I nortien zullen worden; de onderhandelingen over de wijze waarop zullen weldra beginnen. MADRID, 25 April. De infante Christina is stervende. De koning begeeft zich per extra-trein naar Sevilla. PETERSBURG, 25 April. De Novoe Vremya bevat een telegram uit Tashkend, betreffende de aankomst aldaar van dr. Yavorsky en twee tolken. Zij zijn de laatste leden van het Russische gezantschap, die na het vertrek van generaal Stolietefï en de andere voornaamste leden in Afganistan waren achtergebleven. Dr. Yavorsky behandelde Shere-Ali bjj zijn laatste ongesteld heid te Kuhlm. Uit Moskou wordt aangaande de overstrooming berigt, dat verscheidene honderden huizen onder water staan. De gemeenschap in vele straten ge schiedt door middel van booten. Vele personen waren genoodzaakt de vlugt te nemen naar hooger gelegen verdiepingen, waarzjj den geheelen dag zon der voedsel bleven. De bladen melden ernstige ongevallen en de schade aan eigendommen wordt op eenige millioenen roebels geschat. Verlies van men- schenlevens heeft men echter niet te betreuren. Op de Moskou-Brest-lijn zijn vijftien bruggen vernield. Reizigers, die Brest vóór de overstrooming verlieten, bereikten Moskou met de Kursk-lijn. Op den Moskou-Riazan-spoorweg zijn 1 groote en 17 kleine bruggen door het water medegesleept. Op den Kosloff-Voroner-spoorweg is een brug ver nield en het verkeer afgebroken. Het hooge criminele hof, dat zich onder voorzitting van den grootvorst Konstantyn Nicolajewitsch gevormd heeft voor de behandeling der zaak van Solovieff, bestaat uit zes regters, onder welke de geheimraad Kovalefsky, de voorzitter van het hooge hof van cassatie (afdeeling crimineele zaken), en de heer Tchornoglasoff, van dezelfde afdeeling, lid van den senaat. BRUSSEL, 26 April. De Etoile Beige bevestigt het in omloop zijnde ge rucht, dat de Paus aan den koning geschreven heeft, dat hij den veldtogt der bisschoppen tegen de onderwijs-wet afkeurt en den katholieken vergunt zich daaraan te onderwerpen. PETERSBURG, 26 April. Generaal Gurko werd onvoorbereid herwaarts geroepen en zal, na uit de landstreek, waar zijne familie achterbleef, terug gekeerd te zijn, de taak, die hem isopgedragenin haar geheel op zich nemen. IWGEZOlVDEar. De Bibliotheek van wijlen Dr. J. T. BERGMAN. In de eerste helft van Mei zal door de firma E. J. Brill de bibliotheek van wijlen Dr. J. T. Bergman geveild worden, waarvan de Catalogus dezerdage verspreid is. Wanneer wij met een enkel woord op dezen Catalogus wen- schen te wijzen, dan doen wij zulks niet omdat een reeks van kostbare er. prachtige boek- en plaatwerken den inhoud uitmaakt, maar veel meer omdat hier eene menigte nuttige boeken voorkomt, wier waarde vooral daardoor verhoogd wordt, dat al wat tot een zelfde onderwerp behoort, als onder een groep vereenigd staat; waarbij zich een schat van zeldzaam voorkomende brochures en monographieën aansluit, benevens afdrukken uit Tijdschriften, zoo als deze in den handel niet voorkomen. De Catalogus is, ingevolge den uitersten wil des eigenaars, juist zoo ge drukt, als die door hem zeiven vervaardigd was. Daarmede heeft hij, voor wien het maken van Catalogi volstrekt geen vreemde zaak was, blijkens een in 't Latijn geschreven Voorwoord, een proef willen geven van een wetenschappelijken Catalogus, zoo als die ten minste voor zijne verzameling paste; zonder natuurlijk te willen beweren, dat dezelfde manier voor iedere andere bibliotheek zou kunnen gevolgd worden, daar iedere methode van catalogiseeren zijns inziens behoort gewijzigd te worden naar den verschil lenden aard der boekerij, en afhankelijk is van het doel des verzamelaars maar vooral van den rijkdom waarmede het eene vak meer dan het andere vertegenwoordigd wordt. Een vluchtige blik in dezen Catalogus geslagen zal waarschijnlijk, zoo als ons, ook menig ander, die dezen Geleerde van nabij gekend heeft, in leven dige herinnering brengen zoowel 's mans liefhebberij voor verzamelen en bewaren, als de naauwkeurigheid waarmede alles, en zelfs het onbedui dende, ter zijner plaatse gerangschikt is. Maar tevens zal men zich moeten verwonderen, hoe iemand die, oogenschijnlijk althans, juist niet over ruime middelen te beschikken had, toch van heinde en verre heeft kunnen bijeen brengen een tal van zeldzaam voorkomende stukken, die in verband staan met de onderwerpenwaarover