Li:il>S( HE €011 BA NT. WOENSDAG 2 JULIJ. 1870. V. 153. ST ADS-BERICHT EN. PATENTBIADEW. B1NNENLANDSCHK BE BIETEN. De Courant verschijnt dagelijks, Ion- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleel jaars f 3.franco p.p. 3.30 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.30 's jaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 49 -52 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag). De BURGEMEESTER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te welen, dat de patentbladen van koffie huishoudersslijters en tap pers benevens de nog onafgehaalde palenlbladen van inlandse/ie kramers en schippers, dienst 1879/80, op vertoon van hunne aanslagbiiletten ver krijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente van Dinsdag 1 tot en met Zaterdag 5 Juli e. k.des namiddags van 1 tot 3 uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 28 Juni 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 1 Juli). In de Maandag-avond gehouden vergadering van hel departement Leiden der maatschappij tot NHt van 't Algemeen werden lot commissarissen voor de leesbibliotheek verkozen de lib. W. F. Modderman en L. G. Ie Dooie en lot bibliothecaris de heer F. de Sloppelaar. In de vacature, hij de commissie voor de volksbijeenkomslen bestaande door liet vertrek van den lieer mr. M. d'Aumerie, werd voorzien door de benoeming vau den lieer mr. W. D. Bosch. Tot afgevaardigden ter algemeeue vergadering werden door hel departement benoemd uit hel bestuur de heer P. van der Velden Erdbrink, secundus dr. I). J. Sleyn Parvé, en uit de leden de heer A. van Eeksecundus d* W. Palmer van den Broek. Daarna kwamen de punten van beschrijving in behandeling. Vóór het sluiten der vergadering rigtte de voorzitter een woord van dank tot de lih. mr. M. H. A. Lisman en II. W. F. Bakker, die met 1* Jnlij als leden des bestuurs moeten aftreden, en herdacht hjj het vijfentwintigjarig bestaan van de commissie voor de volksbijecnkomsten. Gisteren avond herdacht de muziek- en tooneelvereeniging: «Nut en Vermaak" haar vijfjarig bestaan met eene uitvoering in de Sladszaal, be staande uit een tiental muziekale voordragten en eene tooneelmaligc schets van de hand van onzen stadgenoot, den heer J. K. de Regt. Den president der vereeniging, den heer Arentz, werd bij deze gelegenheid, namens zijne medeleden, als blijk hunner waardering, een prachtige lauwerkrans over handigd; terwijl aan enkele dames- en heercn-ledenalsmede aan den heer J. K. de Regthet ecrelidmaalschap der vereeniging werd aangeboden. De verschillende nommers van hel programma werden over het algemeen flink uitgevoerd, en de feestviering werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Gedurende de maand Junij 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken algeleverd: 2045 portiën warme spijs, 267 portiën vleesch47 portiën spek, totaal 2359 portiën. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie van toezigt van 's rijks museum te Amsterdam over 1878; het verslag aangaande liet rijks museum van schilderijen te Amsterdam over hel jaar 1878en het verslag over den toestand van 'srjjks prentenkabinet te Amsterdam, gedurende het jaar 1878. Naar men verneemt is door den minister van marine bepaald, dal binnen kort eene nieuwe regeling in werking zal treden, omtrent het afstaan van bezoldiging door schepelingen bij de marine. Tol nog toe kan slechts een derde gedeelte door hen worden gedelegeerd en alsdan zullen de officie ren, onderofficieren en mindere schepelingen lot en met den graad van ma troos l8lc kl., en marinier Is" kl.twee derden hunner bezoldiging aan hunne betrekkingen kunnen afstaan- echter niet dan aan hunne vrouwen, ouders of kinderen. De minister van oorlog heeft, naar aanleiding van het rapport omtrent de gunstige werking en het goed beheer der militaire slagtcrij Ie 'sBosch, de corps-commandanten uitgenoodigdte overwegen in hoeverre in garni zoensplaatsen eene slagterij voor het garnizoen op de beste wijze zou kun- inen worden tot stand gebragt, zoo noodig met andere militaire autoriteiten in overleg te treden, en, bijaldien de uitkomsten beloven niet ongunstig Ie zullen zijn, het noodige Ie verrigten om de slaglerjj Ie doen tot stand komen. Tc Utrecht had gisteren de iaarlijkschc algemeene vergadering plaats van aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. In het verslag, door de directie uitgebragl, wordt medegedeeld, dat terwijl handel en nijverheid nog steeds kwijnden, de tentoonstelling