111JVOEGSEL, behoorendc lot de Leidsche Courant van Maandag 3 Juni) 3879, iVu. 328. PER TELEGRAAF. «t n De wevers te Saint-Quenliii, die den arbeid gestaakt hadden, hebben l! rich met de patroons verstaan en het werk hervat. rli ZWITSERLASDi In het Zwitsersche kanton Uri, in het Maderanenthalheeft eene lawine, zoo geweldig als men in jaren niet had beleefd, een herder met lijne kinderen en 24 stuks vee bedolven. Men redde de kinderen en 7 gei- U, ien, maar al het overige was dood. ■g, Genoemd kanton heeft gebruik gemaakt van de bevoegdheid om de dood straf weder in te voeren. De regeringsraad heeft het uitvoerend bewind, den landraad, nitgenoodigddie straf voorlaan weder te doen toepassen voor moord (met voorbedachten rade) en brandstichting, waarbjj menschen- levens te betreuren zijn. DÜIT8CHLAÜD. De minister van onderwijs en ceredienst. de heer Falck, wiens positie men in den tegenwoordigen stand van zaken wankelbaar acht, heeft te Harburg de inwijding van het nieuwe universiteits-gebouw bijgewoond. De studenten brag ten hem des avonds eene serenade, opgeluisterd door 500 fakkels. Er is ernstige quaestie van het invoeren van tweejarige begrootingen voor het rijk en van het bepalen van den duur, waarvoor de rjjksdag ge kozen wordt, op vier jaren. RVSLAirn. Te Moskou is dezer dagen mede brand uitgebarsten, waardoor een m 8-tal huizen in de asch werd gelegd. Ook daar zijn eenige personen, op vermoeden van brandstichting, in hechtenis genomen. I Aan de Köln. Zeil. meldt men: //De branden schijnen even epidemisch le willen worden als onlangs de pest in het zuiden en de moordaanslagen li in het gtheele rijk. Om de door de ongevallen ontstane bezorgdheid der I levolking weg te nemen, geeft de Regeringsbode een overzigt van alle branden in Rusland gedurende het vorige jaar. In 1878 werd het rijk door 33,319 branden van eenige beteekenis geteisterd. Daarvan was in 5283 ge vallen de brandstichting bewezen; in 8194 gevallen ontstond de brand door onvoorzigtigheid704 malen door den bliksem eu bij 19,138 branden kon II je oorzaak niet ontdekt worden. Hel laatste is weinig geruststellend. Het hoofd der policie te Warschau heeft bepaald dat alle personen van beiderlei kunne boven de 14 jaar zich bij de policie moeten laten inschrijven, ij Zij ontvangen daarvoor een certiflcaat, hetwelk de vergunning inhoudt dat ,t zij in de stad verblijf mogen houden dit bewijs moeten zij op de eerste aanvrage steeds aan alle ambtenaren verloonen. TURKIJE. (l De nieuwe gouverneur van Oost-Rumelië Aleko-pacha is op 27 April te Philippopcl aangekomen. Hij werd aan het station door de autoriteiten ontvangen en door een kinderkoor verwelkomd. Hij bragt in de eerste plaats een bezoek aan de Bulgaarsche kerk, alwaar hij door den exarch werd toegesproken. De bevolking ziet in de bepalingen van het tractaat van Berlijn, zeide hij, in de autonomie nog geen voldoenden waarborg te gen den terugkeer van zulke gruwelen, als waarover zij nog steeds treurt, en zij was vast besloten liever te sterven dan in zulk een gevaarlijke po- sitie te blijven. Niettemin, met de benoeming van Uwe Hoogheid tot gou verneur-generaal en de verzekering, dat geen garnizoenen aan den Balkan gelegd zullen wordenneemt het almagtig woord van keizer Alexander de aldus opgewekte vrees en opwinding weg en boezemt meer vertrouwen in voor de toekomst. Uit Sophia wordt van 28 Mei gemeld: De winkels zijn heden gesloten en alle arbeid slaat stil, daar het meerendeel der bevolking de stad heeft verlaten, om tegenwoordig te zijn bij het vertrek van het Pensanecky-regi- ment naar Rusland. Vooraf werd door prins Dondukoff-Korsakoff eene wa penschouwing over dat regiment gehouden. Aan het einde der godsdienstige j plegtigheid, welke daarop volgde, rigtte de bisschop het