshuis te Amsterdam ontdekt, wordt in het Policieblad medegedeeld jdal het kind is van het mannelijk geslacht, oud naar gis 4 a 5 weken, gekleed met wit onderlijfje, waarop de letters »Segg" of »Lcgg" en witte 43s'ange katoenen jurk, beide met kant gewerkt en gewikkeld in een blaattwen wollen doek, waarover een witte gehaakte wollen doek geslagen was. Op de borst van dal kind, onder het hemdje, is gevonden een briefje waarbij ggjhet werd aanbevolen en vermeldende als naam en leeltijd: «Tjepke Johan 875Beekman (of Bukman of Buhman) gel) 27 Junij." Door den commissaris 87 'au policie 3" sectie te Amsterdam worden inlichtingen verzocht omtrent b65de geboorteplaats van het kind en den naam van de jufvrouw, die het te vondeling legde, eene jufvrouw, oud naar gis 30 jaren, blond en sclnaal jjj'an uiterlijk en gekleed in den rouw met zwarten hoed en dito mantel. Een brief, den 26"en Julij te 's Ilertogenbosch in de bus aan het post- )6 kantoor gestoken, inhoudende 2 bankbillettenieder groot ƒ40, n\ 1798 - 'an 2 Sept. 1867 en n*. 6479 van 1 Maart 1879, is niet aan zijn adres te Leiden bezorgd. - De synode der Ned. herv. kerk heeft in de afgeloopen week in behan deling genomen het rapport der commissie voor de belangen van het gods dienst-onderwijs. Uit de mededcelingen van den quaestor-generaal was haar gebleken dat de ten vorigen jare uitgeschreven collecte met de nagekomen giften eene som van p. m. f 800 had opgebragt. De commissie stelde voor di een nieuw beroep te doen op de gemeentendie aan de uilnoodiging geen gehoor hadden gegevenen van de ingekomen gelden een groot ge- deelte te besteden voor den aankoop van leermiddelen ten behoeve van liulp- Whoevende gemeenten, een ander gedeelte aan eene dergelijke gemeente als ?ift te schenken lot ondersteuning in den aanbouw van een catechisatie- locaal. De vergadering vereenigde zich met het eerste gedeelte van het voorstel. Wat echter de ontvangen gelden belrclt, was zjj van oordeel dat :«#l daarover niet moest worden beschikt, dan nadat in een volgend jaar de uitslag der vernieuwde eollecte bekend zou zijn. Werd besloten geen gevolg te geven aan de voorstellen der classieale ver gaderingen van HaarlemWijk en Goes om de Waalsche commissie gefjjk te stellen met een classicaal bestuur met exceptionele bevoegdheden. Met de rapporterende commissie was de vergadering van oordeel dat dit voorstel geen rekening hield met het schoon verleden en het nutook thans nog door de Waalsche kerken uitgeoefend; dat het daarenboven ingreep in de reglen die deze kerken als vroeger synodaal ressort bezitten en in strijd is met het in onze kerkelijke wetgeving vigerend federatief beginsel; terwijl hel eindelijk ook ongeraden is, in den tegenwoordigen stand van zaken, nieuwe redenen van ontevredenheid in het leven te roepen. Terwijl de vergadering met goedkeuring kennis nam van de handelingen der synodale commissie in verschillende aangelegenhedenwaaronder inzon derheid haar adres aan Z. M. om behoud van wettelijke bepalingen voor den wekelijkschen rustdag groote sympathie ondervond, meende zjj daarom, voor het oogenblik althans, geen gevolg te moeten geven, noch aan liet verzoek der classieale vergadering van Arnhemom bij de hooge regering aan te dringen op eene betere handhaving der Zondagswet, noch aan het verlangen van den kerkcraad te Kwadijk dat de synode zelve thans, hetzij alleen, hetzij in verband met al de kerkeraden, zich ter zake het misbruik van sterken drank lot de regering wende. Beide belangen werden, zooveel noodig. aan de aandacht der synodale commissie aanbevolen. De Tijd maakt gewag van een dapper, jeugdig priester, zekeren J. C. van Eyndthovcn, te Vianen, die half April naar Afganistan is vertrokken om als aalmoezenier in het Engclsche leger dienst te doen. Den 27tn .lunjj kwam hij ter plaatse zjjner bestemming en moest dadelijk verschillende zieken bedienen. De cholera woedde op allerhevigste wijze. Hij bekreunde zich daarom echter niet, was overal, bleef dag en nacht op zijn post, met het droevig gevolg echter dat hjj 18 Julij zelf door die ziekte werd aangetast en is overleden. De hooibouw is in den Ivrimpenerwaard thans nagenoeg afgeloopenonge veer eene maand later dan in normale jaren. De hoedanigheid valt zeer mede, ofschoon de hoeveelheid minder bedraagt dan gewoonlijk. Die land lieden, welke niet, uit gebrek aan veevoeder, te vroeg met maaijen begonnen zijn, zijn er nog het best aan toe; bij hen is de qualileit nog zeer vol doende. De graslanden zijn, na de gunstige weèrsverandering zeer vooruit gegaan ook de naweide of hel eigroen belooft veel. De gezondheid van het rundvee is uitstekend. Gisteren is te Amsterdam eene vergadering gehouden van inschrijvers voor het huldeblijk voor wijlen den lieer D. A. Thiemc. De commissie, die zich met de behandeling dezer zaak heeft belastheelt daarin verslag uitgebragt. Daaruit bleekdat er 290 deelnemers warendoor wie geza menlijk voor een bedrag van ongeveer ƒ3600 is ingeschreven. Bij het comité zijn ouderleekeudc voorstellen ingekomen, waarover achtereenvolgens werd beraadslaagd. Overeenkomstig den wensch van den overledene, zal geen monument op het graf van den afgestorvene worden opgcrigt. Er zal een afzonderlijk fonds onder den naam van //Thiemes-fonds" worden opge- rigt. Algemeen verklaarde men zich vóór hel uitloven van premiën. Elke twee jaren zal er eene premie worden toegekend aan: 1° auteurs van bcl- letristische boeken; 2® uitgevers, bij voorkeur van oorspronkelijke werken; 3' drukkers voor het uilstekendst uitgevoerde typografische werk. en 4° den vervaardigei van een uitstekend product van kunstnijverheid. Dit laatste op grond, dat Thieme ook zooveel belang in de zaken der nijverheid stelde. Aan eene commissiezamcngesteld uit zeven leden is opgedragen de laak tot het ontwerpen van een reglement in den geest van de vastgestelde hoofdbeginselen. Dezer dagen zijn uil het logement van Jacob Smit, te Amsterdam, eenige gouden voorwerpen ontvreemd, namelijk een gouden hoofdnaald met platten knop, waarop sterretjes; 1 dito medaillon, langwerpig van vorm en waarop gegraveerd bet woord "Souvenir", aan de binnenzijde het portret eener boerenvrouw; een gewerkte gouden ring met de letters A. P. G.; een driestrengs bloedkoralen halsketting met gouden slot, waarop in hel midden een vierkante zwarte steen. Verdacht wordt een sedert 6 weken uit Indië teruggekeerde en bij Smit logerende werkman, die de vlugt genomen heeft, na te hebben bekend gemelde voorwerpen te hebben gestolendoch voor dal de policie hiermede in kennis was gesteld.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1