BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 9 Junij 3879JP. 333. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. zeide Zwaluw dat hij nu naar zijn logement moest gaan, waaraan de zee man geen gevolg gaf, maar den dienaar, die hem den rug toegekeerd had, heimelijk nasloop en hem met een groot scherp mes een geduchte snede in den hals loebragt. Zwaluw ging op den loop, doch de woestaard achter volgde hem en stiet hem nogmaals het mes in de linkerzijde. Inmiddels was een ander dienaar toegeschotendien de dronkaard nu als een bezetene aanviel, op den grond wierp en hem een diepe wonde met het mes in het aangezigt bij het oog loebragt. Een knaap, die hierbij tegenwoordig was, riep om hulp en maakte zich van de sabel meester, die den dienaar aan de hand ontglipt was, om hem te helpen, maar de matroos trachtte nu ook den jongen te vattendie echter vlug ter been was en hem ontliep. Nadat de woestaard nog een derden dienaar van policie ernstige wonden aan het hoofd had toegebragtwaren inmiddels eenige kloeke mannen verschenen die den bezeten matroos met haken en stokken te lijf gingen. Men werd hem meester, doch hij was zoo toegetakeld, dat hij per draagbaar naar het gasthuis moest vervoerd worden. Door een paar visschers van Texel zijn op den Zuidwal twee haarjen gevangen, die bijna zoo groot waren als bruinvisschen. Bij de opening der zeemonsters bleek het, dat de eene 23 en de andere 25 jongen in zich had. Naar men uit Arnhem meldt heeft de tentoonstellingscommissie met den heer Otto Lincker, opticus aldaar, een contract gesloten, om gedurende eenige concert-avonden het terrein van Musis Sacrum electrisch te verlich ten. Ook zal bij de volksfeesten de Groote Markt electrisch verlicht wor den in verband met dissolving-views. Voorts bestaat het voornemen om de concertzaal, waar de departementen van oorlog en marine exposeren, mede electrisch te verlichten. In het kamp bij Oldebroek hebben op last van hoogerhand opmetingen plaats gehad voor het aanleggen van een spoorweg van het station Elburg- Epe naar de legerplaats. Naar men verneemt zou dit een zijtak worden van den Centraalspoorweg en hoofdzakelijk moeten dienen voor het gemak kelijk transporteren van artillerie-materieel. Dingsdag 11. is een Volendammer kwak door een tjalk, met koeijen geladen, in de Zuiderzee op de hoogte van Stavoren overzeild. De kwak zonk en de twee zonen van den schipper verloren daarbij het leven. De schipper werd gered. De regtbank te Heerenveen heeft de Friesche opligtster Lamkje van den Ende tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. 'sGRAVENHAGE, 7 Junij. Bij het departement van marine zijn bevorderd: tot hoofdcommies, de commies S. Wolfson; tot commies, de adjunct-commiesen H. P. Looijen en F. Jas; voorts zijn benoemd tot adjunct-commies, de eerste klerken A. W. de Groot en W. F. L. Pont. Tot eersten klerk zijn bevorderd de tweede klerken B. C. Ritz, J. E. van Loo en H. P. A. van Baaien Wettcrs, en tot tweeden klerk is aangesteld de heer J. L. G. Gregory. Tot burgemeester der gemeente de Bilt is benoemd jhr. mr. D. de Blocq van Haersma de With. Door Z. M. zijn, ingevolge hun verzoek, op pensioen gesteld de luit.- kolonel van het corps mariniers L. F. Kempers, en de le luit. van dat corps R. P. A. van Rees. Voorts zijn bij het corps mariniers bevorderd: lot luit.- kolonel, de kapitein 1« kl. J. J. Korndörfler; tot kapitein 1' kl.de kapi tein 2C kl. