3 rt Door den gepensioneerden Oosl-Indischen hoofdambtenaar P. J. van Breda, te Oude water, op den I3le° Junij aldaar overleden, is vermaakt: aan de Ned. Ev. prol. vereeniging ƒ1000; aan het Zendelinggenootschap 1000 aan de Maatschappij van Weldadigheid ƒ1000; aan de protest, vereeniging Uniias ƒ1000; aan de Ned. Gnstaaf-Adolf-Verecniging1000; aan de herv. kerk Ie Oudenbosch ƒ500. liet gcrcgtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen J. Gajentaandie in de vorige week teregt stondbeschul digd van moord, gepleegd op de weduwe, met wie hij had zamengewoond. Hel hof achtte de praemeditatie o. a. bewezen uit de verschillende bedrei gingen door hem geuit en die hy door de daad heelt laten volgen, en ver oordeelde hem Ier zake van moord met voorbedachlen rade, na vooraf tot iene criminele straf te zijn veroordeeld geweest, lot levenslange gevan genisstraf. Tc Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Nederl.-Indische spoorweg-maatschappij. Aan de balans, de winst- en verliesrekeringdoor den minister van koloniën goedgekeurd, werd ook de goedkeuring der vergadering gehecht en naar aanleiding daar van het dividend op ƒ62.50 per aandeel van ƒ1000 of pCt. bepaald. -■ Men meldt van den Helder: Onze bekwame medicus dr. Jan Harema ker genoot gisteren het voorregt zijn veertigjarig doctoraat, aan Leidens hoogeschool verkregente mogen herdenken. Een achttiental geneeskun digen uit Noordholland schonken hem bij deze gelegenheid eene fraaije boe kenkast, als blijk van hoogachting en waardering. Door het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van kunsten en weten schappen is een antwoord op de prysvraag: «Het leven en de verdiensten van Petrus Camper", met goud bekroond. De schrijver is de heer dr. C. J. Daniels, te Amsterdam, De Indische gamelangspelers worden Zondag Ie Arnhem verwacht. Overdag zullen zij verblijf houden in een daarvoor in Indischen stijl opge trokken gehouw op het feestterrein der tentoonstelling, lerwyi zij wegens hel gure klimaat des nachts eene woning in de stad zullen betrekken. In de Nederlandsche stoombleekerij op Nijverdal is een der droogbussen peprongen, waardoor vier werklieden, die zich in de droogkamer bevon den, door den zich uit de bus ontlastenden sloom ernstige brandwonden hebben bekomen. Een hunner verkeert in hoogst gevaarlijken toestand. Betreffende den moord te Hoogeveea, gepleegd door den 23-jarigen Lunenburg op den 16-jarigen Mulder, wordt nader medegedeeld, dat de twist aankwam docr een paar jongere broertjes van de betrokkenen. De kinderen speelden en kregen verschil, waarop de verslagene zich met de zaak bemoeide en den jongsten Lunenburg een duw gal, die wat te hard aankwam, zood.it de kleine aan den slootwal teregt kwam. De 23-jarige oudere broeder werd, dit ziende, driliig. greep zijn doorhouwer, waarmede hij aardappelen rooide, en sloeg Mulder op het hoofd. Deze zakte ineen. Nadat hem nog een tweede slag op den rug was loegebragt, verwijderde zich Lunenburg. Mulder werd naar huis gebragt en stierf binnen een half uur. Uil hel geneeskundig onderzoek is geblekendal de hersenpan door den slag gescheurd was. Uit Vlissingen meldt men dat in den nacht van den 24'° in zee een schoener, met hout geladen, door de mailboot Elisabeth is overvaren. De schoener verkeerde in zinkenden toestandde opvarenden zyn gered. In eene correspondentie uit New-York van 3 Junij in het IJbl. leest men: Zooals verwacht werd, is de lamüie Pincoffs, uit Rotterdam, Zatur- dag 23 Mei jl.per Engelschen steamer Germanic alhier gearriveerd. Zon dag morgen begaf de shcrif van New-York zich aan boord van de Germanic._ en het scheen, dat mevrouw Pincofls, die het eerst werd aangesproken, ontkende iemand van dien naam te kennen. Doch zoo niet de heer Pincoffs ze f Ik kan het niet ontkennen, antwoordde hij, op de navraag van den sherif. dat