BUITENLANDSCUE BERIGTEN. kalme hern sling in zijn zoo droevig lot, terwijl hel hem lot, zelfs in de laatste dagen zijns levens, niet belette levendig deel te nemen in al wat der belangstelling- waardig was op sociaal, kerkelijk en politiek terrein, zoowel in Nederland als in Indië. In den vroegen morgen van den 16J'° werd hel stoffelijk overschot van dezen verdienstelijken Indische» hoofdambtenaar met allen eenvoud van Leiden naar Utrecht overgebragt om er in het familiegraf te worden bijgezet. Tol het organiseren eener Rozententoonstelling te Leiden zijn als com missarissen benoemd: door de afdeeling Leiden en omstreken de hh. J. Mater en II. Witte, en door de afdeeling Boskoop de hh. C. G. Overeynder en U. van Kleef. S-ieb.) liet Staatsblad n°. 107 bevat het kon. besluit van 1 Junjj 11.tot wijziging van reglement 111, zijnde het reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, vastgesteld bij kon. besluit van 14 Sept. 1838, al-mede tol intrekking van het kon. besluit van 12 Sept. 1839, be nevens van bepaliugen van de kon. besluiten van 8 April 1839 en van 7 April 1842. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing van eenige scheerders bij de Neder- landsche zeemagt, dat aan die qualiteit verbonden is behalve het genot van vrije voeding eene maaudetijksche soldij van 20, benevens eene toelage van 2 'smaands voor de levering van zeep en scheermessen, dat die soldjj, by verblijl aan boord van schepen in Oost- en West-lndie, wordt verhoogd met 5 'smaands, en dat bij het verlaten van de dienst, hetzjj wegens langdurige dienst of ter zake van in en door de dienst bekomen ligchaams- gebrekeu, aanspraak wordt verkregen op eeu jaarlijksch pensioen van 200, verhoogd voor ieder jaar verblijf in de koloniën met 7.50. Zjj die hiervoor in aanmerking wenschen te komen moeten zich aanmelden by een der kan toren van aanneming der marine, te Amsterdam, Willemsoord, Rotterdam, llellevoelsluis of Vlissingen. - De commissiën tol het afnemen van eindexamens en tot het houden der jaarlijksche inspectie over de kon. mil. akademie, die sedert drie weken onder praesidium van den generaal Netscber te Breda werkzaam waren, hebben thans haar arbeid voibragt. De navolgende 2' luitenants der applicatieschool hebben met goed gevolg hel eindexamen afcelegd: van Altena. d'Hamecourt. de Veer, Kemper, van Dooritinck. Frangois, baron van Hogendorp en Moll, van de artillerie hier te lande; -- Nebbens Sterling, jh'. van Panhuys, Huffnagel, Klobbie en Peletier. van de genie hier te lande; Baehofner en Suermondt, van de artillerie in Ned.-lndië; Cassa, Zellc, Vlasblom en Schaefer, van de genie in Ned.-lndië. De navolgende kadetten hebben voldaan aan hel examen ter verkrijging van den rang van 2" luitenant: van Terwisga, Nijland, lluisken, van Har- revelt en van der Maudere, van de infanterie hier te lande; Peletier, van Hoogstraten, Masthoff, de Bock, de Koek, Aberson, Houtman en Wol- Ierbeek van de artillerie hier te lande; Vogelenzang, van Hoogstraten, Bos, Bolomey en lleidemjjk, van de genie hier te lande; - Bleckmann en van Swieten, van de infanterie in Ned.-lndië; Loke, van de artillerie in Ned.-lndië; Leeflang, van de genie in Ned.-lndië. Volgens bijzondere berigten uit Parijs zal het stoffelijk overschot van l. K. H. den prins van Oranje den 25'"° dezer naar Nederland worden ver voerd, ten einde den volgenden dag op plegtige wijze te Delft te kunnen worden ter aarde besteld. Verscheiden van de zich te Parjjs bevindende Nederlanders zijn in de groote, geheel met zwart behangen zaal van het gezantschap toegelaten, waar het lijk van den Vorst is tentoongesteld, wiens verlies door hen, geljjk door tal van vreemdelingen zoo diep wordt betreurd. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Java, is op 4 Junjj van Suez vertrokken. Van Vlaardingen zijn in den loop dezer maand 30 loggers voor de haringvisscherij uitgerust en in zee gezeild, vergezeld van drie jaagschepen;. en in het begin dezer week zullen nog eenige volgen met de overige drie haringjagers. Scheveningen telt 9 loggers en hiervan zijn 6 uitgezeild en liggen de overige gereed lot vertrek. Van de Maassluische vloot, die uit 42 loggers bestaat, zijn nog maar enkelen uitgezeild. