LEIDSCHE COURANT. 1879. V. 99. binnenlanbsghe bkbigïen. MAANDAG 28 APRIL. De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. /3.8B. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de eapeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs dér Advwtentien is van 1- 4 regels /li -, iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST AMS- BER.IC H T EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N». 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- raar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bjj deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan Johannes Anthonids Heus en zjjne rechtverkrijgenden, lot de oprichting van eene azijnmakerij in het perceel aan het Galgewater n'l 16 en Fbans Jansen en zijne rechtverkrijgenden om het pand in de Vestestraat n° 126 in te richten tot bewaarplaats en verwerking van on- geblnschte kalk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 April 1879. E. KIST, Secretaris. §81 De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week 2 personen aan mazelen zijn overleden. En geschiedt lüervau openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 26 April 1879. V; d. BRANDELER, tt LEIDEN, 26 April. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bepaald dat hel in de maand JuDij aanst. te houden onderzoek van de verlofgangers der militie le land zal geschieden: le 's Gravenhage, iigting 1875 3 Jtmij, Iigting 1876 4 Jiinij, ligtingen 1877 en 1878 5 Junij, 's morgens 10 ure; ie Botterdam, Iigting 1875 4 Junij, ligtiiic 1876 5 Junij Iigting 1877 6 Jnnij, 'smorgens 8 ure, Iigting 1878 7 Junij. ten 9% ure; te Leiden, voor de gemeente Leiden, ligtingen 1875 -78 4 Junij, 'snamiddags 1% ure, voor de overige gemeenten van liet kanton 5 Junij, 'smorgens 10% ure; te Delft, 9 Junij, 10 ure; te Schiedam, 14 Junij 8% ure, en le Dordrecht, 19 Junij 11 ore. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de hierachter voor komende kennisgeving van de plaatselijke commissie voor de viering van den 300" gedenkdag der Unie van Utrecht. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 69 volwassen personen en 11 tot 13 kinderen. Bij de gisteren te 's llage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in het teekenen 3 candidatcn geëxamineerd; 2 werden toegelaten, de hh. J. J. Garjeanne uit Delft cn J Schaad uil Wate ringen. Voor de acte in de Engelsche taal werden van de 10 candidaten 6 afgewezen cn toegelaten de hh. W. G. Th. Aalbersberg uit Leiden, J. C. Pieters uit Rotterdam, G. F. Stutterheim en J. Vreeburg uit 'sllage. Het telegraafkantoor te Kuinrc, tot welks vestiging, ingevolge kon. magliging van' 25 Juljj 1878, vergunning werd verleend, wordt op den 26»«» dezer voor het algemeen verkeer geopend. Met ingang van 1 Mei aanst. wordt ook een rijkslelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend Ie Huizen cn te Nieuwe Pekela. Een brief in een gegomde enveloppe, den 17" April uit Utrecht naar Culenborg gezondenis den volgenden morgen aan het adres bezorgdmen meende toen te bespeuren dat de enveloppe reeds geopend was geweest en het bleek dan ook dal daaruit vermijt werd een coupon N. W. S. groot ƒ2,47n\ 11954, vervallen 1 Julij 1877, geteekend Danckerts. Een op 27 Maart jl. te Leusden uitgegeven rijksdaalder, met debeeldtenis 'an koning Willem 11 en hel jaartal 1846, is bij onderzoek door het munt- collegae gebleken te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte fijksmnntspecie Naar de Haarl. C. verneemt hebben de erfgenamen van den heer Groen van Prinsterer zijne kostbare nagelaten boekerij aan den staat aan geboden. Men meldt ons uil Stolwijk; De publieke verpachting van het gras gewas der kaden en singels van den polder Stolwijk voor één jaar heelt opgebragt de som van ƒ1189, zijnde ongeveer ƒ600 minder dan in het vorige jaar. Sedert de vorige week is de kaas weder in prijs gedaald. De opkoopers te Stolwijk besteden van ƒ24 tot ƒ36 voor de 100 kitog, De beste boter geldt tot 76 cents per Uilogr. Te Rotterdam werd