AI Iter da van Ekenslein, wier diensttijd als leden van het collegic voor de zeevisscherijen met 1 Junij 1879 eindigtzijn op nieuw als zoodanig benoemd. Door Z. M. is benoemd bij den generalen staf lot kapitein 2e kl. de I"1' luit. W. F. Rappard, van het 2rte reg. veld-ariillerie, en de ridmeesler II. J. P. Schrassert Bert, van hel 311' reg. huzaren, op pensioen gesteld. De kapitein-luit. ter zee P. ten Bosch, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Een berigt uit Parijs van heden meldt dat de prins van Oranje zich veel beter bevindt. Er worden geen bulletins meer uitgegeven. Volkomen herstel zal nog wel eenigen tijd vorderen. --- De minister van waterstaat enz. zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt heeft A. J. de Jongh cassatie aangeteekend tegen bet arrest van hel gereglshof alhier, houdende bevestiging van hel veroor- deelend uonnis der regtbank te Botterdam. BUITENLANDSCUK BKIUGTEN. ENCELAND. LONDEN 3 Junij. De correspondent van Daily News meldt dat het plan van den nieu wen veldtogt tegen de Zoeloe'swaartegen hij groote bedenkingen geopperd had, zeer gewijzigd is. Er zullen thans geene drie kolonnen het land der Zoeloe's binnenrukken, maar de hoofdmagt zal bjjeenbljjven met de Bene- den-Tugela tot basis. Slechts ééne vliegende kolonue zal in het noordwes ten den vjjand in de flank bedreigen. Te Londen is de firma Edwin Clark, Punchard C". gefailleerd, met een passief van 900,000 t. De firma had een groot aandeel in het leggen van spoorwegeu in de Engelsche koloniën. In de Liverpool Mercury wordt gemeld dat de geheime policie te Li verpool na de aankomst van Pincofls, op last van haar chef, dezen niet uit het oog verloormaar de voor aanhouding noodige papieren waren niet in zijn bezit. Volgens dat blad stelde hjj zich dadelijk in verbinding met de Nederlandsche autoriteiten. Voordat echter antwoord was ontvangen, was rincolls uitgezeild. Zeer kort daarna arriveerde uit Londen een officier der policie met de noodige papieren voor de aanhouding. Nu werd van het voorgevallene naar Ncw-Vork lelegraphisch berigt gezonden, maar zonder succes. Het verlies aan arbeidsloongeleden door de werkstakende mijnwer kers van Durham, wordt op 640,000 i begroot. Nabij het station Tipton op de Stoor, Velley-Ijjn van de «London and Nörth-western" spoorwegmaatschappijhad Zalurdag avond een vreesseljjk ongeluk plaats. De locaal-trein tusschen Walsall en Wolverhampton, die te Blomsfieldjunction, digt bij het station Tipton, op de hoofdlijn overgaat, liep in plaats van in tijds te stoppen en den sneltrein van Wolverhampton naar Birmingham af te wachten, op de hoofdlijn, vóór laatstgemelde trein gepasseerd was. Juist was de locaal-trein op de Stoor Valley-lyn, toen de sneltrein met een ontzettende vaart naderde. De locomotiel en drie wagens konden nog passeren, maar toen volgde de botsing van de twee treinen. De botsende locomotief sloeg vier van de wagens uit de rails en deelde zelf in dat lot. Kort na dezen vreesseljjken schok kwam van de andere zijde de passagierstrein van Birmingham aanstoomen, maar de machinist van dien trein slaagde er gelukkig inzijn trein te doen stilhouden op slechts 20 yards van de plaats van hel onheil. Dat de ontzetlende schok bij het uit de rails slingeren en verbrijzelen van de wagens nog betrekkelijk zoo wei nig slagtofïers heeft gemaakt, verbaast ieder, die den toestand van de wa gens in oogenschouw neemt. Als door een wonder werden vele passagiers van een vreesselijken dood gered. Zevenentwintig personen werden min of meer zwaar gekwetst. Dezer dagen woedde een hevige cycloon in den staat Kansas. De storm bewoog zkh van bet oosten naar het westen over een afstand van 30 mijlen, met een snelheid van 10 mijlen