Ten gevolge van liet spelen van kinderen met lucifers ontslond er Zaturdag II brand in een groot mastenbosch onder Loon op Zand. Men heefl dien brand kunnen beperken tot minder dan een hectare. De lieer A. I'leysier, de bekende zeeschilder, is, na een korte onge stcldhcid, te Vreeland overleden. De landschapschilder C. J. de Vogel is te Dordrecht op 54-jarigen leeftijd overleden. 'sGRAVENHAGE, 14 Mei. Door Z. M. is benoemd lot kantonregter te Doesborgh de lieer mr. M d'Anmerie, vroeger griflier bij het kantongeregt te Leiden. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer jhp. I. J. W. 11. van Andringa de Kempenaer, als burgemeester der gemeente Ferwerderadeelen aan den heer mr. G. Schot, als notaris te Franekcr, Voorts zijn benoemd: tot kantonregter te Zntphen de heer mr. J. G. II. B, Kei jen, vroeger substituut officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zwolle, en tot nolaris te Barneveld de heer D. la Grappe Dominions, thans notaris !e Lichtenvoorde. -- De benoeming van den heer mr. P. F. van Cooth, griffier der staten van Noordbrabant, tot lid eencr commissie tot voorlichting der regering omirent de regeling van de in den loop van 1879 Ie houden algemeene volkstelling, is, op zijn verzoek, ingetrokken en in zijne plaats tot lid dier commissie benoemd de heer A. Jansen, commies ter prov. griffie van .Noordbrabant. De kapitein W. F. A. Schoevers, directeur van het garnizoens-hospitaal te Maastricht, is op non-activiteit gesteld, en de 2' lnit. J. Stroeve, van het le reg. inlanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee 1' kl. L. A. Dittlof Tjassens, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoelsluis, en belast met het bevel overdestoom- kannoneerboot Hydra, wordt overgeplaatst in de rol van het wachtsehip te Willemsoord, en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. Loots. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoe fenen als volgt: de commies 3e kl. G. 11. van Senden ten postkantore te Zwolle; de commies 4e kl. C. E. van der Loell ten poslkantore te Nijmegen de surnumerair G. W. \V. C. Diest Lorgion ten poslkantore le Breda. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal van heden werd het debat over het kanaal door de Geldersche vallei voortgezet. De minister van waterstaat verdedigde het uit alle gezigtspunten en beriep zich op de eenstemmige zienswijze der technici. De minister van oorlog verklaarde dat dit kanaal eer voordeelig dan nadeelig zou zijn voor de defensie. De bh. van der Linden, de Jong en Tcding van Berkhout bestreden hel kanaal. Morgen voortzetting. De gemeenteraad alhier heeft besloten tot hel oproepen van sollicitanten voor de betrekkingen van leeraressen en leeraren voor de hoogere burger school voor meisjes, tegen 1 September 1879, en wel: leeraressen op eene jaarwedde van ƒ1500 voor een of meer der navolgende vakken: de Neder* landscbe taal- en letterkunde, de Fransche taal- en letterkunde, delloog- duitsche taal- en letterkunde, de geschiedenis, de rekenkunde, de beginselen der stel- en meetkunde en die van het boekhouden, een lecrares voor de aardrijkskunde op eene jaarwedde van/1000; leeraressen op eene jaarwedde van ƒ500 voor elk der navolgende vakken: de plant- en dierkunde, de nut tige en fraaije handwerken voor meisjes, de gymnastiek, een leerares of lecraar in het handteekenen en de schoonheidsleer op eene jaarwedde van ƒ1200, en een leerares of leeraar in de natuur- en scheikunde op eene jaar wedde van ƒ1500 met bepaling dat voor het geval leeraressen of leeraren voor meer dan een vak worden aangesteld, de jaarwedde in billijkheid kan worden verhoogd, maar in geen geval lioogcr dan ƒ1800 zal zijn. Heden werd «au het dep. van oorlog