BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. nil 's llerrrigftibosch. Eene massa mcnschen was op de been, den stoet omstuwende van liet station tol liet feestterrein. De Indische prins werd daar hartelijk toegesproken door den burgemeester, mr. P. C. Bijleveld, levens eere-voorzitter der regelings-commissie. Zijne rede werd vertolkt door den heer J. de Kadt, lid der commissie voor de harddraverij, die lang in Indie heeft verkeerd en het Maleisch magtig is. De prins beantwoordde de toespraak van den burgemeester en betuigde zijn dank voor de ontvangst, die hem was bereid. In de vergadering van de Geldersche maatschappij van landbouw is ver slag nilgebragt over de ingekomen antwoorden op de uitgeschreven prijs vraag over de doeltreffendste inrigting der veestallen en voorgesteld te be- kroonen het plan n". 14, motto «Theorie en praktijk", erkennende echter, dal het antwoord onder het motto «Teer" mede groote verdiensten heeft. Tol de bekrooning met de groote gouden medaille der maatschappij besloten zijnde, werd het naambriefje geopend en bleek de bekroonde te zijn de heer Langhout Gzn.architect te Amsterdam. Voorts is besloten, aan het ontwerp onder het motto «Teer" als premie de zilveren medaille toe te ken nen, wanneer de vervaardiger het aan de maatschappij wil afstaan. - Aan het Eek- en Wie'sche veer te Amerongen viel eergisteren een zoontje van den veerman, ongeveer 5 jaar oud, in den Rijn. Zijn broeder, ongeveer 11 jaar oud, sprong hem oogenblikkelijk na om hem te redden, maar beiden verdronken. Te Twello is eergisteren een arbeider door zijne paarden en wagen, waarmede hij grint moest vervoeren, overreden. Hij .bleef op de plaats dood. - Te Staphorst is bij het wieden van boekweit een boerin door een slang in den vinger gebeten. Hand en arm zwollen op, doch het spoedig inroepen van geneeskundige hulp voorkwam gelukkig de gevreesde gevolgen. Te Hoogkerk, in Groningen, heerscht jaar op jaar de varkensziekte, en soms zoo erg, dat er schier geen enkel varken overblijft en de land bouwers genoodzaakt zijnhun spek aan de markt te koopen. Ook nu reeds hebben zich weder eenige gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. Allerlei middelen worden aangewend, om de ziekte te voorkomen of te genezen, maar tot dusverre met weinig baat. Opmerking verdient evenwel, dat bjj een paar landbouwers de varkens in de laatste jaren gezond bleven terwijl zij als voorbehoedmiddel tegen de gevreesde ziekte vuurpotten in hunne stallen hadden geplaatst, waarin eenige keeren per dag een weinig turfmolm werd gestrooid, zoodat er voortdurend rook in de stallen bleef. Te Steenbergen begaven zich Maandag twee jongelingen, P. Verschu ren en G. van Toren, de een 15. de ander 13 jaar oud, in de rivier de Mark en Üintel onder Dinteloord om te zwemmen. De tweede, bemerkende dal Verschuren in gevaar verkeerde, riep spoedig om hulp, waarop ver scheidene personen, die zich in de nabijheid met baggeren ophielden, kwa men toesnellendoch vóór hunne komst was Verschuren reeds in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd kort daarna opgevischt. Blijkens het verslag van gedeputeerde aan de provinciale staten van Zuid- holland over het jaar 1878 ingediend, beliep de bevolking dezer provincie uil» December van gen jaar 796.109 inwoners, te weten 384.304 van het mann. en 411805 van het vrouw, gesl., zijnde 7543 mann. en 7910 vr, gesl., gezamenlijk 15453, meer dan een jaar te voren. In dc groote ge meenten telde men gezamenlijk182.430 mann.209.106 vr.totaal 391.536 inw.; in de kleine gemeenten 201.874 mann., 202.699 vr. gesl., totaal 404.573 inw. Hel getal geboorten in de prov. beliep 16.533 jongens en 15.663 meisjes, zamen 32.196; dat der sterfgevallen: 11.087 mann., 10.255 vr. gesl., zamen 21.342. Meerdere geboorte dan sterfte: 5446 mann.5408 vrouw, gesl., zamen 10.854. Huwelijken in 1878: 6407, waarvan 3318 in de groote gemeenten. Echtscheidingen 63, waarvan 56 in de groote gemeenten. Landverhuizing van hoofden van huisgezinnen en andere personen werd in 1878 door het cijfer van 40 personen tegen 23 in het jaar te voren vertegenwoordigd. 