per uur. Hij strekte zich uit over een breedte van 300 tot 700 ellen, en alles binnen die ruimte gelegen is verwoest. Geen boom, geen huis, geen muur is blijven slaan. De ijzeren spoorwegbrug over de Blaauwe rivier is geheel in stukken geslagen; het jjzer was als draad door den storm verwrongen. Te Irving werden 12 per sonen gedood en 40 gewond, terwijl de geheele stad bijna verwoest werd; te Delphos werden er 15 gedood, te Frankfort 8 gedood en 13 gewond, te Blue Springs 3 gedoodte Beloit 3 en te Fulton 9. In het geheel zijn 50 personen gedood en 100 min of meer gewond. FRANKRIJK. Volgens de Patrie heeft onder de gasten, [die dezer dagen»bij een groot diner bij den president der republiek aangezeten hebben, niet het minst de aaudacht getrokken de heer Banc, vroeger ter dood veroordeeld* lid der commune en nu, krachtens de amnestiewet, uit zijne ballingschap teruggekeerd. - Een der geamnestieerde en teruggekeerde communards laat reeds van zich hooren. De Rèv. Jiang, bevat een protest van zekeren Perrareoud-lid der commune van Lyon, waarin beweerd wordt, dat er tusschen het zoo genaamde repHblikeinsche gouvernement van president Grévy aan den eenen en hem en zijne vrienden aan den anderen kant een diepe gracht blijft bestaan, en hij alles doen zal wat in zijn vermogen is om die onwettige gracht te doen verdwijnen. Prins Alexander van Battenberg is te Parijs aangekomen en heeft een bezoek afgelegd bij den president der republiek. De heer Emile Ollivier heeft in een schrijven aan de leden der akademie geprotesteerd tegen het besluit ten zijnen opzigtc genomen. Dit schrijven l.ceft geen gnnstigen indruk gemaakt. -- Z. K. 11. de prins van Oranje heeft, na een bal bij mevr. de Courval, uit de warme zaal in de kleedkamer komende om te vertrekken, kom gevat. Aanvankelijk liet de ongesteldheid zich niet ernstig a&nzien, ma> de geneesheer Aimé Martin achtte het spoedig, tot dekking van eigen v« antwoordelijkheid, noodig, dat ook het advies gevraagd werd van e tweeden geneesheer, waartoe gekozen werd de heer Peter, hoogleeraar de pathologie aan de faculteit te Parjjs. Prinses Mathilde, volle nicht» wijlen 11. M. koningin Sophia en die op de hartelijkste wijze den zieke o» ringt met alle mogeljjke zorgendrong er op aandat ook het advies g worden ingewonnen van haren doctor, den heer Dieulafoy, geneesheer het hospitaal Menilmontant. De heer Aimé Martin komt meermalen daag; en om buitendien zeker te zijn, dat aan den zieke geen zorg ontbrekg zal, heeft men den heer Caillerot, interne onder dr. Martin in het taal Saint-Lazare, sedert Vrijdag avond aan den prins voor voortdurenj oppassing toegevoegd. Z. K. H., die appartementen bewoont op de eer# verdieping 19, Bue Auber, in de onmiddellijke nabijheid van de groote Open wordt overladen met blijken van deelneming van de zijde zijuer talrijk vrienden te Parijs. Zjjn antichambre is voortdurend vol van heeren.t het bulletin van de geneesheeren komen lezen en zich inschrijven in fe register. Niemand, hoegenaamd, wordt echter bij den zieke toegelat# Zelfs prins Alexander, die uit Nederland aankwam, heeft zijn broeder niet mogen zien, evenmin als de baron Bentinck, die namens Z. M. dti koning den zieke is komen bezoeken. De prins is aangetast door een po» monie aan de regterlong, waarbij zich gevoegd heeft een diaphragmatic pleuris. De ziekte volgt haar geregelden loop en de geneesheeren verin» den dat op dit oogenblik alle gevaar geweken is. DII1T8CHLAND. De Köln. Zeit. meldt dat aan het feestmaal, hetwelk prins Bismarj verleden week ter eere van den keizer gaf. gasten ontbraken, die daar verwacht zou hebben, b. v. de ministersFalk, Friedenthalen Hobreclt maar daarentegen prins Badziwill met zjjne gemalin aanzat, dien