maken. Alleen om zijn jeugd zoude hij hel maximum niet vragen. Hij reqnircerdc zijne verooi deeling tol een tuchthuisstraf van twaalf jaren. De verdediger wees op de vele verschoonendc omstandigheden, af te leiden uit hel eedrag van de vrouwdie beschuldigde zoo hartslogtelijk beminde. Hij trachtte te doen uitkomen dat hij slechts had gehandeld, gedreven door een plotselinge opwelling, en concludeerde lot de oplegging van een veel geringere straf. -- De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de voorwaarden vast gesteld ener gcldleening van 9 millioen, uit te geven in 9000 obligaliën, elk van /!000, tegen eene rente van 4 pCt., waarvan de eerste uitgifte lot 3 mdliocn in Junij zal plaats hebben. Van den Helder wordt aan de i\. It. C. gemeld: Voor eenige dagen verloor een brievenbesteller alhier een portemonnaie, waarin een bedrag van /110 aan bankpapier en goudgeld. De man was radeloos. Herhaalde op- toepingen bleven onbeantwoord. Gisteren avond nu kregen een paar mari ners twist met elkander, waarbij bedreigingen geuit werden, waaromtrent een o:.di rolïicicr. daarbij tegenwoordig, met alle kracht opheldering ver langde. Toen kwam het aan den dag dat een hunner de portemonnaie had gevonden, en het geld, op een bagatel na, verteerd had. Hjj werd in arrest gebragt. Voor de betrekking van praeceptor aan het gymnasium te Nijmegen zijn door curatoren voorgedragen de hh.H. Fennema, doctorandus in de letteren te Leiden, en J. Heringa Kuyper, candidaat in de letteren te Utrecht. Tc Leeuwarden is plotseling, in den ouderdom van bijna 71 jaren, ovct leden de heer jhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen, lid vandeprov. staten, enz., wonende Ie Joure. Hij was in vroegere jaren lid van de eerste en lid yan de tweede kamer der staten-generaal. Zijn aanzienlijk fortuin, hij ging voor den rijksten man in Friesland door, stelde hem in staat, veel goeds te doen, hetgeen hij ook deed, maar nog in veel ruimer rna'e dan men algemeen meende. Tc Bakkeveen sloeg dezer dagen een boer, terwijl hij uitrustte van het eggen en koflïj dronk, het touw, waarmede hij de paarden mende, als haar gewoonte om zijn hals. Een oogenblik daarna schrikten de paarden en sleepten hem mede. In bewusteloozen toestand werd hij, nadat het touw was losgesnedenopgenomen. Hij verkeert in zorgvolle omstandigheden. Tc Wijgodda is na het gebruik van brood, hetwelk een boer voör eigen gebruik had gebakken, een kind doodgebleven en de vrouw van den boer krankzinnig geworden. De molenaar had den boer gewaarschuwd, dat de rogge, waaruit het brood gebakken werd, zeer veel moederkoorn bevatte. Uit Margraten is een meisje gevankelijk naar Maastricht gebragt, als vermoedelijk schuldig aan brandstichting. overweging en nu zijne voornemens omtrent het obligalieregt lot rijpht die zijn gekomen, besloten hel wets-entwerp te wijzigen en de.schuldvorderi jen gen daarin op te nemen. Door tevens daarbij op te nemen de geldsehieli der gen en commandite maakt hij den maatregel vollediger in dien zin, if thans getroffen wordt het geheele kapitaal, voor zoover het niet belegd in grondeigendom, noch op zoodanige wijze in handel ofbedrijf, dat daar eigen krachtsinspanning gevorderd wordt. Een ander punt, waarop de wei voordragt aanmerkelijke wijziging heeft ondergaan, betreft den aftrek i schulden. Aanvankelijk geheel en onvoorwaardelijk ter zijde gesteldworfj die aftrek thans voor het bedrag der schulden, waartoe de waarden bonden zijn, toegestaan. Deze wjjziging hangt zamen met de uitbrerdi der wet. Met terzijdestelling van het denkbeeld om het effect zelf als objt van belasting steeds vast te houden, is thans het denkbeeld beligchaamdt 1 het werkelijk personeel vermogen, in zekere waarden belegd, te treft De schuldvorderingen zijn onder de belastbare objecten alleen begrepj voor zoover zij rente of andere inkomsten afwerpen. Onder de belastbj schuldvorderingen zijn voorts begrepen de vorderingen van ingezetenen i hun bankier of kassier, wegens gelden a deposito of rentegevende saldo's rekening-courant. De minister blijft ontkennend beantwoorden de vraag ook zedelijke ligchamen, corporation, fundatiën en andere Active persom zoomede naamlooze vennootschappen onder de belastingpligtigen van wets-ontwerp zijn begrepen. Ter gemoetkoming aan het bezwaar dat et gelegen