EID8CHE COIIRA afek4"3*8 VRIJDAG 16 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. >S 870. 1°, 115. lis- Pe Courant verschijnt dagelijksZen- en Feesldagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.88. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 'sjtars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertcutiën is van 1—4 regels ƒ!.-—• iedere regel meer 25 cenis. lij deze Courant wordt verzonden bladz. 25—28 der Handelingen van Gemeenteraad Zittingverslag tii/, Hl. LEIDEN, 15 Mei. (oor de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het rfl sie gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer II. G. Kro- tbergmed. doctorandus. - Gisteren avond werd alhier in het Nutsgebouw de algemeene vergade- van de Vereeniging tot hevordering der volksgezondheid gehouden. ar aanleiding van het verslag der verriglingen van het bestuur werd belangrijke discussie gevoerd over de maatregelen, die vereischt wor- om den regelmatigen afvoer der laecaliëu uit de takriolen te verzeke- Sedert vele jaren reeds besteedt de gemeente belangrijke sommen aan terbetering der hoofdriolen. Het bleek uit tal van mcdedeelingen van bestuur, dat deze verbetering niet aan het voorgestelde doel kan beant- orden, tenzij op eene voldoende verbinding der takriolen met deze hoofd- len worde gelet. Zonder toezigt van gemeentewege, meende het bestuur, j d dit geschieden. Het hoopte derhalve, dat bij de herziening der policie- ordening deze belangrijke quaestie zou worden ter harte genomen en ■egeld. Mer bleek uit de verslagen, dat het bestuur wederom een onderzoek is hel werk gesteld omtrent de deugdzaamheid van eenige voedingsmid- De melk, de karnemelk en het duinwater werden wederom onder- tht, voorts ook tarwebloem, saflraan en peper. De resultaten van dit lerzoek zullen, gedrukt, aan de leden worden toegezondenen ook publiek irden verkrijgbaar gesteld. Heden morgen werd met militaire eerbewijzen grafwaarts gebragt het Wijk overschot van den wel-ed. gestr. heer H. van Teeckelenburg, oud- kier der schutterjj en adjudant-onderofficier der infanterie, ridder van Militaire Willemsorde, broeder van de orde van den Nederl. Leeuw en regtigde tot het dragen van het Zilveren en van het Metalen Kruis, op a lldt° dezer onder Leiderdorp, nabij deze stad, in 84-jarigen ouderdom (rieden. Voorafgegaan door een peloton militairen en de slafmuziek van 4' reg. infanterie, die treurmarschen liet hooren, en begeleid door de Leiden der Vereeniging van het Metalen Kruis, met hare banieren, en vertegenwoordigers van de dienstd. schutterij en van het garnizoen, de statige rouwstoet door de straten naar de begraafplaats aan de «poort, alwaar zich nog enkele oud-strijders uit het jaar 1815 bij den bel aansloten. Bij de geopende groeve, na het lossen der gebruikelijke toten, nam de president der Vereeniging van het Metalen Kruis, de heer Themps, het woord, om in korte trekken de verdiensten van den overledene, lowel gedurende zijne langdurige militaire loopbaan als in burgerlijke be tting, te schetsen, verdiensten, waardoor hij zich dc onderscheidingen, Item te beurt gevallen warenten volle had waardig gemaakt. Door alp behuwd-broeder van den overledene, den heer D. Delforno, werd aan spreker en verder aan al de aanwezigen dank betuigd voor de hulde, den waardigen afgestorvene gebragt. - Bjj de acle-examens voor het lager onderwjjs te 's Ilage werden gis ten voor de acte in de Fransche taal 8 candidatengeëxamineerd;7 werden tewezen en 1 toegelaten, de heer H. van Bockel uit Rotterdam. - Te rekenen van den 15d'° dezer zal de Fransche post, welke ten 5.15 «orgens in Parijs aankomt, in plaats van ten 10.25 'smorgens, eerst orden verzonden met den trein, welke ten 12.55 'snamiddags uit Amster- vertrekt. Het vertrek uit 's Gravenhage zal ten 2.14 en uit Rotter- ten 2.50 's namiddags plaats vinden. Voorts komt, met hetzelfde tijd- eene nieuwe verzending naar Frankrijk in werking, bepaaldelijk ter ing der voor Zuidelijk Frankrijk, Spanje en Portugal bestemde "even. Deze post zal vertrekken: uit Amsterdam ten 7.20'smorgens 'sGravenhage ten 8.36 'smorgens, en uit Rotterdam ten 9.10 'smor- om ten 7.40 's avonds in Parijs aan te komen. -De minister van oorlog heelt het verslag der kamer over zjjne begroo- "S voor 1879 beantwoordt. Hij heeft die begrooting gebragt op 21.641.900 'erklaart dat hij vele punten in ernstige overweging zal nemen. Hij rt met eene gevestigde overtuiging de portefeuille aanvaard. Hij hoopt 'tl zijne vroeger ontwikkelde meening omtrent de organisatie en de defen sie-belangen getrouw