('OIFËCTIE Hooigracht SO. S. y L E s. Er wordt gevraagd IMïlt TELEGRAAF. Op nieuw ontvangen een groote keuze in Kleeren FROSTS, Linnen, met en ook zon tl er kooiden; benevens losse BOORDEN, in de nieuwste modellen en jaalle nummers, en MANCHETTEN, tot de minst mogelijke prijzen. bi om haar rijke en smaakvolle versiering de algemeens bewondering wekten werden voor 1300 gninjes toegewezen. F K A l\ K K I.I H. Blijkens liet Journ. Off. heeft de president der republiek hij besluit van 24 Mei wederom aan 379 wegens medepligtigheid aan de commune van 1871 veroordeelde personen gratie verleend. In de kamer van afgevaardigden is ingekomen een wets-ontwerp tot herstel en verbouwing van het ministerie van binnenlandsche zaken, dat thans verspreid is in verschillende woonhuizen, van de departementen van het post- en telegraafwezcnvan landbouw en koophandel, en van openbare werken; voorts een ontwerp voor den bouw van een nieuw postkantoor te Parjjs. Alles te zamen zal 22 millioen kosten, waarvan het nieuwe post kantoor alleen 12 millioen. De heer Lisbonne, afgevaardigde van Hérault, zal een wetsvoorstel in dienen, waarbij voorgesteld wordt, de amnestie-wet, die den S*1"1 Junij haar kracht verliest, met drie maanden te verlengen. te Poltaire berigt, dat verschillende leden der kamer zich voorstellen, afschaffing te vragen van bet besluit van 27 Julij 1872, waarbij de geeste lijke studenten van de militaire dienst werden vrijgesteld. Tot candidaten voor twee plaatsen in den senaat voor het levenopen gevallen door den dood van de hh Léon de Maleville en de Greffulhe, zijn door de linkerzijde gekozen: generaal Greslcy en admiraal Jatiréguiberry, ministers van oorlog en van marine. De raad van state heelt den bisschop van Fréjus in het ongelijk ge steld, die bij dit ligchaam in verzet kwam t(gen een besluit des burge meesters van Toulon, waarbij kerkelijke ommegangen op straat aldaar ver boden waren. De bisschop betoogde, dat voor dal besluit geene termen waren, aangezien er geene protestantsche kerk te Toulon werd aangetroffen en dus de wet niet toepasselijk was. De raad van state heeft beslist, dat het verbod geheel tot de bevoegdheid des burgemeesters behoorde. De regtbank van het dep. Lot beeft een meisje van 11 jaar tot opslui ting in een verbeterhuis veroordeeld, omdat zij haar broertje, 28 maanden ottd, op raad van haar moeder heeft verbrand, liet arme kleine kind was ziek en zwak; het lag bijna altijd te bed en slechts nu en dan werd liet op een laag stoeltje met een kussen gezet. Het meisje heeft de afschuwe lijke bekentenis gedaan, dat zij op raad van haar moeder het kussen in brand gestoken heeft, waarop haar broertje zat, omdat het haar begon te vervelen een zwakkelijk kind op te passen, dat altijd huilde. Het spreekt van zelf, dat ook de moeder is veroordeeld en wel tot 5 jaar dwangarbeid. ITALIË. Te Florence is thans het tweede bommen-proces begonnen. Het eerste was naar aanleiding van hetgeen er geschiedde bij gelegenheid van het k lezen van een mis voor Victor Emanuel; het tegenwoordige betrelt den aan- rd slag, 19 November 11. ondernomen, ten gevolge waarvan drie personen wer den gedood, terwjjl 11 personen min of meer ernstige verwondingen be lt kwamen. Negen arbeiders verschenen als beschuldigden, waarvan een, hai Nalta genaamd, volgens de acte van beschuldiging tot den worp aanzette, terwijl Batachi de bommen wierp. Niet minder dan 106 getuigen zijn gedagvaard. DCIT8CHLANB. De keizer heeft den nieuw benoemden president en den vice-president van den rijksdag ten gehoore ontvangen en zich met beiden hoogst welwil lend onderhouden. Prins von Bismarck was in hel oog vallend beleefd tegen den eersten vice-president van den rijksdag, den heer von Francken- stein. Graaf Herbert von Bismarck heeft ook geleekcnd op het adres tegen de wet op het burgerlijk huwelijk. De commissie tol onderzoek van hel ontwerp der tabaksbelasting is bij hare beraadslagingen over de invoerregten op tabak nog tot geen beslis sing gekomen. De minister Ilobrecht waarschuwde tegen de herhaaldelijk voorgestelde verlaging dier regten, onder verklaring dat door zoodanige verlaging de monopolie-quacstie weder ter sprake zou worden gebragt. Uit Berlijn meldt men aan de Augsb. Allg. Zeil: De Duitsche rjjks- parlij is door de nieuwe meerderheid in hel huis geheel ter zijde gedrongen. Dal het centrum in die meerderheid de hoofdrol speelde, dewijl het bijua de dubbele sterkte heeft van de Dyitsch conservative fractie, behoeft geen be- Nu de sluijer, welke den waren stand van zaken nog bedekte, einde lik geheel is weggenomen, ziet men met grooter spanning nog dan vroeger de resultaten te gemoct van de betrekkingwaarin hel centrum thans tot den rijkskanselier is gekomen. De heer Windlhorst