1 des jaars grkozen wordt. De Ie behandelen onderwerpen worden 14 dagen vóór dat de vergadering plaats heeft, door den secretaris schriftelijk ter kennis van de zitting hebbende kamers gebragt. Buitengewone vergaderin gen hebben plaats wanneer de minister van waterstaat dit noodig oordeelt, of wanneer een der zitting hebbende kamers daartoe een voorstel doet, dat door twee andere kamers ondersteund wordt. De vergaderingen zijn open baar, tenzij de minister of de voorzitter het tegenovergestelde verlangt. De be.diiiteu worden genomen b[j meerderheid van stemmen, waarbij ieder afgevaardigde eene stem uitbrengt. Een verslag van het in de vergadering verhandelde wordt zoo spoedig mogelijk aan den minister ingezonden. Ter bestrijding harer onkosten wordt van rijkswege aan de vergadering een erediet gesteld. Voor de betrekking van machinist-leerling 2' klasse bij de marine hebben zich 102 sollicitanten aangemeld, (let aantal plaatsen bedraagt 40. liet stoomschip Drenthe is op 7 Mei te Batavia aangekomen. Door hel prov. kerkbestuur van Gelderland zijn tot de evangeliebedie ning toegelaten de heer P. II. Edling, cand. in de godgeleerdheid te Leiden, i u C. I. Montijn, cand. in de godgeleerdheid te Utrecht. Door wijlen den heer F. Th. Everard zijn nog besproken: een legaat van ƒ3000 aan het R. K. oude armenkantoor en een van gelijk bedrag aan bet ottdc vrouwen- en mannenhuis St. Jacob te Amsterdam, Door wijlen mei. S Pannekeet, echtgenoote van den heer E. Klaver, is een legaat van 2000 besproken aan het It. K. Liefdegesticht te Medemblik. -- De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich in een ge mutileerd adres gewend tot de tweede kamer, met het verzoek, dat zybjj de behandeling van het wetsontwerp beireflrnde de verbetering van ver schillende waterwegen hier te lande, van het haar toegekende regt van amendement gebruik make en daarin ook opneme de verbetering van het Spaarne met eene nieuwe sluis te Spaarndam. Ook het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich te dier zake op nieuw tot de tweede kamer gewend. De gemeenteraad van Amsterdam beeft een subsidie van 2500 toe gestaan aan de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, ten behoeve van de feestviering bij gelegenheid van bet 50-jarig beslaan der maatschappij. Het besIimr der maatschappij had minstens 5000 gevraagd Onder Ede is een stoute diefstal met inklimming gepleegd op het landgoed "dc Biezen". Onderscheidene zilveren voorwerpen en een spaar bankboekje zijn ontvreemd uit een bewoond slaapvertrek. De policie heeft de daders niet kunnen ontdekken. - Te Brakel was Maandag II. een meisje van 8 jaren medegegaan met eene dienstbode, die de wasch ging spoelen, waarbij het kind hel ongeluk ha I voorover in het water te vallen. De dienstmeid had den moed er bij te springen en hel kind vast te houden. Beiden echter zouden omgekomen zjjn, zoo niet eene boeredochter ware toegeschoten en ze naar den oever kant had gehaald en op het drooge gebragt. Te Viies is de boerderij van den landbouwer I.olkema, huis en schuur, inct al het huisraad, graan, gereedschappen, benevens twee paarden, een koe en eenige varkens, een prooi der vlammen geworden. De bewoners ontkwamen bijna naakt aan het vuur. j\- Nabjj Tilburg, in het Moleneind, zjjn eergisteren vier huizen afge brand; van de inboedels werd zeer weinig gered. De sneltrein van den Ned. staatsspoorweg, die Zaturdag-ochtend van Yivegnis naar Eindhoven was vertrokken, bevond zich in de kromming bjj Herstal, toen de machinist bemerkte, dat een 2-jarig kind op de rails speelde en verpletterd zou worden; hij wendde alle pogingen aan om te stoppen, maar te vergeefs; de trein ging nog grootendeels over het kind heen, eer hij geheel tot stilstand was gebragt. Het personeel snelde nu toe en vond den kleine op den rug liggende, naast den trein, met liet hoofdje legen de rails, maar zonder een schram; alleen de haren waren vuil gemaakt door de wielbanden