IIII. Schoenmakers. ((1 ■trot :n. '«li ifgtl inl sus ren Wiede uil Zurich, redacteur van de JVeue Geselhcknjl, een wetenschappelijk lijdschrift met eenigzins socialistische neigingen. Volgens de Zuriclier bla den is dr- Wiede een zeer bekwaam en hooggeacht man, volstrekt niet in slaat misdaden te beramen als welke hem werd toegedicht. ZWITSERLAND. Be bondsraad heeft Gehlsen, publicist, en Danesi, directeur der Itali- aansche drukkerij te Genève, uit hel land verwezen, wegens het uilgeven van ophitsende geschriften. D III T S C II L A N D. heeft de rijksdag zijne zittingen hervat. Ingekomen was een brie! van den rijks-kanselier, waarin deze om vergunning verzocht den af gevaardigde Hasselmann, wegens overtreding van bepalingen der wet tegen bet socialisme, strafregtelijk te vervolgen. Dit stuk is naar de commissie ,oor de regeling der werkzaamheden verwezen. Met gespannen aandacht volgt men thans de werkzaamheden van den rijksdag, waarin over de eco nomische plannen van Bismarck eene beslissing zal moeten vallen. Onlangs maakte de eerste luitenant van het ulanen-regimenl teBerljjn, graaf von Köuigsmarck, door zelfmoord een einde aan zijn leven; kort g4torna verdween plotseling de ridmeesler von Corvin-Wierbitzki van het regiment der Ijjfwacht. Men denkt dat beide feiten met elkander in verband daan. Beide officieren waren slagtoffere van het spel geworden, en de Iforl. Börsen-Cour. zegt dat de kommandant der lijfwacht een onderzoek beeft gelast omtrent het gebeurde in den laatsten tjjd. met het oog op de toenemende speelwoede onder de officieren. De heer Emmerick Dité, lakenfabrikant te Humpoletz in Bohemen, beeft den keizer van Oostenrjjk bij gelegenheid zijner zilveren bruiloft een gieuw pak vereerd, jas. vest en broek, dat in den korten lijd van 11 uren vervaardigd was In tegenwoordigheid eener commissie werden des mor gens ten 6 ure twaalf schapen geschoren, de wol gereinigd, zwart en bruin geverfd, op een centrifugaalmachine gedroogd en daarop gemengd in de kleuren van wit, bruin en zwart. Dit procédé duurde 50 minuten. Om 11 uur was van deze wol een stuk laken geweven van 7% el, dat om kwart over 1 uur geheel gereed was om in handen van den hofkleeder- maker gesteld te woeden, die met zes knechts in de fabriek verschenen was en om 5 ure het geheele pak afleverde. R1T§L AND. Uit St. Petersburg schrijft men aan de Köln. Zeit.: Gurkho heelt kithans onbeperkte volmagten in ons gouvernement; de eenige man, die boven uk bem staat, is de keizer en de eenige autoriteit, die aan zijn onbeperkte vamagt onttrekken is, is de derde afdeeling, d. i. de eigenlijke kanselarjj des wet keizers. Gurkho's onbarmhartige gestrengheid is genoeg bekenden de dagelijksche inhechtenisnemingen van personen, die tot de hoogste standen lehooren, onder welke ook vele dames, die concerten georganiseerd hebben rollen behoeve van arme studenten, b. v. de echtgenoote van prof. Botkin, bewijzen duidelijk, dat de stoutmoedige bedwinger van den Balkan ook hier lijn weg zonder omwegen en in regte rigting denkt te kiezen. -- Het Joum. de St. Pél. bevat een artikelwaarin aan Zwitserland ver- [ri weten wordt dat het een toevlugtsoord is niet alleen voor politieke uitge wekenen, maar zelfs voor koningsmoorders. liet is bekend, zegt dal blad, i" jat Zwitserland het broeinest is van allerlei zamenzweringen legen vorsten M tn tegen den vrede en de rust der staten en dat deze plaats hebben onder 1111 bescherming van de Zwilsersche bondswelten. Met eene aansporing aan de >0' Zwitsers, die te Petersburg