gisteren in de jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der Rotterdamsche diergaarde verslag uitgebragt omtrent den toestand dier inrigting. Die toestand was allezins gunstig. Wat de dieren betreft, uit het daaromtrent medegedeelde bleek, dat er den 31" December waren 262 zoogdieren, 1174 vogels en 85 kruipende dieren, te zamen 1521, zijnde 117 meer dan op deuzclfden datum van het voorafgaande jaar. Ilierby werd tevens medegedeeld dat wijlen mevr. Purkle, te 'sHage, de diergaarde tot een botje voor hare lievelingen had gepromoveerd, door hare kat en drie hondjes er aan te scheuken, met een legaat van f3 per week voor elk dezer dieren, om er tot bun dood te worden verpleegd. De onder-inspecteur van policie te Rotterdamdie onlangs bij de aan- honding van twee personen zoo ernstig gewond werd, dat hij nu nog in het ziekenhuis wordt verpleegd, heeft, in zijn qualiteit van onbezoldigd rijksveldwachtervan den minister van justitie een loffelijk getuigschrift en een gratificatie van ƒ50 ontvangen. Woensdag II.toen een aantal kinderen in-de St. Josephkerk te Delfs- haven hunne eerste communie aflegden, hebben een vijftal jongens, aUen tusschen de 11 en 13 jaren oud. twee portemonnaics met geld uit de zak ken van dames gerold. Door ijverige naspormgen der policie is het ge lukt de jeugdige dieven in handen te krijgen. BÖ de inwijding van het ijzeren droogdok te Amsterdam werd de volgende oorkonde geteekend: »Op heden, 25 April 1879, is door Z. M. Willem drie, koning der Nederlanden, groothertog van Luxemburg, cn H. M. Emma koningin der Nederlanden, prinses van Waldeck-Pyrmont, het ijzeren droogdok der Amsterdamsche droogdok-maatschappij geopend en door Hare Majesteit de koningin gedoopt met den naam van lvoninginnedok." Die oorkonde werd eerst onderteekend door den koning, die Willem schreef, en loen door de koningin, die Emma teekende; en vervolgens voluit dooi den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar-Eiscnacb. Ter bijwoning van het gala-concert in Felix Meritis kwamen gisteren-avond HH; MM. ten 8 ure aldaar aan. Het gebouw was geillumineerd. De voor zitter van het bestuur sprak een korte»; maar hartelijken welkomstgroet en bood de koningin een bouquet aan. De heer Tindal, lid van het be stuur, bood der groothertogin van Saksen-Weimar een bouquet aan, terwijl daarna door den secreiaris prachtexemplaren van het programma aan de vorstelijke personen werden aangeboden. II. M. droeg een kleed van rose zijde met zeer langen sleepomzoomd met grijs bont. Zoowel het corsage als de robe was met prachtige bloemen gegarneerd. Een diadeem van edel gesteenten dekte het hoold. Een korte hermelijnen mantel diende als sortie. Toen HH MM. in de koningsloge verschenen, werden zij door alle aan wezigen in staande houding ontvangen, terwijl het orchest het volkslied speelde. Het concert werd gegeven met medewerking van de dames Anna Charlotte Verhulst, hof-pianiste; Anne Bom, hof-zangeres; Josephine de Groot, hof-zangeres van Z. M. den koning; Jeanne de Groit, pensionnaire lste kl.; Josephine Schaefer, pensionnaire 2dc kl. van HU. MM. den koning en de koningin der Nederlanden, onder leiding van den heer Verhuist. Zoowel de muziek als de declamatie schonk veel voldoening. Bij hel ver trek der vorstelijke personen hief het orchest weder het volkslied aan. Heden hebben HH. MM. de ktinstzalen van Arli et Amiciliae bezocht. Ook hierbij wtrJeu zij vergezeld door het groothertogelijk echtpaar van Saksen-Weimar. De zalen waren keurig ter ontvangst van de vorstelijke personen ingerigt en slechts opengesteld voor de werkende leden en hunne dames. Door het bestuur ontvangenwerden de vorstelijke personen door den voorzitter toegesproken. Daarna verzocht hij HH. MM. de teekeningen in oogenschouw te nemen door 92 kunstenaars vervaardigd en die het ge schenk uitmaken door de werkende leden den koning aangeboden. Die teeiieniagen zijn verval in eene fraaije ktinslkast. In eene andere zaal ont-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1