LFJDSCHE COURANT. 1870. V. 103. MAANDAG 5 MEI. ST A DS- B K K IC II T EiY~ m N N K N L A N D S111K ÜKHIGTEiM. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgeionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad /'3.3b, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonder lijk is verkrijgbaar voor 2. 50 'tjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ1.- iedere regel meer 25 cenls. ■U deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 19--24 der Handelingen van its Gemeenteraad Zittingverslnq De BURGEMEESTER van Leiden; Gelei op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n'. 134); Brengt Ier kennis van de ineezetenendat in de afseloopen week 2 personen aan mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Riirgemeester voornoemd Leimk, 3 Mei 1879. V. d. BRANOELER. Vergadering 1879. van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 Mei LEIDEN, 3 Mei. Er bestaal gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indiedoor middel van het stoomschip IFyberton, waarvan het vertrek uit Botterdam op den 7"D Mei aansl. is bepaald. Behalve naar Balata zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang wordeu verzonden, lie gedrukte stukken en monsters van koopwaren behoorlijk uiterljjk in den avond van den 61"® Mei en de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 uie te Rotterdam aangekomen te zjjn. De brievenmalen voor Nederl. Indie, bestemd om met de stoomschepen tan de Maatschappij "Nederland" te worden verzondenzullen voortaan één lag later dan lol dusverre na haar vertrek uil Amsterdam te Napels wor den ingescheept, zoo.lat, te beginnen met den 6dt" Mei e. k.. de verzen van brieven, enz. voor Nederlandsch Oost-Indie, langs den weg van Napels en verder met de bedoelde stoomschepen, des Dingsdags in plaats tan des Maandags om de 14 dagen zal geschieden. - Is ons voorlaatste nommer hebben w|j, de bijzonderheden vermeldende tan het jubilé van den heer 1. A. van Djjk, gesproken van eene commissie lit de ingezetenen, waarin o. a. vertegenwoordigd was hel gemeentebestuur. was niet juist; de wethouder de Fremery was in die commissie de ver tegenwoordiger van de commissie voor de openbare bewaarscholen. 1 Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende leze week dagelijks van 51 tol G8 volwassen personen en 10 tol 13 kinderen.* - Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat gedurende de aanslaande zomerdienst twee treinen in elke rigting, hij wijze van protf- kming, tot het in- en uitlaten van reizigers zullen stoppen aan den Papen- dtjkonder Waarder, aan de spoorwegljjn Leiden-Woerden. .j - De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- Iragt, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd twintig coin, niesen der vierde klasse der directe belastingen, invoerregten eu accjjnscpi linnen worden aangesteld op eene bezoldiging van /420 's jaars en eeug Wage voor eens van 75 voor uitrusting, nadat zjj op de linie van toezigt in dienst gesteld; dat op een nader vast te stellen tjjdstip en plaats ttn onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die be- Dekkingdat voor die betrekking kunnen in aanmerking komen zjj. die Mn gezond ligcliaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet taven 28 jaren oud en voldoende ervaren zjjn in het legenschrjjven en in It eerste gronden der rekenkunde; dat voor gepasporteerde onderofficieren, lit minstens 12 jaren militaire dienst hebbenhet maximum van leeftjjd op jaren, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die liastens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald, en dat de trzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek voor den Is"® wjj 1879 bjj het dep. van financiën moeten zjjn ingekomendesverkiezende liet tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen. Bij de acte-examens voor het lager onderwjjs te 's llage werden giste- »oor de acte in het teekenen 3 candidaten geëxamineerd, 1 werd afge- fttett; toegelaten de hh. A. F. Gips en W. C. M. van Kooten uil Schiedam. Voor de acte in de Engelsche taal deden 5 vrouwelijke candidaten examen. Er werden 2 afgewezen; toegelaten mej. II. C. ltoskopf, A. J. Roskopf en R. Swaab uit 's llage. Volgens een staat van de Nederlandsche koopvaardijvloot bestond die op 31 Dec. 1878 uit 1179 schepen, volgens meling 966,394.65 M3. In dat jaar zjjn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 50 schepen, waarvan 21 binnen 'slands en 29 buiten 'stands zijn gebouwd; op de eene of andere wijze waren buiten de vaart geraakt 118 schepen. Ingeklaard zijn 4358 stoomschepen en 3354 zeilschepen, waarvan 340 met ballast. Uitgeklaard zjjn 3233 stoomschepen en 1295 zeilschepen, waarvan 3492 met ballast. Het V. D. meldt dat de directeur-generaal van de maatschappij tol exploitatie van staatsspoorwegen, de heer F. 