'sGRAVENllAGE3 Julij. Door Z. M. is aan den heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch commissaris voor de Rijn vaart, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dienstenen als zoodanig benoemd de heer mr. W. A. baron van Verschuer, administrateur der afd. handel en nijverheid bij het dep. van waterstaat enz. I Tot kantonregter-plaatsvervanger te Oirschot is benoemd de heer H. \V. J. Sannes, ontvanger der registratie aldaar; tot kantonregter-plaatsver vanger te Tholcn de heer A. M. de Kruyfl'. ontvanger der registratie aldaar, en tot griffier bij het kanlongeregl Ie Sommelsdijk de heer mr. E. van Popta, advocaat te 's Hage. Tot notaris te Rotterdam is benoemd de heer .1. J. L. Mees, cand.-notaris aldaar. Aan den heer mr. S. M. S. de Ranilz is, op zijn verzoek, eervol ont- slag verleend als lid van het collegie van regenten over het huis van arrest en van bewaring te Zwolle, en lot lid van gemeld collegie is benoemd de heer L. A. Renvens, hoofdingenieur van den waterstaat te Zwolle. Door Z. M. zijn de kolonel jhr. K. \V. de Koek en de majoor V. \V. R. baron Benlinck lot Schoonheien, beiden van den grooten staf, laatste lijk adjudanten van nu wijlen Z. K II. Willem Nicolaas Alexander Frede- rik Karei Hendrik, prins van Oranje, op non-activiteit gesteld, in afwach ting dal omtrent hen nader zal worden beschikt, en zijn gemelde hoofdoffi cieren, in verband daarmede, iu hunnen rang overgeplaatst, eerstgenoemde bij het wapen der infanterie en laatstbedoelde bjj dat der cavalerie. De luit. ter zee 2' kl. J. C. Cramer, uit I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Iu de heden gehouden vergadering der provinciale staten van Groningen is tot lid van de eerste kamer der staten-generaalin de plaats van den heer C. J. Geertsema van Zuidbroek, gekozen de heer mr. J. J. Cremers, oud-lid der eerste kamer, bij tweede vrije stemming, met 24 van dc 42 stemmen. De prins Hario GondoSiwoyo en zijn zoon, die dezer dagen te Arnhem aankwamen, zijn heden met gevolg aan het hotel de Bellevue alhier afge stapt. Dc Indische vorsten werden door den oud-resident den heer Lam- merts van Toorenburg in de residentie ontvangen. Aanstaanden Zondag zal het voor den heer C. J. Becht, kapelmeester der dienstdoende schutterij alhier, een dubbel feest zijn, een huisselijk we gens zijn zilveren huwelijksfeest, en de 40-jarige vervulling van zijne be trekking als solo-clarinettist bij het orchest van den schouwburg. Sedert een aantal jaren is hij ook met de directie van de muziek aan het Gemeente- Badhuis te Scheveningen belast. Erkend zijn de talenten van den heer Becht en de toewijding aan zijne taak. Aan den Bezuidenhoul is gisteren middag een man, die bij het aan komen van den stoomtram nog de rails wilde oversteken, gevallen en overreden. Zwaar gekwetst is hij naar het R. K. Ziekenhuis overgebragt. Sedert de opening van de stoomtramdienst alhier zjjn reeds voor 8000 ritten plaatsbewijzen afgegeven. Het Dbl. verneemt dat de logger Sophia Johannaschipper M. Mos, van de reederij de maatschappij «Volharding", in Engeland is aangehaald wegens smokkelarij door de equipage. BELGIË. Betreffende het billet, dat Zondag 11. aan de kerk te Laeken aange plakt was en waarin de koning met den,dood bedreigt wordt, zoo hjj zijne goedkeuring aan de nieuwe onderwijs-wet mogt hechten, deelt de Eloile mede dat een heer, die het billet toevallig opmerkte, er 'snamiddags tus- schen 2 en 3 uur de aandacht van den wachthebbenden policie-dienaar in de nabijheid op vestigde, die het onmiddellijk van den muur verwijderde. De bedreiging was geheel met hoofdletters