BUITËNLANUSCIIK BKItlGTKN. Ötidega naar Rotlevalfe, in den nacht van 16 op 17 Junij, rn dat daarbij S. P.. dienstmaagd bjj den predikant van Rottevalle, van een gouden oor ijzer zou zijn beroofd. Wel beeft gezegde S. P. daarvan een klagt inge diend. maar een nader onderzoek heeft doen blijken, dat zoowel de aan randing als de berooving len eenenmale bezijden de waarheid zjjn. Het oorijzer loch was door haar zeil onder hare bedstede verborgen onder een steen, die door haar uit den grond was genomen, en daarbij de klagt inge diend en hel gerucht verbreid, dat haar een gouden oorijzer was ont vreemd, opdat het publiek niet zou bemerken dat het oorijzer, dat zij voor goud had laten doorgaan en dat zijn glans begon te verliezen, niet van goud was, maar van verguld zilver. -- llezer dagen zjjn te llerptin Noordbrabant, al de ooijevaarsnesten van hunne bezitters bercofd; deze nesten waren vier in getal en bevonden zicli in verschillende gedeelten van hel dorp. Slechts één van de zeventien ooijevaars, die op het oogenblik dat de roof plaats had, zich op het veld bevondis overgebleven. Te Maastricht werden dezer dagen een paar koflers aangehouden, op welker adres de naam Pinkhoffs stond. Men dacht aan Pincoffs, en aan stonds verspreidde zich het gerucht, dat die koffers voor Pincoffs te New- York bestemd waren. Uit een ingesteld onderzoek omtrent de herkomst en den inhoud der beide koffers is inlusschen gebleken, dat zjj kramerijen inhielden, afkomstig waren van een zekeren K. te New-York en bestemd voor A. Pinkhoffs te Hamburg. 'sGRAVENHAGE, 2 Julij. Door Z. M. zjjn benoemd: tot burgemeester der gemeente Ferwerdera- deel. de heer J. .1. Cannegieter Hz., met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Weddeen lot burgemeester der gemeente Noorddjjk de heer G. C. Jorissen; voorts is aan jhr. F. de Charon de Saint-Germainop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oudshoornen tot burgemeester dier gemeente benoemd C, J. van Eeglten. De commies bij het dep. van oorlog F. E. L. A. Abel is benoemd tot hoofdcommies bij dat departement. Rij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Oost- Indië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2* kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) W. J. van Haeften en L. Marcus. De adelborst 1' kl. J. Rozendaal is, op zijn verzoek, eervol uit de zee dienst ontslagen, en de officier van gezondheid 1' kl. G. F. Rochat en de luit. ter zee 2' kl. L. A. 11. Lamie, uit 0. 1. teruggekeerd, z|jn op non- activileit gesteld. -- De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn. „Bjj den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een kon. besluit, houdende beslissing nopens het be roep van II. J. van der Nat, te Leiden, legen een besluit van burg. en weth., waarbij hem vergunning is geweigerd om cene veestalling op te rigten in de Gorgerritsteeg. liet is niet onlvankcljjk verklaard. - De Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst zal hare jaarlijksche vergadering alhier houden op 15, 16 en 17 dezer. Verschil lende feesten zullen te dier gelegenheid den leden worden aangeboden. Den 17"> zal op het Badhuis een feestmaal plaats hebben. Heden werd in de vergaderzaal van het Kon. instituut voor Indische land-, taal- en volkenkunde, onder voorzitterschap van den heer mr. D. van Uck, de jaarlijksche algemeene vergadering van het "algemeen Nederlandsch vredebond" gehouden. EltlGKLAVD, LONDEN 1 Juljj. Bij het hoogerhuis is door den minister Cairns de toegezegde lersche universiteilswet ingediend. Zij werd bij eerste lezing aangenomen. Aan de nieuwe universiteit zal het regt worden toegekend tol hel. vcrleenen van alle graden. Het ministerie van financiën heeft gelast, dat al de tabak, welke aan de tolkantoren in beslag genomen wordt, sigaren uitgezonderd, naar