's Jacob, niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking wit komen en zich in het ambtelooze levtn zal terugtrekken. liet stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 1 Mei van Napels vertrokken. De Gelderlander vertrok op dien dag van Batavia. Tc Assendelft heeft eergisteren een hevige brand gewoed in de boerderij, bewoond door P. van Dijk, die weldra zoo hevig was, dat er aan bltisschcu niet te denken viel, zoodat het perceel geheel is afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers, waardoor het aanwezige hooi vlam gevat beeft. Te Hoorn zijn bij het wegruimen van het stadsfabricksgebouw in den grond gevonden 60 steenen kogels en eenige ijzeren van bjjzondercn omvang. Men wil, dat die herkomstig zjjn uit den tjjd van de lloeksche en Kabel- jaauwsche twisten Te Utrecht is gisteren in het gebouw voor kunsten en wetenschappen de algemcene vergadering der confessionele vereeniging gehouden, onder leiding van den voorzitter. ds. J. W. Felix. De aftredende bestuursleden, de heeren J. W. Felix en J. J. Teding van Berkhout, werden herkozen. De eerste nam het mandaat weder aan, onder voorwaarde, dat hjj voortaan slechts als gewoon lid en niet als voorzitter in het bestuur wilde plaats nemen; de laatste hield het nog in beraad. De op de agenda voorkomende voorstellen werden in behandeling genomen. Slechts 4 van de 7 vooistellen kwamen in bespreking. De bespreking van de beide eersten, vooral die van voorstel II, was zeer levendig. De discussiëu leidden tot een voor deinzen- ders der voorstellen gcwenscht resultaat. Voor het gereglshof te Arnhem had gisteren in zake den dubbelen moord te Vollenhoven een langdurig verhoor van de drie beschuldigden plaats, waarbjj A. Jonkman en K. Niettwenhuis ten volle bij hunne beken tenissen, dat zij beiden met G. Nieuwenhuis de moorden hadden gepleegd, bleven De laatste echter, die ook een zeer langdurig verhoor onder ging, bleef met de meeste hardnekkigheid alles ontkennen, waarbij hjj op sluwe wjjze alle hem voorgehouden bezwann wist te wederleggen. Gisteren in den vroegen morgen is door een seinwachter op de lijn Arnhem - Velp het lijk gevonden van een bakkersknecht, uil laatstgenoemde gemeente, die door een spoortrein overreden was. Een gevulde mand werd in zijne nabijheid gevonden. Door de aldeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst werd gisteren, onder directie van den heer D. de Langehet ora'orium van llaendcl "Josua" ten gehoore gebragt. Hoogst voldaan kan men zijn over de uitvoering van dit meesterstuk. Als solo-zangeressen zouden voor dezen avond optreden de hier zoo gun stig bekende zangeres, uiej. Anna Kuhlmami, uit Keulen, eu mej. Gripekoven, terwjjl de heeren C. Schneider, de vroegere, zoo gunstig bekende, tenor der Rotterdamsche opera, thans te Keulen, en de heer J. H. Iloos, van Ruhrort. de solo-partijen voor tenor eu bas zouden vervullen. Mej. Gripekoven echter was door ziekte verhinderd op te komen en hel zou er ongelukkig hebben uitgezien, had mej. ter Laag niet de beicidwillighcid gehad hare plaats in te nemen. Voorwaar geen gemakkelijk werk. Algezicu echter van den dank, die haar toekomt voor het bewjjzeu van deze groole dienstkomt haar ook de grootste lof toe voor de wjjze, waarop zij zich van hare laak kweet, die zij uitmuntend vervulde. Met regtmaligen trots had mej. Gripe koven indien zij dit gehoord hadop hare leerlinge kunnen nederzien. Mej. Kuhlmanndie hier zoo bekend is door hare glasheldere stem en hare lieve voordrag!, welke vooral wanneer zij liederen zingt uitkomtheeft

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1