der wagens. Toen de kleine weêr op de beenen stond nam hij de vlugt, onbewust van het doodsgevaar waaraan bij ontsnapt was. Volgens berigten uit Zuid-Afrika zijn op verschillende plaatsen der Kaapkolonie openbare vergaderingen gehouden tot verzekering van steun van de zijde der bevolking aan sir Barlle Frère. Het gerucht alsof de boeren dien gouverneur als gijzelaar hadden willen honden wordt als een laag verzinsel beschouwd, alkomstig van lieden uil Pretoria, die den boeren vjjaudig zijn. Terwyl de leiders van dezen het mogelijke doen om uitersten te verhoeden, schijnt een Engelsche ultra-partij het cr op toe te leggen de hoeren op te ruijen. Hel Kaapsche olktblad waarschuwt met ernst tegen zoodanige handelingen en miskenning van de billijkheid jegens de llolland- sche Afrikaandcrs. Weel men de harmonie tusschen de twee hoofdbestand- deelcn der bevolking niet te bevorderendan vreest het bladdat men nog bel eind niet gezien heeft van de aanhechting van de Transvaal. Den 7d" April is de telegraaf tusschen Blotmfonlein en Kaapstad geopend. Terwijl over het algemeen het ontwerp lot nadere voorzieningen no pens de liquidatie van het beheer der voormalise wees- en momboirkamers met instemming in de afdeelingen werd ontvangen, werden in drie afdee- 'lingeu bedenkingen geopperd legen de voorgestelde verdeeling der saldo's. Sommige leden meenden, dat de regering bij de hier voorgestelde regeling te veel over hel belang van den staat was heengegleden en de bezittingen van don slaat zonder reden aan de gemeenten prijs gaf. De zucht om Amsterdam te gerieven had. meenden zij. de regering op dien verkeerden weg gebragt. Slechts twee gemeenten, Amsterdam en Middelburg, hadden regt beweerd op de saldo's; nu worden zij, zonder dat er eene reglerljjke uitspraak uitgelokt is, aan alle gemeenten toegekend. De uitspraak had moet'n zijn aigcwacht. Bedoelde leden waren van oordeel, dal de tegen woordige toestand der schatkist niet tot zoodanige mildheid had moeten aanleiding geven. Vele anderen deelden dal gevoelen echter niet. Enkele leden, die het regt der gemeenten op de saldo's onbetwistbaar achtten, meenden dat aan haar niet alleen het kapitaal, maar ook de renten moesten worden uitgekeerd, en dat de regering dit bad moeten voorstellen, nu het tweede advies der lands-advooaten geheel schjjnt te omhelzen. 'sGRAVENHAGE, 8 Mei. In de zitting van de Iwcede kamer van heden zijn de algemeene bt raadslagingen over de kanalenwet geëindigd. De heer van Deldrn bestref' het ontwerp wegens den vorm en ook wegens de onvolledigheid, omdi daarbij niet de matigheid was betracht. Alleen de Rjjnvcrbinding Voo; Amsterdam was geregtvaardigd en daarvoor mogt geleend worden. De hen Zijlker verdedigde het ontwerp en bragt hulde aan de beide ministers, vog hunne kloekmoedige politiek. De heer de Casembrool sloot zich bij dq heer van Delden aan. De minister van financiën verklaarde dat de kostq der werken door eene leening gevonden moeten worden. Renten en aflossiq ad 4% pCt. kunnen gevonden worden uit de gewone middelen, als de komsten met 4 millioen vermeerderen en de progressie, wat de middelen betreft, aanhoudt. Voor dringend noodigc werken behoeft men dus nij te schromen uitgaven te doen. Met artikel 1 is daarop aangevangen. De reis van prinses Hendrik naar Oldenburg, op heden bepaald, ii uithoofde eener ligte ongesteldheid van H. K. H.uitgesteld. Voor het geregtshof te 's Gravenhage stond lieden teregt de persooi van R. K.een gewezen kantoorbediendelaatst woonachtig Ie Amsterdat Hij wordt beschuldigd te Rotterdam, den ld1'", 15'' en 17" February, r& pectiveljjk bij de heeren M.C. en 's J. aldaar quitanliën te hebben aan;;, boden en ontvangen, elk groot ƒ2.50, als bijdrage in de Prins Hendii stichting, op welke quitanliën besch. valsclielijk den naam van den sects taris dier stichting had geplaatst. Toen bij den 21" Febr. op de Schiekat in beschonken toestand door de policie werd aangehouden, werden