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; tot kapitein 2e kl.de lc luit. J, L. Cadet; tot kapitein-kwartiermeester le kl., de kapitein-kwar tiermeester 2e kl. D. A. C. Ebell. Aan de na te noemen vreemdelingen, mits.zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischtcn voldoenis vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; als aan: mejufvrouwen A. M. van Spaendonk, C. A. Liethcn, L. F. Masson, M. C. C. Muller, L. Bremmer, M. M. J. Remacly, E. VesshofF, 11. Völker, A. Cullen, A. C. Arens, 0. S. Grosse, E. H. Knipprath, Th. A. B. J. von Hommer, M. M. Kroehl. M. J. Sönlgerath, A. C. Asbach, II. G. B. Joussen, E. Sommer, A. Mille, IC. Anthony, A. D. Russell, M. E. Bazin en aan den heer P. von Ameln. Z. IC, prins Frederik nam lieden middag ten 4 ure 15 min. de reis naar Berlijn aan. II. K. H. prinses Hendrik arriveert heden avond ten 7% ure uit Ol denburg in de residentie. De eerste kamer der statcn-generaal is ter hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 16 Junij, des avonds ten 8 ure. Men verneemt dat de komst hier ter stede van Zr. M». gezant bij het Duitsche keizerrijk, jhr. mr. Roehussen, in verband zou staan met zijn voornemen om zijne betrekking, wegens redenen van gezondheidneder te leggen. Langs de bijna voltooide dubbele spoorbaan voor de stoomtram van het station naar Scheveningen is gisteren in tegenwoordigheid van de directie der Rijnspoorwegmaatschappij en deskundigen voor de eerste maal een proefrid gemaakt met de tramway locomotief. De uitslag beantwoordde geheel aan de gunstige verwachtingen. Bogten, hellingen, overwegen en bruggen werden zonder eenige belemmering overgetrokken. De proeftogt was ten 8 ure 's morgens afgeloopcn cn zal eerstdaags met een machine met wagens herhaald worden. In de gisteren-avond gehouden algemeene vergadering van de aandeel houders van het kon. zoöl. bot. genootschap alhier is, na afloop van de ver kiezing van bestuursledendoor een der leden voorgesteld de onderofficieren van het garnizoen toe te laten den tuin ie bezoeken op voordeclige voor waarden, de gehuwden met hunne familie en de ongehuwden persoonlijk. Daar dit voorstel vreemd was aan de orde van den dag, zoo zal het bestuur het in overweging nemen en zoo noodig in eene volgende algemeene ver gadering daaromtrent een voorstel doen. Aan de oproeping van de heeren C. J. G. van Hoogstraten, cor respondent van het Asyl voor gevallen vrouwen te Steenbeek, W. van den Bergh, J. H. Breijer, dr. J. A. Gerth van Wijk, D. van Grootveldt en D. Wilkens lot het houden eener vergadering, ten einde een "plaatselijke afdeeling 's Gravenbage op te rigten" van de Nederlaudsche Vereeniging tegen de prostitutie, was slechts door een bescheiden getal ingezetenen dezer stad gehoor gegeven. De meeting, gisteren avond in "Diligentia" gehouden, werd door ds. van Hoogstraten geleid. Hij heette de belangstel lende in deze zaak welkomwees kortelijk öp het doel van het zamenzijn en gaf daarna het woord aan den heer mr. W. van den Bergh, penning meester van het bestuur der vereeniging te Zetten, tot nadere toelichting en bespreking van het doel der vereeniging. Men stelt zich voor in den winter meetings te dezer zake te houden. Tot zoover werd deze vergadering slechts als eene voorloopige bijeenkomst beschouwd. Een gedeelte der aanwezigen, dat tot de vereeniging toetrad, hield vervolgens eene eerste afdeelingsvergadering, tot de verkiezing van een bestuur en het vaststellen van een reglement. BELGIE. De kamer van afgevaardigden heeft de nieuwe wet op het lager onder wijs aangenomen met 67 tegen 60 stemmen. De beraadslagingen over die wet hebben ruim vijf weken geduurd. Dingsdag avond onving de stationchef te Gent het volgende telegram: "In trein van 10 u. 50 m. vergeten een kind van 6 maanden, een para- pluie en een pak kleeren". Men dacht eerst aan een grap, doch werkelijk bleek het dat op den bedoelden trein zulk een verstrooide moeder geweest was. De stationchef le Aalst had de