BljVÓEGSËLbehoorende tot de Leidsohe Courant vein Maandag °18 April J879, JP. 99. - BUIT ENLANDSCHE BERlGTEN. n> PER TELEGRAAF, dam® Parmeqtier en ter Laag hulde te brengen en voegen er bij dat zij zeer verdienstelijk gezongen hebben, al mogt het ook eene een weinig ge waagde onderneming heeten naast zulk eene bekende celebriteit als mej. Gips als solisten op te treden. De anonymiteit in het tekstboekje heeft echter niet kunnen beletten dat de zang van eene sopraan-soliste door iedereen ten zperste geroemd werd. Het buitengewoon krachtig orgaan van ifze dame klonk prachtig en vervulde de geheele zaal. Met het grootste gemak .werden de moeijelijkste passages weèrgegeven en de hoogste toonen voorlgebragt. Evenmin als men aan mej. Gips groolen lol zal onthouden, epen zoo goed was de bewondering en waardering van het schoone gezang dezer dilettant-sopraan-solisle ten volle verdiend. Van de eigen krachten, waarover .de Zangvereeniging gisteren beschikte, vyas dit het lichtpunt. B(j. zulk eene uitvoering hangt nief alleen alles van solistenmaar wel degelijk ook veel van het orchest en de koren af. Zoowel aan het orchest a(§ aan de koren komt een warm woord van hulde toe. Het schoone werk «n. Schumann is door de Leidsche Zangvereeniging zoo vertolkt dat de aroud van gisteren wel geslaagd mag heeten. Wij zouden het bij deze korte en onvolledige vermelding kunnen laten en ons verslag sluiten, hadden wij nog niet een woord van hulde en dank te brengen aan den directeur Wetrens. Door zijne zorgen is de Zangvereeni ging wat zij. is, eene der beste uit ons land. Door zijne onverdroten moeite behoort Leiden onder de weinige plaatsen, waar men uitvoeringen als deze ban geven. Eerc dan ook hem, die zoo iets tot stand bragt. En zijn ook de verdiensten van den heer Wetrens boven onzen lof verheven, zoo bren gen wij toch openlijk lof aan zijnen onvermoeiden ijver en waardering van zijn, organiserend en dirigerend talent. Ten slotte nog een woord van dank aan het bestuur, dat onze stad in staat stelde weder een schoonen avond te genieten. 'sGRAVENHAGE, 26 April. Aan den heer m'. W. C. baroh van ISoelzeiaer is, op zijn Verzoek, eervol ontslag verleend afs burgemeester van de Bilt. - Tot notaris té ïlaaksbergcn, arrond. Almelo, is benocthd de heer G. (t. G. van Beestcand.-notaris te Wijk bij Duurstede. - Door Z. M. is de tijd van duur der detachering van dèh kapitein 8. I J. Magnin, van het wapèn der infanterie hiér te lande, bij hét wapèn dér infanterie van het leger in Nedetj. Indië, op zijd vèrzoek, weder vèf- leagd tot 1 Januarij 1880. - HH. MM. de koning en de koningin zullen zich den 5de° Mei naar het Loo begeven. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De toestand van den heer jhr. m'. van den Berch van Heemstede, lid van de tweede kamer, die wedèr ernstig ongesteld was geworden, was heden vrij redelijk. )Ct sp, j'ctl BELGIE. De Nouvelles du Jour meldt dat de koning dan den Paus een brief geschreven heeft, ten einde zijn leedwezen er over uit te drukken, dat hij België bedreigd ziet met ernstige scheuringen, ten gevolge van de beducht heid der geestelijkheid met betrekking tot de herziening der onderwijswet. De koning ontving daarop een eigenhandig antwoord van den Paus, waarin 2, H. verklaart het te betreuren, dat de Belgische regering raken wil aan de onderwijswet, hoewel het herzienings-ontwerp geen radicale inbreuk maakt op de regten der kerk. De Paus hoopt, dat de Belgische regering bij de behandeling van het ontvyerp nóg concession zal doen. Van regeringswege is hulde gebragl aan de zellopoflering en den moed, door