LEIDSCHE COURANT. 1870. V. 150. ZATURDAG 28 JUAIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgezotulerd. lie ]rrijs der Courant is per vieretuieel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de erpeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Adverlcntiön is van 1- 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN27 Junij. Uit Delft meldt men nog dat bij gelegenheid van de treurige plegtig- heid op gisteren in de kerk aan de militaire en burgerlijke deputatiën plaatsen werden aangewezen door vijf Delftsche studentendie bij deze gele genheid als ceremoniemeesters fungeerden, zijnde de heeren von liemert, pres. van het corps; van den Berg, lid en penningm.de Jong, oud-lid van den senaat, en de heeren van Berckel en Kiihler, Leidsche studenten, wier ouders te Delft wonen. Onder deze corporaliën merkte men op: eene deputatie van officieren van het Indische leger; eene van de Studenten YVcer- baarheids-vereeniging »Pro-Patria" te Leiden en van //Willem den Zwijger" te Utrecht; eene deputatie der rederijkerskamer //Jan van Beers" te Utrecht het collegium van het Leidsche studenten-corps; eene deputatie van de Bata vieren te Paard" van Rotterdam, van de vereeniging //Diletto el Arme'' te Delft, enz. Z. K. II. de prins van Oranje is bijgezet onder het lijk zijner grootmoe der, de koningin Anna Paulowna, en naast zjjne beminde moeder, H. M. koningin Sophia. De burgemeester van Delft heeft bij deze gelegenheid eene poging aange wend om het uiterlijke der stad, hetwelk door de onoogelijke stellages al zeer weinig in harmonie was met de treurige plegtigheid, eenigzins daar mede in overeenstemming te brengen. Namens hem werd aan ieder inge- telene, die voor zijne woning dergelijke steiling oprigtte, het verzoek ge daan, om deze stelling óf met floers te omhangen óf zwart te verwen, en le burgemeester smaakte de voldoening, dat men vrij algemeen aan zijnen ivensch heeft voldaan. Te Dordrecht is gisteren de reünie van afgevaardigden der Waalsche ierken geopend door den voorzitter der Waalsche commissie, ds. J. A. van Hamel, pred. te Leiden. Nadat de godsdienstoefening was afgcloopen, waar- nede deze zamenkomsten worden geopend en waarbij ditmaal d». de Magnin tan Rotterdam als prediker optrad met eene rede over Malth. 17 vs. 20, verd de vergadering tot twee ure na den midd3g verdaagduit eerbied en •ympathie voor de treurige plegtigheiddie het huis van den koning en de larten van zijne onderdanen vereenigde bij het graf van Neêrlands kroonprins. De reünie wordt bijgewoond door de volgende leden: J. A. van Hamel, •resident, C. G. Chavannes, vice-president, J. L. Luli, secretaris, H. E. Jalès, J. Roulet, H. W. kooring Ulolh en prof. van Boneval Faure, leden Ier Waalsche commissie, en verder door de volgende afgevaardigden: voor lordrccht de hh. Picard, pred., II. den Randt, J. J. Itlussé; voor Leeuwar- len jli'. mr. D. O. Engelenvoor Arnhem F. C. J. Kronenberg voor Delft i. C. Deyll, pred., P. Maas Gcesteranus; voor Rotterdam A. G. Hamel, pred nr. D. 11. Delprat; voor 's Hertogenbosch J. L. Rottlei, pred.; voor s'Gra- enhage A. Blin, pred., J. W. Paspoort; voor Utrecht S. J. L Nolst Trenité, •red., mr. C. R. Merkus; voor Middelburg J. 11. Gerlach, pred.; voor Zwolle lr. F. A Daubanton, pred.; voor Groningen F. Daubanlon S'., pred.; voor imsterdam H. Gagnebin, pred., L. R. J. A. baron van Boecop; voor Leiden G. Chavannes, pred.; voor Breda dr. A. It. van der Vies, 11. A. Vethake; oor Nijmegen J. A. Stoop, pred.; voor Haarlem P. D. Allégrelpred., S. Liotard. De voorzitter opende de vergadering met een korte rede, die, naar aanlei- ing van de stad waarin zij gehouden werd, gewijd was aan eenige merk waardige herinneringen betreffende de Dordtsche synode van 1618 en 1619, voornamelijk aan den persoon van Daniel de Cologne, die als afgevaar- igde der Waalsche kerken de synode bijwoonde. Vcrsch illende rapporten eerden gelezen, die een gunstig getuigenis aflegden omtrent den toestand ;er meeste gemeenten en der verschillende fondsen. De synode der Christ, geref. kerk in Nederland zal dit jaar te Dor- Irecht worden gehouden en hare vergaderingen aanvangen met eene open- are godsdienstoefening op Maandag avond 18 Augustus. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, is op 16 Junij van Penang vertrokken; de Voorwaarts, op weg naar Batavia, erliet Southampton op 25 dezer. Door de firma Krupp, te Essen, zijn thans zoodanige verbeteringen angebragt aan het stalen kanon van 24 cM., ook bij ons te lande vroeger lit die fabriek aangeschaft, dat met den nieuwen vuurmond een aanvanke lijke snelheid verkregen wordt van ver over de 500 M., zoodat de zwaarste pantsers, waarmede thans schepen kekleed zijn, door de projectielen dier stukken zouden doorboord worden. Naar wij vernemen is door den minister van oorlog een commissie van artillerie-officieren aangewezen om te Essen de proeven met dezen verbeterden vuurmond bjj te wonen. [üb.) Tc Ylaardingen is het berigt ontvangen dat de derde haringjager naar huis is gezeild met 383 ton haring en dat de vierde jager 400 tonnen aan boord had. Te Schiedam is eergisteren de bliksem geslagen door het dak van het postkantoor, verder door eene kamer, waar hij het behangsel vernielde, en door het plafond in hel kantoor, waar een der ambtenaren bezig was met het stempelen van brieven, en van daar zonder andere schade aan te rigten door een openstaand raam naar buiten. In eene weide nabjj die stad is een rund door den bliksem gedood. Gelijk bekend is, meldt de IV. R. C., heeft de gemeenteraad van Rot terdam bij de schikking met de Rotterdamsche llandelsvereeniging tot voorwaarde gesteld, dat deze zich verbinde, tegen voldoende garantie, ten genoege van burg. en wetli.binnen den tijd van twee jaren tot afbetaling eener som van ƒ300,000, tegen afgifte van de obligationwaaruit het waarborgkapitaal alsdan zal bestaan. Naar wij vernemenheeft de R. II. V. dal bedrag reeds laalsti. Maandag in de gemeentekas gestort en daarop het waarborgkapitaal terugontvangen. De arrond.-rcgtbank te Amsterdam heeft Henri Edmond d'Orvat schul dig verklaard aan den hem te laste gelegdcn diefstal van 13 brillahtenge pleegd in een logement (het //Bible-Hótel"), door iemand, die daarin is opgenomen, en hem deswege veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. De beklaagde is onmiddellijk van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De prins van Solo is thans te Arnhem aangekomen en in het hotel //Zwijnshoofd" afgestapt. Hij is de zoon van den vorst, wiens gamalang de Arnliemsehe tentoonstelling zal opluisteren. Voor het geregtshof te Arnhem wordt behandeld de zaak van Teunis van lirakei, beschuldigd van moord. Op Zondag 25 Aug. 1878, des avonds ten 10 ure, ging de verslagene, Klaas van Loopik, in gezelschap van Jac. van Peulen, van Tuil naar Haaficn. Zij vonden nabij llaaflen iemand langs den Waalwijk liggen, die door den verslagene voor Teunis van Brake! werd gehouden. Daar deze op den Crobschen steenoven werkzaam was, werden door v. L. pogingen aangewend om den man, die in het gras lag, te doen opstaan en naar den steenoven mede le nemen, waar ook v. L. le huis be hoorde. Hij, die lag, stond plotseling op, greep een paal, gaf twee slagen en v. L. viel dood ter aarde. J. v. Peuten wist te ontvlugten en gaf ter stond aan de poficie kennis van liet voorgevallene. De beschuldigde werd dienzclfden nacht in hechtenis genomen. Hij bleef zijne schuld ontkennen, ook toen hij den volgenden dag in tegenwoordigheid der justitie bij het lijk was gebragt. Toen den 10d,n April 11. deze zaak voor het geregtshof zou behandeld worden, had er een treurig incident plaats. De 20-jarige getuige H. Aldus, wiens vader gehuwd was met de moeder van den be schuldigde, gaf geheel andere verklaringen dan die, welke door hem voor den regler-commissaris waren afgelegd. Vruchteloos trachtten de voorzitter en het 0. M. den jongeling le overreden om toch de waarheid gestand le doen. Daar dit niet baatte, werd Aldus in hechtenis genomen en besloot het hof tot schorsing van de strafzaak tegen den beschuldigde, tot na den afloop van deze incidentecle zaak. Toen het geregtshof den 3'1tn Junij 11. deze zaak onderzocht, bleek, dat de getuige Aldus uit vrees een valsch getuigenis had afgelegd. Den 10de» Junij werd hij lol drie maanden celstraf veroordeeld. II. Aldus is een der gewigligste getuigen in de strafzaak, daar hjj verklaard heeft den 25sten Aug. in gezelschap van T. van Brakel te zijn geweest en slechts op korten afstand te hebben geslaan van de plaats, waar de moord geschiedde. Dezer dagen is een timmermansknechtbezig zijnde cenig werk op bet dak van bet paleis te Socstdijk te verrigten, gevallen, op de steenen trappen teregtgeknmen en kort daarna overleden. Onder Wijhe had dezer dagen een diefstal plaats, die minder om dc waarde van het gestolene dan om de stoutheid, waarmee die gepleegd werd vermelding verdient. Een arbeider, die bezig was met grasmaaijenhad zich des middags in het land, waarin hij werkzaam was, een oogenblik ter ruste neergelegd, Bij zijn ontwaken bespeurde hij tot zijn niet geringe ver-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1