hunne goede zorgen Het appartement van den overleden prins is verzegeld. He legalicraad de Stuers en de adjudant Benlinck houden de wacht bij hel lijk. Morgen ochtend ten 8 tire begint <le balseming. Daarna zal men het lijk overbrengen naar het hotel der Nederlandsche ambassade, waarvan de benedenverdieping geheel met zwart behangen is. D'. Dersier zal de lijk dienst verrigten Prinses Mathildc heeft een condoleanliebezoek gebragt aan Z. K. II. prins Alexander. De prins van Wales heeft per telegraaf ecne photographic gevraagd van het Ijjk. De doctor van den overledene moest dagelijks den Engelschen kroonprins schriftelijk berigt zenden van den toe stand van den zieke. Aan de II. C. zijn de volgende bijzonderheden getelegrapheerdHeden ochiend om 1054 uur is de prins in de armen van zijnen kamerdienaar ge- siirven, zonder smart en zonder te beseflen, dat hij stervende was. De laatste vijf dagen was zijn toestand minder gunstig dan de bulletins deden vermoeden. De laatste nacht echter was niet onrustiger dan de vorige. De kamerdienaar bood den prins lieden ochtend aan, hem een weinig in het tied om te leggen. De prins antwoordde den kamerdienaar (een Hollander) iu hel llollandsch"Doe gelijk gij goedvindt". Daarop de armen uitbrei dende en in de kussens nederzinkende, slaakte de prins een diepen zucht en lilies den laatsten adem uit. Prins Alexander werd terstond geroepen en haastte zich te komen. De adjudant Centinck heeft even na half elf ure aan den koning getelegrapheerd, dat alle hoop verloren was. Toen de koning nieuw berigt vroegmoest geantwoord wordendat de prins over leden was. De lieer 'sJacob, aftredend directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, heelt, als eerste bijdrage voor het op te rig teil weduwen- en weezenfonds van het personeel dier maatschappij, eene som van ƒ2000 geschonken. Aangezien de voorgenomen verbouwing van een gedeelte der oude ge bouwen op hel binnenhof te 'sGravenhage, inzonderheid van de voormalige r. k. kerk vroeger de hofkapel aldaar, eene ontblooting der fondamenten noodzakelijk maakte, zoo is die gelegenheid aangegrepen om op nieuw een naauwkettrig onderzoek in te stellen naar de overblijfselen der aldaar bij gezette graven van Holland en andere aanzienlijken. Dit onderzoek heeft cp Maandag 9 Junij plaats gehad, in tegenwoordigheid van eenigc hoogge plaatste personen en andere belangstellenden. Daarbij is gebleken, dat het in den jare 1770 door de heeren W. baron van Lynden van Hemmen en en mr. J. Visser ingestelde onderzoek toen met de meeste zorg en naauw- kenrighcid is geleid geworden en dat het door laatstgenoemde opgemaakt verslag, te vinden in den Overijsselschen Almanak voor oudheid en letteren voor 1844, volkomen vertrouwen verdient. Schier alles werd gevonden zooals het daar is geboekten hoewel verdere nasporingen in het schip der kapel destijds niet gedaan zijn, zoo heeft hel thans daarin voortgezette onderzoek gcene uitkomsten van eenig belang gehad. Wat mr. Visser aan- leekende is evenzoo teruggevonden; alleen waren, op ééne uitzondering na, de in 1770 nog vrij gaaf bewaard gebleven gebalsemde lijken, waarin men toen meende te herkennen o. a. hertog Albrecht van Beijeren en zijne eerste gemalin Margaretha van Brige, alsmede dat van de, blijkens een op de looden kist ingekrast opschrift, in 1589 overleden gravin Franijoise van Egmont. dochter van den bekenden te Brussel onthoofden graaf Lamoraal van Egmont, bijna geheel verteerd. In de maanden Maart, April en Mei II., den zoogenaamden elfltjjd, zijn aan het Kralingsche veer ter markt aangevoerd ruim 93000 elften, die legen 0.00 a 2 per stuk werden verkocht. In bel jaar 1878 werden p. m. 970C0 elften aangevoerd. De pleidooijen in de zaak van Ledeboer en de Wit voor het gcregts- hof te Amsterdam zijn gisteren geëindigd. De uitspraak is bepaald op Woensdag 18 Junij. Nog in dit jaar, meldt het Hbl.wordt Amsterdam met een particulier museum verrijkt, dat ongetwijfeld