n« meerdere valsche stukken bij besch. gevonden. lljj was reeds driemals tot celstral veroordeeld en maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Advocaat-generaal mr. van der Hoeven eischle met het oog op die vr» gere veroordeelingen de schuldigverklaring van besch. aan valscliheid drie onderhandsche geschriften en hel gebruik maken daarvan en zjjne vet- oordeeling tot 6 jaren tuchthuisstraf en 6 boeten elk van 50. De ven diger, mr. Reynst, opperde eenige bedenkingen legen de qualificatie, ma» beval ten slotte zijn cliënt den hove aan. De uitspraak is bepaald op mot genochtend. De arrond.-regtbank alhier heeft lieden den arbeider R., uit Bcrkd die door het openzciten van een brug. oorzaak was dat de burgenteen; der gemeenten Berkel en Rodenrjjs in het water geraakte, veroordeeld i« twee maanden celstraf. BUITElNLANDSCIIK MiltlGTEN. di ENGELAND. LONDEN 7 Mei. Er is titans eene vaste militaire commissie voor de luchtvaart zaaien- gesteld. Te Woolwich is eene inrigling gemaakt tot het vervaardigen vat luchtballons, en officieren en soldaten werden gedurende dezen winter in de vervaardiging geoefend. Vier ballons zijn reeds in deze werkplaats aai' gemaakt. Ook een vervoerbaar toestel om te velde waterstofgas te ontwik kelen is gereed. De kabel, waaraan de ballons bij bet oplaten beves'igd worden, heeft een weerstands-vermogen van 3 ton. De ballons kunnen wanneer zy met lichtgas gevuld zijn, twee man opheffen. Volgens berigten uit Indië heeft de cholera zich vroeger vertoond dat gewoonlijk en men vreest dus voor ziekten onder de troepen, bjj de nade rende groote hitte. In een paar legerkampen kunnen spoedig de noodig; voorzorgen worden genomen. Maar in andere ontbreekt het nog gehed aan alle toebereidselen, om dezen vijand Ie bestrjjden. Intussclien zjjn reeds bevelen uitgevaardigd, om alles ten spoedigste gereed te maken. Het hier gevierde nationale of Kluimbfeest, meldt men uit Calcutta, dreigt in zjjn gevolgen al even treurig te worden als het feest van 1867. Er ver eenigden zich 750.000 a 1.000,000 pelgrims en. ondanks dc door de overheid genomen voorzorgsmaatregelen, brak de cholera vóór het sluiten van liet feestelijk bijeenzijn op hevige wijze uit. De terngkeerende pelgrims dragen nu de ziekte in alle rigtingen naar bun vaderland over en het uitbreken van de cholera wordt reeds uil Delhi, Rawul, l'indi en andere plaatsen van noordelijk Indië gemeld. FKANKHIJK. De bekende Paul de Cassagnac heeft ecnen brief aan den minister van justitie gerigt, waarin hij zich beklaagt over de uitgave van zeker; «anti-clericale bibliotheek", het schandelijkste geschrift, zegt bij, onder dr republiek, hoe verdraagzaam ook op dit punt, alsnog verschenen. Hi doet daaruit tevens eenige aanhalingen, ^aangezien wjj", schrjjfthij, /rslech» matig vertrouwen stellen in uwe Proteslanlsch-Geneefsche verontwaardigini en van oordeel zjjn, dal de vrijmetselaars ol renegaten, die het ministerie zamenstellenwel noodig hebben een weinig aangezocht te worden cm bunnen pligt Ie doen." Na bedoelde citaten zegt hij: "Ziedaar, mijnheer de minister van justitief wat men onder uwe achtenswaardige, eerbied waardige regering al zoo straffeloos kan doen drukken. Ik heb eene flaauwe hoop, dat gij het u eenigzins zult aantrekken, voor den vorm ten minste en dat het regt zjjnen loop zal hebben." Zoo niet, dc heer de Cassagnac zal den minister in de kamer rekenschap vragen. Te Parijs is wederom een werkplaats van valsche munters ontdekt, Te Lyon houdt de werkstaking onder de wevers aan en htin syndicale kamer berigt, dat zjj in 5 dagen 2500 nieuwe aanhangers gewonnen heeft. De syndicale kamers der vrouwelijke werklieden hebben inschrijvingen ge opend ten behoeve van hen, die den arbeid gestaakt hebben. Van de acht weiklieden, die te Valenciennes zijn aangehouden wegens rebellie en belemmering van de vrijheid van arbeiden, zijn thans veroor- TO lol :id

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2