verschillende personen bij gelegenheid van de vreeselijke ramp in de kolenmijn bij Frameries aan den dag gelegd. Een reeks koninklijke beslui ten is in den Moniteur verschenenwaarbij vier mijnwerkers van verschil- enden rang tot ridders in de Leopold-orde benoemd zijn, terwijl acht andere «rsonen met het burgerlijke kruis le en 2e kl. of met de gouden medaille legiftigd zijn. ESItlEIiAlïD. LONDEN 25 April. Door den minister Smith zijn in het lagerhuis, naar aanleiding van het Woog van den heer Rylands, houdende afkeuring van hel toenemen der taaisuitgaven, de handelingen der regering verdedigd, die, naar zijn oor- deel, voor den ongunstigen staat van zaken in de laatste jaren niet verant- l''(J roordelijk kon gesteld worden, maar alleen voor de vermeerdering der litgaven voor leger en vloot, ten bedrage van 1,730,000De oppositie Joq dit bedrag niet kunnen verminderen. Ten slotte verdedigde de minister ie pogingen der regering om Engelands rang als groole mogendheid op te louden. De discussie zal Maandag voortgezet worden. Volgens eene becijfering in de Printing Times, zijn er sedert het (gin dezer eeuw niet minder dan 150,000,000 exemplaren van den Bijbel Mrukt en verspreid. Van dit getal komen er 82,000,000 voor rekening in het Britsch Bijbelgenootschap, 35,000,000 voor de Amerikaansche. ,500,000 voor de Duilsche, 2,000,000 voor de Zwitsersche, 1,600,000 voor Fransche, 1,287,000 voor de Nederlandsche, de overigen voor verschil- tsel mde andere vereenigingen. FRANKRIJ H. het Journ. des Déb. zal de regering bij de weder-bijeenkomst w kamer het initiatief nemenom de nietigverklaring der verkiezing van lauqui voor te stellen. pCi tri set ast De minister van binnenlandsche zaken en eeredienst heeft den aarts bisschop van Aix voor den raad van state gedaagd wegens misbruik zijner geestelijke functie ter zake van zijn herderlijken brief over de quaestie van het onderwijs. Naar men verzekert heeft de regering besloten niét te dul den dat de polemiek voortgezet wordt in den vorm van herderlijke brieven, die bestemd zijn om van den kansel te worden afgelezen, en die alzoo strekken om de staatkunde over te brengen in de kerk, de plaats bestemd voor de uitoefening van de godsdienst. In het 14e arrondissement van Parijs moet op 4 Mei een lid voor den gemeenteraad gekozen worden. De radicalen hebben besloten Elisée Reclus, den bekenden aardrijkskundige, aan wien onlangs amnestie is verleend, candidaat te stellen. De heer Viguié, voorzitter van het consistorie te Nimes, is tot hoog leeraar der practische godgeleerdheid, en de heer Bonnet Maury tot lector over kerkgeschiedenis aan de protestantsche godgeleerde faculteit te Parjjs benoemd. Beide heeren waren door de liberale rigting voor die betrekkin gen aanbevolen. DriTSCHLAND. Volgens de Börsenzeit. moet er dezen zomer eene groote internatio nale bijeenkomst van hoofdmannen der socialisten Cn anarchisten uit gansch Europa plaats hebben. Londen, zegt dat blad, is tegenwoordig de hoofdzetel van uitgeweken sociaal-democraten en nihilisten. Dé Zwitsersche dagbladen deelen de volgende gebeurténis mede, dié in een huisgezin te Uster voorviel. Het gezin had een prachtige volière, met zeldzame vreemde vogels. Eenige dagen nadat het eene nieuwe zending vogels uit Pesth had ontvangen, werden Vier der huisgenooten ernstig ziek; weldra bleek dat men met zoogenaamde Egyptische longtyphus te doen had en de ziekte aangebragt moest zijn door de Hongaarsche vogels. Een blik slager, die iets aan de kooi had gerepareerd overleed aan dezelfde kwaal, terwijl een buurman en diens vrouw, die eenigé der nieöw