PER TELEGRAAF. aarzelen moest hij een schot op het crucifix lossen. De beteekenis hiervan is, dat wie op den Christus geschoten bad, naderhand geene bezwaren meer hebben kon om, wanneer de vereeniging dit eischte, zijn vader, broe der of kind te vermoorden. OUITSCHLAH D. In den rijksdag zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp- tarief van in- en uitgaande regten. Prins Bismarck verklaarde dat er behoefte bestond aan eene hervorming van tarief en belasting, eene hervorming, wier noodzakelijkheid steeds duidelijker is gebleken en die niet enkel de geld middelen des rijks betreft, maar Duitschlands gcheele financiewezen moet omvatten. In de eerste plaats komt het er op aan, 'srijks schatkist onaf hankelijk te maken en een einde te doen komen aan de ongelijkheid en onregtvaardigheid, die gelegen zijn in den tegenwoordigen omslag over de bondsstaten voor hunne bijdragen aan 's rijks kas. De regering verlangt geen hooger bedrag van inkomsten dan ter dekking van 's rijks uitgaven noodig is. Dat noodige wil zij doen opbrengen in dien vormwaarin zij meent dat de lasten het gemakkelijkst kunnen worden gedragen, namelijk in dien van indirecte belasting. Sprekende over de oorzaken van achteruit gang in den landbouw en van het feit dat landeigendommen meer en meer met schulden worden bezwaard, zeide hij: De graanbouw is tegenover den invoer van vreemde producten te zwaar belast en over het algemeen rusten op geen tak van bestaan zulke zware lasten als op dien van landhuishoud- kundig bedrijf. Eene andere leemte in den tegenwoordigen toestand is het gemis van bescherming voor de nijverheid tegenover het buitenland. Wij hebben behoefte aan matige beschermende regten en wij verlangen die, omdat iedereen thans zal moeten erkennen dat Duitschland eene stapelplaats der overproductie van andere landen is geworden en er dus noodzakelijk heid beslaat om onze deuren min of meer te sluiten. Wanneer bescher mende regten ruïnerend waren, moest Frankrijk reeds lang te gronde zijn gegaan. Ook Rusland gaat door beschermende regten vooruit, terwijl die landen, welke hunne grenzen open houden, achteruit gaan. In dit opzigt maakt Engeland geen uitzondering; ook daar zal men weder tot beschermende regten komen. Sedert Duitschland zijn tarief zoo laag heeft gesteld, is het in een toestand vervallen als van iemand die voortdurend lijdt aan bloed verlies. Wil men daaraan een einde maken, dan baat het ons niet of wij ons al met theoriën bezig houden, maar moeten wij op grond van praktijk en ondervinding handelen. Ten deze heeft men niet te doen met politieke, maar met zuiver economische quaestiën. Het is dus wenschelijk, dat men die vraagstukken wete te behandelen zonder inmenging van partijbelangen. Eene snelle verwerping is altoos nog beter dan vertraging. Na prins Bismarck voerde de heer Delbriick het woord, die van oordeel was dat de rijksdag moeijelijk voor dit plan zou kunnen stemmen. De regering heeft bij den bondsraad een wets-onlwerp ingediend, be treffende de tabak, die vóór de nieuwe tabaksbelasting wordt ingevoerd. De strekking is den invoer van tabak te belemmeren, zoolang de nieuwe belasting niet is vastgesteld. Volgens de Nd. Allg. Zeit. zijn te Berlijn eenige personen in verze kerde bewaring genomen wegens het afleggen van een valscheu eed. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat vijf hunner van het afleggen van valsche gelnigenissen, hetgeen veelal onder eede geschiedde, een affaire had den gemaakt; het was hun middel van bestaan. Een handelaar in wilde dieren, de heer Hagenbeek te Hamburg, voert thans ook wilde mensclien in. Dezer dagen zijn met de Ilamburgsche stoom boot Ibis te Havre aangevoerd de bewoners, mannen, vrouwen eu kinde ren, van de eilanden gelegen nabij Kaap Hoorn, de zuidelijke spits van Amerika. Zij behooren tol de Tescherehs, een nomadischen volksstam, die ongeveer op gelijken trap staan met het redelooze vee. Met die zonder linge exemplaren van het menschelijk geslacht zal hij een reis door Europa ondernemen. TtSKlJ E. Naar gemeld wordt hebben de mogendheden, die het Berlijnsche ver drag onderteekenden, aan de Porte medegedeeld, dat, ofschoon in eene bepaalde verlenging der Russische bezetting van Oost-Rumelië niet kan ge treden worden, het echter niet noodzakelijk is, onvoorwaardelijk