te blijven. Hij acht eene eindbeslissing omtrent de principiële vragen der defensie urgent. Hij zal onverpoosd arbeiden om ten spoedigste tot eene beslissing te geraken. Hjj kan zich niet vereenigen met de beginselen omtrent de defensie van het vorig bewind en kan zich ook niet neerleggen bij de plannen van zijne onmiddellijken voorganger. Zijne ontwerpen liggen zoo goed als gereed. Hij hoopt in het volgende zitting jaar de militie- en schutterijwet te behandelen. De minister zal aan de be handeling en de ontw ikkeling van den soldaat en de bezoldiging van den officier zijne aandacht wijden, en trachten de militiedienst zoo min bezwarend mogelijk te maken. Door het departement van oorlog is in druk openbaar gemaakt het verslag van de commissie, aan welke was opgedragen om, door een verblijf aan de te Baardwijk gevestigde fabriek van schoenen en lederartikelen, de noodige gegevens op te doen, omtrent vervaardiging, keuring enz. van militair schoeisel en ledergoed. De commissie is van oordeel dat het in het belang van het leger en van de schatkist zou zijn te achten, wanneer het schoeisel in een beperkt aantal fabrieken, voorzien van bepaaldelijk voorge schreven werktuigen, en, zoo mogelijk, onder toezigt vanwege het dep. van oorlog werd vervaardigd. In het verslag, uitgebragt in de vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche bank, wordt door commissarissen, na opgave der gedane opera- liën, gezegd: De uilkomsten van het boekjaar zijn zeer gunstig. Terwijl handel en industrie den druk der tijden bleven ondervinden, mogt onze in stiling een bijzonder goed jaar doorleven. Ware het winstcijfer door onnoodige verhooging van den rentestand verkregen, zoo zouden wij niet met inge nomenheid daarop kunnen wijzen, maar, getrouw aan hare roeping om te steunen en te sterken, heeft de bank zeer heilzaam gewerkt en, terwijl zjj velen voor groote verliezen bewaarde en tevens ontwikkeling van zaken bevorderde, aan het algemeen ook eigen voordeel verecnigd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 14 Mei van Port-Saïd vertrokken. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland zjjn tot de evange liebediening toegelaten de hh. H. Doorenbos en W. G. Bange, th. candd. te Groningen. Uit Rotterdam meldt men dat aldaar eene groote financiële ramp heeft p'aats gehad. De Afrikaansche Handelsvereeniging, werkende met een kapitaal van 6 millioen, heeft hare betalingen gestaakt en men vreest dat het kapitaal nagenoeg weg zal zijn. De directeuren L. Pincofls en Kerdijk hebben de stad verlaten en zijn niet teruggekeerd. Men noemt onderschei dene huizendie hunne betalingen zullen staken. De commanditaire bank- vereeniging (Rendsburg en van Witsen) zou reeds surséance van betaling hebben aangevraagd. De gevolgen van deze ramp moeten nog niet te overzien zijn. Burg. en weth. van Gouda hebben den gemeenteraad voorgesteld, naar aanleiding van een verzoek der concessionarissen voor eene waterleiding aldaar oni rentegarantie voor eene geldleening, eene garantie te verleenen van 5 pCt. voor een kapitaal van hoogstens f 122,000, gedurende de eerste 3 jaren der exploitatie. Te Vlaardingen is eergisteren avond brand uitgebarsten in een huis aan de Hoogstraat. De brand nam zoo snel toe, dat een gedeelte van het huis nagenoeg geheel uitbrandde en daarbij de inboedel en vele werken van een daar wonenden horologiemakcr vernietigd werden. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer W. C. M. Begram heeft aan de kiezers in het district Gorin- chem medegedeeldna rijp beraad tot het besluit gekomen te zijn om het verzoek te doen, bij de op handen verkiezing van een lid voor de tweede kamer niet weder in aanmerking te komen. De vervulling van een belang rijke betrekking, ten vorigen jare hem opgedragen, vordert zooveel tijd en toewijding, dat de gelegenheid hem ontbreekt, om de gewiglige betrekking van volksvertegenwoordiger naar belmoren waar te nemen. Te Schermerhorn werden gedurende geruimen tijd dan door dezen dan door genen, die soms het waschgoed des nachts lieten buiten liggen, kleeding- stukken gemist. Het zonderlingste evenwel was, dat telkens een week of 14 dagen later de vermiste voorwerpen, maar dan vuil gedragen, weer ter plaatse gevonden werden. Veelvuldige gissingen werden verspreid omtrent vermoedelijke daders, die men natuurlijk onder de armste klassen zocht. De burgemeester meende dat er een einde aan dit spel komen moesten eindelijk is hel hem gelukt de zaak ter oplossing te brengen. Een paar wakers,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1