LEIDSCHE COURANT. V. 107. 1879. WOENSDAG 7 MEI. ST ADS-BERICHT EN. BINNEN LANDSCllE BEBIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgetonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 nel hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Advertcntifn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. ncmiTTEMj. BURGEMEESTER bk WETHOUDERS VAN I.EIDEN doen te vreten, dat, ter iUwiing aan de wet van den 11 April 1827 [Staatabt. n#. 17), een aan lag zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de- pen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, mei dien verstandedat de personen, geboren in 1845 tot 1853 ingesloten, welke zich krr ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben mltrgezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij- ring hon paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit (ijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vrccin- lelingenzullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens liun- mn ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1854 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1879 en het tiende, of dat der geborenen in 1844, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemaud der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al itrmeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te benooren, en dus ook niet die psonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van dra 21 Maart 1828 [Staatsblad n'. 6), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mej anstaandc, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1™ Juni niet kebhen doen inschrijven (en dos ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen', af de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai- lenwelke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teckening tot sluiting, door het Hoofd van fe Regeering aan het einde van het register te plaatsenzullen worden ingeschreven zat Bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- lersraad zuilen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- Itr lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de renuimdc inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan- lieti bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n'. G7), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs worzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te kotnen afhalen ter rorttarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af, van des voor- niddags 9 tot 's namiddags 4 urenterwijl zijwelke elders geboren zijnzich dat be- vijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor- delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij geinis zijner geboorte-akte, door eene rokeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij- ring tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnummer hamer woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, ilsmrde den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of «igehuwd zijnen in het eerste geval of lij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel tan elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit bet hnwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin tij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-cztracten tan heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke standvan des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallendebij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken tan liet Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1879, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1879, de bewoners van Wijk IV en V Op Zaterdag den 17 Mei 1879, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1879, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nren; 1st uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stipteiijk ter aangednider plaatse wn te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zooden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter iozage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den Jali aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zp. M". besluit van den 7 September 828 [Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of 'l« weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn ItWsest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij «orden gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden van hunne vrouwen kinderen, de bevoegdheid heblicn verloren om in die klasse le verblijven, en alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Sclmtters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dag} tusscben 9 en 1 uur, vóór den lijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen loc te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl. n». 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lxiobn, 1 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Mei. Bjj de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden giste ren voor de acle in de Engelsche taal 7 candidaten geëxamineerd; 2 wer den afgewezen en 5 toegelaten, zijnde mej. A. J. A. Helmhout, H. C. Humme, D. M. Kool. R II. W. J. van de Laar en M E. Neil, allen uit 's Hage. lieden is als hoofdonderwijzer voldoend examen afgelegd door de hh. de Jong en Labruyère uit Leidenen Zwanenburg uit Kalwjjk. De letterzetter J. Noest gedacht heden zijne 25-jarige dienstvervulling ter boekdrukkerij van den heer A. W. Sijlhoff. Door zijne kameraden was fer zijner eer in de werkplaats eene fraaije versiering aangebragt, en werd hem, tot aandenken eenig gereedschap, met zilver gemonteerd, aangeboden. Z(jn patroon vereerde hem een keurig geschenk en stelde hem en het overige personeel in staat den dag op feestelijke wijze te besluiten. -- De minister van oorlog heeft bepaald 1°. dat, met uitbreiding van de vroegere aanschrijving, bij het instructie-bataillon de jongelingen kunnen worden aangenomen zoodra zij hun 15e levensjaar hebben volbragt. mits een lengte hebbende van 1.5 M.; 2". dat de leeftijd, gesteld bij art. 31 van het voorschrift omtrent het instructie-bataillon voor volontairs, die als kor poraal bij de infanlerie-corpsen worden overgeplaatst, 16 jaar zal kunnen zjjn, mits hun lengte 1.55 M. bedrage en zij overigens aan de daarbij aan gewezen vereischten in alle opzigten voldoen; 3°. dat de volontairs, wier ligchanielijke ontwikkeling ten achteren blijft en van wie op goeden grond te verwachten is. dat zij op 17-jarigen leeftijd de lengte van 1.55 M. niet zullen bereiken, in het trom slaan moeten worden geoefend, ten einde ver volgens als tamboer bij hel insirnclie-balaillon te verbljjven, of wel te be kwamer tijd als zoodanig bij een der corpsen infanterie te worden geplaatst; 4°. dat de opleiding van korporaals tot fourier voortaan hij de corpsen zei ven zal geschieden. Men meldt aan het Hbl. dat bij de regering hel voornemen bestaat, om de betrekkingen van provinciaal adjudant en militie-commissaris op te heffen. Daarentegen zouden weder districts commissarissen worden benoemd aan wie de werkkring van beide op te heffen betrekkingen zonde worden j opgedragen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 4 Mei van Suez vertrokken; de Overijssel, mede op weg derwaarts, is op 4 Mei van Aden vertrokken; de Prins van Oranje passeerde op 3 Mei kaap Roca. op weg naar Baiavia. Te Amsterdam werd Zalurdag de honderdste algemeene vergadering gehouden van het wiskundig genootschap /'Een onvermoeide arbeid komt alles le boven". Op voordragt van het bestuur werden te dezer gelegenheid tot eereleden benoemd de hh.Prins B. Boncompagni le Rome, prof. E. Catelan te Luik, prof. P. Mansion te Gent, de heer G. Darboux te Parijs en de heer J. llouel te Bordeauxals erkenning hunner groote verdiensten op het gebied der wiskunde, alsmede de hh.jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier en jhr. J. F L. Coeneii van 's Gravesloot, voor hetgeen door hen is bijge dragen. om de feestuitgave mogelijk te maken. Tot leden van verdienste werden nog benoemd de hh. Froger en Godefroi te Amsterdam, wegens hunne bemoeijingen in het belang des genootschaps. Ook werd de hoog leeraar F. J. van den Berg te Delft bekroond voor zijn antwoord op een prijsvraag, door het genootschap uitgeschreven. Uit de verschillende medcdeelingen van den 1" en den 2'» secretaris bleek dat het genootschap zich in ren gewenschlcn toestand van bloei mag

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1