V\A\ TELEGHAAF. Vroeger is gemeld dal onjangs hel eiland Malakong. op de Afrikaan- sche westkust, door Fransche troepen was bezet; thans verneemt men dat 2jj, na eene gedachtenwisseling tusschen de Engelsche en Fransche rege ringen, dat eiland weder hebben ontruimd. Engeland zou daarop oudere regten hebben. DVIT8CIILAWD. Door de rijkskanselarij is onlangs eene raming opgemaakt van de ver moedelijke inkomsten, door de verhooging van inkomende regten te verkrij gen. De tariefconimissic, waarbij zij werd ingediend, heeft terstond inge zien dal die raming te laag was. Zij heeft eenstemmig verklaard dat zij onbruikbaar en zonder eenige waarde moest worden geacht. Tevens heeft zij aan een drietal leden der commissie de taak opgedragen de ingezonden raming aan een revisie te onderwerpen. De keizer bevindt zich thans te Ems. Prof. A. Hirschdie, namens de Britsche regering, de pest van Astra kan op de plaats zelve heeft bestudeerd, heeft te Berlijn eene voordrag! over die ziekte gehouden. Hij acht het uitgemaakt, dat de ziekte inder daad in Europeesch Rusland is ingevoerd door kleedingstukken en andere voorwerpendie door kozakken uit Armenië cnzSaan hunne familiën zijn gezonden. MADRID, 24 Juntj. De Epoca meldt dat in Katalonië een bende oproer lingen is verschenen. De gendarmerie heeft zes hunner gedood en eenigen gekwetst. K1EYV, 20 Junij. 48 aangeklaagden wegens deelneming aan een geheim enootschap (1877) hebben leregt gestaan. Vijl hunner zijn veroordeeld lot orrectionnele gevangenisstraf voor langer oï korter tijdde anderen zijn 'jgesproken. ALEXANDRIE, 24 Jnnjj. De consuls-generaal van Duitschland en Oosten- jk ondersteunen officiëel de eischen en Engeland en Frankrijk en bevin- en zich thans bij den Khedive op het paleis van Abdin. Er heerscht groote spanning. CAIRO, 25 Juny RO.) De Engelsche, Fransche en Duitsche consuls begaven zich even na middernacht naar het paleis en vroegen den Khedive te mogen spreken. Zjj verklaarden hem dat zijne afzetting door den Sultan en het vertrek van Halim naar Egypte, als zijn opvolger, onvermijdelijk waren, bijaldien de Khedive niet in cenen onmiddellijken afstand toestemde. Het eenig antwoord van den Khedive was dal hij de consuls op nienw naar den Sultan verwees. r== IKCEZOXDEIV. DE ORANJE VRIJSTAAT. Eenige nadere berigten omtrent den Staat, die ruim vijfentwintig jaren geleden door ^fstatrnu>i,l"s^'' wwrvduers =gekrifcfti~weru "0,.7ich ««■der» io w onafhankelijk bestaan mogt verheugen, zullen zeker wel met «c belangstelling worden vernomen. Onderscheidene landgenooten heb- zich in de laatste jaren in gindsche streken nedergezethun levenslot dat nieuwe vaderland verbonden en zijn in verschillende betrekkingen tdaar in dienst van den Staat, of in eigen ondernemingen werkzaam; Kr hun toedoen worden ook de banden onderhouden en versterkt, die ichen Nederland en het Zuid-Afrikaansche Gemcenebest gelegd waren, {schoon de Oranje-Vrijstaat meermalen in groote moeijelijkheid verkeerde «Vooral van de zijde der Engelsche Regering menige krenking van hare illjjke regten en belangen moest ondervinden, van die zijde zelfs wel .enigermate in zjjn onafhankelijk bestaan ernstig werd bedreigd, mogt hij chler, gelukkiger dan het Transvaalsche Gemeenebest, zijne zelfstandigheid n vrijheid blijven behouden. Dat voorregt had hij grootendeels aan de vijze, kloeke, kalme en bedaarde houding van zijnen President te danken, ie persoonlijk bij de Engelsche Regering een paar jaren geleden de belan den regten van zijn land verdedigde, en daarop ook de voldoening mogt Éten, dat de opgeworpen en bestaande moeijelijkheden opgeheven en £tkingen getroffen werden, wier gunstige vruchten zich sedert getoond «Tien en wier goede werking nog blijft voortduren. tGeen wonder dus dat de inwoners, toen de lijd naderde, waarop hun gemeen geachte President en Beschermer, Mr. J. H. Brand, voor de derde 1 volgens de bestaande Wet zijne lot driemalen gedurende vijf achler- Ide jaren hom opgedragen hooge betrekking zou nederleggen. den *enen wensch voedden, om ook gedurende eenen nieuwen termijn de be- van "hun iaihd aan zijne' bekwame en doelmatige leiding toe te ver ven. Bij al de voldoening, die de heer Brand van de vele blijken van baarheid had mogen ondervinden en die zich vooral hadden getoond, ^e.. ««ie gevaarlijke en langdurige ziekte zijn leven ernstig bedreigde, nogt rchter de toekomst van zijn talrijk gezin niet vergeten worden, noest de gedachte zich bjj hem geldend maken aan de mogelijkheid, dat 1 ijn klimmende leeftijd de vele zorgen en talrjjke werkzaamheden aan zjjnen 'verkkring verbonden, hem na eenige jaren zouden nopen om tol een amble- »os leven terug te keeren; die toekomst moest hij met de zijnen, zonder 1groote bezorgdheid, kunnen zien naderen. Toen hent dus de wensch erd te kennen gegeven dat itij zich voor de vierde male de opdragt der -Sle w"""1' '.eiu van den Staat zou laten welgevallen, had hij zich be- Isverklaard, om, zoo die wensch bleek algemeen te zijn, daaraan gehoor roven, maar zag hij zich verpligt tot eene voorwaarde te stellen, dat >r het geval, dal hij gedurende ol bij hel eindigen van het nieuwe lijd- k zijner ambtsbetrekkingdoor zijne jaren of den staat zijner gezond- 8 id .zich mogt genoodzaakt zien tot een ambteloos leven terug te keeren, in/gedurende den verderen levenstijd, een pensioen van 1000 12000) rtjaai«s zou worden verzekerd. Dieftoorwaarde werd zonder aarzeling aangenomenen de uitslag van de ,\ind)ng leverde een nieuw bewijsvan de waardering en liet vertrouwen waarin Brand van de zijde zijner landgenooten zich zoo te regt mogt verheugen. Op den 9',eo Mei jl. had de beëediging of, zooals men haar in den Vrij staat noemt de inzwering, van den op nieuw benoemden Staatspresident in Bloemfontein, hoofdplaats en zetel van het gebied, plaats. Eene beknopte vermelding van die feestelijke plcgtigheid moge dit berigt sluiten. Nadat de Volksraad in de Raadzaal des voormiddags te 9 u. vergaderd is, worden door zijnen Voorzitter twee leden afgevaardigd, om den nieuw benoemden Staatspresident van zijne woning af te halen en naar de Raad zaal te geleiden. Het rijtuig wordt vergezeld door een korps burgers te paard, met ontrold vaandel, onder den Kommandant van het district Bloem fontein. Onder het lossen van kanonschoten aan het Regeringsgebouw aan gekomen, wordt de Staatspresident door de schooljeugd met het Volkslied (eene compositie van den Directeur der Kon. Muziekschool te 's Gravenhage, den Heer Nicolaij en door het korps Bloemfonteinsche vrijwilligers met gepresen teerd geweer ontvangen. Van het Raadsgebouw begeeft zich de optogtnaarde Wesleyaansche Kerk, door haar bestuur welwillend voor deze plegtigheid be schikbaar gesteld, in de volgende orde: Hel vaandel met het Bloemfonleinsch vrijwilligers-korps; de Ceremoniemeesters; Voorzitter en Secretaris van den Volks raad, en de Predikant van Bloemfontein de leden van den Volksraad; de Kom mandant en Landdrost van Bloemfontein; het rijtuig van den Staatspresidenten twee Afgevaardigden van den Volksraad, begeleid door gewapende Burgerij te paard met haren Kommandant; de uitvoerende Raad en Consuls van vreemde Mogendheden; de Hoofdreglers en ltegters van het Hooge geregtshof; de Leeraars der verschillende gezindheden; de Hoofdambtenaars en Rector van Gley-college, de Commissarissen van het Gemeentebestuur van Bloemfontein de Ambtenaars en de Onderwijzers; Burgers te voet en gewapende Burgers te paard, tot sluiting van den optogt. Van het oogenblik dat de stoet zich in beweging stelt lot aan de Kerk, en evenzoo bij den terugkeer naar het Regeringsgebouw, worden om de minuut kanonschoten gelost. Nadat de leden van den Volksraad de voor hen bestemde plaatsen hebben ingenomen, stelt hun Voorzitter zich aan den ingang van het Kerkgebouw, om den Staatspresident te ontvangen en hem met de twee hem vergezellende Afge vaardigden naar hunne plaatsen te geleiden. Daarop opent de Voorzitter van den Raad de vergadering en verzoekt den Predikant van Bloemfontein de plegtigheid