LEIDSCHE COIIRAVL 1870. VRIJDAG 9 MEL V. 100. BINNENLANDSCUE BERIGTËN, De Courant verschijnt dagelijks, Zou- en Feestdagen kitgezwslerd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.30 met het Verslag der Handelingen ran den Cemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de eor^mliliekoslen. Af tonder lijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der AdverlentiCn is van 1» 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 8 Mei. Door de geneeskundige staats-commissie is lieden tot arts hevorderd de lieer C. de Rony en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan den heer ft. E. Scheltema, beiden med. doctorandi. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 132 kinderen, als: 62 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- lioggtboorten. Overleden 115 personen, als: 19 mannen, 19 vrouwen, 39 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Gehuwd 29 paren. In de heden gehouden zitting van deh gemeenteraad is o. a. ingeko men een adres van VV F. Jongbloed c. s, houdende eene klagt over den Itgenwoordigen toestand van het plein aan de Kloksleeg voor 's Gravenslein, die somtijds hinder oplevert voor de bewoners der Kloksteeg en voor hen wier woningen aan dat plein uitkomen. Als middel van verbetering meenen zij in bedenking te moeten geven tot eene eenvoudige bestraling «ter te gaan. Tot bestuurder van het werkhuis, uit den gemeenteraad, werd benoemd de heer 11 0. Harievclt. die zich die benoeming liet welgevallen. De heer jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier werd, op zijn verzoek, weder voor twee j^ren als gemeente-archivaris gecontinueerd. Tol hulponderwijzeres in de Daadwerken werd benoemd mej. C. Theyssen. en tot onderwijzer 2' kl. aan de Tusschenschool J. V. Disselkoen. onderwijzer te Amersloort. Tot hulp- widerwijzeressen aan de school n'. 1 voor onvermogenden werden benoemd mej. Tb. Middelkoop, mej. K. Siruyck en mej. W. H. de Visser, tjjdcljjk als zoodanig werkzaam. De voordragt betrekkelijk de benaming van straten kwam thans op nieuw in behandeling. In de eerste plaats kwam in stemming de naam van Doeza- straat voor gedempte Koepoortsgracht. Dit werd aangenomen met 9 legen stemmen. De heer Verster vroeg of nu ook de spelling was uitgemaakt; hij had autographen geraadpleegd en daaruit hleek dat geschreven was Doesa en Boerhave met na. De voorzitter meende dat de bepaling der spelling wel aan burg. en weth. kou worden overgelaten. De heer van Itcrson vroeg ol men ook hierover niet zou kunnen stemmen, maar dit vond geen bjjval. Dc naam van Dcezabrug, voor de brug buiten de Koepoort, werd mede met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. De voorzitter stelde voor thans ook aan den singel tttsschen de Hoogewoerds- en Koepoorten den naam van Dona-singel te geven, De heer du Rictt achtle den naam Zoeterwoudschen- singel meer gepast en de heer van der Zweep stelde den naam voor Plantage singel. Het voorstel van den heer du Rieu, het eerst in stemming gebragt, werd aangenomen met 10 legen 7 stemmen. Het voorstel van burg. en weth. om den naam Langchrug Ie veranderen in Frans-van- llieris straat werd verworpen met 11 legen 6 stemmen. Betredende het advies van burg. en weth. op het verzoekschrift van H. H. Eichman-Jansen aan gedep. staten, ten opzigte van haren aanslag op het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1878, gaf de heer d'Atimerie te kennen dat hij zich met het gevoelen van burg. en weth. niet kon vercenigen. Zijns inziens had de adressante volkomen aangetoond dat zij haar hoofdverblijf alhier niet had gehad, en was haar betoog in het antwoord van burg. en weth. niet ontzenuwd. Uitvoerig toonde hij aan dat het geval, waarop hel kon. besluit van 30 Juljj 1875 doelde, zich onder ge heel andere omstandigheden had voorgedaan. Daarbij toch was sprake van iemand, die zich op het register liet afschrijven en. na eenige maanden zich weder liet inschrijven en daarmede bij afwisseling voortging. Hij vroeg hoe liet b. v. zou gaan met ren raadslid, die dezelfde verklaring aflegde als ile adressante. Zou een dergelijk raadslid niet ophouden lid der vergadering ile zijn Volgens burg. en weth. neenmaar hij toch zou niet gaarne me dewerken tot toelating van een zoodanig lid. De heer Versier verklaarde dat hij zich vereenigde met de denkbeelden van den heer d'Aumerie. De heer de Gocje zcide dat hij vroeger gestemd had voor liet voorstel van •hnrg. en weth., maar dat hij, na nadere overweging der stukken, lot de overtuiging was gekomen dat de adressanlc haar hoofdverblijf naar Zoeter- woude had overgebragt. De voorzitter betoogde dat men uit de omstandig heden waaronder de adressante de gemeente