LUIKS ('HE COURANT. 1870. 135. WOENSDAG 11 JUNIJ, B1NNENLANDSCHE BRRIGTEN. LEIDEN, 10 Jung. Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gene- raal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre thans bekend is, heden opgekomen: De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesotiderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f3.— franco p.p. /3.50 mei hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 CetUs, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlentiCn is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 33 —36 der Handelingen van den Gemeenteraad Zitting verslag Leiden van de 1140 kiesgeregtigden 879. Oegstgecst V If 79 60. ltijnsburg u II 55 0 46 Katwijk 0 93 0 79. Valkenburg H tt 21 18. Sassenheim n II 52 H 42. Warmond 0 60 0 37. Noordwijk Voorhout i 0 148 H 97. Noordwijkerhout II 60 48 Leiderdorp n H 77 H 62. Koudekerk 0 H 60 H 51. Benthuizen II II 25 20. llazerswoude 0 0 137 U Zoeterwoude n II 161 0 108. Voorschoten 0 ir 87 H 75. Wassenaar H H 95 0 75. Woubrttgge 1! V 100 tl 79. Ter Aar 0 U 73 1/ 57 Oudshoorn II H 115 U 74. Zevenhoven II 0 52 0 Nieuwkoop II 0 108 0 Z. M. heeft aan den heer dr. W. G. Pluygers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit alhier. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer W. J. van Haeften. candidaat-arts. en hel getuigschrift voor het eerste ge deelte van het aHs-examen uitgereikt aan de lilt. A. A. Gersen en J. Graan- hootn, beiden candidaat-arts. Van wege den rector magnificus der rijksuniversiteit te Leiden is door den secretaris van den senaat bekend gemaakt, dal op de ten vorigen jare uitgeschreven prijsvragen ingekomen zijn drie antwoorden, met de motto's: Lust und Liebe zum Dinge, Macht Miilte uud Arbeit geringe"; »ln magnis voluisse sat est", en «Nalurgeschichté beruht überhaupt auf Verglcichung." Het collegie van regenten en regentessen van de 11 C. armen en van het wees- en oudelicdenhuis alhier mogt heden de 40-jarige dienst van twee zijner leden herdenken, I. w. van de lilt. W. C. de Sain en J. I. van Wensen, o liet jaar 1839 door den gemeenteraad als zoodanig benoemd. Met volle oordeelden regenten dat deze voor beide heeren zoo gewiglige dag tel waardig was op eenigzins feestelijke wijze gevierd te worden, niet tlleen door hel bestuur, maar ook door de bewoners van het aan hunne zor- ;en toevertrouwde godshuis. Ofschoon hel eene edele roeping is voor wee- en en ouden van dagen zorg te dragen, zijn aan die laak vele moeijelijk- leden verbonden, en daarvan hebben de jubilarissengedurende hunne lang- srige dienst, mede de ervaring opgedaan; wat dit godshuis betreft niet het minst financiële bezwaren, waarmede men te worstelen had en die men lechts met de meeste inspanning kon te boven komen. De jubilarissen worden heden avond in eene bijeenkomst van het collegie zijne gewone vergaderkamer ontvangenalwaar het zeker niet aan har- tlijke betuigingen van belangstelling van de zijde dimmer mede-leden zal inbreken. Daarna begeven allen zich naar liet schoollocaalalwaar de ibilarissen zullen worden toegesproken door twee weezen, een jongen en tn meisje, welke toespraken gevolgd worden door het zingen ecner voor ldeze gelegenheid vervaardigde feest-cantate door de gezamenlljjke weezen, nder piano-begeleiding, mede door een der weezen. Wij waren in de ge- ^tgenlieid een blik te werpen, zoowel in de eenvoudig maar smaakvol met bloemen versierde regenten-kamer, als in het schoolgebouw, dat mede net cdecoreerd is en waar de bloemenversiering, in vereeniging met de aldaar aangebragte buitengewone verlichting, ongetwijfeld een schoon effect zal maken. Voor de verpleegden in het gesticht, weczen en oude lieden, was het een goede dag. Als ontbijt kregen zij witte brood met kaas; voor het middag maal werd verschaft spinazie, aardappelen en worst, met een halve kruik bier per hoofd, en aan den avond van den dag zullen zjj nog onthaald wor den op boterhammen met rookvleesch. Moge het jubilarissen te beurt vallen nog jaren lang in deze betrekking werkzaam Ie zjjn, met denzelfden jjver en