aanbesteed: de levering der noo- dige brandstoffen cu kaarsen aan de militaire wachten in het rijk. over het tijdvak van 1 Jttlij 1879 tot en met 30 JHnij 1880. liet minst was ingeschreven door den heer Wicdenbrugge te Amersfoort, als: de 100 kil. steenkolen 1.30, de 100 stuks takkenbossen 2 50 en het kil. kaarsen 0.65. Door het officicren-schietgezelschap der 's Gravenhaagsche schutterij is een algemeene schietwedstrijd uitreschrevcndie op 30 Junij, 12 en 3 Julij e. k. nabij 's Hage zal worden gehouden en lot deelneming waaraan de ruslende en dienstdoende schutterijen, de scherpschutterscorpsen en wecr- baarheidsvereenigingen, de marine en het leger zijn uitgenoodigd. «UITKiNLANUSCIlE BGIUGTKN. BELG I E, De nacht van 7 op 8 Mei is zeer noodlottig geweest voor het arron dissement Dinaut. Omirent 10 uur 's avonds heeft een brand twee woningen vernield te Nismen. Te Fagnolles is omtrent hetzelfde uur een hevige brand uitgebarsten, die spoedig een verschrikkelijke uitbreiding nam en waardoor twaalf gebouwen, buizen, stallen en schuren geheel vernield werden. Ver scheidene koeijen zijn in den brand omgekomen; een landbouwer, die een koe wilde redden, heelt erge brandwonden bekomen. In denzelfden nacht zijn te Bailleux zeven huizen afgebrand. ENGELAND. LONDEN 13 Mei. In Birmah is de locstand, volgens brrigten uit Rangoon van 4 Mei, nog altijd gespannen. De koning Theebau regeert despotisch, maar nu het volk niet meer verwacht, dal Engeland tnsschenbeide komen zal. wil het zich onder zijnen scepter schikken. Er zijn aan het hof te Mandalay twee partijen: de een is die van jonge, door den koning benoemde ambtenaren; de andere die van de oude ministers, die Theebau gaarne zou wegjagen, maar die hij niet missen kan, omdat zij alleen met de regerings-rouline bekend zijn. Zoo de eerste partij de bovenhand krijgt, zou oorlog ode gelijk zijn. jn liet bekende reuzenstoomschipde Great Eastern, werd onlangs li ttelu eene maatschappij van vcevervoer tusschen Texas en Londen aangekoj - Het wordt in Milfordhaven voor zijne bestemming uitgerust, krijgt niet dooi ketels en machines voor 500,000 dollars en wordt van de noodige verk wae sebt lingsmachines voorzien. Het zal, naar gemeld wordt, 2200 runderen 36,000 schapen kunnen vervoeren. FRANKRIJK. De minister van justitie hondt zich onledig met eene hervorming de regterlijke organisatie. Naar men verneemt heefl zijn ontwerp ten li het aantal regtbanken van eersten aanleg te vermindei en van 362 op i; het aantal hoven van appel van 26 op 15 en het aantal leden der citii regtbanken of regtbanken van policie van 7 op 5. Voorts zullen de ld f der regterlijke magt op 65-jarigen leeftijd op pensioen gesteld worden, fc deze bepaling zouden dadelijk tien eerste presidenteu, meer dan tact raadsheeren en een groot aantal regters gepensioneerd kunnen worden, bezoldiging der regterlijke magt zal aanzienlijk verhoogd worden. Uit Parijs meldt men thans aan de Ind. BeigeVolgens bijzool inlichtingen zjjn de mededeelingen der dagbladen over oneenigheden in kabinet overdreven. De bestaande moejjelijkheden raken geen enkele qtwl min van beginsel, Eene schikking is waarschijnlijk; het vraagstuk betref!» de prefectuur van policie en dat van den terugkeer naar Parijs zullen li ieder afzonderlijk worden geregeld, daar zij niet met elkander inn band staan. De president der republiek heeft het nieuwe academielid, denk De Renan, ontvangen, die door de heeren Mézières en Doueet aan hem m voorgesteld. Bij zoodanige gelegenheid verzocht de heer Thiers steeds het bun der academie bij hem te dejeuneren. Maarschalk de Mac Mahon week dien regel af, maar de heer Grévy heelt de gewoonte van den heer Tb aangenomen De bisschop van Périgueux heeft