geschreven op gewoon pro patria-pa- pier en met Arabische gom aan de vier hoeken op den muur bevestigd. Het stuk is in handen gesteld van het parket te Brussel. EN Cf EI,. A ND. LONDEN 2 Julij. Lord Bcaconsfield heeft in het hoogerhuis verklaard, dal prins Louis Napoleon niet wat men noemt een «public funeral" zou erlangen. Als het lijk te Sheerness zou zijn aangekomen, zou het met een ander vaartuig naar Woolwich worden overgebragt. De koninklijke artillerie, tot welk ligchaam de prins behoorde, zou dan het Ijjk naar Chislehurst begeleiden en bij de begrafenis aanwezig zijn. De opperbevelhebber van het Engelsche leger, de hertog van Cam bridge, heeft vergunning gegeven tot hel openen van een algemeene inschrij ving onder het leger, met het doel om namens dat leger een gedenkteeken op te rigten ter nagedachtenis van prins Lodewijk Napoleon, die in Enge land zijn militaire opleiding genoot en in de dienst van zijn aangenomen vaderland sneuvelde. De inschrijving mag de som van 1 niet te boven gaan, opdat officieren en minderen van alle rangen er aan kunnen deelne men. Eere-voorzitter van het comité is de hertog van Edinburgh. Lord Beaconsfield is door het oude kruideniersgilde te Londen met het meesterschap vereerd. Een deputatie overhandigde zjjn lordschap het diplomawaarop deze een toepasselijke rede hield. Volgens een officieel rapport over 1877 zijn in Britsch-Indië in dat jaar 127,295 slangen en 22857 andere schadelijke dieren gedood, en het bedrag der premiën, door de regering daarop gesteld en uitbetaald, is ge weest 10730 Uit hetzellde rapport blijkt, dat 16777 personen aan slan genbeten gestorven zijn, en 2918 de prooi werden van tjjgers, luipaarden en ander verscheurend gedierte. Uit Alexandrie wordt gemeld dat Ismaël-pachade afgezette khedive, van daar naar Napels is vertrokken. Hjj werd aan het spoorwegstation ontvangen door eene menigte officieren van land- en zeemagt, ambtenaren, consuls, regters, bankiers en kaoplieden, die hem vergezelden aan boord van de Mahroussa, waar de eindreceptie werd gehouden. De bemanning der Egyptische, Engelsche en Fransche schepen paradeerde in het want, en van boord dier vaartuigen werden saluutschoten gelost. Het congres der Vereenigde Stalen had onlangs eene commissie be noemd om een onderzoek in te stellen omtrent de administratie der staats drukkerij. Die commissie heeft thans geconcludeerd tot de opheffing dier inrigting. De commissie wenscht, dat de particuliere nijverheid voortaan met de uitvoering van hel benoodigd drukwerk worde belast. De compr tabiliteit liet, blijkens dit rapport, vooral veel te wenschen over. Zoo was hef, bijvoorbeeld, geheel onmogelijk gebleken de noodige bescheiden te vinden betreflende eene betaling van ruim 750,000 dollars, door den staat gedaan. Geen spoor daarvan komt in de boeken voor. Dit slecht beheer is vooral toe te schrijven aan de omstandigheid, dat politieke invloeden de bemoerjingen der ambtenaren beheerschen. De chef der comptabiliteit wordt ook beschuldigd van talrijke malversatiën. Nog onlangs is een pakket, in houdende 10000 dollars, uit het kabinet van den directeur der drukkerij gestolen, en ondanks het scherpste onderzoek heeft men den dief niet kun nen ontdekken. Men mag verwachten dat eerlang het bovengedeelte van de Congo- 1 rivier, die door Stanley's reizen beroemd is geworden, door twee stoom- 1 booten zal worden bevaren. De Baplistcnzendcling Comber, die thans met drie reisgezellen op den terugweg naar de Congo is, ontving van Robert Arthing- ton, te Leeds, een stoomboot ten geschenke, om te gebruiken op het boven- 'J gedeelte van den Congo. Ook aan het Amerikaansche zendelinggenootschap «Board of commissioners lor foreign missions" heeft Arlhinglon, behalve een geschenk van 20000 markeen stoomboot in gebruik gegevenwanneer het

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2