woord tot de sol- j datenen gaf hun de verzekering van de eeuwigdurende dankbaarheid der Bulgaren; hij verzocht hun het volk, dat zij zoo edelmoedig bijge- staan hadden, steeds in gedachtenis te houden. Vóór hun vertrek namen j de officieren en soldaten deel aan een feestmaal, hun door het gemeente bestuur van Sophia aangebodenen waarop vele toasten met geestdrift gedronken werden. Deze week volgen nog drie regimenten. Acht esca- drons Russische ruiterij blijven voorloopig nog hier. BERLIJN, 30 Mei. De bondsraad nam heden het wets-onlwerp over de voorloopige invoering van de wijzigingen in het toltarief volgens de redactie i van den rijksdag aan. De afkondiging der wet, waarvan de dadelijke hef fing van een ijzerregt van 1 mark per 100 kilo gevolg zal zijn, wordt zeer aanstaande geacht. S De bondsraad keurde goed de wet over het opperbestuur en de admini- l stralie van Elzas-Lotharingen. Naar de voorstellen van de desbetreffende 1 commissie zijn in den heden behandelden additioneelen staat over de huis houding van Elzas-Lotharingen de uitgaven bepaald op 250,025 M. voor den stadhouder en zijn bureaude representatie- en reiskosten daaronder begre- i pen, 225,000 M. voor hel ministerie, 35000 M. voor den staatsraad, 94.500 M. voor het landscomité en 30,000 M. voor de vertegenwoordiging in den bondsraad. ST. PETERSBURG. 30 Mei. De Ag. Russe meldt, dat de keizer, wegens den vcrontrustenden toestand der groothertogin Maria Paulowna na haar bevalling, Livadta morgen verlaten zal en Dingsdag te Zarskoje-Selo zal aankomen. LONDEN, 30 Mei. Het huis der lords heeft zijn zittingen verdaagd tot 13 Junij. LONDEN, 30 Mei* Volgens hier ontvangen berigten uit Valparaiso van 3 dezer, had het Chiliaansche gepantserde schip Almirante Cochrane de haven III van Mejiilones gebombardeerd, en de Esmeralda den spoorweg en de pak- i huizen van nitras sodae te Iquique beschoten. De regering van Peru had I daarop al de Chilianen, die in Peru gevestigd zijn en bij een vroeger besluit li van verbanning waren vrijgesteld, het land uitgewezen, i) ST. PETERSBURG. 30 Mei. De doodstraf, waartoe Sophie von Hertzfeld ie Kiew veroordeeld was, wegens deelneming aan geheime genootschappen s en zamenspanning tegen den staat, is in levenslange verbanning naar Siberië veranderd. Het geding tegen Solovieff, den dader van den aanslag op het leven de* keizers, zal eerst tegen het einde der volgende week behandeld worden. Daar Soloviefl op heeterdaad is betrapt, kan over den uitslag van het ge ding wel geen twijfel bestaan. Het belangrijkste punt. dat uitgemaakt moet worden, is of Solovieff al dan niet medepligtigen heeft, j ST. PETERSBURG, 31 Mei. Het berigt, dat graaf Schuwaloff minister van buiLenlandsche zaken zou wordenwordt van goed onderrigle zijde tegengesproken, evenals de bewering dal hij de opvolger zou zjjn van Ma- koff, of met de leiding van het nieuw te vormen ministerie van policie zou belast worden. Graaf Schuwaloff heeft integendeel gedurende zjjn ver blijf alhier verzocht om gedurende de aanstaande zomermaanden van alle zaken te worden ontheven. INGEZONDEir. EENE ZAAK VAN HET GEHEELE VOLK. Het is een treurig verschijnsel van onzen tijd, dat de weelde en aan hare hand de corruptie, als een snelwerkend vergif bijna alle verhoudingen des levens trachten te doordringen. Die corruptie, het schijnt wel een honderdkoppig monster, dat alleen een Hercules-hand zoo niet dooden, dan toch beloomen kan. De gevaarlijkste zijde dier corruptie, dat is de prostitutievan de hon derd koppen des monsters is zij de taaiste, die alleen door een rotsblok van Hercules schijnt verpletterd te kunnen worden. Die Hercules moet opstaan en hij zal opstaan in de tot zelfbewustzijn ontwaakte zedelijke krachts des volks. Door deze overtuiging geleidzijn