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Zalurdag bij de behandeling van het verzoek der Rotterdamsche handels-vcreeniging, met 28 tegen 4 stem men, beslist overeenkomstig een voorstel van den heer van Raaile, luidende: »Het verzoek van adressanten toe te slaan, volgens advies van burg. en weth., en haar tevens te verleenen een uitstel van betaling gedurende twee jaren, mits de handels-vereeniging aanneme de voorwaarden, bedoeld in eene missive van burg. en weth. van lieden." Deze voorwaarden zijn 1* dat worde voortgegaan met de rentebetaling, en 2° dat de R. H. V. zich verbin.de, tegen voldoende garantie, ten genoegen van burg. en weth.binnen den tyd van 2 jaren tot afbetaling eener som van ƒ300.000, tegen afgifte van de obligatiën, waaruit het waarborgkapitaal alsdan zal bestaan. Te Arasterdam heeft zich een comité gevormd, met het doel de noo- dige gelden bjjeen te brengen, ten einde ook voor Amsterdam, tot aanvul ling van het aan de daar gevestigde universiteit gegeven onderwijs in de godgeleerdheid, kerkelijke hoogleeraren te verkrijgen. Het wenscht echter, door overleg met de synode, den waarborg te bekomen dat de benoemin gen voortdurend zoo zullen geschieden, dat dit onderwijs zal worden ver strekt, in overeenstemming met de belijdenis der Ned. herv. kerk, in hare belijdenisschriften nedergelegden de studenten der godgeleerdheid, aan de Amsterdamsche universiteit door de kerkelfike hoogleeraren opgeleid, dezelfde regteu zullen erlangen als zjj die hunne studiën aan eene rijks-universiteit hebbeu voibragt. Mogt het overleg met de synode niet tot deze gewenschte uitkomst leiden, dan moet het geheele plan beschouwd worden als te zijn vervallen. En dat zal evenzeer het geval zijn als het comité en de zijnen niet mogtcn slagen in het bijeenbrengen der noodige fondsen tot het bedrag van een kapitaal van ƒ200,000. om aan twee te benoemen kerkelijke hoog- I eraren eene voldoende jaarlijksche bezoldiging te verzekeren. Te Amsterdam is in den nacht van Vrijdag op Zalurdag een nacht wacht in hel water geraakt en levenloos opgehaald. Vermoed wordt dat de man, terwijl hij eenige inbrekers trachtte aan te houden, het slagtoffer is geworden zijner pligtsbelrachling en in het water geworpen werd. De on gelukkige was cchtgnioot en vader van vier kinderen. Eene arrestatie van een viertal personen, door de policie gedaan, wordt met deze zaak in ver band gebragt. Zaturdag is door den sneltrein, die ten 9.42 uit Zutphen te Amster dam aankomt, ter hoogte van de Muidervaart een man overreden. De on gelukkige was onmiddellijk dood. Men moet hier aan roekeloosheid denken, daar de man nog gewaarschuwd was door den machinist van een even te voren vnotbijgaanden zandtrein. By den inspecteur van het lager onderwijs in Friesland is het berigt ing'komen, dat wijlen de heer jh'. m'. P. B. J, Vegelin van Claerbergen aan de weduwen- en weezenbettrs voor onderwijzers in Friesland 1000 heeft vermaakt. Omtrent de zaak van F. H.. effectenhandelaar te Akmarijp, die in staat van laillissemeut verklaard en in verzekerde bewaring genomen is, verneemt men de volgende bijzonderheden: Het passief moet nog niet té begrooten zijn, omdat sedert 1871 volstrekt geen boeken zijn gehouden. Nu reeds moet eene schuld bekend zijn van ƒ180,000; verder moet gebleken zijn, dat hij daags vóór zijn faillissement eene pretentie ten zijnen bate, groot ƒ7000, bedriegeljjk en ter verkorting van de regten zijner schuld- eischers heeft doen overschrijven op naam van zjjn schoonvader, en dal een belangrijk bedrag in effecten, dat bij hem in deposito was gegeven, ver dwenen is. Te Woudrichem is Donderdag II. de bliksem geslagen in een windko- renmolen, waardoor brand veroorzaakt werd, die echter spoedig werd ge- bluscht. Een der wieken was van onder tot boven gespleten, en eenigpuin werd uit den molen geslagen. 'sGRAVENHAGE, 16 Junjj. Tot burgemeester der gemeente Goes is benoemd de heer mr. J. G. de Witt Hamer, met magtiging om nevens deze betrekking ook die van pro cureur te bekleeden, en aan den heer H. van Koolwijk is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Ewijk. De heer jh'. C. W. Sternthans rjjks-ontvaiiger te Rijssen c. a.is benoemd tot dezelfde betrekking te Epe c. a. Z. M. de koning wordt Woensdag 25 Junjj hier ter stede verwacht. De miuisters van financiënvan oorlog, van marine en van waterstaat zullen in deze week geen gehoor verleenen. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen a. s. Donderdag, 19 Junij, des middags ten half 4 ure, ter kennisneming van de koninkljjke bood schap betreffende het overljjden van den prins van Oranje Bedoelde koninkljjke boodschap luidt aldus: "Mijne heeren! Het heeft den Almagtige behaagd Zijne Koninkljjke Hoogheid Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, Onzen be minden Zoon, den elfden dezer, tot zich te nemen. Met groote droefheid geven Wij (J kennis van dit overljjden, dat Ons en Ons Huis in diepen rouw dompelt. Van Uwe deelneming in dit zoo treflend verlies, en van die van geheel het Nederlandsche Volk houden Wjj Ons verzekerd. En hiermede, Mijne heeren, bevelen Wjj U in Godes heilige bescherming. Het Loo, den 12dtD Junjj 1879. Willem." Het geregtshof te 'sGravenhage heeft in zjjne heden gehouden civiele teregtzitting bevestigd het vonnis der Lcidsche regtbank, gewezen in de bekende zaak van de firma Villefort en C°., tegen den heer Slootweg, ont vanger der gemeente Katwijk. Naar wjj vernemen, meldt het Dbl., bestaat niet alleen bij velen de wensch, maar is die ook reeds aan Z. M. den koning kenbaar gemaakt, dat het Ijjk van Z. K. H. den prins van Oranje uit Parijs herwaarts zou worden 1 vervoerdom uit het paleis van den overledene naar de laatste rustplaats te Delft te worden overgebragt. Hoewel nog geen beslissing in deze ge nomen is, behoeft het toch niet onwaarschijnlijk geacht te worden, dat aan dit verlangen zal worden voldaan, in welk geval het stoffeljjk over schot van den betreurden doode den 24lln> hier zou aankomen en gedurende twee dagen aan belangstellenden een laatste blik op het gelaat van den dierbaren afgestorvene zou worden vergnnd. ELGIE. De zaak van H. Kerdjjk is Zaturdag te Brussel behandeld voor het hof van appèl. De uitlevering is gevraagd op grond van: 1". valschhrid in ge schriften van koophandel en het gebruik maken daarvan in zaken der Afrikaansche handelsvereeniging; 2°. bedriegelijke bankbreuk. De uitlevering werd geëischt door m'. Staets, substituut-procureur-generaal. Zij werd be streden door de advocaten Leon Defuisseaux en Paul Jansou, die betoogden, dat in het arrest van renvooi slechts eene qualificatie van misdrijf, maar geen misdrjjf gelormuleerd is, en dat betrekkelijk de bankbreuk de drie feiten, in het tweede arrest uitgedrukt, alle feiten van eenvoudige bank breuk zjjn, waarvoor geen uitlevering is toegelaten. De verdere behandeling der zaak is uitgesteld tot Donderdag aanst. Op grond van de gepleite middelen van verdediging heeft Kerdijk zich bjj reqnest gewend tot de regtbank van Antwerpen, ten einde zijne invrijheid stelling te bekomen. ESGELAND. LONDEN 15 Junjj. Berigten van de Kaap melden dat men met de toebereidselen tot den veldtogt nog weinig vorderde, dat er een 300 Basuto's waren gevangen ge maakt, en dat de Ijjken der gesneuvelde Engelschen te Isandula, na vier maanden op het slagveld gelegen te hebben, behoorlijk begraven geworden zjjn. Bjj die gelegenheid had men ook den vaandelstok van het 24e regi ment en een veertigtal wagens teruggevonden. In het lagerhuis heeft eene uiterst levendige en soms scherpe discussie plaats gehad, naar aanleiding van eene vraag van den heer O'Donnell, die wilde weten, wat er aan was van de medegedeelde berigten aangaande wreedheden, door de Britsche soldaten in den oorlog met de Zoeloe's be gaan. Hjj wenschte te weten, of de oorlog in Zuid-Afrika overeenkomstig de eischen der beschaving gevoerd werd. De minister van koloniën verwees hem naar eene verklaring van den minister van oorlog, volgens welke de zaak in onderzoek was. Op den Great-Western-spoorwegnabij Churchill, sprong dezer dagen een persoon, die naar de gevangenis werd vervoerd, behendig uit het raam van zijnen wagen. Hij schjjnt den grond ongedeerd bereikt te hebben. Het is niet gelukt hem terug te vinden. George Fordham, een bekende jockey, heelt van wjjlen den heer Lionel von Rothschild een legaat van 2000 ontvangen en eene jaarwedde van 300 FRANKRIJK. In den senaat was Zaturdag aan de orde het voorstel-Peyrat, om den zetel der kamers naar Parijs over te brengen. De minister Waddington heeft de quaestie ontwikkelden aangewezen welke gedragslijn de regering voornemens is te volgen. Hjj zeide, dat het ontwerp van wet betrekkelijk de locale quaestie gereed is om in discussie te worden gebragt na de bjjeen- komst van het congres. De discussie van het congres zal volstrekt beperkt blijven tot de quaestie van den terugkeer naar Parijs, (lij las de resolutie

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2