wonen, om hunne landgenoolcn in hun vader stad tot beter inzigt te brengen, sluit het artikel. De Agence Russe be* 31 loogtdat er internationale bepalingen moesten bestaan omtrent het regt >et tan politieke uitgewekenen, of dat ten minste beter moest zijn uitgemaakt "I pat men onder een politiek uitgewekene te verstaan heeft. Men kan, rw nerkt het blad aanop tweeërlei wijze in dit gemis voorzien, ui door 61 raclaten en door discussien der mannen van het internationale regt. Daar !'e bet veel tijd zou vereisclien om langs diplomalieken weg tot traelaten te vcl tomen. vraagt het blad. of eene zamenkomst van de bevoegdste juristen tl Duitschland, België, Engeland, de Vereenigde Staten, Italië enz. niet 1 op een congres zouden kunnen plaats hebben om de zaak tot klaarheid te trengea. - Evenals de Fransclien, Engelschen, Zwitsers en Amerikanen, die te Petersburg verblijf houden, hebben ook de aldaar woonachtige Neder- '"faiidcrs een adres aan den keizer gezonden, waarin zij hun vreugde over tijne redding bij den moordaanslag beluigen. fr. id! ar ïoi er en jl PI-K TELEGRAAF. TIRNOVA, 29 April. Heden middag ten 12 ure is de prins van Battcn- erg met algemeene stemmen en met acclamatie tot vorst van Bulgarije ekozen, onder den naam van Alexander I. De zamengeslroomde menigte heeft dc keuze van den prins met geestdrift J Mgejuicht. Zij spande dc paarden van hel rijtuig van prins Dondoukofl- orsakofftoen hij de zitting verliet, en reed Item in triomf door de stad. I Alexander Joseph prins van Baltcnberg is de tweede zoon van prins tlexander van Hessen Darmstadtoom van den regerenden groothertog, en an Julia prinses van Battenberg, dochter van wijlen graaf Maurits von lauckeoud-minister van oorlog van het koninkrijk Polen. Alle kinderen it dit huwelijk dragen naar hunne moeder den naam van prinsen en prin- Jessen van Battenberg. De jonge vorst werd den 5,!en April 1857 geboren J ii is dus 22 jaar oud. PA HIJS, 29 April. De directeur der Révol. frangis lot 3 maanden gc- mgenisstraf veroordeeld wegens liet openbaar maken van den brief der 'j! eduwen van gevallen communards. j( CAIRO. 29 April. De commissarissen voor de schuld kondigen officieel de. betaling aan van dc coupon der leening van 1804 en der gcuiiifieerde schuld. LONDEN, 29 April. Naar aanleiding van eene in het huis der lords door lord Bateman voorgestelde resolutie ten gunste van het opnemen van reci prociteit in de te sluiten handelsverdragen en ten gunste van eene enquête over dc oorzaken van den gedrukten handelstoestand, heeft lord Beacons- field de reciprociteit bestreden. Hij achtte die onmogelijk met het oog op de vele nog beslaande handels-traclatenterwijl hij eene enquête zonder bepaald doel nutteloos normdc; bovendien sprak hij als zijne overtuiging uit dat er reeds weder eene verlevendiging in den handel te bespeuren was. Het voorstel van lord Bafeman werd zonder stemming verworpen. WEENEN30 April. Graaf Schnvvaloll is van hier vertrokken zonder tc hebben verkregen Oostenrijks toestemming in het verlengen van den duur van het verlof der Russen tot 3 Augustus. WASHINGTON, 29 April. President llayes heeft zijn veto gelegd op de aangenomen begrooting van het departement van oorlog. PETERSBURG, 30 April. Aan de Golos wordt uit Odessa gemeld: Heden trok door deze stad, op weg naar Konstantinopel, de adjudant-generaal Obrutschefï, belast met de overbrenging van een brief van den keizer aan den Sultan. ObrutschefT is ook belast met eene proclamatie van den keizer aan de Bulgarenlaatstgenoemden worden