aan de bepaling der ontruiming op 3 Mei vast te houden. Op voorstel van den Franschen commissaris, heeft de commissie voor Oost- Rumelië beraadslaagd over het bezwaar, om Rumclië na het vertrek der Russen zonder geregeld beheer en zonder eene goed georganiseerde gewa pende magt te laten. Zij heeft den wensch te kennen gegevendat de Porte zich met Rusland zou verstaan, tot regeling van de wijze, waarop de burgerlijke dieust, het bevel over de plaatselijke militie en de gendar merie aan de nieuwe overheid zullen overgedragen worden. De commissie heeft besloten aan beide mogendheden officieus hare medewerking aan te bieden. LONDEN, 2 Mei. In het lagerhuis heeft sir Northcote verklaard, dat de regering geen mededeelingen had ontvangen omtrent vervolgingen in Rus land. Zij zou tegen haar pligt handelen met zich te mengen in de binnen- landsche aangelegenheden van die mogendheid. De bedenkingen, die inder tijd te Napels werden aangevoerd, waren gegrond op protocollen van het Parijsche tractaat, en het succes op dien stap is niet van dien aard ge weest, dat het voor de regering tot aanmoediging zou kunnen strekken om zoo iets weder te doenook al mogt er dezelfde aanleiding toe bestaan. WASHINGTON, 1 Mei, des avonds De kamer der afgevaardigden heeft heden de begrooting van oorlog verworpen in den vorm zooals vroeger was goedgekeurd, en aldus van elk denkbeeld van verzet tegen het veto van president Hayes afgezien. SIMLA, 3 Mei. Jabok-Khan heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om het Britsche legerkamp te Gundamak te bezoeken en persoonlijk met de Indische overheid in onderhandeling te treden. Hij zal onmiddellijk met verscheidene sirdars, ministers en een groot gevolg Kabul verlaten. St. PETERSBURG, 3 Mei. De Agence Russe meldt: Nadat de commissie voor de grensregeling van Oost-Rumelië het met eenparige stemmen over de grenzen dier provincie eens was geworden, werd de gedachtenwisselingmet de mogendheden, of de grensquaestie bij meerderheid van stemmeu moest beslist worden, dan wel of daarvoor een eenparig votum noodig was, over bodig. De quaestie is feitelijk door de overeenstemming der commissarissen beslecht. MADRID, 3 Mei. El Tiempo meldt dat bij de jongste verkiezingen, op de 441 afgevaardigden, 333 ministeriëlen zgn gekozen. ST. PETERSBURG3 Mei. De luitenant Dubrowindie bij zijne inhech tenisneming twee officieren der gendarmerie wondde, is na voorlezing van het door generaal Gurko bekrachtigd doodvonnis opgehangen. OM1VIBUS. Geïllustreerde bladen aan schoone letteren en kunst ge wijd, 1879. Inhoud van de 5de aflev.: Tekst: 't Komt uit. Een maatschappelijke schets uit het jaar 2000 n. C. Schimmengeesten en zielen. Door Dr. T. C. Winkler. Garrick herdacht. Quarantaine. Door Rosenthal-Bonin. Het dierlijk leven op den bodem der zee. Door W. B. Nieuwe waarnemingen betreffende mieren. Deelbaarheid der stof. Eene //voormoeder" van Prinses Hendrik. Door K. v. P. Opium en morphine. Door Dr. v. T. Ons handschrift. Laatste nieuws van de maan. Het Darwinisme vóór Darwin.Ringetjes van rook.Gravure: 't Komt uit. PROGRAMMA VAN MUZIEKBITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 4 Mei, ten twee uren, door het Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locheb. le Afd': 1. HochzeitsmarschMendelssohn; 2. Ouverture: //La Part du Diable", Auber; 3. Walzer: //Die gute alte Zeit", Strauss; 4. Festgesang an die Kiinsller, Mendelssohn. 2e Afd.: 5. Ouverture: //Fidelio", Beethoven; 6. o. Marsch und Finale aus //Aïda", Verdi; b. Ungarischer Tanz N°. 6 van Brahms, arr. G. Locher; 7. Fantaisie: //Postillon von Longjumeau", Adam; 8. //Friihlingsgruss", Marsch, G. Locher. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 3 Mei 1879. Kantonrechter mr. W. van der liaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. J. S. Azn. te Katwijk A. Z. te Leiden, H. S. S., idem, E. J.idem, C. C., idem, K. v. d. G.idem C. v. L.idem, Aard van het misdrijf. het doen trekken van een kar door een hond zon der muilkorf, Katwijk zich als publieke vrouw niet aanmelden tot het ge neeskundig onderzoek Leiden idem idem, idem idem idem, Gevallen uitspraak. 5 of 2 dagen. idem. idem. idem. idem. idem. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. ir lij ia tal

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6