menig kunstvriend, ook uit den vreemde, herwaarts zal lokken. Jhr. J. II. S. van de Poll heeft den architect Leliman bi'lasl met de verbouwing van een viertal zalen in zijn omvangrijke woning aan de tlrerengracht bij de Spiegelstraat, waar zijne kostbare schilderij ver zameling op waardige wijze geherbergd kan worden. De verzameling be slaat, behalve talrijke doeken van de nieuwe school, uit ongeveer 200 stukken van oude meesters, waaronder Rembrandt, van Dijck, Paulus Potter, Rtiysdael en Cuyp. Daarenboven moet de eigenaar het voornemen hebben om zijne verzameling bij voortduring aan te vullen. Indien wij wel z(jn ingelicht, zal men niet alleen gelegenheid kunnen erlangen om deze kunstschatten te bezigtigen, maar ook om op de aangenaamste wijze copiën te nemen. Te Veenendaal ontstond eergisteren nacht brand in een huis, hetwelk door twee gezinnen werd bewoond, en gelegen in bet voor weinige jaren nieuw aangebouwde gedeelte aan den Nieuwen weg onder Geldersch Veenen daal, even builen de kom der gemeente. Het pand, zoomede de inboedels der bewoners2ljn grootendeels verbranddoch de belendende huizen zijn gespaard gebleven. De oorzaak van den brand is niet bekend. - Uit Ootmarsum meldt men dat Dingsdag middag aldaar een allerhevigst onweder heeft gewoed. In de stad stond het water ruim 1 voet hoog en op sommige plaatsen liep het over de grintwegen. Te Brcklenkamp is eene boerenwoning uitgebrand; ook sloeg de bliksem in het Hotel Veltman te Norlharen; de hond in het vertrek werd gedood; aan de veldvruchten is veel sehade'door liet water toegehragt. De edectenhandelaar F. Holkema te Akmarijp is in staat van faillisse ment verklaard. Men zegt dat het passief een ton gouds beloopt. Hij is voorloopig- in verzekerde bewaring gesteld. Nabij Bolsward werd dezer dagen des nachts een stoute diefstal ge pleegd. Uil een roggemolen werden tien zakken rogge, eerst overgegoten in andere, toen weggedragen over een eind van den straatweg naar de stadsgracht, waar aan gindsche zijde van een praam, in welks vooronder een jongen lag Ic slapen, eene hooi lag. In deze werden de zakken ge legd en van daar vervoerd, naar den een of anderen bakker, geljjk met regt wordt vermoed. Overal wordt onderzoek gedaan, doch men heeft nog geen spoor kunnen ontdekken. Dezer dagen werd uit de rivier den Dommel ttisschen St. Oedenrode en Schijndel het Ijjk opgevischt van pater van Djjk uit het klooster te 's Hertogenbosch, die belast was geweest om te preeken in de kerk te St. Oedenrode. Zijne bovenkleedercn werden aan den kant der rivier gevonden met een brief, in het Latijn geschreven. Het lyk was nog gekleed in de onderkleeding. De oorzaak van zjjn dood is nog geheim gebleven. De tlidd. C. meldt dat door den heer C. J. Labout, schoenmaker te Vlissingen, een model-schoen is uitgedacht en vervaardigd, hoofdzakelijk ten dienste van het leger, die vele der bezwaren, aan het militaire schoeisel verbonden, belooft weg te nemen. De grootste verdienste van dit nieuwe schoeisel is, dat ieder soldaat zijn eigen schoenen zal kunnen herstellen in minder tijd, dan hjj noodig heeft om zijn geweer schoon Ie maken. Boven dien zijn de kosten van herstelling de helft goedkooper dan die tegenwoor dig betaald worden, waardoor de, voor den soldaat zeer bezwarende, last post »schoenen-reparatie," aanmerkelijk verligt zal worden. De bewer king van dezen schoen geschiedt machinaal. Hij is zeer net afgewerkt en zal minder slijten dan de tegenwoordig gebruikt wordende schoenen. Men leest in de Colonist (een blad van Demerary) van 5 April jl. een berigt uit Suriname, waarvan de aanhef aldus luidt: In Suriname heerscht groote opgewondenheid ten gevolge van nieuwe rijke vonden in de goud velden. Geneesbeerenambtenaren, kooplieden, alle klassen der maat schappij spoeden zich naar de binnenlanden en eenige hunner vergaren io korten tijd genoeg edel metaal om hun overvloed te verschaffen gedurendr geheel hun leven. Wjj vernemen uit