de Kaap de Goede Hoop moet worden gezonden ten gebruike van de soldaten en de zeelieden in Zuid-Afrika. Tijdens den Krim-oorlog geschiedde iets dergeljjks. Reeds is een niet onbelangrijke voorraad beschikbaar. Vroeger werd de in beslag genomen tabak verbrand. De correspondent van de Daily News meldt van 10 Junij: Drie aan zienlijke hoofdlieden braglen gisteren een boodschap van Cetewayo naar het fort Chelmsford. De inhoud van de boodschap komt overeen met de vroe ger gezondene. De Zoeloes verlangen vrede, smeken den Engelschrn, Zoe- loeland te verlaten, en verklaren zich bereid tot aanneming van alle voor waarden. Hel hoofd van dit gezantschap verklaarde op niet officiële wijze, dat elke voorwaarde door Cetewayo aangenomen zou worden. Terwijl de hoofdlieden zich in het fort bevonden, werd een later valsch gebleken ge rucht verspreid omtrent een aanval op hel kamp van kolonel Wood. De Zoeloe-hoofdlieden werden nu aan handen geboeid en in het fort in verze kerde bewaring gehouden. Bij het komen en gaan werden hun linnen zakken over het hoold getrokken, om hun het zien te beletten. --In den toestand van de cx-keizcrin Eugénie wordt tuecr en meer ver betering waargenomen. F It A V K 11 IJ K. In cene bijeenkomst van Bonapartisten ten huize van den heer Rouher is het testament van prins Lodewijk Napoleon voorgelezen. Onder het voor lezen w erd een telegram ontvangen vanwege keizerin Eugénie, het vei zoek inhoudende om hel codicil, dat den staatkundigen wil van den overleden prins behelst, alsook het gedeelte dat handelt over de legaten, nog niet openbaar te maken. Er werd besloten het testament onverwijld mede te deelen aan Jéröme Napoleon. Men wilde dat Rouher zich naar hem zou be geven, maar h(j weigerde het op grond, dat hij onherroepelijk besloten was zich terug te trekken uit het werkdadige staatkundige leven. De aanwe zigen zochten Rouher tot andere gedachten te brengen. De hh. Joachim Murat en Ferdinand Barrot werden vervolgens belast met de taak om prins Napoleon met den inhoud van het testament bekend te maken. De verga dering ging uiteen, nadat besloten was dat er geene staatkundige beraad slagingen zouden gevoerd worden, vóórdat de lijkplegtigheid wasafgeloopen. Prins Napoleon heeft de genoemde heeren bedankt voor hunne beleefd heid, maar zich overigens niet uitgelaten. Volgens het Journ. des Dèb. zijn de personon, die aan boven bedoelde vergadering hebben deelgenomen, niet geneigd zich over het daarin voorge vallene uit te laten. Men weet echter, zegt een berigtgever van dat blad, dat werkelijk prins Victor als des prinsen opvolger is aangewezen. De zaak heeft reeds eene scheuring onder de Bonapartisten veroorzaakt. Som migen willen de onder het keizerrijk genomen senaat-besluiten ten gunste van prins Jeróme volstrekt geëerbiedigd, zien; anderen daarentegen houden staande, dat de overledene wel degelijk het regt had om zjjnen opvolger in het pretendentschap aan te wijzen. De Gaulois deelt eenige bijzonderheden mede uit het testament van prins Louis Napoleon. De prins rigt zich het eerst lot zijn moeder. Hjj beveelt haar dringend aan ten allen tijde werkzaam te zjjn aan de verdedi ging van de nagedachtenis zijns vaders en van die van zijn oud-oom en er met al haar krachten naar te streven, dat de Napoleontische traditie in Frankrijk niet verloren ga. Dan volgt een zinspeling op de politieke nala tenschap. De prins schreef, dat wanneer de dood hem mogt wegnemen vóór zekere gebeurtenissen tot vervulling zjjn gekomen, de oudste zoon van prins Jéröme Napoleon alsdan in aanmerking zou kunnen komen om de Napoleontische traditie voort te zetten. Voor het overige geen enkel woord tegen een eventueel pretendentschap van prins Jéröme zelf en ook geen woord meer over prins Victor. In zeer warme bewoordingen bedankt de prins