reeds enkele mannen opgestaan in de verwachting, dat het gansche Nederlandsche volk zich bij hen zal aansluiten tot den strijd tegen de prostitutie. De hoofdzaken zijn reeds door de dagbladen vermeld. In September 1877 kwam te Genève een aanzienlijke vergadering bijeen tot bespreking dezer zaak en aldaar werden belangrijke besluiten genomen. Mr. W. van den Bergh nam ze op in zijne dissertatie (uitgegeven le 's Hage bij Beschoor), en enkele er van wil ik hier afschrijven: Que l'empire sur soi-méme dans les relations sexuelles est une des bases indispensables de la santé des individus et des peuples. Que la pratique de l'impureté est aussi reprehensible chez les hommes que chez les femmes. Les intéréts, les droits et l'indépendance économique du sexe féminin sont-ils suffisamment respectés et sauvegardés de notre temps par les lois, l'opinion, les coutumes et les moeurs? Réponse: Non. Que les idéés que comporte le système de la réglémentation du vice sont incompatibles avec tout oeuvre de sauvetage. L'état n'a pas le droit de réglementer la prostitution. Etc. etc. Deze beginselen werden in ons land verbreid door den heer Pierson, di- rekteur der Heldring-Gestichten te Zetten en den heer van den Bergh, als redakteuren van het Maandblad: Getuigen en Redden. Nu kwam op den 12dtn Mei jl. te Utrecht tot stand de Ned. Fereeniging tot Bestrijding der Prostitutie. Bij het doel dier vereeniging heeft Leiden's burgerij zooveel belang als eenige andere. Daarom wil ik van den aard der vereeniging nog het een en ander mededeelen, opdat velen zich genoopt mogen gevoelen lid der vereeniging te worden en de zaak krachtig te steunen. Het doel der vereeniging is het bestrijden van alle prostitutie met moreele middelen. Ieder die zijne instemming betuigt met de besluiten van het Geneefsche Congres en die een jaarlijksehe bijdrage van minstens 25 cents wil storten is lid der vereeniging. Op alle plaatsen kunnen zich vormen comité's van mannen en comité's van vrouwen, die met gemeen goedvinden sommige onderwerpen in gecombineerde vergadering kunnen behandelen. Ieder jaar wordt gehouden eene algemeene vergadering, waarheen ieder comité zijne gedelegeerden kan afzenden. Er is een hoofdbestuur van vijf leden, waarin o. a. de hh. Pierson eu van den Bergh. Nog blijft mij te zeggen: dat de vereeniging zich aansluit aan de reeds beslaande Société Britannique et Continentale en het belangrijkste: dat de jaarlijksehe contributie zoo laag gesteld is om de zaak te maken tot een volkszaak. Mijn innige wenschis, dat de beginselen der vereeniging weerklank mogen vinden in de harten van allen, die nog prijs stellen op eerbare zeden, en dat zij den gezamen- lijken zoowel als persoonlijken steun van velen moge ondervinden. Leiden, 26 Mei 1879. F. PIJPER. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 31 Mei 1879. Kantonrechter mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griflier mr. F. G. Yan Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. G. A. te Katwijk, laten grazen van vee op den f 3 of 1 dag. openbaren weg, Valken burg, M. v.T, idem, idem, Wassenaar, idem. -v PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerz.org. Dingsdag 3 Junij, des avonds ten half zeven, onder directie van den Heer J. H. Völlmar. le Afd.1. //Soldatengruss", Marsch, Stedefeld; 2. //Jubel Ouverture", Bach; 3. Fantaisie de //Macbeth", Briffaux; 4. //Victoria Walze", Bilse; 5. Fantaisie //l'Esire d'amore", Schroder. 2' Afd.: 6. //Concert Ouverture" Op. 7, Jul. Rietz; 7. //La Bénedictin des Poignards" (Huguenots), Meijerbeer; 8. Ballet Musik N". 2 aus den Drama //Rosamunde", F. Schubert; 9. Fantaisie de //Guillaume Teil", Dunkier; 10. //Tolle Freuden Polka", Jos. Weinlich. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5