een particulier schrijven, dat een ge neesheer, wel bekend in Paramaribo, naar de bovenlanden is gegaan en ii vier weken tijd meer dan veertig ponden goud verzamelde. De Surin. Cour., dit artikel overnemende, voegt er bij: Wjj zullen gaarne den naam vernemen van dezen particulieren berigtgever. De minister van koloniën heeft zijn memorie van antwoord ingezonden op bet verslag over de dusgenoemde Indische bijdrage-wet. Zij is vergezeld van een gewijzigd wets-ontwerp, waarbij 1°. de bijdrage wordt gesteld op 4 millioen; 2°. bepaald wordt dat de uilgaven voor rentebetaling enz. van leeningenten behoeve van Indië aangegaankomen ten laste der Indische .begrooting; 3". voorgeschreven dat over Indische saldo's slechts bij afzon derlijke wet wordt beschikt. Die saldo's worden in de eerste plaats be stemd tot dekking van tekorten op andere Indische diensten, ten tweede tot voorziening in Indische behoeften en ten derde tot vermindering van dt voor Indië aangegane schulden. De eerstgenoemde bepaling wordt het eersl toegepast op de dienst van 1879. 'sGRAVENHAGË', 12 Junij. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar W. Voutegewezen adsistent-resident van Boeleleng (Bali), thans niet verlof in Europa, laatste- Ijjk lij der Nederlandsclie hoofdcommissie voor de internaliouale tentoon stelling te Parijs in hel jaar 1878, vergunning verleeud tot liet aannemenI lij kl der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem di den president der Fransclie republiek geesclionken. Aan den heer A. Westra is, op zjjn verzoekeervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Helder, en tot notaris te 'sGravenhage, is benoemd de heer A. G. Westerouen van Meeleren, cand.-notaris aldaar. De le luit. van het corps mariniers J. L. Cadet, geplaatst bij 'srijkild werf te Amsterdam en belast met de dienst der draagbare wapenen bijdild marine, wordt eervol van de waarneming dier betrekking ontheven en ge steld ter beschikking van den kommandant van hel corps mariniers. Iljj wordt vervangen door den lrD luit. van dat corps 11. A. J. Batteké. De luit. ter zee 1< kl. W. A. Kok en de officier-machinist 2' kl. J. Guddc, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-aciiviieil gesteld. Gisteren, kort na de ontvangst van het officieel berigt dat de prins van Oranje was overleden, is de ministerraad buitengewoon vergadi geweest. Na ontvangst der treurige mcdedeeling van bet overlijden van Z. K.H den prius van Oranje heeft Z. M. de koning aan zijn lijfarts, dr. Vinklniyzin den last verstrekt zich naar Parijs te begeven. De geneesheer is bed<i| morgen vertrokken. Alhier is overleden de heer D. J. den Beer Poortugael. in leven rijki ontvanger, ridder der Militaire Willemsorde 4* kl. De overledene, die ei rusiigen en werkzamen levensloop achter zich had en den ouderdom van| 79 jaren bereikte, was op letterkundig gebied geen onbekende. In II en 31, tijdens den opstand in België, nam hij als 1* luitenant bij het corpsl vrijwillige jagers van de Leidsche hoogeschool aan de gevechten een belang rijk aandeel en onderscheidde zich dermate, dat hij later daarvoor (ot ridderl u Jer Militaire Willemsorde benoemd werd. |o BUITEÏSLANDSCIIE REKIGTE.N. ENGELAND. u LONDEN 11 Junij. L De prins van Wales beeft van zijn voornemen afgezien om nog ij v jaar Australië te bezoeken. Daarentegen verzekert mendat prins Leopol' zich op tiitnoodiging van de koningin naar Sidney zal begeven, om ij h opening van de internationale tentoonstelling aldaar bij te wonen. In een schrijven aan de Daily News wordt gewezen op de ontz lijke moeijelijkliedenwaarmede bet transport en de toevoer van middelen in Zuid-Afrika gepaard gaan. Vele koloniMen schijnen wagens en trekossen te verbergen, om zoodoende ten slotte hoogere prijzfj r daarvoor le kunnen vragen. Wanneer men nagaat, dat voor een wagen1 een span ossen torli reeds 2 i per dag gegevrn werd, en dat er zeer va

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2