daarin aangemaand om zich van ongeregeldheden te onthouden en zich naar de bepalingen van het Berlijnschc verdrag te voegen. ST. PETERSBURG, 30 April. In de stad Orenburg heeft op 28 en 29 April een vreeseljjke brand gewoed. Een menigte gebouwen in de voor naamste gedeelten der stad is vernield. Drie Ijjken zijn gevonden. De helft der bevolking is buiten de stad in barakken gehuisvest. Er heerscht nij pende nood. Een ander berigt meldt: Verbrand zijn twee kerken, de kazerne der artillerie, het telegraafstation, een schoolgebouw, het paleis van justitie en de beste declen der stad. Voor de toezending van brood is getelegrapheerd aan den gouverneur van Samara en naburige dorpen. De gouverneur ver zocht den minister een spoedige geldige hulp. De minister heeft voorloopig 10000 roebels beschikbaar gesteld. PARIJS, 30 April. Volgens een berigt uit Madrid wordt aldaar veel ge loof geschonken aan het gerucht van een huweljjk des konings met Maria Christina van Oostenrijk. Dat huwelijk zou in September plaats hebben. &urgcrlijfcc £»taub. Van 24 tot en met 30 April 1879. BEVALLENJ. Fakkel, geb. Florjin, D, M. T. Bröning, geb. Mense, D. J. A. de Jong, geb. Los, D. G. L. van der Horst, geb. Welter, D. J. van Wijk. geb. Stephanus, D. Z. Vermeer, geb. Kroon, Z. A. M. M van Klave ren, geb. Lancel, D. M. E. de Vos, geb. van der Boon, D. A. C. Waasdorp, geb. Schuts, D. - J. Martjjn, geb. Leugering, D. - C. J. Dirkzwager, geb. Se- lièr, D. A. de Graaf, geb. Vijlbrief, Z.H. Eelderl, geb. Zwaan, D. - H. van der Burgh, geb. Bleyleven, Z. E. Schols, geb. Kershof, Z. C. Speel, geb. Wijsman, D. M. H. van Heel, geb. Bens, Z. C. van Egmond, geb. Webbers, D. J. J. Klinkhamer, geb. van der Velden, D. J. E. van der Velden, geb. van Es, D. M. J. van Hoven, geb. Pauw, J. M. van Cleef, geb. Nijssen, Z. W. Braak, geb. Groeneveld, Z. -- C. M. M. de Kleyn, geb. Ligtenberg. Z. P. Tnrenhout, geb. van Egmond, D. M. M. Spierenburg, geb. van der Linden, D. M. Swinkels, geb. Willemse, Z. GEHUWD: J. Pret, wedr. en S. Meijcrs, wed'. J. Bonte, jm. en J. Kooien, jd. II. W. J. de Neef, jm en J. M. Couvée, jd. C. van Heuzcn, jm. en J. M. Kouwenberg, jd. W. F. Marlijn, jm. en H. A. Smink, jd. P. J. de Graafl.jm. en M. Ramak, jd. A. J. J. van der Linden jm. en M. van der Linden, jd. - 11. llasselbach.jm. en G J. Loeps, jd. J. Vogelvanger, jm. en C. H. Leonards, jd.- J. M. Oldenburg, jm. en M. de Jong. jd. OVERLEDEN: P. Gunstra, Z 3 m. L. C. Schilperoorl, Z 10 m. J. J. Lui, Z., 23 m. - A. J. Brugman, D„ 5 m. - I. F. Snoeckx, wed'. L. C Smits, 77 j. II. C. Hartendorp, D., 4 j. J. M. Bezie, D., 4 j. - P. C. Maas, 77 j. J. Noppe, 65 j. J. dc Mey, D., 13 m. Proost, 56 j. - J. van Leeuwen, .37 j. -- C. J. de Haas, D„ 13 m. J. Teske, Z 20 m. H. Spierenburg, Z„ 3 j.— J. P. Duyverman, Z 22 m. J. van Proosdy, D 20 m. C. du Mortier, wed». J. Vjjlbrief, 60 j. C. Korenhof, geb. Buurman, 35 j. - J. A Schipaanboord, D„ 4 j. V. Koblenswy, 84 j. M. Brune, geb. Mulder, 40 j. D. J. Baert, 35 j. E. A. van Klaveren, D., 3 j. A. Plu, Z., 20 j. P. Taffijn, Z„ 1 m. ADVERTENTIE IX. Op 29 April overleed te Del/t mijne geliefde Zuster ELIZABETH KLASINA, in den ouderdom van drie en veertig jaar. 30 April 1879. Eenige kennisgeving. M. H. W. GROEN. Ontvangen eene groote partij leesiklare lIEEREMtOTTINES, in verscheidene soorten, van af 2.00. Elastiek Heeren Schoenen. Heercn Molières. Jongens Bottines. Elastiek Dames Laarzen. ALLES LEESTKLAAR. A. L. SAUT COMP., Achterom 27, Den Ilncuj.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3