ik Pincoffs hen, maar ik zou u in uw eigen belang aanraden, zeer voorzigiig te wezen met eenigen officiëlen maatregel tegenover mij; want vooreerst is het Zondag, en is dus alle reglsingang voor civile zaken verboden, en bovendien, als gij mij spreken wilt, ben ik te aller uur tot uwe dispositie, of liever, wend u tot mijn advocaat, hier is zijn adres. (De minister van buitenlandsche zaken te Washington.) Met deze aanmoediging kon de goede sherif huiswaarts keeren, en daarop verliet de heer Pincoffs met zijne familie de boot. Hij had zeer weinig bagage bij zich, daar hij de voorzigligheid had gebruikt alles afzonderlijk te zenden, zoo zelfs, dat mevr. Pincoffs het op de n is gebruikte linnengoed in een doek bij elkaar had gebonden, zonder verdere berging. Maar toch schijnt hel, dal men hem nog van zeshonderd dollars uit een zijner valiezen heeft kunnen ont doen. De heer Pincoffs woont nu op comfortable apartementen in de 14de straattusschen de vijfde en zesde avenue. Verleden Zondag31 Mei heeft hij met zyn vrouw een toer gemaakt door Central-Barkin een open rijtuig. -- Men meldt uit Paramaribo: Binnen kort zal mej, H. L. Batenburg de kolonie verlaten en zich naar het moederland begeven. Gedurende bijna 25 Jaren, zegt de Surin. Cour., heeft zij aan hel hoofd van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs gestaan. In alle opzigtcn onderscheidde zij zich door geschiktheid voor het ouderwijs. Aan kunde paarde zij buiten- gewonen tact. Haar vertrek is een werkelijk verlies voor hel onderwijs alhier. 'sGRAVENHAGE, 25 Junij. Bij de vereeniging der gemeenten Almkrrk en Emmikhoven is tot bur gemeester van Almkerk benoemd de heer A. van de Koppel en eervol out- i slag verleend aan den heer A. B. van de Koppel, als burgemeester der j gemeente Emmikhoven. Aan den heer L. Witkop is, op Zijn verzoek, eer vol ntslag verleend als burgemeester van Marum. Tot commies der posterijen 4" kl. zijn benoemd J. J. L. Bcdloo de Bronovo en G. Gil jes, thans surnumerairs der posterijen. De kolone' t'. J. van Orsoy Veercn, kommandant van het 1' reg. veld artillerie, is, op zijne aanvrage, op prnsiocn gesteld, en bij het wapen dei artillerie zijn benoemd: bij het le reg. veld-artillerietot majoor, de ka pitein Ch. L. Doorman, van het corps; by het 2' reg. veld-artillerie, to 1™ luit., de 2e luit. C. Suermondt, van het corps; bij de IIe afd. vesting artillerie, tot kapitein 2» kl.de le luit. P. C. de Wilde, van den staf vat het wapen; by de IIle afd. vesting-artillerie, tot kapitein 2' kl., de 1° lult H. van Gelsdorp, van de VIIe afd. vesting-artillerie; by de Ve afd. vesting artillerie, tot 1" luit., de 2' luit. J. van Kuyk, van het corps; bij het reg rijdende artillerie, tot 1"> luit., de 2' luit., E. Ch. Boogaert, van hel corps voorts is belast met het bevel over het 1' reg. veld-artillerie, de luit.-kolone J. G. C. van Dyk, van het corps. De officier van administratie le kl. J. C. Coops is, op zijn verzoek op pensioen gesteld; voorts zyn bevorderd: tot officier van administratii le kl.die der 2e kl. F. Bamberg; lot officier van administratie 2e kl.dit der 3e kl. J. A. Sonnenberg; tot officier van administratie 3'kl.descheeps; klerk O. van Merkesteyn. Tot 1'° luit. by het corps mariniers is benoemd de 2e luit. A. P. Timmers HH. MM. de koning en de koningin zijn heden namiddag ten 5 uu: in de residentie aangekomen en hebben zich terstond naar het paleis in he. Noordeinde begeven. H. K. H. prinses Hendrik heeft gisteren het sloflelijk overschot var den prins van Oranje bezigtigd. Het lijk van den kroonprins was heden voor het publiek ter bezigti- ging gesteld. Duizenden verdrongen zich. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehooi verleenen. In deze residentie zijn o. a. aangekome Z. Exc. A. graaf de Thomar buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van Portugal met gevolg er mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris des konings ir Friesland. BUITKNLANDSClIli BKIUGTEN. kt 01 Ai v« g< lil ge e o BELGIË. de nationale bank le Brussel is weder een In de nationale bank le Brussel is weder een diefstal gepleegd. Zekere '>e' weduwe Versmessen, wonende le Antwerpen, en die sedert eenige dagen ,e te Brussel vertoefde, had zich naar de bank begeven, om er vijf billetter, €n van 1000 fr. le wisselen. Mad. Versmessen had toen, in een kleinen leeren wï zak, eene som van 16,350 fr. in bankbiilelten bij zich. Vooraleer aan het "e loket te treden, nam zij vijf bankbileltcn uit het zakje, en legde die in**61 haar mandje. Toen zij de billclten gewisseld had, en het zakje weder wilde te voorschijn halen, was het verdwenen. Mad. Versmessen herinnerde zich toen dat een oud heer, met deftig uitzigthaar in de zaal gevolgd was, en ter zellder tijd als zij aan het loket had plaats genomen. Zaturdag is le Turnhout de dievenwagen van de cellulaire gevangenis, bespannen met twee paarden, en waarin zich 15 gevangenen bevonden,^ door het schrikken d< paneelen van het rijtmg 14 personen te redden haald. paarden in het water geraakt. Men hakte'de' onverwijld aan stukken en mogt er in slagen De vijftiende werd levenloos uit den wagen ge- am ie ElfdEIiAND. LONDEN 24 Junij. Het hof heeft voor den tijd van tien dagen den rouw aangenomen we gens het overlijden van prins Louis Napoleon. De Morning Post stelt voor de nagedachtenis van den prins door een monument le vereeuwigen. Het blad verklaart zich bereidbijdragen voor dat doel in le zamelen. De officieren van liet wapen der artillerie hebben bereids inschrijvingen voor dat doel geopend. Een telegram van lord Chelmsford, gedagteekend Bloedrivier 31 Mei, meldt dat voor den marsch van de troepen de weg naar Ibabanangoover eene uilgestreklhcid van vier dagmarschen is verkend en in gunstigen staat bevonden. De generaal had geen boodschap van den Zoeloe-koning ontvan- 1 gen, maar generaal Crealock meldt, dat twee zijner officieren bij Cctewayo 1 zijn geweest. Zij rapporteerden, dat de koning voornemens is, zijn voor naamste onderhandelaars naar het Engelsche kamp le zenden, dal een strijd- u magt gereed stond om generaal Crealock aan le vallen, dat de koning echter 1 le gelijker tijd bevel had gegeven om niet op blanken te schieten. In Salt Lake City is John Miles, die aangeklaagd was wegens poly gamie, door den regter lot vijf jaar gevangenis en 100 hocle veroordeeld. Dit is de tweede keer dat een mormoon, overeenkomstig de wetten der Vereenigde Staten, wegens veelwijverij veroordeeld wordt, en hel geval maakt in Utah te meer indruk, daar Miles, ecu der ouderlingen, van plan was, op raad en onder goedkeuring van John Taylor, hel hoofd der mor monen, drie jonge meisjes tegelijkertijd te huwen. FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft dc minister van marine een wets-ontwerp aangeboden voor eene telegraphische gemeenschap tusschenv Numea (Nieuw-Caledonië) en Australië. De beraadslaging over het w ets-ontwerp op hel hooger onderwijs wordt '°S steeds voortgezet. In het Jonrn. des Déb. betoogt de heer John Lemoinne, dat, krach- er k tens hetgeen Napoleon III vaststelde en zoowel bij senaats besluit als bij plebisciet indertijd bekrachtigd is, niemand anders dan prins Jeróme Bona parte als pretendent van den keizerlijken troon kan worden aangemerkt. De ontevredenen mogen doen en zeggen wat zij willenziedaar hnn keizer. De prefect van policie te Parijs heeft zich, op het vernemen van de jj doodtijding van prins Lodewijk Napoleon, gehaast alle caricatnren, in som- migc bladen van den prins verschenen, ie doen opkoopen, gedreven door', een gevoel van betamelijkheid, geeft hij le kennen, dat door ieder op prys''^ zal worden gesteld.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2