ONTVANGEN: zeer fijne Abrikozen, zonder pitten, WASCH-CIUSTAL arbeidersdie aldaar bezig waren mei het uiiroeijen van boomstronken, een sluk barnsteen gevonden, in den vorm van een brood en 6% pond zivaar. TKLEGIIAAF. PARIJS, 15 Mei. In den senaat interpelleerde de heer Chesnelong de regering. Hij vroeg naar de reden waarom de oplossing werd vertraagd van de quaes- 3 ltë"> die door verscheidene congreganistisehe onderwijzers tegen prefectorale besluiten bij het staatsbestuur waren Ie berde gebragt. De heer Ferry ant woordde, dat de regering niets bad gedaan dan baar wettig regt uitoefenen, ril niets vuriger verlangde dan over die quaesties van gedachten te wisselen. |)e regerii g maakt een ontwerp gereed ter opheffing van den "lettre d'obé- dience." 'Zij werpt ver van zich het verwijt dat zij het den congreganislen moeijelijk maakt zich te verdedigen. De verdediging moet voor ieder vrij zijn. In de pers en den preekstoel ontaardt echter dikwerf de vrijheid in losbandigheid. De senaat is nopens de interpellatie van Chesnelong overgegaan tot de orde van den dag. De kamer beraadslaagde over het ontwerp betredende de dienst van den generalen staf. BUDAPEST!!, 15 Mei, Een groot gedeelte van de stad Hales, in hel graaf schap l'esth, is overstroomd door den geweldigen regen in de 3 laatste dagen. Het water heeft vele schade aangerigt. St. PETERSBURG, 15 Mei. Volgens berigt uit Tiflis heerscht groote sterfte in den Kaukasus, in het district Gore, te Mctche en op andere plaat sen. De aard der ziekte is onbekend. De dood volgt na '24 uren. Eene poging is gedaan oni den waren stand van zaken voor de overheid te ver bergen. In Dirby, een dorp van 150 huizen, zijn 70, in Belot 31 mensehen overleden. Te Medjviisheni (200 huizen) zijn 200 menschen als slagtofiers gevallen. In 7 andere vlekken van PalavandofT is de sterfte insgelijks groot. BRIEVEN UIT PARIJS. Parijs 12 Mei 18 79. Ontegenzeggelijk heeft nooit eenige loterij zóóveel succes gehad als diewelke bier ten vorigen jare tijdens de tentoonstelling is georgnniseerd geworden. Voor de 12 millioen uitgegeven loten waren rnim 80 duizend prijzen beschikbaar. Er waren prachtige stukken onder, maar, zooals trouwens licht te begrijpen is, ook een massa kleinigheden, bijna zonder eenige waarde. Heel wat «gelukkige winners" hebben het dan ook der moeite niet waard geacht hun prijs in ontvangst te nemen en hem stilletjes laten staan. Het aantal onafgehaalde voorwerpen, die dezer dagen publiek verkocht zullen wordenis hierdoor zeer aanzienlijk geworden. In het geheel toch is ruim een tiende gedeelte der prijzen niet opgeeischt. Zoo staan er o. a. uog een dozijn stelen voor kamerbczems, op het lot van een mijner vrienden gevallen. Bij niet al'en echter is de reden waarom zij onafgehaald zijn gebleven te zoeken in hnn waardeloosheid; immers men vindt cr nog eenige rijtuigen, een 50-tal schilderijen waaronder zeer kostbare, en een betrekkelijk vrij aanzienlijk getal gouden en zilve ren voorwerpen en diamanten onder. In het Palais de l'Industrie, waar de prijzen in der tijd tentoongesteld zijn, is heden middag ten 12 ure de Salon voor het publiek geopend. Met eenige begunstig den was ik reeds gisteren in de gelegenheid er een bezoek te brengen. Er is na tuurlijk te veel te zien om reeds bij den eersten keer een gemotiveerd en gedetail leerd oordeel er over te vellen. De algemeene induik evenwel is vrij bevredigend. Mogen wij er ook al weinig of geen bepaalde meesterstukken van den eersten rang vinden cr is toch veel goeds, veel waarop het oog met