PER TELEGRAAF. den volzin vervangenMijnheerDie en Die spreekt ecnige woordenwelke in het gedruisch te loor gaan. Zoo gaat het niet langer. De ministers zijn Dingsdag onder de verachting der regterzijde verpletterd. Men zou het niet ligt raden bij het lezen van het Journ. off.; herschapen in eene gezuiverde, verkorte en in dier voege gestelde editie, dat een republikein haar gerust aan zijnen zoon kan laten lezenIndien de rcpublikeinsche ministers slecht genoeg zijn opgevoed om zonder reden eene groep der minderheid te honen, wij zullen toezien, dat zij in het vervolg de sporen der in het openbaar ontvangen tuchtiging niet weder doen verdwijnen. Bij gelegenheid van het 400-jarig bestaan der Kopenhaagsche hoogc- school heeft de minister Ferry aan den hoogleeraar Madvig, rector dier universiteit, in naam van het bij het hooger onderwijs in Frankrijk ver bonden personeel een adres van gelukwensching doen toekomen. De heer Madvig is tevens tot grootofficier van het legioen van eer benoemd. Zooals men reeds gemeld heeft is de akademie op haar vroeger besluit omtrent de receptie van den heer Martin teruggekomen. Aanleiding moet daartoe gegeven hebben het protest van den heer Oilivier aan de leden toe gezonden. Daar er geen mogelijkheid bestaat in deze zaak tot een vergelijk te komen, is thans met 13 tegen 12 stemmen besloten, dat de receptie eerstdaags zal plaats hebben en de beantwoording van het nieuwe lid aan den heer Marmier op te dragen. Het bestuur van het Conservatoire te Parijs heeft berigt gekregen, dat het museum van muziek-instrumenten eerstdaags acht kisten ontvangen zalbevattende een volledige verzameling van de oude en hedendaagsehe Indische muziek-instrumenten. Dit geschenk wordt der Fransche regering aangeboden door den rajah Sourindro Mohun Tagore, stichter van een muziekschool te Calcutta. Het plan van den prefect van het Seinedeparlement om eene nieuwe leening van 140 millioen frs. voor openbare werken te combineren met de conversie van de schuld aan het Crédit Foncier, is door de financiële com missie van den Parijschen gemeenteraad met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Het voornaamste argument was, dat er in de laatste acht jaren 341 millioen voor openbare werken was besteed en dat er nog 98 millioen in de schat kist waren voor te voltooijen of te beginnen werken. Tc St. Denis is een ongehoord feit gepleegd, dat het geheele stadje in opschudding heeft gebragt. Voor de ophanden zijnde kermis zijn eenige kooplieden bezig hun tenten op te slaan. Een kind van 8 jaar speelde,- zooals de kinderen wel meer doen, op de balken en planken van een der in aanbouw zijnde kramen. De koopman, wien deze toebehoorde, den jongen op een balk ziende klimmen, ontstak daardoor in zulk een woede, dat hij een revolver greep en het kind doodschoot. De dader is in hechtenis genomen. DU1TSCHLAND. In het bij den bondsraad ingekomen wets-ontwerp betreflende het goe derenvervoer op spoorwegen wordt o. a. bepaald, dat de vracht moet wor den berekend naar een bepaald cijfer en naar het aantal kilometers spoor, langs hetwelk eene bezending wordt vervoerd. De tarief bepalingen, classi ficatie van goederen en de normale eenhcidscijlers zijn voor alle spoorwegen dezelfde en worden door den bondsraad vastgesteld. Van die tariefbepa lingen en eenheidscijfers kan worden afgeweken ter afwending van gevaar voor inlandsche economische belangen en wegens concurrentie van andere middelen en wegen van verkeer, of van vreemde spoorwegen. Op deze afwijkingen wordt de goedkeuring van den bondsraad vereiseht. Zij wor den slechts verleend onder bepaling van ieder oogenblik te kunnen worden Ingetrokken. Dezer dagen heeft men van verschillende zijden groote bezorgdheid aan den dag gelegd over de pogingen, door ultramontancn en conservativen in het werk gesteld, om de wet op het verpligte burgerlijk huwelijk af te schaffen en daarvoor in de plaats te stellen het facultatief burgerlijk huwe lijk. Volgens de Nat. Zeit. bestaat geen grond meer voor dergelijke vrees. De nieuwe inrigting van het houden der registers van den burgerlijken stand heeft zoo diepe wortelen geschoten in de maatschappijdat eene wijziging daarvan niet tot stand zou zijn te brengen dan met opoffering van groote technische bezwaren en zeer belangrijke kosten. Door alle bevoegde beoor deelaars wordt gaaf weg toegegevendat de invoering van het burgerlijk huwelijk, moge ook de wijze, waarop de bepalingen der wet ten uitvoer moeten worden gelegd, van vrij zamengestelden aard zijn, veel minder be zwaar heeft veroorzaakt dan thans zou worden ondervonden, indien men het voormalige stelsel weder poogde in te voeren. Uit Straatsburg meldt men aan de Magdeb. Zeitungdat de jongste ligling in het rijksland zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Nog slechts een