Ie Parijs aan hel personenverkeer een nadeclige wending gaf en de toenemende concnrrentie geene middelen ontzag, welke tot hel doen van afbreuk konden leiden, er dubbele reden bestaat van dankbaarheid, daar de uitkomsten over het algemeen zelfs nog voordeeliger zijn dan die. waaroverjmen zich ten vorigen jare mogt verheu gen. Zorgwekkend werd genoemd de nieuwe handelspolitiek, welke zich in Diiitschland begint te vestigen. Met groole behoedzaamheid zullen ook de spoorwegondernemingen zich hierbij hebben Ie gedragen. Aan een onbera den stap van een dezer is reeds te wijten dal België zich hierbij eene betere stelling wist te verschaften dan Nederland en moeite zal het kosten om hel daardoor verloren terrein weder te herwinnen. Do spoorweg Leiden—Woerden werd in exploitatie gebragt voor het per sonenverkeer op 15 October 1878, en voor het goederenvervoer op 1 De cember d. a. v., zonder dat hij daarom nog kon geacht worden voor over name gereed te zijn. Tot 30 April 11. werden over dien weg vervoerd in hel geheel 64344 reizigersmet een opbrengst van 35,502.90 V? en 41658 ton goederen en vee in tonnenmaat herleid, welke aan vracht opleverden ƒ21,245.71. De exploitatiekosten dier lijn beliepen 36,939.36%. De balans over het boekjaar 1878/79 werd goedgekeurd, hel bedrag der 17% pet. van de overwinsten boven de 5 pet. 'sjaars over hel gestorte kapitaal vastgesteld op 166,242 53%. Aan de deelhebbers zal worden uil- gekeerd 9 per aandeel van ƒ240, ƒ3,60 per aandeel van ƒ96 en 1,35 per aandeel van ƒ36 gestort kapitaal (met de voorloopige uitdceling over het Is15 halfjaar respeclivelijk ƒ18,10, ƒ7.24 en 2,71%, of ruim 7,54 pet.). De directie is gemagtigd om ten laste der maatschappij eene gcldleening te sluiten van ƒ2,400,000, verdeeld in 2 seriën, ieder van 1000 obligatiën, elk groot /1200, rentende 4 pet. 'sjaars, te voldoen bij halfjaarlijkschc termijnen op daarvoor uit te geven coupons, welke leening zal worden gesloten op zoodanigen tjjd en onder zoodanige verdere voorwaarden als nader door de directie, onder goedkeuring der vergadering van commissa rissen, zal worden bepaald. In de laatste bijeenkomst van de reünie der Waalsche kerken zijn lot leden van de Waalsche commissie benoemd: in plaats van d>. J. A. van Hamel, van Leiden, die aan de beurt van aftreding was, de heer J. II. Gerlach, pred. te Middelburg, en in plaats van den heer W. II. Kooring Uloth, oudeiliug te Amsterdam, die eveneens moest aftreden, de heer F. C. J. Kronenberg ouderling te Arnhem. Als secundus dier beide heeren werden aangewezen de heeren M. A. Perk, pred. te Amsterdam, en prof. Buys Bal lot, ouderling te Utrecht. De heer Gerlach werd als secundus van den heer Roulet vervangen door ds. J. A. van Hamel te Leiden. De reünie zal het volgend jaar te Arnhem gehouden wordenen bij verhindering van deze ge meente, te Delft. De openings-predicatie zal dan worden gehouden door A'. Allégrct, pred. te Haarlem, en bij ontstentenis van dezen, door d'. F. Dau- banton, pred. te Groningen. De regelingscommissie voor het XVII' Nederl. taal- en letterkundig congres, 24—27 Augustus te Mecheten te houden, heeft hare circulaires verzonden. Daarin zegt zij o. a.Mcchclen, hel middenpunt der Belgische spoorwegen, is niet alleen bijzonder geschikt voor het houden van derge lijke vreedzame internationale vergaderingen, maar bezit tevens kunstschat ten en nijverheidsinriglingcndie de aandacht der vreemde congres-leden ovcrwaardig zijn. De inwoners der staddie er fier op is den naam van «het reine Mechelen" te dragen, zullen verder al hun pogingen aanwenden om aan hun stamgenooten uit Noord en Zuid hel verblijf in hun midden zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij worden daarin op de gulste wijze ondersteund door ons verlicht staats- en stadsbestuur, onze kunst- en letter lievende kringen en talrijke maatschappijen. In de op 24 en 25 Junij gehouden algemeene vergadering der ver eeniging van gasfabrikanlen in Nederland werd o. a. besloten zich tot de regering te wenden, ten einde te trachten den termijn, binnen welken alle gasmeters moeten zijn geijkt (1 Jan. 1880), te doen verlengen. Verder werd in de plaats van den heer C. J. de Brnyn Kops, directeur van de gas fabriek te üellt, die met 1 Janttarij aanst. als voorzitter der vereeniging moet aftreden en niet herkiesbaar was, gekozen de heer J. A. Frangois, directeur van de gasfabriek te Dordrecht; ter vervulling van ontstane vaca-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1