aan de geestelijken in zjjn dion een herderlijken brief gerigt, waarin hij hen vermaant het ontwerpt gaande het hooger onderwijs te bestrijden. Hij i9 echter voorzigtigerl de aartsbisschop van Aix; want hij zegt: Daar deze brief niet regtstr# de geloovigen aangaat, zoo zal hij niet van den kansel afgelezen wordei De //Anti-Tabakvereeniging" heeft een adres aan de kamer en f senaat gerigt, waarbij er op aangedrongen wordt, dat aan jongclieé beneden de zestien jaren het rooken op straat en in koffijhuizen wn verboden. De dagbladen bevatten vele bijzonderheden omirent het instorten wegzakken van den Pasage-GourdonBoulevard Sainl-Jacquesdigt bijl station van den spoorweg naar Sccaux. Deze wijk der stad is gelegen bu d de Catacombenen niet alle woningen zijn er zoo stevig gebouwd als 4 ran deze ligging werd voorgeschreven. Althans de Pasage-Gourdon, bestaande een tuin, omgeven door huizen, is gedeeltelijk verdwenen in een onzigtbtr put. Debewoners hebben er het leven afgebragtdoch overigens alles ti lorendaar de policie niet wildat men de huizen zal binnendringen meubelen of waarden te redden. ZWITSERLAND. Zondag aanst. zal de volksstemming plaats hebben over de al ofi 'e wederinvoering der doodstraf. Te Bern heeft eene demonstratie tegen wederinvoering plaats gehad. Een talrijke schare, meest personen uit Nt L den belt D bru prei I: Slat zrjn chdtel, heeft met een 30-tal vaandels een optogt gehouden, waarna oil op een toevloed van duizenden verscheidene sp ekers zijn opgetreden, meti gevolg dat er besloten werd, bij de volksstemming een eenparig «neen! doen hooren. In Zwitserland heerscht mede nog winterkoude, ten gevolge van vele sneeuw, die de laatste dagen in het gebergte gevallen is. De wegoi den St. Gotthard was onbegaanbaar en ook hel werk aan den spoom tunnel moest eenige dagen geslaakt worden. DIJITKCIILAND. Het aantal exemplaren van adressen en brochures betreffende de I lasting- en tariels ontwerpenbij den rijksdag ingezonden en aan de M rondgedeeld, bedraagt reeds ongeveer 80000. RV8LAND Naar men uit St. Petersburg aan de Köln-Zeit. meldt heefl de polio aldaar eene geheime drukkerij ontdekt in een huis naast het ministerie vt openbare werkenen daarbij de hand gelegd op 7000 nog niet verschelt exemplaren van het revolutionaire blad «Land en Vrijheid." Men km deze drukkerij op de volgende wijze op het spoor: Hel laatste nommern »Land en Vrijheid" kenmerkte zich door een schoonen druk en een de kundige, daarvoor geraadpleegd, zeide dat het met nieuwe letters gedrii was en de letters slechts afkomstig konden zjjn uit de eenige lettergieloi "Franzmark." Hier bleek dat van deze lettersoort sedert maanden slecbl gekocht was door het ministerie van openbare werken; daar werdnusir® onderzoek gedaan en de chel der drukkerij aan een verhoor onderworp® Deze, de heer Böhnke, een Pruis van geboorte, wist van niets, doelt kt onderzoek bragt aan het licht, dat buiten zijn weten letters gebezigd ren voor liet zetsel van «Land en Vrijheid", dat in vorm gebragt in k( aangrenzende gebouw gedrukt werd. Onder de zetters bleken een 8 a nihilisten te zijndie tot dusver het gebruik der letters van de ministeritl drukkerij voor hun chel en hunne collega's stipt geheim hadden welt te houden. Volgens de dagbladen zal het occupatie-leger van Oost-Bimielië Bulgarije ter sterkte van 40,000 man, 2000 paarden en 800 wagens on Burgas en Varna naar Odessa worden overgebragt, grootcndeels melschepe van de Russische maatschappij voor handel en scheepvaart Den IS'1" t' de eerste bezending scheep gaan. Den 205l°» vertrekt een stoomschip doe een om doe geli alsl ran noc I op ern IDS! den net i toe le ter 1 de Do kol det

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2