paar jaren geleden kwam gewoonlijk niet veel dan de helft der dienst- pligtigen op en deze helft bestond grootendeels uit de onbruikbaren voor de dienst. Sedert 1877 is ten deze een gunstige wending zigtbaar. Destijds kwamen in den Boven-Elzas en in Lotharingen op 22461 dienslpligligen, terwijl 14444 niet verschenen, zoodat ruim 60 pCt. aan de wet gehoor gaven. Na dien tijd heeft zich de bedoelde verbetering vertoond, en in dit jaar is ruim 90 pCt. der dienstpligtigen opgekomen voor het gansche rijksland. Naar men uit Itzehoe (Sleeswijk) meldt zjjn tegenwoordig in den om trek van die stad ontzaglijke zwermen meikevers; de kaslanjeboomen zijn als bezaaid met deze insecten. Op eene hofstede werden in twee dagen 1330 pond meikevers of ongeveer een millioen stuks gevangen en in kokend water gedood. Ook uit Enlin schrijft men: Hel vangen van meikevers wordt hier op groote schaal voortgezet; er wordt voor een kilo doode kevers 10 pfennig betaald. Een pond kevers is 500 a 600 stuks. Men kan zich eenigzins een denkbeeld vormen, welk eene ontzetlende menigte van die insecten hier gevonden wordt, uit het feit, dat een man in den vroegen morgen zooveel kevers van een kastanjeboom afschudde, dat zijne kinderen voor 147 pfg. konden verzamelen. BERLIJN, 6 Junij. Heden werd in eene volle zitting van den bondsraad het voorstel van Beijeren bij de behandeling van de organieke wet regelende het bestuur in Elzas-Lotharingen, dat geen regerende Duitsche vorst stad houder van het rijksland zal kunnen zijn, wel is waar door de meerderheid aangenomen, maar overeenstemming is er toch nog niet verkregen. De Nd. Allg. Zeit. zegt, dat de keizer voornemens is bij gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest gratie en vermindering van straf op groote schaal te verleenen, ook op daartoe gedaan verzoek, na beoordeeling van elk ge val op zichzelf en onder zekere voorwaarden, aan hen, die ten vorigen jare ten gevolge van den aanslag op zijn leven wegens majesteitsschennis ver oordeeld werden. MADRID, 6 Junij. Het jperigt van een Parijsch blad omtrent een nieuwen opstand op Cuba, gepaard met brandstichtingen op groote schaal, is onwaar. St. PETERSBURG, 6 Junij. Op 2 en 3 dezer zijn weder drie branden te Perm uitgebarstendoch gelukkig van weinig omvang. De policie te Nikolajeff is vermeerderd met 200 kozakken en eene com pagnie voetvolk, de eerste om voor patrouilles te dienen en de laatstge noemde om aan de hoeken der straten post te vatten. Si. PETERSBURG, 7 Junij. Het hooggeregtshof heeft Solowieff schuldig verklaard aan deelneming aan geheime genootschappen en een aanslag op het leven des keizers en hem tot de doodstraf door ophanging veroordeeld. MANTUA, 6 Junij. De overstrooming van den Po beslaat meer dan 30000 hectaren. De schade is zeer groot, vooral in de gemeenten lievere en Ser- mide. Soldaten zoowel als de bevolking zijn bezig met pogingen tot red ding; men vreest dat er vele slagtoffers zullen zijn. Het water is thans aan het dalen. LONDEN, 7 Junij. De minister van marine, de heer Smith, verklaarde gisteren, op een door de conservativen gegeven feestmaal te Bury St. Ed mundsdat de bewering betreffende oneenigheid tusschen Frankrijk en Engeland over Egypte van grond ontbloot is. Beide mogendheden zijn het volkomen eens. Engeland verzette zich niet tegen de wcnschcn van Grie kenland maar zou in vereeniging met de groote mogendheden alles doen wat mogelijk was, om aan Griekenland datgene te geven, wat voor dat land zelf en voor Europa het voordeeligst is, ST. PETERSBURG, 7 Junij. In een officieel telegram uit Livadia wordt gemeld; /'De keizer, de keizerin en hun gevolg zijn gisteren per stoom boot Eriklik naar Sebaslopol vertrokken, om van daar naar Zarskojeselo te gaan." Het stuk, geteekend L., komt ons wal persoonlijk voor en alzoo niet geschikt om te worden opgenomen. AKADEMIE-lVIEliWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 7den Junij de heer W. J. Snouck Ilurgronje, geb. te Middelburg, in de reglenmet stellingen. PaOORAMJIA VAX MGSIEKCITVOERINCIEN. Zomerzorg. Dingsdag 10 Junij, des avonds ten half zeven, onder directie van den Heer J. II. Völlmar. 1c Afd.1. Marche de l'opéra de Lecocq »Le pet it Due", Fauconier; 2. "Feest-Ouverture", J. van Bree; 3, Fantaisie de "Hamlet", opera de Thomas, Wallhain; 4. "Deutsche Volks- lust". Walzer, II. Weiss; 5. "Hommage a Grétry", Fantaisie, van Calk. 2e Afd.: 6. Ouverture "Der Ilaideschacht", F. von Holstein; 7. »Lc Réveil du Lion", Caprice, A. de Kontzky; 8. a. «Cavatine", J. Raff; b. "Les Ra- meaux", Hymne, J. Faure; 9. Fantaisie du »Cómte d'Ory", opéra de Ros sini, Dunkier; 10. "Sorgenfrci", Polka, Ueberschaar. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. c. DRaBBE. ioo fdi der SIM rek tan tem ;on] tril

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6