BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEU1GTEN. Art. 29. Curatoren zien toe op Je handhaving van Je schoollucht volgens art. 19 dezer verordening en maken daaromtrent, zoo uoodig, nadere huishoudelijke bepa lingen, in overleg met den rector. Art. 30. /ij doen aan den Gemeenteraad of aan Burgemeester en Wethouders de noodige voordrachten tot benoeming, schorsing of ontslag der bedienden van het gymnasium. Art. 31. Zij geven den Inspecteur der gymnasia telkens kennis van de belang rijke veranderingen, die in het gymnasium plaats hebben, en doen jaarlijks vóór 1 Maart aan den Gemeenteraad een beredeneerd verslag omtrent den toestand van het gymnasium in het vorig jaar, en vóór l September aan den Inspecteur gelijk verslag over het afgcluopen schooljaar. Oocrgangsbepaling.cn Art. 32. Aan de Curatoren van het thans bestaand gymnasium en aan hun Secretaris wordt met 31 Augustus 1879 ontslag uit hunne betrekking verleend. De leden van het met 1 September 1879 optredende nieuwe college en de daar aan toe te voegen secretaris wordenzoodra mogelijkbenoemd door den Gemeente raad, die voor elke plaats eene aanbeveling van twee personen van Burgemeester en Wethouders ontvangt. Art. 33. Na de overgangsexamens aan het thans bestaande gymnasium, in de maand Juli 1879 te houden, en zoo noodig na de daaruit voortvloeiende her examens in enkele vakkenwordt bepaald tot welke klassen van het gymnasium met zesjarigen cursus voor de tegenwoordige leerlingen de toegang zal openstaan. Ten aanzien van hen, die met 1 September 1870 tot de eerste klasse verlangen te worden toegelaten, geldt het bepaalde bij art. 6 dezer verordening. Art. 34. Behalve de overgangsbepalingen, voor zoover deze reeds vroeger moe ten worden toegepast, treedt dit reglement in werking op 1 September 1879. Op dat tijdstip zijn de vroegere verordeningen het gymnasium betreffende, afgeschaft. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leidenin zijne openbare vergadering van den 5den Juni 1879. De Burgemeester, V. d. BRANDELBB, De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7den Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Augustus. Schijnt dit jaar de Augustus-maand niet in grilligheid voor hare daar voor befaamde zuster April te willen onderdoen, en was de temperatuur gisteren weinig uitlokkend om een concert in de open lucht bij te wonen, toch was het terrein van Musts Sacrum door vele belangstellenden bezet, en mogt het bestuur de voldoening smaken, dat zijne pogingen om, behalve de gewone muziekuitvoeringenden leden nog eens een buitengewoon con cert Ie doen genieten, zeer werden gewaardeerd. De kapel van den heer Hutschenruyter verdient die waardering dan ook ten volle. Veilig kan men haar met die van de grenadiers en jagers, zoo wat ensemble van toon als correctheid van uitvoering betreft, op eene lijn plaatsen. De uitvoering der verschillende nommers van het blijkbaar met zorg gekozen programma gaf daarvan het sprekendst bewijs, liet is zeker voor andere orchest-direcleuren benijdenswaardig, als men ziet en hoort over welke krachten de heer Hutschenruyter te beschikken heeft. Niet het minst bleek dit uit de solo-partij voor clarinet, voorgedragen door den heer Carpentier, in de groote fantaisie op motiven uit de opera i/l'Elisirc d'Amore" van Cavalliui, waarin de virtuositeit van den executant zoowel in techniek gis molligcn loon algemeeuc bewondering en toejuiching verwierf. Maar ook in het daarop volgende nommer, groote fantaisie op von Weber's «Der Freischiitz", van Dunkier, kwamen de solo-partijen voor oboe, trompet en saxophone heer lijk uit. Kortom het was een genotvolle avond. In de pauze maakte de verlichting van het terrein op verschillende punten, door allerlei kleuren van bengaalsch vuur, een schoon effect. En toen daartusschen de toonen van het »Io vivat" en het »Wien Neerlandsch bloed" zich deden hooren, gal het luide applaus der aanwezigen zeker aan het bestuur van Musis het welsprekendst blijk, hoezeer zijne goede zorgen om het den leden aange naam te ntaken door allen werden op prijs gesteld. Heden morgen omstreeks 9% uur had een schippersknecht, genaamd K. d. J., oud 21 jaar, het ongeluk van een vlot in het water aan het Levendaal te vallen en onmiddellijk te zinken. Ilet mogt S. A. D. Tiemcyer, sigarenmaker, wonende aan de Binnenvestgracht, gelukken, dien