met een gebed in te leiden. Na eene toespraak tot den Staats president verzocht hij den Secretaris van den Volksraad den eed te lezen, die door den Staatspresident afgelegd en onderteekend wordt; middelerwijl wordt het Volkslied uitgevoerd en worden van het Fort 21 saluutschoten gelost. Hierop volgt de toespraak tot den Staatspresident door den Predi kant van Bloemfontein, waarop eerstgenoemde antwoordt, en de Predikant de plegtigheid met een gebed sluit. Eindelijk wordt de Staatspresident door den Voorzitter van den Volksraad, den Secretaris en den Landdrost van Bloemfontein naar zijn rijtuig, en door de twee Afgevaardigden, gevolgd van de eerewacht als vroeger, begeleid naar het Regeringsgebouw, zijne wwoplaats. Met betrekking tol de plegtigheid in het kerkgebouw mag nog vermeld worden, dat Mcj. G. M. Truter, dochter van den waarn. Gouvernements- sccretaris, den Staatspresident na het afleggen van den eed, namens de jonge dames van Bloemfontein, eene fraarjc sjerp aanbood, met daarop ge borduurd, het wapen van den ?taat en de vier jaartallen, waarop de heer Brand, telkens bij vernieuwing zijne hooge betrekking aanvaardde. In zijne plegtige toespraak koos de Predikant van Bloemfontein de vier woorden van liet staatswapen: Vrjjheid, Geduld, Moed en Immigratie lot leid draad zjjner korte, maar zeer gepaste, hartelijke en gemoedelijke rede en rigtte zich daarbij niet uitsluitend tot den hoogen ambtenaar, maar tot al de- aanwezigen, in wier gemoed de slotwoorden: "De Oranje-Vrijstaat hloeije en gedije!" en //Lang leve onze Staatspresident!" algemeenen weerklank vonden. YVenschenwaarmede de steller van dit berigtde vele vrienden en bekenden van den heer Brand ook in ons vaderland, zijne vroegere Akademiebroeders aan de Leidsche Iloogeschoolmaar zeker ook alle andere belangstellenden in het lot van de met ons vaderland door afstamming verbonden, vrijheidlievende inwoners van den gindschen Staal, van harte zich vereenigen. Leides Jttnjj 1879. fincgcrlijfcc èlanö Van 1» to# en met 25 Juni 1879. BEVALLEN: J. G van der Woerd, geb. Langeveld. Z. II Wjjtenbur" "eb van Leeuwen, Z. J. Nolet, geb. van Vliet Z. - M. J Duffels, geh Nieuweiihui- zen, Z. - J. Olivier, geb. de Graaf, Z. M. Marck. geb. van Duuren Z - S M van Klaveren, geb. van der Kaay, Z. - G. Sirag. gêb. Huge. Z. - A van flens den, geb. van Rossum. Z. C. E. Regeer, geb. Wasserman. Z. P Iloltebeek geb. Delfos, D. H. S. Quisi, geb. van Eenwijk, Z. M. Slijkhuisgeb Keizer' D. G. E. van der Lof. geb. Gans, 1). E. Sluos. geb. Stouten, Z. D tweel J. W. T. Roster, geb. Itozeboom, Z. S. M. de la Itije, geb. Beulink Z - A J C Schouten, geb. Duchaltcl, Z. J. Albrechi, geb. Jougmaus. Z. E C.Jansen' geb. van Hulst, Z. M. Kohlbeck, geb. Vinkestevn, D. C. W. Bolsticr, geb! van der Zeeuw. Z. J. Floor, geb Bioch, D. M. van Luyken, geb. van Oosten D. - M. J. Blansjaar, geb. van den Bosch, Z. C. Fisser. geb. Vogelenzan" Z GEHUWD: Mr. C. W. Vollgraff, jm. en 11. A. Vijzelaar, jd. J. Sasburg,'wed', en R. Flannnan. wed'. - J. Uljee, jm. en N. Honsbeek, jd. J. Nieuw enburg, jm. en M. Lohuian, jd. B. J. van der Ven, jm. en A. P. Kokshoorn jd a' Keyzer, jm. en C. M. J. Kuypers. jd. a. van der Kaai,jm. en M Kreft, jd J i'ctiet, jm. en S. C. van der Leek, jd. C. Opdam, jm. en W. van Leeuwen ,|d. - G. W. van Leusscn. jm. en C. M. E de Lange. jd. II. A de Vel im en J. J Boterman. jd. 'J OVERLEDEN: D. J. Berendsen, Z., 9 m. P. Vellekoon, 59 j. L. Snoor- mau, 58 j. - II. Galjaard, 36 j. - - M. C. Susan. Vr. 51 j. B. J Clavan, Z 2 m. .1 Slierings, Z 4 w. L. Kooreman. geb. van der Steen 43 j j j' Warners, Z„ 4 m. - M. A. Doven. geb. Speel, 79 j. - M. M Jansen, D 8 m C. 1 leur, Z 3 j. - P. de Vries. Z„ 3 j. A. H J. Niew old. Z.. 10 m. P van 't Biet. D.4 m. W. Korswagen, Z., 10 m. 11. de Nobel, 59 j. - L van Hou ten. D„ C j. - J. Ilasselbach. Z„ 8 d. - 11. J. Braak, Z 2 m. 11, Mooten Z 4j. A. M. A. llopmaun, geb. Rathel, 82 j. J. ,1 Prins, Z„ 6 m

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3