kan zijn eene tot in de kleinste fractie juiste opgave te eischen, in art. 6 een tabel opgenomen van 42 klassen, waarin hel bedrag vanl kapitaal ter regeling van de belastbare som wordt gerangschikt. De memorie van antwoord omtrent het wets-ontwerp effecten belasting is verschenen. Ter voldoening aan den geuiten wensch geeft de minister zeer uitvoerige mededeelingen omtrent den toestand der geldmiddelen. Hij stelt voorop dat nieuwe feiten daarbij niet aan het licht zullen komen. Het overzigt, bij de indiening der staatsbegrooting voor 1879 gegeven, is niet onjuist gebleken en de minister kan zich daaraan, wat de hoofdpunten betreft, dan ook blijven gedragen. Uit de opbrengst der middelen over de eerste vier maan den, in verband met het feil dat de successiebelasting in de regte lijn eerSt gezegd kan worden van 1 Februarij 1879 af hare volle werking te doen gevoelen, bljjft hij van meening, dat de opbrengst der middelen over 1879 met de raming gelijk zal staan. Wal de uitgaven betreft, in de eerstvol gende jaren te verwachten, verwijst hij naar zijne mededeelingen in Sep tember gedaan. De minister geelt daarna een staal van 's rijks kas op 1 Maart 1879 en een overzigt van de verhouding lusschen gewone middelen en gewone uilgaven op de begroolingen voor 1878 en 1879, waaruit hij opmaakt dat in de gaping lusschen de gewone middelen en uilgaven eene verblijdende vermindering valt waar te neuten. Hij blijft voorts zijne ver klaring vastbonden dat hij niet zou kunnen berusten in eene bngrooting, waarop geen bijdrage van Nederl. fudië aan de middelen hier te lande was uilgetrokken. Met het vraagstuk der gemeente-belastingen en van haar verband tot 's rijks middelen houdt de minister zich sedert geruimen tijd bezig. Hjj is daaromtrent in overleg getreden met zijn ambtgenoot van binnen), zaken. Té zijner tijd. vleit hij zich, zullen de uitkomsten van dat overleg aan de kamer worden onderworpen. Indiening van een algemeen plan van belasting hervorming blijft hij met velen weinig practisch en doeltreffend achten. Daarbij komt dal nu minder dan ooit de tijd geschikt moet worden geacht om een ganscli nieuw stelsel te ontwerpen en in behandeling te brengen. Voor 1 Maart 1880 het tot wet verheven te krjjgen ware ondenkbaar, 's Ministers voornemen tol herziening der wet op hel personeel, omwerking van het patent in een naar de veranderde eischen en omstandigheden des tijds ingerigte bedrijfsbelasting, benevens de onvermijdelijk daarbij ter sprake komende regeling der gemeente-belastingen, zullen den minister reeds volop werk geven. Ilij voegt er thans nog bij dal bij de noodige voorstel len doet ontwerpen tot afschaffing van het regt van overbedeeling en van het obligalieregt, waarvoor hij een equivalent wil vinden in eene gewij zigde gelijktijdig in te dienen zegelbelasting. In de volgende zitting hoopt hij ze aan de kamer te mogen onderwerpen. Bij de herziening der zegel- belasting wordt de vraag overwogen, of ook door het belasten van het per sonenvervoer versterking van middelen te zoeken zal zijn. Belasting van het goederenvervoer is van hem niet te wachten. Tabak en kofifij zijn sta pelartikelen van onze markt-, hoog en gevaarlijk spel zou men spelen, indien men daaraan dc hand sloeg. Tegen de invoering van een droit de débit op tabak bestaan de bezwaren in veel minder mate: welligt kan het iu de bedrijfsbelasting worden opgenomen. Dat herstel der diflerentiële reg ion in Indië en verhooaing van het tarief hier te lande mogelijk is, betwist de mini-ter niet, maar hij betwijfelt wel of het raadzaam tevens zou zijn. liet wets-ontwerp zelf. De minister verheugt zich over de instemming die hel beginsel van belasting van het kapitaal heeft gevonden. Teregt is gezegd dat de invoering iu beginsel billijk en regtvaardig en daarom ook staatkundig mag worden geacht. Ging het bezwaar op dat het kapitaal, in Nederl. staatsschuld belegd, niet door den Nederl. wetgever mag worden bewaard, dan ware ook elke inkomsten-belasting, waarin de renten van staatsschuld zijn begrepen, onrcgtmalig. Daar tegen den door de regering ?"knzen maatstaf geen principiële tegenstand bestond maar men den grond- - lag niet zuiver en breed genoeg gesteld achtte, heeft de minister, na nadere Br tot is ker too He van diet WO! ilaa sen san dat kcr zjjii ont zijn ley eer: heii 'sGRAVENlIAGE29 Mei. Tot burgemeester der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwd is benoemd de heer C. Wieringa. - Bij het personeel der militaire administratie is benoemd tot kapiii magazijnmeester bij 's rijks magazijn van kleeding, uitrusting, enz. te ft de kapitein M. de Leeuw, laatstelijk directeur van het garnizoens-hospin te Vlissingen, thans op non-activiteit. De heer N. J. B. Johnsen is voor den tijd van vijf jaren benoemd officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee 2' kl. D. Stolp, dienende aan boord van het artillai instructieschip liet Loo, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen di den luit. ter zee 2' kl. C. J. de Vriese, van het fregat Evertsen. Ter u vanging van laatstgenoemden officier wordt bestemd de luit. ter zee 2' G. II. Thomassen a Thuessink van der Hoop. De luit. ter zee le kl. J, Willink Ketjcn, bchoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsooi wordt op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen consulaire overeenkomsten met Brazilië en de Vereenigde Statenwaad de regering verklaarde dat het uilleverings-traclaat met Amerika bint kort kan verwacht worden en men van Brazilië toezegging wacht. Voaiger zijn onder meer aangenomen het ontwerp tot wijziging van hel Burg. Wet fo< (dubbele registers van den Burg. Stand) en dat tot verhooging van Hoofdst. (crcdietcn voor het onderhoud van historische gedenkteekenen), dit laats na bestrijding door de hh. van Houten en Patjjn. met 52 tegen 13 stemmi De volgende personen hebben verzocht in aanmerking te komen bjj vervulling der vacature van het lidmaatschap der algemeene rekenkamt J. C. L. K. van Wely, A. baron Calkoen, C. M. van Vliet, J. A. T. Col» Stuart, C. Deyll, H. S. Bosschart, L. E. Uyttenhooven, D. van Goens.it D. J. Zubli, J. van Rjjn van Alkemade, P. J. Ilcyning, mr. J. A. Kramt D. Bas Backer, A. P. Zaalberg, jhr. T. J. Kraijenhoff, L. M. van Kooit mr. B. van Hasselt, C. Thomas, mr. Th. van Slolk, m'. O. W. Star Nutui mr. J. II. C. Lisman, jhr. mr. H. A. C. de ia Bassccour Caan, W. J. Grobbee, dr. W. C. van den Brandeler, jhr. G. J. M. Bowier, A. J. R. A. Ceva, m'. R. T. Bijleveld, J. F. Mansfeldt, J. 1. Ilubrecht, C. A. M. bari du Tour, W. H. Honwing. vrg Fer dat «en tee jart doo de in lid als scli een wil bet Cel ont bet 1 we eer BUITEiSLANDSClIE BERIGTE.N. del v ENGELAND, LONDEN 28 Mei. In het lagerhuis is door den minister van oorlogbjj aanhoudend aai dét dringen om in kennis gesteld te worden met de instructiën van generi Wolselcy, geantwoord dat, zoo men thans deze instructiën aan het bekend maakte, de telegraaf die reeds lang naar Zuid-Afrika zou hebbeneer dc generaal daar aangekomen was. Maar hij voegde er bj|= dat die instructiën in harmonie zouden zijn met de begeerte om zoo sp dig mogelijk een eervollen vrede te verkrijgen, en dat, wel verre van last te hebben de Zoeloes te willen verdelgen of tot wanhoop te brenge generaal Wolseley zou worden medegedeeld, dat de regering geene uitbn ding van grondgebied in Zuid-Afrika wenschte, maar alleen de veilight verlangde van het grondgebied, dat zij thans bezit. Hjj zou bovendien magtiging en last ontvangen om, zoo Cetawayo bona fide vredesvoorwai den aanbood, met hem in onderhandeling le treden, Ofschoon men in Afganistan den vrede heeft gesloten, is de tocstai^ aldaar nog verre van gunstig, want het is de vraag in hoeverre Jaki Khan er in zal slagen zich op zijn standpunt te handhaven. Trekken af uit Candahar, schrijft men uit Simla, dan komen er stellig invallen vi Herat. Er zijn daar twee partijen. Aan het hoofd der eene staal de s gouverneur Mirasfu, aan het hoofd der andere de vertrouwdste broeder w'6 den Emir, die intusschen zeker in opstand komen zal en zich van Cand har zal meester maken, zoodra wij het ontruimen. Generaal Stewart zal dus blijven tot den herfst en is Jakob Khan er dan nog niet in geslaaj zijne tegenstanders ten onder te brengen, dan zal hjj ons wel vragen no he langer te blijven. Majoor Abdnllah-effendide Turksche militaire attaché, die ter gel genheid van dc parade op den verjaardag der koningin van het paard [jj gevallenis aan de bekomen wonden overleden. Dc stoomboot Avadie van Calcutta naar Londen, en de Brenhildi 24 ko Ih; Pe vat vai lo

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2