hij in vroeger of later tijd zelf geschreven heeft, hoezeer deze echter van zeer uiteenloopenden aard zijn. Daaruit is het te verklaren, dat hier eene groote menigte gevonden wordt van veelal weinig gekende geschriften over Homerus en Isocrates; voorts de meeste uitgaven van het werk van Grotius de Veritate Relig. Christ.; bijna alles wat in de laatste honderd jaren betrekking heeft op de Leidsche Hooge- school en hare Hoogleeraars, inzonderheid Hemsterhuis, Ruhnkenius, Valcke- naer en Wyltenbachwaarbij zich de belangrijkste stukken over het Hooger Onderwijs aansluiten; eindelijk eene vrij rijke verzameling geschriften be treffende de stad Leiden met haar beleg en ontzet. Doch hetgeen hier wel in meer dan gewonen getale voorhanden is, dat zjjn Levensbeschrijvingen van geletterde personen, vooral van Nederlanders uit de laatste honderd jaar, die voor een gedeelte wel afzonderlijk zjjn uit- gegeven, doch meerendeels slechts overdrukken zijn uit Tijdschriften en juist daardoor zoo moeielijk te verkrijgen zijn. omdat ze in zeer geringen getale vervaardigd worden. En daaronder wordt zeer veel gevonden, wat door Bergman zeivendeels met zijn naam voorziendeels anoniem geschre ven is; waartoe ook nog vele Recensies behooren van nieuw uitgekomen boeken. Dit gedeelte alzoo zal menigen liefhebber in de gelegenheid stellen zijne bibliotheek met kleine, doch zeldzaam voorkomende schriftuurtjes te verrijken of zijnen reeds verzamelden schat met nieuwe aanwinsten completeeren. Uit de opgenoemde bijzonderheden zal genoegzaam kunnen blijken dat deze Catalogus nu reeds voor menigeen leerzaam kan zijn en steeds zijne waarde zal blijven behouden; tenminste wat de Oude en de Nederlandse!» Letterkunde betreft, betgeen dan toch ook het grootste gedeelte uitmaakt Verreweg het kleiner gedeelte van den Catalogus bevat werken over God geleerdheid, Wijsbegeerte en Rechtsgeleerdheid; waaronder wel zeer bruik bare boeken, edoch zoo als men die, met enkele uitzonderingen, in veli Catalogi zelfs in veel ruimeren getale aantreft. Dit gedeelte loopt van blz. 1 tot 49, terwijl het Letterkundig gedeelte van daar afloopt tot blz. 188. Alles is onder nagenoeg 1800 nummers opgeschreven; doch meestal beval ieder nummer meer dan één boek, zoodat men, om het geheele getal vai alle de grootere en kleinere geschriften te kennen, het bovengenoemd! cijfer veilig met 5 zoude mogen multipliceeren. De ruimte in dit Dagblad voor deze Aankondiging toegestaan, veroorloob ons niet verder in bijzonderheden te treden of afzonderlijk melding te ma- nas ken van de hier en daar tusscheu ingevoegde en achteraangeplaatste Hand F schriftenwaaronder belangrijke Dictaten van vroegere Letterkundige ei Godgeleerde Hoogleeraars, vooral van Bergmans leermeesters, die voor zot- verre zij door Bergmans hand geschreven werdenwat duidelijkheid a naauwkeurigheid betreft, wel niets te wenschen zullen overlaten. Dod W wij mogen niet eindigen zonder de firma Brill onzen dank te hebben aai geboden, voor de nette en zorgvuldige uitvoering van dezen werkelijk belane rjjken Catalogus. 6) 1«< loek lort en d Ge Do Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 26 April 1879. Kantonrechter mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar minister! Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers, Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. J. S. te Leiden, P. B. v. M. te Katwijk C. S., idem, A. K. te Leiden, J. W.idem, F. W. v. d. P.idem J. L. J.idem, G. M., idem, W. v. d. V.idem J. S.idem, Aard van het misdrijf. hebben van een stookplaats niet volgens de voor schriften rnstverstorend nachtgerncht, idem, kaartspel op straat, idem in draf rijden door de Maarsmansteeg, idem en in verkeerde rich ting, los en zonder toezicht la ten van een hondenkar op den openbaren weg, niet muilkorven van trek honden idem en zitten op een hon denkar en daarmede ver voeren van een persoon Gevallen nitspraak. 5 of 2 dagvaarding nietig verklaard idem. f\ of 1 dag. idem. 8 of 1 dag. idem, tweemaal. ƒ3 of 1 dag. /I of 1 dag. 3 of 1 dag, vijfmaal. H Di nee,1 lieli afscl gods bede De uitspraak in de overige zaken werd 8 dagen uitgesteld. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. van Al mtt Mg som per boil H TOOI gedi twii Yerl de eon]

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6