persoon, door zich gekleed Ie water te begevenmet veel inspanning aan wal te brengen, liet is nu reeds de twintigste maal dat Tiemeyer eene dergelijke edele daad heeft verrigt, zoodat hij ook reeds met de zilveren medaille werd bekroond. Tc Amsterdam is gisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging van den Nederlandschen bockhandel. De heer J. C. Lobman herdacht als voorzitter in zijne openingsrede het groot verlies door de ver eeniging geleden in den dood van haar bestuurslid D. A. Thiemc, die zoo veel jaren als voorzitler hare belangen behartigde. Als gewoonlijk werd verslag uitgebragt van de handelingen der vereeniging en van de aan haar verantwoordelijke commission gedurende het afgcloopen jaar. Het onder steuningsfonds der vereenigingzoomede het door haar uitgegeven blad hare bibliotheek en het door haar gesticht bestelhuis voor den boekhandel bleken in zeer hloeijenden staal te verkeeren. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuurders, de hh. J. C. Lobman en G. Kolflen de overleden heer D. A. Thieme. werden gekozen de hh. W. II. Kirberger te Amsterdam, 11. A. Tjeenk Willink te Arnhem en S. C. van Doesburg!) te Leiden, en in plaats van den lieer C. L. Brinkman, die om gezondheids redenen altrad, de beer 0. L. Kunke. Tot penningmeester der vereeniging werd herbenoemd de heer Tj. van llolkema. Voorts werd besloten de lot lieden beslaande vertalingskas op te heffen en daarvan eene vaste jaarlijk sche bijdrage aan het ondersteuningsfonds uit te keeren, het bedrag voor aankoop van boeken voor de bibliotheek te verhoogen en een prijs van 100 uit te loven voor een onderwerp van bibliographie of bockhandel. De Standaard verneemt dal de lieer van Lijnden van Sandenburg niet de portefeuille van justitie, maar die van buitenlandsche zaken zal aan vaarden. Voorts zou de lijst bestaan uit de hh. graal Schimmelpenninck financiën; Heemskerk, binnenlandsche zakenKlerekwaterstaat; justitie, waarschijnlijk Mcerbeke; oorlog, Beyenen marine, Kip; koloniën nog in .j eslist. Volgens bij de rrederij van de Overijssel ontvangen telegram is een Enge'sche gouvernemenlsstoomboot van Aden naar Kaap Guardafui vertrok ken, om de onbekende llollandsche boot, die aldaar gestrand is, op te sporen. Een jaar geleden was Natura Artis Magislra te Amsterdam in het bezit van twee fraaije paradijsvogels, maar mogt er zich niet lang in vcr- lieugeu. Thans is het genootschap weder zulk een tweetal rijk. De heer 1'. E. Laging Tobias, resident van Tcrnate, zond die ten geschenke en 16 Mei li. werden zij in welstand ontvangen. Dank zij de uitmuntende zorgd In van kapitein Graadt van lioggen, die ze per stoomboot Conrad -overbras hadden de vogels door de reis niet geleden. aangetast en het beschot over-het algemeen uitmuntend belor Te Utrecht is in 80-jarigen ouderdom overleden de heer dr. A. Ekkf-dc van 1849 tot 1872 rector van hel stedelijk gymnasium aldaar. Ju De gemeenteraad van Njjkerk heeft aan den heer 11. II. lvievits, hooi, 'a onderwijzer te Leiden, verleend een subsidie van ƒ800 'sjaars, benevg K' het genot cener woning met tuinverbonden aan de betrekking van liooj onderwijzer aan de gesubsidieerde school voor meer uitgebreid lager ondt !s wijs te Nijkerk. i' Onder Nijkerk heeft een onwecersbui, vergezeld van hagel, veelsehij aan de te veld staande tabak toegebragt. 0 Men meldt uit Beusichem: Bij al het pessimisme over den aardapn zi oogst, dat dezer dagen de ronde heeft gedaan, is het verblijdend van li te kunnen melden, dat tot nog toe de late aardappelen maar weinig 4 ziekte zijn te zijn. Te Deventer is een onderzoek ingesteld naar een aldaar Maandag av» plaats gehad hebbenden brand. De hoofdbewoner van het perceel aangehouden en in tegenwoordigheid der justitie verweet hem zijne vrot dat hij den brand had aangestoken. Volgens geruchten moet hij reeds vi ger getracht hebben het huis in brand te steken, hetgeen hem toen bt werd, en kort geleden moet hij de verzekeringssom voor zijn inboedelII met ƒ400 verhoogd hebben, zoodat deze nu voor ruim ƒ1300 vcrzebïf was. Op last der justitie zijn in den tuin van den verdachte opgravin; gedaan, waarbij een half met tabak gevulde tabaksdoos, waarin zich let cenige gouden sieraden van zijne vrouw bevondenwerd uit den gr; gehaald. De buurman van den verdachte, wiens inboedel bij den brand geheef verloreu gegaan, is niet door verzekering gedekt. Daar ter stede worden de aardappelen thans goedkoop verkocht, t. 2 a 3 per hectoliter. De landbouwers in die streken haasten zich hm aardappelen uit den grond te halen en aan den man te brengen, uit v dat het bederf in de knollen zal toenemen. 