welgevallen rust en mis schien zelfs wat minder wildzang dan verleden jaar. Toch ontbreken de mislukte luien goenzins; er zijn met name religieuse en historie-stukken, die onwillekeurig^ aan bont geschilderd behangselpapier of aan het uithangbord van een dorpsherberg doen denkenvuurroode paardenkastanjebruine jufvrouwen en landschappen in chocolade kleur, maar van dat al is er niet meer dan juist genoeg om den lachlust op te wekken en toch nog oog over te houden voor de echte kunst, die in het laatste jaar in geetien deele blijkt te zijn achteruitgegaan. Schilderijen naar Eet naakt model zijn ergeloot ikniet zooveel als anders en hoewel ik het volkomen eens ben met Tayne, waar hij zegt dat er een kuischheid bestaat voor artisten en een voor catechiseermeesters en dat die twee niet hetzelfde zijn, beklaag ik mij daar toch niet over, hoofdzakelijk omdat dit genre lang niet werk is en wij er in den regel meer leelijks dan moois in te zien krijgen. Daarentegen is het getal binnenhuizen en stillevensde laatste vooralaanzienlijk toegenomen, maar het -gelikte goedje", stukken die machtig veel gelijken op schil derwerk op porceleinheeft er ongelukkigerwijze een belangrijk contingent aan geleverd. Militaire onderwerpen en doeken van buitengewone grootte zijn er ook, maar in een bescheiden getal vertegenwoordigd. In het geheel zijn ingezonden 9153 kunstwerken, waarvan zijn geweigerd 3262 en aangenomen 5891 verdeeld als volgt: Schilderstukken3040 Teekeningen - 1707 Beeldhouwwerken719 Bouwkunde, gravures, lithographiën enz429 Het vorige jaar waren er ongeveer 1000 werken minder, Nederland is vertegenwoordigd door 16 schilders en 2 beeldhouwers, die te samen 25 kunstwerken inzonden. Het zijn de schilders Burgers, de Haan, Kaemmerer, Kuypcr, Hetikcs, U. Lccnhoff, M. KuytenhrouwerW. Mesdag, C. Metzelaar, Nakken, OppenoorthItoeloffs, Schilt en P. Tetar v. Elven; de schilderessen mevr. Mesdag van Houten en mej Schwartze en de beeldhouwers, B. v. Hove en F. Leenhoff. Zonder voor het oogenhlik in bijzonderheden te treden ik behoud mij vóór dit een volgenden keer te doen eischt de billijkheid dat een woord van lof niet onthouden worde aan deze kunstenaars. Meerendeels hebben zij, elk naar zijne krachten, de eer onzer school flink opgehouden. Maar, de verleiding om in détails ie vervallen wordt mij te sterken toch ik wil dat niet doenof liever ik mag het niet. Ik zou u al te veel plaatsruimte moeten vragen. 't Is hier voortdurend neg zulk wcêr, dat men bijna den winter terug verlangen tou: koud en guur als in November. Maar dan rekent men er op, dan is men er op ingerichtdan weet men dat er niets anders te wachten valt. Om daarentegen in Mei nog bij den haard te zitten en zich nog in bont te moeten hallen is minder snngeraam. Die koude doet hier groote schade aan iedereen, vreemdelingen ko nen nog niet en de nouveautéhuizen wachten steeds nog op koopers voor de zomer- mikelcn. En waarlijk, zij maken toch kosten genoeg om niet te verdienen dat zij ook zaken maken. Natuurlijk blijft de Pont-Neuf weêr niet achter. Deze is en blijft een zware con current voor de kleermakers in en buiten Frankrijk. Wie toch wil niet graag een pakje hebben uit Parijs, echt fransche coupe, echt fransch cachet, al kost het hem ook een paar gulden meer. En dit laatste is niet eens het geval. Uit de rue du 'out Neuf kan men nog goedkooper kleêrcn laten komen, dan men ze in zijn eigen plaats kan bestellen, want de Pont-Neuf levert alles op maat en boven de 12.50 franco aan huis. Zijn geïllustreerden Catalogus verzendt hij niet alleen bij duizenden, maar stuurt hij bovendien met stalen er bij franco aan ieder, die er vraagt. En inderdaaddie aanvraag is der moeite waardal ware het maar ieên om op do hoogte te komen van de modes van het seizoen. Trouwens, een te dat jaarlijks voor 40 millioen francs zaken doet is eenig, en dit feit alleen is ldnende om de kennismaking cr mede te wettigen V E K I i T 1 E N. Ondertrouwd: Leiden, 16 Mei 1879. T. P. AL0FS, Wed', van A. M. Kerkvliet, en W. E. KERKVLIET. Wed® van E. T. Sch.mf.inck. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van 73 jaren, onze Moeder en Beltuwd-moeder PETRONEI.l.A SLEGTENIIORST, geb. MASSAAR. Namens hare kinderen en behuwd-kinderen, M. SLEGTEXIIORST. L. DIRKZWAGER. Leiden, 15 Mei 1879. 4. VERSTRATEN. -G. SLEGTEN110RST. De Ondergeleekenden betuigen bunnen ltarlelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van den Wel-Edelen Heer II P. EBERSON. llil aller naam. Leiden, 16 Mei 1879. A F. HOPMAN. G. E. HOPMAN, Ererson. extra zoet, 35 Cents per 5 ons. VEïtKOl W S30KHUYZEN. 15 Cents per pakje. Depothouders gevraagd voor alle steden van Nederland. Dit Preparaat maakt de wasch sneeuwwit, zonder de stof ook maar in liet geringste aan te grijpen, spaart het gebruik van Zeep en voorkomt dc onaangename zeeplucht, die men bijna altjjd aan de gedroogde wasch bemerkt. Maakt de aanwending van Chloor en Soda overbodig waardoor de slof altijd aangegrepen wordt. Rij hel ge bruik van dit preparaat behoeft men de wasch slechts één maal te wasscheit, maakt liet hleeken overbodig, en kan op deze wijze in elke huishouding w orden aangewend. Alle nieuwe ontdekkingen om de wasch door machines enz. spoedig te reinigen, berusten meestal op aanwending van Chloor en Soda. Ieder pakje Wasch-Cristal bevat eene naauwkeurigc ge bruiksaanwijzing. ROBERT 1IOL.TZ, Nijmegen. Chemisch Technische Fabriek. Niet genoeg kan het echt l)r. Popp's Aiiatlieriii-Hoiiriwater legen slechtriekenden adem, tegen sponsachtig ligtbloedend tandvleesch aanbevolen worden. Daar ik meerdere jaren aan tene erge mondkwaal leed en alle mid delen zonder gevolg hieven, daar ik steeds meer en meer gezonde tan den verloor en de nog in mijn mond overgeblevenen met de tong kon bewegenhet tandvleesch steeds meer en meer slonk en bij de aanra king met de tong bloedde tn zich daarbij een zeer lastige slechte reuk in den mond verspreidde, bragl mij dit laatste op de gedachte, oin het algemeen geschatte Aiiatlicrin-Mondivatcr van Dr. J. G. POPI'. KK. Hof-Tandarts Ie H'eenen, te gebruiken; ik zag niet alleen na het eerste gebruik den slechten reuk verdwijnen, maar ook mijn lamhlecsch sterker en mijne landen vaster worden, zoodat ik ua korten tijd ge voelde, dat mijn mond ïeheel hersteld was, weshalve ik dit uit innige dankbaarheid en uit medegevoel voor anderen openlijk betuig en aan dit Mondwater den lof toekeunedie het toekomt. Wien. Baron JOSEF STENZL, m p. Alleen echt te verkrijgen: te Leiden bij E. AOOKR1JK. lireede- straat. en REIST KRAK, Beestenmarkt; ie Ai/,hen hij J. T. ALL ARTte Hazersironde hij J. GAARKEUKEN; te Dma'iecht hij 11. J. GILTAY en A. BISSCHOP Pz,; le iiorinchem hij II. J. R. BOSCH: te Gouda bij L. SCHENK; te \v Grarcn/mge bij J. L. F. C. SNABILIE. Apotheker, en C. VAN VALKENBURG; te Delft hij A. 4. VAN III.IN en J. E. KOUWENIIdVEN ZOON; te Hotteidam hij A. SCllll'PEREYM C°.Blaatiwc Porseleinwinkel; te Schiedam hij I). MALTHAle Dhardingen hij WOUTER PLEYS1ER; te Amnlerunm hij 11. II. ULOT1I O.Apotheker, F. v. WINBHEIM C».

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3