onbeheerde voorwerpen voorloopig in bewaring genomen. EKC1ELASIO. LONDEN 6 Junij. H. M. de koningin heeft eene orde van verdienste voor ziekenverpleeg sters ingesteld, welke den naam draagt van St. Catharina-orde en waarvan de bezitsters zekere voorregten en emolumenten genieten. In het Westmin ster-hospitaal werden ten aanschouwe van een schitterende verzameling van grooten des lands drie beproefde ziekenverpleegsters met de nieuwe orde gedecoreerd. De gedecoreerde ziekenverpleegsters zullen nu voortaan "St. Ca- tharina's oppassters" heeten. Het ordeteeken, een wit ovaal schild met groenen rand en met de gouden letters "St. C." in het midden, wordt aan den linkerarm gedragen. Te Leamington verschenen dezer dagen drie personen voor den regter, beschuldigd van een oploop op de straat te hebben veroorzaakt. Zij, met een aantal andere leden van de vereeniging, die men de "Salvation Army" noemt, waren de straten der stad doorgegaan, godsdienstige liederen zin gende, en één hunner had ook eene toespraak gehouden. Zij vroegen bij hnn verhoor, waarom een troep kunstenmakers wel in de straat vertooningen mogt geventerwijl het hun niet geoorloofd zou zijn eene toespraak te houden om tegen dronkenschap en andere zonden te waarschuwen. De regter verklaarde, aan hen geene straf le zullen opleggen, zoo zij beloofden, niet weêr in dezelfde overtreding van de wet te vervallen. Twee hunner beloofden dat, maar de derde antwoordde, dat zijn geweten hem dit ver bood en liet zich beboeten. FRAKKRIJH. Met den 5J'n Junij heeft de amnestie-wet opgehouden van kracht te zijn. In het geheel heeft de regering uit kracht dier wet aan meer dan 3000 veroordeelden ter zake van de commune amnestie verleend, van welke ruim 2000 bij verstek waren veroordeeld. De minister van koophandel en landbouw heeft bij de kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarbij de regering gemagtigd wordt de thans in werking zijnde handelstractaten met zes maanden te verlengen. De commissie, belast met het onderzoek van het welsvoorstel-Laissant ter vermindering van de militaire dienst tot drie jarenheeft besloten aan de kamer voor te stellen: invoering.van den driejarigen diensttijd en af schaffing van het stelsel van vrijwilligers voor één jaar. Na zes maanden dienst kan echter ieder soldaat een examen doen. Legt hij het met goed gevolg af, dan kan hij bijzondere voorlezingen bijwonen, en heeft hij dan, na één- of tweejarige dienst, een tweede examen met bevredigende uit komsten afgelegd, zoo wordt hij van de verdere active dienst in vre destijd ontheven. De heer de Cassagnae is rusteloos in de weer. Hij heeft een brief openbaar gemaakt, door hem aan den heer Gambctta gezonden, waarin hij zich beklaagt over de wijze, waarop de officiële verslagen der zittingen ten voordeclc der republikeinsche partij worden verminkt. Alleen de bcleedigin- gendoor de linkerzijde geuit, klaagt hij, worden geëerbiedigd. Zoo had in de zitting van Dingsdag II. een zijner vrienden met eene heldere, door dringende stem tot den minister van justitie gezegd: Mijnheer de minister! Gij zijt onbeschoft! Ieder had het gehoord, de snelschrijvers hadden het opgeschreven, maar in het Journ. off. geen spoor. Een ander mijner vrien den, zegt de heer de Cassagnae verder, misschien wel dezellde, cn Dings dag gecensureerd, heeft tweemaal, zoodat hij in de geheele zaal gehoord werd, herhaald: En nu heb ik het regt om te zeggen, dat de republiek de vrucht is van alle misdadenalle schandelijkheden te zamenenzEn ditmaal, evenals bij alle gelegenheden, waarbij de republikeinen gehavend worden, durft men hetgeen wij zeggen door den alledaagscheu, weibeken-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5