aangekomen vogels in zijn huis had genomeneveneens doOr typhus werden aangetast. Men heeft terstond alte noodige maatregelen genomen. De kooi en de vogels werden gedesinfecteerd, het huis onder toezigt geplaatst. OOST ENRIJ K. Op 24 April, was het de eigenlijke feestdag van het 25-jarig huwelijk des keizers. Het ongunstige weder heeft dé uitvoering van het geheele pro gramma belet; de groote feestelijke optogt is wegens den voortdurenden regen tot Zondag a. s. uitgesteld. De inwijding der »Volivkirche" had, met de bepaalde plcgtigheden, door den kardinaal-aartsbisschop van Weenen plaats. Tegen den middag werd daarin dè eerste mis gevierddie door den keizer, de keizerin, den kroonprins en alle in dé hoofdstad aanwezige léden der keizerlijke familie werd bijgewoond. Zoowel bij hun aankomst als bij hun vertrek uit de kerk werden de keizer en de keizerin door een ontel bare menigte, die ondanks het slechte weder was zamengestroomd, luide toegejuicht. RITgliAL$D. De strenge maatregelen, door de regering aangekondigd, schijnen nog weinig indruk te hebben gemaakt op het revolutionaire comité. Te Toro- powo, een dorp in de nabjjheid van Kiew, is eene geheime drukkerij ont dekt en reeds den ochtends na deze ontdekking werd de persoon, die het bestaan der drukkerij aan de policie verraden had, zekere Kropowski, door dolksteken vermoord op zijn bed gevonden. In een dorp nabij Kiew zijn acht boeren in hechtenis genomenomdat zij een aantal exemplaren van een revolutionair vlugschrift hadden verspreid, en in bet district Rjasan heeft een policie-commissaris veertig boeren die de belasting niet betaaldendoen geeselen. llij had van den gouverneur be vel gekregen om bij het innen der belastingen ook krachtiger middelen aan te wenden. In het historisch-archeologisch museum te Odessa is onlangs een stoute diefstal gepleegd. Men heeft zich meester gemaakt van de gansche verzame ling Oostersche munten in de Krim geslagen. Voor de geschiedenis is daar door een welligt onherstelbaar verlies geleden, want het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn een nieuwe collectie van dien aard bijeen te brengen. ROME, 25 April. De Capitale meldt dat Garibaldi, bij het ontvahgen eener deputatie, voor /'Italia irredenta" beloofde alles te zullen opofferen om het nationale werk te voltooijen. Hij nam daarop hel initiatief tot eene inschrijving voor het aankoopen van een milioen geweren om de natie te wapenen. Ook bragt hij een heilgroet toe aan de provinciën Istria, Triest en Trente. LONDEN, 25 April. In antwoord op eene vraag van den heer Anderson zeide sir Northcote, dat de kroon-juristen overwegen of het niet raadzaam is eene verklaring van neutraliteit tegenover den oorlog in Zuid-Amerika te doen afkondigen. Aan den heer Denison zeide de heer Bourke, dat de door de regering ontvangen beriglen het vermoeden regtvaardigen dat Pcrziëgeen operatiën legen Herat ondernomen heeft. WEENEN, 25 April. Graaf Schuwaloff bragt heden een langdurig bezoek aan graaf Andrassy, die dit kort daarna beantwoordde. PESTH, 25 April. De Pesther Corr. meldt uitWceneu: De gemeenschap pelijke minister-conferentiën zijn heden afgeloopen. Ten aanzien van alle drie punten, namelijk het bestuur van Bosnië en de Herzegowina, de aan sluiting der Servische spoorwegen en het handelsverdrag met Servië, is een stemmigheid verkregen. Donderdag a. s. zal de groote ministerraad daar omtrent de definitive besluiten vaststellen. In beginsel is besloten, dat Bosnië en de Herzegowina in het Oostenrijksch-Hongaarsch tolverbond opge-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5