'sGRAVENIIAGE, 8 Augustus. f De heer F. van der Eist is. op den voet van Nederlandsch onderüai i erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland te Dordrecht. Met 1 September aanst. wordt den tot luit.-kolonel bij het corps ifi riniers bevorderden kapitein F. A. van Braam llouckgeest het bevel op dragen over het gedeelte mariniers in garnizoen te Willemsoord, en wori de tot kapitein 2e kl. bevorderde le luilt. bij dat corps. J. H. van en C. J. Visser, ingescheept aan boord van het fregat Evertsenterl schikking gesteld van den kommandant van gemeld corps. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd hei aanbesteed: het herstellen en verbeteren van de rijkstelegraaflijnen In den spoorweg tusschen Haarlem en Rotterdam. Minste inschrijver wat] heer A. Kottwenhoven, te Enkhuizen, voor ƒ880. Namens II. K. II. prinses Marianne is aan den heer J. Kemps,stal» chef der Ncd. Rijnspoorweg-maatschappij alhier, een juwcclen doekspelih aan den heer F. G. van Burkom, onder-stationchef, eene pendule met 11 coupes aangeboden. Te Schcvcningen wordt verwacht II. II. de prinses van Scltvtf zenberg. ENGELAND, LONDEN, 7 Augustus. Bij het ter eere van het ministerie gegeven feestmaal heeft lord 1 consfield in antwoord op een toast op de ministers eene rede gchoudi waarin hij 0. a. zeide: liet Bcrlijnsche tractaat. door zijne tegenstand onpractisch genoemd, wordt volledig uitgevoerd. De Russische keizer zijne verbindtenissen op eervolle wijze nagekomen en werkt nu met EiK land en de overige mogendheden zamen om den vrede te verzekeren behouden. Aan Turkije wordt verweten, dat het zijne verpliglingen zoo getrouw vervult, maar de regtvaardiglieid gebiedt te bedenken, dal land eerst sedert eenige dagen geheel ontruimd is, en dat de Sultan sed het Berlijnsche congres door moeijeljjkheden overstelpt werd. Het tract heeft de verzekering van den algemeenen vrede ten doel enmogten niet gevaren ontstaan, dan zijn de bepalingen van het tractaat voor alle geval berekend. Voor Indië is eene wetenschappelijke grens verkregen; voor Zuid-Afrikaansche vraagstuk is weldra eene bevredigende oplossing tc wachten. De toestand des handcis begint te verbeteren. Indien een rif oogst daarbij komt, dan zijn de moeijclijkstc tijden voorbij. Men meldt van de Kaap: Sir Wolseley, de onderwerping der Zeel hoofden aannemende, verklaarde, dat de Engelsche regering het besli des lands zal eerbiedigen. Wolseley trekt zelf met een sterke col» naar Ulundi; een andere colonne zal terzelfder lijd naar de nieuwe ki van Celawayo oprukken. Weder heeft een groot huis in koffij zijne betalingen gestaakt. Get Wall C°.koffijplantage-eigenaars en exporteurs op Ceylon, te Gok» met een commandiet le Londen, hebben zich falliet moeten laten klaren. Volgens berigten uit Havanna is bij den strijd tusschen de sli kundige partijen op Haïti een groot aantal dooden gevallen. Het ft dooden en gevangenen bedroeg 300. 130 buizen waren een prooi der vit men geworden waaronder ook het ministerie van financiën. Toen eeni de brand was uitgebarsten sloeg niemand de hand tot blttssching uit. FKANKRIJK. Door den president der republiek is eene commissie benoemd om derzoek in te stellen betredende eene spoorwegverbinding tusschen Al? en Senegal met het binnenland van Soudan, welke commissie bestaal 40 leden, leden der beide kamers, gedelegeerden van de verschillende parlementen, ingenieurs en aardrijkskundigen, met den minister vaiici' bare werken als voorzitter. In het rapport van den genoemden utinis hetwelk in het regcringshlad wordt bekend gemaaktvindt men eene eenzetting van het met deze benoeming beoogde doel, in de hoofdzaal het volgende nederkomendc: De jongste ontdekkingen van reizigers bel doen zien dat Mitlden-Afrika volstrekt niet beantwoordt aan de voorstel die men zich daarvan maakt, liet is gebleken dat ter plaatse, men niets dan onafzienbare woestijnen cu dorre landstreken aan» waande, groole mcnschcnmassa's in een hetrckkelijken slaat van bes ving leven. Aan de oevers van nieren en rivieren bevinden ziclt ut

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2