is een te behendig poli ticus, dat hij geene krachtige pogingen in bet werk zou stellen, om zoo veel doenlijk partij te trekken van de verdeeldheidonder de leden der Duitsche rijkspartij ontstaan. In zooverre de centrum-partij betrokken is bjj de onderhandelingen met de Roomsche curie, zal het gevolg der nieuwe wending, door de zaken in den rijksdag genomen, ongetwijfeld van dezen aard zijn dat de curie haar eischen hooger zal stellen dan vroeger. Uit St. Petersburg w ordt aan de Nd. Allg. Zeil. geschrevenHet in als zeker aangenomen worden, dat het den autoriteiten gelukt is, 1st verscheidene hoofden der nihilistische moordenaarsbende achter slot te brflt- gen. In den eerslvolgenden lijd zullen nog eenige execution door den strop plaats hebben. Over de executie van den luitenant Dubrowin wordt nog gemeld, dat hij den priester, die hem het kruis voorhield, een schop gaf; daarop vloekte hij verschrikkelijk en besteeg toen hel schavot, brullende: "leve de vrijheid!" Eenige minuten later was hjj een lijk. Omtrent Solo- wieff, die den moordaanslag op den Czaar pleegde, wordt van andere zijde medegedeeld, dal hij volstrekt geen onthullingen heeft gedaan. Hjj heeft niets bekend en weigert hardnekkig, de beweegredenen van zijn misdaad op te geven. Eerstdaags wordt zijne zaak behandeld. De policie te St. Petersburg is met 1500 soldaten versterkt. BERLIJN, 26 Mei. De Nd. Allg. Zeit. zegt in een artikel over Duitsch- lands positie ten opzigte der Egyptische aangelegenhedenBij de waar schijnlijkheid dat Egypte zijne verbindtenissen jegens zijne schuld, ischers niet zal nakomen, rust op de Duitsche regering ontegenzeggelijk de pligt, op te komen voor de bedreigde belangen der burgers van het Duitsche rijk. LONDEN, 26 Mei. In het hoogerhuis is bekend gemaakt, dat, blijkens telegraphisch berigt van Cavagnari, het verdrag met Jacob Khan heden is onderteekend. Lagerhuis. De minister Northcote deelde mede, dat de regering, in aan merking nemende den toestand in Zuid-Afrika, alwaar de verdeeling van het burgerljjk en het militair gezag onder vier personen niet aan de eischen voldoet, besloten heeft Wolseley te benoemen tot civielen en militairen oppergezaghebber van Natal, Transvaal en van de landstreken ten noor den en ten oosten der kolonie, welke thans het toonecl van den oorlog zijn; voorts dat de minister van oorlog aan Wolseley in last gegeven heeft, aan den oorlog een einde te maken, zoodra dit zal kunnen geschieden in overeenstemming met de eer van Engeland en met de veiligheid der kolonie. ST. PETERSBURG, 26 Mei. Uit het gouvernement Ufi wordt gemeld dat in een dorp van dat district een brand is uilgebroken, waardoor in een dag 186 huizen zjjn vernield. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschre ven. Verscheidene personen zijn gevat. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand April door het postkantoor te Leiden zjjn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zjj geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: G, Bastard, II. ten Brink. mej. A. Graftdijk, Bolle, Horsman, mej B. Vreke, mej. M. Greiner, mej. Pluentje, van Lder, mej. v. d. Horst, allen te Amsterdam; v. d. Abeele, D. G. Drost, mej. J. Tim merman, Berjee, allen te 'sGravenhage; Langelaan, J. H. Kruup, wed. A. van Rijn, J. Bronkhuizen, allen te Haarlem; P. Staby, te llerwijnen; A. Bikke, te Katwijk; H. C. de Jong. te Leiden; P. Elsteegen, J. W. van den Berg, A. Koppers, mej Kelder, J. Hoogeveen allen te Rotterdam; Rookkers, te Voorschoten; H. Ker, te Warmond; K. Lodewijks, te Zaandammerpol der; J. Duverman, niet vermeld. Briefkaarten: La Guit. Baudier, mej. J. H. Reiveilo, allen te Amsterdam; Wijnmalen, te Delft; J. Schenk, van der Heiden, beiden te 'sGravenhage; P. Prins, te Oegstgeest. ADVERTENTIE!». Bevallen van een Zoon C. REIMERINGER VOGEL. Leiden 26 Mei 1879. Op den 27st<0 Mei 1879 is te Leiden overleden Vrouwe ELISABETH LUCRETIA JOHANNA HAAN, in leven Weduwe van den Wel-Edelen Heer BENJAMIN EIGEMAN; Mijn hartelijken dank aan allen, die mij bewijzen van deelneming schon ken bij het over ijden van mijne geliefde moeder. Leiden, 27 Mei 1879. J. HOOGENDIJK. een fatsoenlijke VROUWom in een burger gezin behulpzaam te zijn. Franco brieven, letter B., bij den Boekhandelaar F. J. SCHIMMEL, Nieuwen Rijn. Tot geruststelling onzer uitgebreide Cliëiitclle dient, dat van de verschil lende alhier verkocht wordende pepersoorten, blijkens bet pas versche nen verslag van de Vereeniging tol verbetering van de Volksgezondheid", de onze niet alleen geen vreemde besLanddeelen beval, maar bovendien nog 1.65 pCt. aschgehalte minder beval, dau voor goede peper opgegeven wordt. L.27 Mei '79. 0. A. KELDER EV ZOON. erf 0(

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3