dezelfde energie als zij tot hiertoe hebben aan den dag gelegd. Wij meenen hier niet onvermeld te mogen laten dat gedurende hunnen diensttijd in het gesticht werden ver pleegd 581 weezen en 571 oude lieden. Het stoomschip Drenthe is op 8 Junij van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op dien dag van Suez vertrokken. Onder bevel van den kapitein der infanterie van bet O. I. leger J. II. van der Braek, vertrekt van Harderwijk naar Amsterdam, op21 dezer, een transport suppletie-troepen, 75 man sterk, benevens 5 onder-oflficierenbe stemd om met de Voorwaarts de reis naar Indië voort te zetten. Op verzoek van het hoofdbestuur der Confessionele Vereeniging is door den kerkeraad te Amsterdam besloten lot het zenden van twee afgevaardig den naar eene vergadering, te houden te Leiden 18 Junjj c. k.om met afgevaardigden uit nog zeven aanzienlijke gemeenten over de oprigting van een kerkeradenbond te spreken, ten einde zich te verzetten tegen art. 38 en de andere synodale verordeningen, die de belijdenis der Nedcrd. Herv, gemeente aantasten, en hen te beschermen, die om dit verzet door de synode worden gestraft. Voor het geregtshof te Amsterdam wérd gisteren in honger beroep de zaak behandeld tegen de gewezen makelaars in suiker D. P. C. Ledeboef en C. A. A. Dudok de Wit, die, door de arrond.-regtbank aldaar, tol een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren zijn veroordeeld ter zake van be- driegelijke opligting door het gedurende vijf jaren verkoopen van een groot aantal partijen Belgische beetwortelsuikcr op titrage, met de wetenschap dat de monsters vervalscht waren. Rapport over de vroegere behandeling dezer zaak werd uitgebragt door den raadsheer van der Feen Het gedrukte proces-verbaal der teregl zit ling bedroeg 66 folio groot formaat. Daarop zijn eenigc kantteekeningen door de verdedigers ingediend, terwijl een memorie van grieven tegen het vonnis reeds vroeger was ingezonden. De voor den regter-commissaris in de instructie afgelegde verklaringen van den sedert ten gevolge van zelfmoord overleden bediende Vos zijn vervolgens dóór den siibstiiuut-grilïier mr. Kan voorgelezen. De beklaagde Ledeboer persisteerde bij zijne voor de regtbank afgelegde verklaring, en dus bij de ontkenlenis van lastgeving of wetenschap van monstervervalsching dn verklaarde op zijn geweten, dat de verklaring daaromtrent van E. Vos bevatte een odieuse leugen. Ook beklaagde de Wit persisteerde bij zjjne vroeger in denzelfden zin afgelegde verklaringen. Vervolgens ondergingen beklaagden nog een kort verhoor. Op een vraag van mr. Wildschut of hun winsten zoo belangrijk waren dal zij 20 a 30000 gulden winst op de Belgische beetwortel als een bagatel konden behandelen, antwoordde de beklaagde Ledeboer, dattusschen 1872 en 1878 hun minste winst per jaar ƒ104,000. hun grootste ƒ170,000 bedroeg. De procureur-generaal ving zijne rede aan met eene betuiging van leed wezen over het feit, dat in den laatsten lijd herhaaldelijk handelaars van groote beschaving en belangrijke positie in de maatschappij voor den stral- rcgier moeten teregt staan. Men zou bijna vrcezen dat de llollandsche roem op soliditeit van den handel moest worden opgegeven. Spreker is dat ech ter niet van oordeel. Hij wil aan het geheel niet wijten wat door enkelen is misdreven. Hij gelooft nog aan het hooge standpunt van loyaliteit en eerlijkheid, dat de Nederlandschc handel in het algemeen innam. Maar de handel moet niet denken dal hjj het buiten het slrafregt kan stellen. Dal strafregt is een zoo algemeen nationaal belang, dat het te betreuren is dat mannen van hooge positie zich blind hebben betoond voor het morele be lang, dat misdadigers niet ontkomen aan de geregte straf. Spreker trachtte vervolgens aan te toonen dat hier was bedriegeljjke opligting. De verval- scliing geschiedde om de monsters in waarde te doen stijgen en hoogere prijzen door de kooprrs Ie doen betalen. In liet verzenden der vervalschte monsters naar de litrenrs, hel toezenden der rekeningen aan de koopers,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1