mg jarenlang in de omgeving van den rijks-kanselier als een der felste ultn montanen beschouwde en vermeed. Woensdag 11. namen het dienstpersoneel en de passagiers, die zich een trein bevonden op weg van Leipzig naar Thüringen, een zeldzat natuurverschijnsel waar. Toen de trein om 2% uur van Dresden verlrot kwamen er reeds geweldige onweerswolken op. en toen kort daarna hi ouweder losbrak, bemerkte men in den trein plotseling een eigenaard knetteren en bekwamen alle personen: passagiers, conducteurs, machinist! enz., op hetzelfde oogenblik een cleetrischen schok, waarop een hevig p kraak volgde. Men zag elkaar verschrikt aan, maar de trein ging verdei alsof er niets was gebeurd. Later bleek, dat de bliksem vlak achter trein op de rails was geslagen. PEK TEL EG KA AF. WEENEN. 3 Junij. Naar met zekerheid vernomen wordt, bestaal er gee voornemen om lot het doen bezetten der grenspunten van het Sandjak Ni vibazar door de Oosienrjjksch-Hongaarsche troepen onmiddelljjk over gaan. VERSAILLES, 3 Jung. In de kamer heeft de heer Clemenceau geple voor de verkiesbaarheid van Blanqui. Lacaze bestreed haar. Naar aanleidii eener opmerking van Rissaccia verklaarde Leroyer dat de regering ten op K*r zigte van Blanqui handelen zal met volle vrijheid. Een woord van Lerojt ontlokte aan de Cassagnac eene levendige interrupiie, die Gambetta der voorstellen dien spreker eene berisping toe te dienen. Daartoe ging i kamer met groote meerderheid over. Vervolgens werd de verkiezing va Blanqui ongeldig verklaard met 372 tegen 33 stemmen. De regtei zijde out hield zich, Ter tafel werd gelegd het rapport der commissie, besluitende tot regis vervolging tegen de Cassagnac. Maandag zal hierover beraadslaagd wordei LGNDEN, 3 Junij. Baron Lionel Rothschild is heden ochtend ten hil zes ure overleden. ST. PETERSBURG, 3 Junij. Volgens eene officiële mededeeling is l behandeling van het geding legeu Solowieff, beschuldigd van een aansla op bel leven des keizers, door het hoog geregtshof op 6 dezer bepaald. PARIJS, 3 Junij. Hedenmorgen is te Lyon het besluit van den gemeen teraad aangeplakt, waarbij de processiën in die stad verboden worden. BERLIJN, 4 Junij. De keizer bevindt zich zear wel. De zwelling aa de knie is verminderd. ANTWERPEN, 4 Junij. Kerdijk is vrijgesproken ter zake van het aaa nemen van een valschen naam. ST. PETERSBURG4 Junij. Op bevel van den keizer worden alle amblt naren der policie met revolvers gewapend. ROME. 4 Junij. De Po heeft dezen morgen de dijken tusschen Sermiil en Revere bij Mantua doorgebroken. De verwoesting is zeer groot. INGEZONDEN. A PROPOS DER NIEUWE POSTLIJST. «Zoo, is daar toch eindelijk de Postlijst weer?" vroeg ik onwillekenrii toen mjjn bediende er meê op 't kantoor kwam om haar op de gewone plaaii op te hangen. «Maar, wat zie ik, staat er ditmaal de prijs op? Jawel Prijs 10 cents', en daaronder: «Het is op straffe van schorsing aan Brievenbestellers verboden meer dan den bovenvermelden prijs in te vo deren." «Ge hebt toch, hoop ik. den brenger niet met een dubbelt]! afgescheept?" «Neen", was het antwoord, «als gewoonlijk heb ik hem eet kwartje gegeven; ik meende U zoudt dit ook goedvinden. Maar vindt niet", sing mijn bediende voort, «dat wal er nu boven gedrukt is, voor bestellers nogal beleedigend is? 't Is of bel de ergste bedelaars zijn die u loopen; daarentegen zijn het over 'I algemeen fatsoenlijke, oppassende men- schen". Ik kon niet ontveinzen dat bij den spijker vrij wel op den kop sloeg hoewel ik in de gespatieerde woorden: «in te vorderen' eene vingerwijzing meende te zien, dat zij wel meer mochten aannemen. Ik hoop nu maar dat M scl dot gel vis vet w< 10( ooi del nei de mii Wi

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2