had verlaten en de wijze waarop zij hier van hare woning had gebruik gemaakt, niet kon afleiden dat zjj hier haar hoofdverblijf had opgegeven. Het aangehaalde voorbeeld van een raadslid ging niet op; om raadslid te zijn moest ineu ingezeten zijn. Ten slotte werd de voordragt van burg. en weth. met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. Het verzoek van H. Pufkus om eene sloep te leggen werd toegestaan en de voordragt tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting aan onderscheidene personen werd goedgekeurd Verder kwam op nieuw in behandeling de voordragt betreffende de erf pacht van domeingrond ten behoeve van de duinwaterleiding, waarover thans advies was uitgebragt door den stads-consulent. Tegen dat advies kwam de heer de Laat de Kanter, ofschoon hij het voor hem als niet-regts- geleerde moeijeljjk achtte, op. De consulent had er op gewezen dat bij de overdragt der erfpacht de gemeente toch, volgens de wet, verantwoordelijk zou blijven. Volgens den spreker zouden de gevallen, waarvan de wet spreekt, zich in deze zaak niet voordoen. De maatschappij stelde er lioogen prijs op meester op haar terrein te zijn. Het bassin was thans nog voldoende, maar meerdere beschikking over terrein was gewenscht. Daarbij was er geen enkel voordeel aan verbonden den grond te behouden en dien niet in erf pacht uil te geven. Na eenige discussiewaarbij de heer d'Atimerie deed uitkomen dat door den stads-consulent wel advies was uiigebragt over de óverdragt aan de maatschappij, maar niet over hel contract met hel rijk, heigeen de raad verlangd had, werd de voordragt van burg. en welh. aan genomen met 11 legen 6 stemmen. Ten slotte kwam nog in behandeling de rekening der stedelijke gasfabriek, [iie rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd als volgt: de exploitatierekening in ontvangst tot ƒ198,061.99, in uitgaaf tot 199,783.77%, alzoo sluitende met een nadeelig saldo van 1721.78% het uitbreidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst lol 44810.08, in uitgaaf tot/32978 51 sluitende met een voordeelig saldo van 11831.56%. Het zuiver overschot of batig saldo, dat volgens de rekening 50057 bedraagt, zal in de gemeen tekas gestort worden. Het vervoer langs den spoorweg Leiden—Woerden heeft gedurende de maand April 1879 opgebragt: Aan reizigers ƒ6044; aan goederen ƒ4864; te zamen 10908. Sedert 15 October 1878 was de opbrengst van reizigers en goederen ƒ57524. -T Tot agent voor het goederenvervoer bij den Rijnspoorweg alhier i? aangesteld de heer J. A. van der Made. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hagc werden giste ren voor de acte in de Fransche taal 3 candidatcn geëxamineerd, die allen werden afgewezen. Voor de acte in de wiskunde deden 6 candidaten examen. 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh. J. W. H. F. Buyze uil Katwijk aan Zee, M. II. Lem, A. van de Nadort en B. M. Wepster uit Leiden. De minister van waterstaat enz. heeft aan de kamers van koophandel en fabrieken in overweging gezonden een plan tot reorganisatie dier kamers. Het ontwerp is een uitvloeisel van een voorstel, ontworpen in eene ver eenigde zitting van vijf door den minister geraadpleegde kamers. Het bevat in de eerste plaats enkele wijzigingen in het kon. besluit van 9 Nov. 1851 en de later ter aanvulling daarvan uitgevaardigde besluiten, waarbij de wijze van verkiezing en de voorwaarden van verkiesbaarheid voor de leden der kamers ecnigzins veranderd worden. Deze wjjzigingen komen 'hierop neer dat voortaan, om benoembaar te zijn lot lid eener kamer van koop handel, niet meer het vijfjarig beslutirschap eener Ier plaatse gevestigde onderneming van handel en fabriekwezen gevorderd zal worden. De eenige voorwaarden van benoembaarheid zullen zijn: 30-jarige leeftijd en woon plaats in de gemeente waar de kamer gevestigd is. Voorts wordt in de wijze van verkiezing deze verandering gebragt, dat de aanslagen voor het bedrijf van tapper of slijter niet langer bevoegdheid zullen geven om kiezer te zijn voor leden van dc kamers van koophandel. De gemeenschappelijke werkzaamheid der kamers van koophandel wordt in hoofdzaak geregeld door de volgende bepalingenBij den aanvang van elk jaar wijst de minister van waterstaat de kamers aan, die door middel van afgevaardigden in vereenigde zitting te's Gravenhage zullen bijeenkomen. De minister bfpaalt tevens het aantal afgevaardigden, door welke de kamers vertegenwoordigd zullen worden. Elke drie maanden wordt eene gewone vergadering gehouden, onder praesidium van een voorzitter of plaatsvervan gend voorzitter, die, evenals de secretaris, door de leden hij den aanvang

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1