vervolgens de koningin van Engeland voor de aan de ballingen ver leende gastvrijheid. Aan het hoofd van de giften en legaten komt voor de jonge prins Joachim Murat. De keizerlijke prins verzoekt zijn neef, als gedachtenis van hem een som van 200,000 fr. aan te nemen. Dan volgt de heer Pietri, die bedacht wordt met een som van 100.000 fr. Alle vrienden van den afgestorvene, van de doorluchtigste tot de bescheidenste in maatschappelijke positie, worden bedacht. De Triboulet is, in den persoon van den gerant, tot een half jaar ge vangenisstraf en 3000 fr. geldboete veroordeeld wegens het opnemen van eene plaat, waarin eene afbeelding der presidents-tribnnebij de Longchamps- wedrennen, met den heer Grévy en zjjne ministers, o. a. den heer Lepère, eene groote pijp rookende, en den heer Gambella met de beenen over de leuning hangende. In den acclimatatie-tuin in het Bois de Boulogne is een karavaan Nu- biërs aangekomen, bestaande uit 17 personen, mannen, vrouwen en kinde ren. Deze Nubiërs hadden reeds voor zes weken te Parijs moeten geweest zijn, maar het vertrek uit hun land werd vertraagd, dewijl het weder daar even onstuimig was als in Europa. Geweldige stortvloeden hadden hunne vlakten overstroomd, en de dieren, die zij wilden medenemen, naar hoogge legen, moeijelijk bereikbare punten, doen vluglen. Hel vangen van neus hoorns, leeuwen, buffels, luipaarden enz. was daardoor vertraagd en hoogst bezwaarlijk geworden. Eerst den 23sl April konden zij dus met een tamelijk goede vangst Kastala, het onderling bepaald punt van bijeenkomst, verlaten. Zij hadden van daar 21 dagen marsch door de woestijn, eer zij Souackim bereikten. Daar wachtte hen nieuw oponthoud. De iulading van hun bij- hebbend gezelschap was geen kleine moeite. Het bestond toch uil niet meer of minder dan 53 dieren. Van de zes olifanten is maar een. van de zes antilopen zijn maar twee behouden in Frankrjjk aansekomen. Een giraffe, een buffel en een hippopotamus hebben echter in volkomen welstand de reis volbragt; voorts een stekelvarken, twaalf struisvogels, vier geiten, twee schapen, eenige witte ezels, vijftien kameelen, acht ossen, koeijen, kalveren enz. Het rundvee is vooral opmerkelijk door de groote hoorns. Ook de paarden, die zij medebragten, zijn merkwaardig. ITALIË Betreffende de overstroomingen, die hier te lande hebben plaats gehad, wordt nog het volgende medegedeeldDe Po heeft meer dan 40000 hectaren uitmuntende gronden onder water gezet, den ganschen oogst vernietigd, meer dan 10000 stuks vee doen omkomen, vele honderden huizen omverge worpen of ernstig beschadigd. Men rekent dat de verwoeste en met Itoopen zand en steenen overdekte velden gemiddeld 300 lire per hectare in waarde achteruit zijn gegaan. De schade zal hel oorspronkelijk geraamde cijfer van 30 millioen verre overtreffen. Voeg daar nog bij de kosten voor nieuwe dijken, die niet minder dan 100 millioen zullen bedragen. Andere rivieren en bergstroomen hebben de streken van Turin, Pinerole, Canavese, Asti, Alessandria en Voghera verwoest. Ten gevolge van den onophoudclijken regen in de lente en het begin van den zomer hebben talrjjke verzakkingen van de van water oververzadigde gronden plaats gehad. Bij Aosta is een geheel bosch afgegleden in het dal van de Cogne, een tweede bosch is lot het dorp Etrouble afgezakt, en in vele dalen zijn de wegen zoo onveilig gewordendat men er zich niet meer waagt. RUSLAND. In de Russische dagbladen wordt melding gemaakt van een moord, gepleegd door een Russisch officier, den 23-jarigen luit. Popoff, op den Poolschen grondbezitter Karwicki. Karwicki had aan Popoff een paard verkochtzonder eenigerlei voorwaarde. Popoff kwam echter eentgen tijd later den koopprijs terugvorderen, bewerende, dat het paard gebreken had.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2